Africké fialky - jak přesazovat a přesazovat africké fialky

Věděli jste, že africká fialka (Saintpaulia) se dožívá 30 a více let? Jako vytrvalá rostlina může růst až 50 let! K tomu však rostlina potřebuje správnou péči.

Jedním ze způsobů, jak zajistit její růst, je poskytnout jí dostatek prostoru pro kořeny, a to lze provést přesazením nebo přesazením africké fialky ve správnou dobu správnými způsoby. V tomto článku se budeme zabývat nejvhodnějším způsobem a dobou přesazování a přesazování rostlin africké fialky.

Kdy přesazovat africké fialky

Obecně platí, že při pěstování afrických fialek je třeba tyto rostliny přesazovat nebo přesazovat dvakrát ročně, každých 5 až 6 měsíců. Je však také velmi důležité naslouchat tomu, co vám rostlina říká.

Když vaše rostlina začne stagnovat v růstu a dochází k většímu vadnutí, je to pro vás znamení, že ji máte přesadit. Tyto příznaky může vyvolat přelidnění. Přelidnění znamená, že máte více rostlin na malém prostoru. Takové uspořádání není ideální, zejména pro kvetoucí rostliny, jako je Saintpaulia, protože by mohlo vést k podvýživě a soupeření o vodu.

Další indikací k přesazení je, když je rostlina dvakrát až třikrát větší než její květináč. Nemějte obavy. S přesazováním není třeba spěchat. Africké fialky mají rády mírně kompaktní kořeny, protože vyvolávají kvetení.

Když už mluvíme o kvetení, někteří pěstitelé africké fialky přesazují v době, kdy jsou ve fázi kvetení. Je to možné. Přerušení růstu a kvetení však může být pro rostlinu příliš stresující. Pokud je nutné přesazení provést během kvetení, počkejte na dobu nečinnosti. Při přesazování rostlině odřízněte část květů, abyste snížili stres.

Jak přesazovat africké fialky

Přesazování a přesazování může pro začínající pěstitele znít děsivě. Postupem času se však stává přirozenějším. Zde jsou kroky, které je třeba dodržet při přesazování a přesazování afrických fialek:

  1. Uvolněte okolní půdu poklepáním na boční stranu květináče. Pokud je zemina příliš kompaktní nebo přilepená k okrajům květináče, lehce ji seškrábněte nožem.
  2. Stejným nožem opatrně odstraňte spodní ⅓ kořenového balu.
  3. Pomocí tekoucí vody odstraňte zeminu vázanou v kořenech. Dbejte na to, aby tlak vody nepoškodil kořeny.
  4. Pokud je rostlina připravena k rozdělení na více jednotlivých rostlin, učiňte tak. Pomocí nože je od sebe opatrně oddělte a každou přesaďte do jiného květináče. Mějte na paměti, že každá rostlina by měla mít dostatek kořenů a nepoškozený stonek a listy.
  5. Před přesazením do jiného květináče odstraňte zvadlé a poškozené části rostlin.
  6. Polovinu nádoby naplňte vlhkou směsí pro pěstování afrických fialek. Na každých 946,00 mililitrů směsi pro květináče dejte 236,50 mililitrů teplé vody. Směs míchejte, dokud nebude mít drobivou strukturu. Nezapomeňte, že pěstební médium nesmí být ani příliš vlhké, ani příliš suché.
  7. Vytvořte mělký otvor, do kterého se rostlina usadí, a umístěte ji na toto místo.
  8. Zatímco rostlinu držíte ve vzpřímené poloze, naplňte květináč dalším množstvím zeminy. Přidejte jí tolik, aby pokryla všechny kořeny. Nesázejte příliš hluboko, protože by to mohlo způsobit problémy se stonkem.
  9. Lehce přitlačte na okolní zeminu ve vzdálenosti 5,08 - 7,62 cm od stonku rostliny.

Klíčové tipy pro úspěšné přesazení a přesazení Saintpaulia

Nyní, když znáte základní informace, uvádíme několik dalších tipů, které zajistí úspěšné přesazení.

První je znalost nejlepší směsi půdy pro africké fialky vhodné pro vaši lokalitu. Protože různé lokality s sebou nesou různé podnebí, je nejlepší vědět, co by se na základě klimatu nejlépe hodilo. Více informací o nejlepší směsi půdy pro pěstování si můžete přečíst v jiném článku.

Druhým tipem je, abyste na půdu příliš netlačili. Vyhněte se přílišnému stlačování půdy, protože by to omezilo prostor pro růst kořenů.

Třetím tipem je použití mělkých květináčů. Mělo by se však postupovat s rozvahou podle velikosti svatojakubky.

Čtvrtým tipem je volba "měkkého" přesazování pro citlivější africké fialky. Některé mají vláknitější kořeny a při jejich narušení bude kvetení menší. Aby k tomu nedocházelo, doporučuje se měkký přesazení nebo použití většího množství půdní směsi na okrajích květináče.

Nakonec po přesazení umístěte rostliny do průhledné plastové kopule. Tím zabráníte jejich vadnutí, zejména v oblastech s teplejším a sušším podnebím. Sníží se tím rychlost transpirace a ztráty vody. Lze použít průhledný plastový sáček nebo jakýkoli průhledný kopulovitý kryt.

Nezapomeňte je umístit mimo dosah přímého slunečního záření a rostliny v kopuli uchovávejte 1 až 2 měsíce. Vlhkost uvnitř je normální, může se na krátkou dobu trochu otevřít, aby se uvolnilo příliš mnoho vlhkosti ve vzduchu uvnitř.

Nejčastější dotazy

How do you divide and replant an African violet?

Dělení a přesazování se provádí pomocí zahradnického nože. Když je rostlina již vyvrácená, pečlivě vytřiďte kořeny a oddělte rostliny. Buďte opatrní a vyvarujte se náhodného seříznutí stonků nebo listů.

Do African violets like to be root bound?

Ano, mají raději o něco kompaktnější kořeny. To africkým fialkám pomáhá navodit kvetení.

Can African violets be repotted in regular potting soil?

Ano, ale nejlepší je použít doporučenou směs pro pěstování afrických fialek v květináčích.

How to repot African violets with long necks?

Postupuje se stejně, ale je potřeba hlubší květináč. Kořenový bal se také zkrátí na polovinu. Před přesazením lehce sloupněte kůru z krčku. Dbejte také na to, aby byl krček zakrytý zeminou.

How to repot African violets with long necks?

Postupuje se stejně, ale je potřeba hlubší květináč. Také kořenový bal by měl být zkrácen na polovinu. Před přesazením lehce odloupněte kůru z krčku. Také se ujistěte, že krček by měl být zakrytý zeminou.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.