Jak pěstovat bambus pro štěstí ve vodě

Bambus pro štěstí (Dracaena sanderiana) je atraktivní pokojovou rostlinou a zároveň symbolem štěstí a bohatství pro lidi na celém světě. Tato rostlina se obvykle prodává ve vodě, i když ve skutečnosti není vodním druhem. Naštěstí je pěstování těchto okouzlujících pokojových rostlin hydroponicky velmi zábavné a snadné.

Přečtěte si, co všechno potřebujete vědět o pěstování rostliny ve vodě.

Pěstování bambusu Lucky ve vodě vs. v půdě

Rostliny bambusu Lucky pocházejí z některých částí západní Afriky, kde rostou v podrostu vlhkého lesního prostředí. Tam jsou přirozeně přizpůsobeny růstu v půdě a ve vodě se obvykle nevyskytují.

Mohou však růst a dlouhodobě přežívat ve vodě v nádobách a vázách. Vaše rostlina pravděpodobně neporoste tak bujně a nebude tak velká, pokud ji budete pěstovat pouze ve vodě, ale mnoho pěstitelů udrželo tyto rostliny při životě i několik let díky tomuto způsobu pěstování.

Výběr nádoby

Bambus pro štěstí můžete pěstovat téměř v jakékoli nádobě, která pojme vodu. Skvělou volbou je sklo a glazovaná keramika. Ve váze z čirého skla se mohou objevit řasy, zejména pokud je nádoba vystavena přímému slunečnímu záření.

Zvolte nádobu, která poskytuje alespoň palec (2,5 cm) prostoru navíc kolem vnější strany stonků rostliny. To jim poskytne prostor pro růst a usnadní čištění a údržbu.

Bambus pro štěstí je poměrně tenká rostlina, pokud se pěstuje jako jediný stonek. Ve skutečnosti vypadá nejlépe, když se pěstuje ve skupině, a pro pověrčivější pěstitele má počet stonků, které máte v jedné nádobě, různé významy ve feng-šuej.

Například 3 stonky přinášejí bohatství, štěstí a štěstí, zatímco 7 stonků prý zajišťuje dobré zdraví. Ve skutečnosti vám štěstí přinese téměř jakýkoli počet rostlin ve váze. Jedinou výjimkou jsou zřejmě 4!

Substrát

Váš bambus pro štěstí sice může růst i bez půdy, ale přesto bude potřebovat nějakou strukturu, aby mohl zakořenit. Nejvhodnějším materiálem je inertní štěrk nebo drobné oblázky. Drobné říční kamínky nebo štěrk si můžete pořídit v zahradních centrech nebo pro větší výběr barev zvažte návštěvu obchodu s akvaristickými nebo jezírkovými potřebami.

Ať už si vyberete jakýkoli štěrk nebo kámen, nezapomeňte jej důkladně umýt, abyste odstranili veškeré zbytky nebo prach. Zapomenete-li na tento krok, bude mít pravděpodobně za následek zakalenou vodu.

Začněte tím, že do nádoby nasypete tenkou vrstvu štěrku a na ni položíte kořeny rostliny. Držte rostlinu na místě a nasypte kolem stonku další štěrk, aby rostlina držela na místě.

Výběr vody

Bambus štěstí je citlivý na chemické látky obsažené ve vodovodní vodě. Mezi běžné chemické látky patří fluorid, chlor a chloramin. Trvalé působení těchto chemikálií může být pro rostliny velmi škodlivé a vede k poškození listů.

Mezi bezpečné zdroje vody patří např.

  • Voda z reverzní osmózy (RO)
  • destilovaná voda
  • Dešťová voda
  • Studniční voda

Hloubka vody

Voda v nádobě by měla pokrývat pouze kořeny rostliny. Příliš velká část stonku rostliny ponořená pod vodou není dobrý nápad, takže obvykle stačí hloubka 2,54 cm nebo 5,08 cm (2,5-5 cm).

Údržba

Na rozdíl od půdy je třeba vodu, ve které pěstujete bambus pro štěstí, pravidelně vyměňovat. Ve stagnující vodě se budou vyvíjet bakterie, houby a řasy, které by mohly být pro vaši rostlinu škodlivé.

Dobrým zvykem je měnit vodu zhruba jednou týdně, ale mnoho pěstitelů ji bez problémů nechává déle. Při výměně vody využijte příležitosti a pořádně vyčistěte také nádobu a štěrk. To vše pomáhá odstranit řasy a předcházet infekcím způsobeným bakteriemi a plísněmi.

Hnojení

Méně znamená více, pokud jde o hnojení této rostliny. Příliš mnoho hnojiva může rostliny poškodit nebo dokonce zahubit, proto je vždy krmte opatrně.

Bambus štěstí není náročný na výživu, takže časté hnojení není enormně důležité. K dispozici jsou hnojiva určená pro konkrétní rostliny, která lze bezpečně používat, pokud se dodržuje návod k použití konkrétního výrobku. Alternativně lze do vody rostliny přidat zředěné vyvážené hnojivo NPK.

Závěr

Výsadba bambusu pro štěstí ve vodě je snadná, pokud dodržíte správné kroky a uděláte si čas na jednoduchou pravidelnou údržbu. Využijte informace uvedené v tomto článku, aby vaše rostliny byly zdravé a vypadaly skvěle.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.