Jak pěstovat želvovinovou rostlinu

Pokud hledáte zajímavou pokojovou rostlinu nenáročnou na údržbu, která vám poskytne celoroční zajímavost, je želvovina (Dioscorea elephantipes) druhem, o kterém se budete chtít dozvědět více. Tyto kaudiciformní trvalky vyrůstají z úžasného korkovitého stonku, který připomíná želví krunýř nebo sloní nohu. Pro člověka mají dlouhou historii zájmu, počínaje jako zdroj potravy, poté jako léčivá rostlina a dnes jako žádaná pokojová rostlina.

Přečtěte si další informace o těchto podivných a úžasných rostlinách a o tom, jak je pěstovat a pečovat o ně ve vaší domácnosti.

Želví rostlina je vskutku velmi zajímavý druh. Pro mnoho pěstitelů je nápadný kaudex (zvětšený sukulentní stonek) dostatečně zajímavý na to, aby si tato rostlina vysloužila místo v jejich domovech.

Tato struktura může v přírodě dorůstat mohutných rozměrů, přičemž některé exempláře dosahují průměru až 3,05 m! Kaudex začíná zaobleně, ale jak roste, kaudex praská a vytváří úžasné geometrické tvary, které naznačují růstové kruhy. To však není vše, co mohou nabídnout.

Tyto opadavé pokojové rostliny obvykle v zimě vyrážejí zelený přírůstek, i když se často zdá, že mají vlastní hlavu. Pokud není v klidovém stavu, je sloní noha popínavou rostlinou, která může vypadat úžasně, když ji vycvičíte, aby rostla například na mříži. Vytváří atraktivní, leskle zelené listy ve tvaru srdce a drobné, zelenožluté květy.

Fakta o rostlině

Vědecký názevDioscorea elephantipes
Obecné názvyŽelví rostlina, Sloní noha, Sloní noha batát, Želví hřbet rostlina, Želví krunýř, Hottentotský chléb
ČeleďDioscoreaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířkaVýška až 1,83 m (v interiéru), šířka kaudexu až 3 m v přírodě
PůvodJižní Afrika, polopouštní křoviny
Barvy květůZelenožlutá
Barva listůZelená
Vystavení slunciPřímé sluneční světlo, částečné sluneční světlo, jasné nepřímé světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná štěrkovitá půda
Zvláštní vlastnostiNenáročný na údržbu, neobvyklý, zvláštní zájem

Jak pěstovat želvu

Pokud se vám nepodaří sehnat exemplář v květináči, budete si muset vypěstovat vlastní rostlinu od základů. Tyto rostliny rostou poměrně pomalu a mají mělký kořenový systém, takže pro prvních několik let postačí květináč o průměru 7,62 - 10,16 cm.

Tyto rostliny pěstované v interiéru jsou nenáročné na péči a dobře se jim daří na dobře osvětleném místě v domácnosti. Nepotřebují mnoho pozornosti, ale pro úspěch s tímto druhem je třeba vědět několik důležitých věcí. Podívejme se blíže na to, jak tyto fascinující africké rostliny pěstovat.

Množení

Jediný způsob, jak rozmnožit nové rostliny sloní nohy, je pomocí semen. Protože tyto rostliny rostou pomalu a jsou dvoudomé, bude k vypěstování vlastních semen potřeba rostlina každého pohlaví a pořádná dávka trpělivosti! Pokud máte možnost vypěstovat si vlastní semena želvoviny, nezapomeňte před vysazením křídlatých semen nechat semennou tobolku zcela vyschnout.

Pro většinu lidí bude nejlepším způsobem, jak začít, najít semena na internetu nebo ve specializovaném zahradním centru. Nejlepší doba pro výsev semen je na podzim. Aby začala klíčit, zasypte je asi 5 mm zeminy v mělké nádobě a udržujte je vlhké.

Půda

Nejlepší půdou pro želvu je volně odtékající směs zeminy v květináči, která obsahuje malé množství organického kompostu, který rostlině dodá některé živiny. Pro zlepšení drenáže můžete přimíchat trochu štěrku nebo písku. Perlit je skvělou, lehkou alternativou písku, která bude také účinná.

