Jak rozmnožovat bambus pro štěstí

Chcete rozšířit svou sbírku bambusů pro štěstí? Nebo byste možná rádi obdarovali někoho blízkého promyšleným dárkem. Ať už je váš důvod jakýkoli, nemusíte mít zelené palce, abyste tyto rostliny rozmnožili. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o množení bambusu pro štěstí.

Množení řízky

Bambus štěstí (Dracaena sanderiana) se nejsnáze množí řízky a tímto způsobem byla vypěstována většina rostlin, které najdete. Tato rostlina obvykle vyrůstá z holého, rákosovitého stonku, z něhož vyrůstá jeden nebo více listnatých výhonů.

Řízky můžete vytvářet jak ze stonků, tak z výhonů, což vám usnadní množení nových rostlin.

Co budete potřebovat

  • Zdravou bambusovou rostlinu pro štěstí, ze které můžete odebírat řízky.
  • Ostré, čisté nůžky nebo silné nůžky na větve
  • Květináč se zeminou nebo váza s balenou vodou a alespoň centimetr (2,5 cm) akvarijního štěrku nebo podobného materiálu.
  • Práškový zakořeňovací hormon (volitelně)

Odběr řízků

Před odběrem řízků z bambusové rostliny pro štěstí se ujistěte, že jsou nůžky nebo zahradnické nůžky ostré a sterilizované. Použití špinavého řezného nástroje může mezi rostlinami rozšířit nežádoucí bakteriální nebo houbové infekce. Za tímto účelem jednoduše otřete čepele izopropylalkoholem nebo alkoholovými ubrousky.

Nyní, když máte nástroje připravené, začněte s odřezáváním výhonků. Vezměte na vědomí, že by se měl odříznout výhonek, nikoliv stonek. Řez by měl být blízko stonku, aby byl výsledek čistý.

Odříznutý výhonek bude pokryt listím a několik spodních listů by mělo být odříznuto, aby vznikl úsek holého stonku na bázi řezu. Listy ponechané na spodní části řízku shnijí pouze při výsadbě do půdy nebo do vody.

Odběr stonkových řízků

Pokud máte vysokou, zdravou rodičovskou rostlinu, můžete odebrat výhony i stonkové řízky a vytvořit tak dvě nové rostliny. Řízky z holých, zdravých stonků dobře zakoření a z horního uzlu vyrostou nové výhony. Pro dosažení nejlepších výsledků se ujistěte, že váš řízek má alespoň 3 uzly.

Zapečetění voskem

Utěsnění řezaného stonku voskem na svíčky může zabránit vysychání a infekci bakteriemi a plísněmi. Můžete použít obyčejné svíčky bez vůně nebo parafínový vosk. Vosk jednoduše zahřejte, dokud nebude tekutý, a namočte do něj horní konec stonku v místě řezu.

Z původního stonku vyroste nový výhon z uzlu pod řezem, a pokud budete mít štěstí, možná i druhý výhon z nižšího uzlu, čímž vznikne hustěji vypadající rodičovská rostlina.

Výsadba řízku

Šťastné bambusové řízky můžete pěstovat buď v půdě, nebo ve vodě. Řízky můžete do pěstebního substrátu umístit jednotlivě, nebo pokud je pěstujete ve vodě, můžete je svázat do svazku pomocí drátu nebo gumiček.

Při pěstování v půdě stačí řízky zatlačit do půdy do hloubky asi 5,08 cm. Ve vodě budete potřebovat říční oblázky nebo akvarijní štěrk, abyste je udrželi na místě. Namočení konců řízků do prášku zakořeňovacího hormonu zlepší zakořenění a urychlí proces, ale není nezbytně nutné.

U bambusu pro štěstí je důležité si uvědomit, že tyto rostliny jsou citlivé na chemické látky obsažené ve vodovodní vodě. Pro jistotu pro tyto rostliny vždy používejte destilovanou vodu, vodu v lahvích nebo vodu s reverzní osmózou.

Jak dlouho trvá zakořenění?

Zakořenění probíhá u této rostliny velmi rychle a výsledky mohou být viditelné již za 2-4 týdny. Jakmile se kořeny vyvinou, můžete řízky přemístit z vody do půdy nebo je ponechat tam, kde jsou, v půdě či ve vodě.

Závěr

Jediná věc lepší než zdravá rostlina bambusu pro štěstí jsou 2 rostliny bambusu pro štěstí, a čím více, tím lépe! Množení těchto nádherných pokojových rostlin z řízků je snadné provést doma podle jednoduchých rad v tomto článku. Nezapomeňte se podívat na další tipy pro péči o bambus štěstí na našem blogu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.