Jak pěstovat rostliny máslovky doma

Když přijde řeč na okrasné rostliny, pravděpodobně vás jako první nenapadne rostlina máslovka (Pinguicula).

Koneckonců tato dravá rostlina není až tak známá. Pokud však chcete návštěvníky svého domova opravdu ohromit, měli byste zvážit pěstování této alternativy k Venušině mucholapce a džbánovité rostlině. Rostlina máslovka je pasivní past, která pomocí své mastné pryskyřice láká a chytá svou kořist.

Jste připraveni se do ní ponořit? Zde najdete vše, co potřebujete vědět o pěstování a péči o rostliny máslovky v domácnosti.

Fakta o rostlinách

Vědecký názevPinguicula
Obecné názvyMáslovka
ČeleďLentibulariaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířkaVýška 5,08 cm - 7,62 cm (v interiéru), šířka 5,08 cm - 7,62 cm (v interiéru)
PůvodEvropa, Severní Amerika, Asie, Jižní a Střední Amerika
Barvy květůŽlutá, růžová, fialová nebo bílá
Barva listůSvětle zelená až žlutá
Expozice na slunciPlné slunce až polostín
Typ půdy a pHVlhká, dobře propustná a mírně kyselá půda
Zvláštní vlastnostiNenáročná na údržbu, vhodná do nádob, ideální pro venkovní použití

Jak pěstovat máslovku

Rostliny máslovky jsou běžné po celém světě, zejména na jihovýchodě Spojených států, kde je známo více než 80 druhů této rostliny. Tato masožravá rostlina je pasivní pastí, k polapení kořisti využívá povlak z pryskyřice na listech, která chytá hmyz.

Máslovky se obvykle živí komáry, takže i když je lze pěstovat v interiéru, pokud je to nezbytně nutné, většina lidí udělá nejlépe, když nechá máslovku v letních měsících růst venku v její nádobě. V zimě stejně spí, takže udržet mátu v interiéru pak není problém.

Máslovka je trvalka, která každý rok vyrůstá z nových růžic a zvětšuje tak svou velikost, čímž se rostlina zvětšuje. Pokud žijete v zónách USDA 10 a 11, můžete rostlinu pěstovat plně venku, a to i během zimy.

Tyto drobné rostlinky snadno přehlédnete, pokud jim nevěnujete pozornost. Jejich listy mají žlutou až zelenou barvu a na dotek jsou mírně mastné. Rostlina vytváří nízké růžice a na jaře květy v odstínech žluté, fialové, růžové nebo bílé.

Nejvhodnějším prostředím pro výsadbu máslovky bude prostředí, které je poněkud bažinaté a se zásaditou půdou. Půda by měla být chudá na živiny. Nezapomeňte, že vaše rostlina bude většinu potřebných živin hledat u hmyzu. Ty uvolňují dusík, který rostlina využívá.

Rostlinu pěstujte na plném slunci až v polostínu, ideálně v půdě, která nikdy nevysychá. Pokud rostlinu pěstujete v nádobě, měla by mít slušnou drenáž a měla by být umístěna ve směsi mechu sphagnum, vermikulitu a písku.

Rozmnožování

Nejlepším a nejjednodušším způsobem množení motýlokvětých rostlin je množení semeny. Vždy můžete vysazovat pomocí listových řízků nebo dělením, ale pěstování ze semen je nejjednodušší způsob pěstování těchto rostlin. Koneckonců, právě tak se obvykle šíří v přírodě!

V nádobě můžete použít lehkou směs pro pěstování v květináčích, kterou květináč naplníte až po vrch. Semena nedýchejte - místo toho je jen vysejete na vrchol navlhčené půdy.

Semena nechte klíčit při vysokých teplotách a vysoké vlhkosti (přibližně 15,56 °C až 26,67 °C a 90% vlhkosti) po dobu až tří týdnů.

V této době byste si měli všimnout, že se objevují jednotlivé miniaturní rostlinky. Oddělte je do nových květináčů.

Pokud dáváte přednost množení dělením nebo listovými řízky, můžete tak učinit odřezáním listů nebo dělením odnoží. To je nejlepší provést v zimních měsících

Půda

Pro rostlinu máslovku je ideální písčitá, mírně kyselá půda. Před výsadbou se ji neobtěžujte příliš doplňovat živinami - dává přednost půdě chudé na živiny a často se vyskytuje na místech, jako jsou vlhké borové pláně, pobřežní pláně a borové savany.

Řez

Při prořezávání máslovníku nemusíte dělat mnoho práce. Většinou stačí, když brzy na jaře nebo koncem zimy odstřihnete odumřelé listy, které uvidíte. Tím podpoříte nový růst.

Přesazování a přesazování

Máslovky jsou malé rostliny, které jen zřídka přerostou hranice nádob, v nichž byly původně vysazeny (pokud jste je nezačali pěstovat v nesmyslně malých květináčích!). Protože však při růstu vytvářejí růžice, můžete rostlinu rozdělit a přesadit pro více jednotlivých exemplářů.

Za tímto účelem počkejte do období vegetačního klidu na jaře. Rostlina tak získá čas potřebný ke kvetení. Poté opatrně uvolněte kořeny rostliny, oddělte je a nové části umístěte do nových nádob. Nové nádoby by měly obsahovat výsadbovou směs z mechu sphagnum s celými vlákny, rašelinového mechu, ostrého písku a hrubého vermikulitu.