Řezání

Když listy želvoviny začnou žloutnout a hnědnout, víte, že rostlina začíná odpočívat, a to je čas na prořezání. Ve volné přírodě procházejí v horkém a suchém létě klidovým obdobím a v chladné a vlhké zimě aktivně rostou . Při pěstování v interiéru však mohou přecházet do klidu a z klidu prakticky kdykoli během roku.

Při řezu se liána odřízne čistým a ostrým řezným nástrojem těsně nad kaudexem. Často se stává, že rostlina během několika týdnů vyšle další révu.

Přesazování a přesazování

Přesazování není nutné provádět příliš často, protože rostlina sloní noha roste pomalu. V dobrých podmínkách však může caudex dosáhnout za 5 let průměru asi 12,70 cm, takže časem bude potřebovat větší květináč.

Právě když se rostlina začíná probouzet z klidu, je vhodná doba na přesazení těchto rostlin. Při přesazování dávejte pozor, abyste mladou liánu nepoškodili. Při přesazování tohoto druhu se vyvarujte zhutnění nové půdy, protože kořenům se bude mnohem lépe dařit ve volném substrátu.

Přestože jejich ocún bude první rok nebo dva pod zemí, ocún starších exemplářů by se neměl zakopávat. Místo toho jej zasaďte těsně nad hranici půdy, podepřený kořeny. Poté můžete použít vrchní zálivku, aby byl substrát v úrovni spodní části kaudexu.

dioscorea elephantipes

Jak pečovat o želvovník

Kromě občasného přesazování a plánování způsobu pěstování liány jsou želvoviny velmi nenáročné na údržbu a snadno se o ně pečuje. S pomocí květinového drátu nebo bez něj lze liánu vyrůstající z rostliny sloní noha vycvičit tak, aby rostla po jednoduchém kůlu, mříži nebo dokonce po něčem přirozenějším, jako je zajímavý kus naplaveného dřeva.

Přečtěte si další informace o péči o tyto rostliny.

Voda

Želví rostlina pochází ze suchých oblastí a nepřežije, když je udržována ve vlhku. Nejlepší je tyto rostliny dobře zalévat, ale mezi zaléváním nechat půdu vyschnout. To by mělo znamenat zalévání jednou za týden až dva.

Podle tohoto postupu snadno poznáte, kdy bude třeba tuto rostlinu zalít. Pokud má zelenou liánu, aktivně roste a transpiruje, a proto potřebuje vodu. V období vegetačního klidu byste rostlině měli poskytovat jen velmi málo vody nebo vůbec žádnou, protože by to mohlo způsobit hnilobu kořenů.

Při zalévání nenechávejte na vrcholu kaudexu, kde réva vyrůstá, kaluž vody. Místo toho zalévejte půdu přímo kolem kaudexu.

Sluneční světlo

Želví rostlina je trochu zajímavý případ, pokud jde o nároky na světlo. Tyto rostliny rostou spíše mezi malými keři, kde je kaudex částečně až zcela zastíněn. Lípa roste na větvích svých sousedů, aby se dostala ke slunečnímu světlu nahoře.

Chcete-li tyto podmínky napodobit, snažte se udržet kaudex ve stínu a zároveň umožnit liáně přístup k jasnému nepřímému nebo dokonce přímému světlu ve fázi růstu.

Teplota a vlhkost

Želvovina je druh pocházející z velmi horkého a suchého podnebí. Nejlépe se jim bude dařit v místnosti s minimální teplotou kolem 18,33 °C. Dokážou však přežít i mnohem nižší teploty a venku přežijí v zónách mrazuvzdornosti USDA 9b-11b nebo obdobných.

Hnojivo

Želvík je pomalu rostoucí druh, který je přizpůsoben životu v podmínkách relativně chudých na živiny. Přimíchání trochy organického kompostu do půdy by mělo být vše, co tyto rostliny potřebují, ale můžete je doplnit velmi zředěným tekutým hnojivem, abyste stimulovali bujnější růst.

Škůdci a choroby

Kromě problémů s hnilobou kořenů při přemokření je želvovina obecně odolná vůči chorobám. Mohou však být náchylné k některým běžným škůdcům pokojových rostlin, jako jsou roztoči, třásněnky, mšice a moučníky.

Závěr

Želví rostlina je skvělá pro každého, kdo hledá jedinečnou a neobvyklou pokojovou rostlinu. Pěstování tohoto druhu je dlouhodobým projektem, proto na něj příliš nespěchejte a raději si ho užívejte!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.