Vodní hyacint - skvělá zahradní rostlina

Máte zájem dozvědět se něco o vodním hyacintu? V tomto příspěvku vám poskytneme návod, jak tuto rostlinu pěstovat a jak o ni pečovat.

Vodní hyacint (Eichornia) je rostlina pocházející z tropických a subtropických oblastí světa. Často se používá jako okrasná rostlina, protože má nápadné bílé květy, které kvetou v létě, ale tato vodní rostlina může být při nesprávné péči také invazivní.

V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět k vysazování, pěstování a péči o tyto elegantní vodní rostliny.

Co je vodní hyacint?

Vodní hyacint je krásná rostlina, kterou najdete ve sladkovodních jezerech a řekách po celém světě. Pochází ze zemí, jako je Jižní Amerika, Afrika, Indie a Indonésie, ale byl zavlečen i na jiná místa, například do Austrálie.

Může dorůstat výšky až 1,83 m a listy jsou široké asi 7,62 cm. Tyto rostliny jsou obvykle zelené nebo purpurově zelené a mají bílé květy na dlouhých stopkách na vrcholu každého listového stonku.

Můžete si také všimnout, že tyto rostliny vytvářejí pěnu, když je něco vyruší, například klacek nebo dokonce jen vaše noha, která na ně šlápne!

Tyto rostliny se vznášejí na vodě, pod vodou zůstává jen vláknitý kořenový systém. Patří do skupiny rostlin Eichhornia, rostou rychle a nejlépe se jim daří v zónách 9-11.

Vodní hyacinty

Druhy vodních hyacintů

Přestože se nejedná o nejběžnější rostliny, které najdete na skladě v místním zahradním centru, měli byste být po troše hledání schopni najít ideální rostlinu.

V úvahu připadá sedm různých druhů, ale mezi nejoblíbenější patří např:

  • Eichhornia crassipes neboli vodní hyacint obecný.
  • E. azurea neboli hyacint paví oko (nejvhodnější pro pěstování v nádobách)
  • E. paniculata neboli brazilský vodní hyacint (menší, méně invazivní druh)

Mějte na paměti, že pokud plánujete pěstovat tuto rostlinu v Texasu nebo na Floridě, nemusíte mít možnost - zde jsou zakázány. Také v jiných částech země se jejich pěstování nedoporučuje, takže si to před výsadbou ověřte.

Pěstování vodního hyacintu

Tyto rostliny patří k nejnápadnějším zahradním rostlinám, které můžete pěstovat. Ačkoli se snadno pěstují a jsou nesporně krásné na pohled, ve špatném prostředí mohou být škodlivé!

Hustá rohož vodních hyacintů může představovat problém pro jiné druhy vegetace, zejména pokud se u vás vyskytují mírné zimy. Proto jsou tyto rostliny v mnoha státech zakázány. Jak rostou, vytvářejí husté porosty, které snadno udusí původní druhy a mohou dokonce blokovat sluneční světlo a kyslík, což vede k úhynu ryb a dalších volně žijících živočichů.

Proto je důležité zvážit nejlepší umístění rostlin ještě předtím, než je zasadíte do země. Potřebují plné slunce a vysoké letní teploty. Zasadíte je tak, že svazky rostlin jednoduše rozprostřete po vodní hladině. Rychle se uchytí a budou rychle růst. Prořezat je můžete, až pokryjí alespoň 60 % vodní plochy.

Těmto rostlinám se daří v zónách mrazuvzdornosti 8 až 11 a přežijí i zdejší zimy. Vodní hyacinty však můžete pěstovat i v chladnějším podnebí. Jen je budete muset pěstovat jako letničky.

Dobrou zprávou o pěstování těchto rostlin jako letniček v chladném podnebí je, že se nemusíte obávat, že by se staly invazivními. Odumřou a ušetří vám práci s likvidací vzrostlých rostlin.

Pokud chcete rostliny přezimovat, můžete tak učinit tím, že je budete mít v interiéru na slunném místě. Tato náročná práce se však nakonec nemusí vyplatit, protože nákup nových rostlin v následujícím roce není drahý.

Kromě pěstování rostlin v jezírku (kde mohou snadno zdvojnásobit velikost své kolonie zhruba jednou za 10 dní!) je můžete pěstovat také v nádobách. K výsadbě použijte něco jako polovinu sudu od whisky a ujistěte se, že je nádoba umístěna v mírném stínu. V nádobách je tepleji než v rybnících nebo jiných přírodních vodních nádržích, takže od poloviny do pozdního odpoledne je nutný stín.