Pinguicula

Jak pečovat o máslovky

Pokud uvažujete o pěstování máslovek, je dobré si udělat průzkum konkrétního druhu, do kterého se chcete pustit. Je to proto, že motýli mírného pásma mají jiné nároky na péči než motýli tropů.

Přesto uvádíme několik obecných zásad, které platí pro oba druhy rostlin.

Zalévejte

Zálivka je asi nejdůležitějším faktorem, který je třeba při pěstování motýlokvětých rostlin zohlednit. Pokud necháte máslovku vyschnout, může uhynout. Potřebuje zůstat vlhká.

Důležité je také zvážit typ vody, kterou používáte - příliš mnoho soli nebo různých minerálů může způsobit úhyn rostliny. Pokud je to možné, používejte k zavlažování rostliny dešťovou vodu. Pokud to není možné, nechte vodu před použitím k zavlažování několik hodin odstát. To umožní odpaření některých solí a chemikálií.

Sluneční světlo

Rostlinu pěstujte na plném slunečním světle až v polostínu. Rostlina pochází ze slunných, otevřených, vlhkých polí a žabinců ve Spojených státech, takže pro nejkrásnější květy je preferováno hodně slunečního světla. Částečný stín je přijatelný, ale můžete vidět méně květů. Vysaďte máslovku na místo, kde bude mít přímé ranní sluneční světlo, ale trochu stínu v nejteplejší části dne.

Teplota a vlhkost

Máslovky rostou po celém světě, takže nejvhodnější teplota se liší podle druhu rostliny, kterou pěstujete. Druhy Pinguicula mírného pásma prospívají v chladných zimách s obdobím klidu, zatímco druhy mírného pásma snášejí mírné mrazy. Tropické máslovky neboli mexické máslovky potřebují příjemné teplo - dobře rostou v prostředí, jako jsou skleníky a terária.

Většina motýlokvětých rostlin v zimě usíná a vytváří listy, které už nejsou tak masožravé, ale rostou v těsnějším vzoru a mají strukturu podobnou sukulentům. Když motýlokvěté rostliny usnou, můžete přestat zalévat. Zde je ideální zajistit jim dostatečnou vlhkost, stačí je občas mlžit namísto plné zálivky.

Máslovky mírného pásma většinou snášejí teploty kolem 77 až 95 °C v létě (a kolem 10,00 až 18,33 °C v zimě). Tropické motýly mají rády o něco tepleji. Pro oba druhy je klíčová vlhkost a dostatek vláhy.

Hnojivo

Rostlinu máslovky byste se neměli pokoušet hnojit. Tato rostlina není náročná na výživu a přidávání příliš velkého množství živin může mít ve skutečnosti nepříznivé účinky. Na rozdíl od jiných druhů rostlin slouží kořeny motýlokvěté rostliny pouze k ukotvení rostliny v půdě - živiny ve skutečnosti nepřijímají.

Pokud je hnojení nezbytně nutné (například kvůli podezření na silný nedostatek), můžete použít hnojivo pro kaktusy pouze u tropických druhů. Pokud hnojíte, aplikujte hnojivo pouze na listy.

Škůdci a choroby

Jak se dalo očekávat z jejich povahy, květy máslovek bývají většinou bez chorob. Koneckonců prostě sežerou všechny škůdce, kteří jim přijdou do cesty!

Také chorob, kterými tato rostlina trpí, je velmi málo. Jediné 2, na které je třeba si dát pozor, jsou hnědnutí srdéčka a odumírání růžice od středu ke kraji. Tyto choroby se nejčastěji vyskytují u tropických neboli "mexických" odrůd Pinguicula.

Choroba hnědnoucího srdce se nejčastěji vyskytuje v horkých letních dnech a způsobuje, že nové listy nerostou a vadnou. Můžete si všimnout, že hnědnou a odumírají i kořeny. Způsobuje ji houba a lze ji odstranit fungicidem, jako je chintozen nebo benlát. Ošetření odumírání růžic od okraje ke středu je složitější, protože se zdá, že není způsobeno žádným patogenem. Jediným způsobem, jak jí zabránit, je omezit prudké výkyvy teplot.

Běžné odrůdy a kultivary

Existuje několik běžných odrůd a kultivarů máslovek, které můžete pěstovat. Většinou se různé formy máslovek dělí do kategorií podle klimatu, ve kterém rostou, a dále se dělí podle různých vlastností, které mají.

Čtyři hlavní skupiny motýlokvětých rostlin jsou:

 • Heterofilní tropické druhy
 • Homofilní tropické druhy
 • Heterofilní druhy mírného pásma
 • Homofilní druhy mírného pásma

Výrazy "heterofilní" a "homofilní" odkazují na vzor kohoutků a listů na různých rostlinách. Nejběžnější jsou temperátní druhy motýlokvětých rostlin, přičemž tyto kultivary se nejčastěji vyskytují ve školkách:

 • P. moranensis 'G'
 • P. 'True Blue'
 • P. gigantea
 • P. grandiflora
 • P. laueana
 • P. ehlersiae
 • P. esseriana
 • P. jaumavensis
 • P. immaculata
 • P. kondoi

Závěr

Přesuň se, pastičko na mouchy venuše! Je tu nová masožravá rostlina, o jejímž pěstování je třeba uvažovat. Pokud chcete pěstovat pokojovou rostlinu, která skutečně ohromí vaši rodinu a přátele, musíte zvážit tyto tipy pro péči o máslovku. Hodně štěstí!

Další pokojové rostliny k pěstování najdete v našem seznamu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.