Jak vysadit vodní hyacint

Pro výsadbu zastřihněte kořeny rostliny na výšku asi 5,08 cm . Odstraňte všechny zažloutlé listy. Rostliny rozprostřete na hladinu jezírka. To je vše, co musíte udělat, ale pokud chcete podpořit kvetení, stačí rostliny omezit kruhem z hadic. K tomuto účelu můžete také zakoupit speciální koše.

Pokud se rozhodnete pro výsadbu v nádobě, začněte tím, že vnitřek sudu zakryjete pytlem na odpadky. Poté na dno nádoby nasypte vrstvu zeminy. Vyhněte se použití komerční zeminy pro květináče, která obsahuje hnojiva a další chemické látky a živiny, jež mohou poškodit zdraví vody. U těchto druhů půdy je běžný růst řas. Obsahují také perlit a vermikulit, které se vznášejí na hladině vody a dělají nepořádek!

Po položení zeminy ji pokryjte tenkou vrstvou písku.

Při plnění vodou se snažte nepoužívat upravenou městskou vodu. Často obsahuje chloramin nebo chlor, který může být ve vysokém množství škodlivý. Místo toho kupujte vodu přímo v zahradnických centrech nebo používejte vodu, která nebyla upravena jiným způsobem. Při doplňování vody do nádoby během zbytku sezóny se nemusíte obávat - můžete k tomu použít malé množství upravené vody.

Při sázení rostlin je můžete nechat buď volně plavat na hladině, nebo je ukotvit na místě pomocí kousků nylonového provázku připevněných k cihlám nebo jiným kotvám.

Péče o vodní hyacint

Péče o rostliny vodního hyacintu je pozoruhodně snadná. Nemusí se zalévat, protože jejich kořeny jsou trvale zavěšeny ve vodě, ani se nemusí plečkovat. Rostou tak hustě a přeplněně, že jediné pletí, které budete muset provádět, je odstraňování dalších rostlin, když se rozmnoží!

Hnojení

Ve většině případů není hnojení rostlin vodního hyacintu nutné. Doporučuje se tomu vyhnout, pokud v jezírku chováte ryby nebo jiné volně žijící živočichy. Příliš mnoho živin může podpořit rozkvět řas a způsobit onemocnění ryb.

Přesto, pokud zjistíte, že rostliny trpí nedostatkem živin - obvykle se to projevuje žloutnutím listů - můžete je prostě nechat plavat v kádi s vodou se zředěným tekutým hnojivem.

Škůdci a choroby

Tyto květiny mají jen málo problémů se škůdci a chorobami. Ve skutečnosti existují určité důkazy, které naznačují, že tyto rostliny mohou být toxické pro kočky, psy a koně.

Možná si budete muset dát pozor na želvy a ryby, které okusují dlouhé kořeny vašich rostlin. Bohužel tomu nelze zabránit jinak než vyloučením - nalezením způsobu, jak tyto živočichy do jezírka nepustit.

Ani v případě této rostliny nejsou nemoci velkým problémem. Ve skutečnosti je to jeden z důvodů, proč se tak snadno šíří - není toho mnoho, co by ji mohlo zahubit!

Další tipy pro pěstování vodního hyacintu

Poslední rada pro pěstování vodních hyacintů se týká toho, abyste dbali na odstraňování odumřelých rostlinných zbytků. Odumřelé rostlinné zbytky, jako jsou staré, uschlé květy a zažloutlé listy, mohou způsobit rychlé zhoršení kvality vody ve vašem jezírku.

Proto je důležité, abyste odumřelé části rostlin z jezírka ořezávali a odstraňovali - zejména pokud chováte i ryby. Rostliny stříhejte každý týden, protože tyto rostliny mohou vaše jezírko rychle zarůst!

Pokud jste uvažovali o přidání nové rostliny do zahrady, ale nenašli jste tu pravou, vodní hyacint může být přesně to, co hledáte. Tyto rostliny se snadno pěstují a udržují (dokonce tak snadno, že se často stávají invazivními!). Dokážou přežít i ve špatných podmínkách a jsou k dostání v mnoha různých barvách (včetně modré!).

Doufáme, že vám tento příspěvek na blogu přiblížil, jak se starat o vodní hyacint, aby se dařilo i tomu vašemu - bez ohledu na to, kolik času nebo pozornosti musíte těmto rostlinám věnovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.