Jak pěstovat rostliny z čeledi němých třtinovitých

Přestože s sebou nesou trochu nebezpečí, Dieffenbachia zůstává jedním z oblíbených druhů aroidů používaných k výzdobě domácností.

Jejich velké, nápadné listy přehlušují skutečnost, že jde o jednu z nejnebezpečnějších pokojových rostlin pro lidi i zvířata. Správným zacházením a péčí se však lze nebezpečí plynoucímu z vlastnictví dieffenbachie vyhnout a zároveň si z této krásné rostliny užít maximum.

Dieffenbachia je rod patřící do čeledi Araceae (áronovité). Jedná se o kvetoucí rostlinu, která pochází z tropických lesů Jižní Ameriky.

Jedná se o stálezelené rostliny s listy, které jsou vzorované zeleně a bíle. Dorůstají výšky až 30,48 cm a někdy kvetou do světlého lopatkovitého květenství, které je pod velkými nápadnými listy spíše nenápadné.

Domorodci je nazývají také němými třtinami a používají je v různých lidových léčivech a jako přísadu do jedovatých šípů. V současnosti jsou oblíbenými rostlinami, které zdobí vnitřní i venkovní prostory s mnoha kultivary a odrůdami.

Dieffenbachie, pěstované především pro své krásné listy, se skvěle hodí k tomu, aby dodaly každému prostoru hřejivý tropický vzhled.

V tomto příspěvku vás seznámíme se vším, co potřebujete vědět, abyste mohli úspěšně pěstovat němé třtinové rostliny!

Fakta o rostlinách

Vědecký názevDieffenbachia
Obecné názvyRostliny hloupé třtiny, rostliny tchynina jazyka
ČeleďAraceae
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířkaVýška 0,91 m - 3,05 m, šířka 0,61 m - 0,91 m
PůvodStřední a Jižní Amerika, Karibik
Barvy květůŽádné
Barva listůZelená s bílými skvrnami a fleky
Vystavení slunciFiltrované sluneční světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná, neutrální půda
Zvláštní vlastnostiSnáší stín, jedovatá míza
Dieffenbachie

Jak pěstovat rostliny třtiny chloupkaté

Pokud jste připraveni naučit se pěstovat vlastní rostliny němého rákosu doma, tento článek vám poslouží jako dokonalý průvodce.

Rozmnožování

Dieffenbachie se snadno množí stonkovými nebo vrcholovými řízky. Při množení stonkovými řízky vybírejte takové, které mají alespoň jeden postranní pupen, a řežte je na 5,08cm kousky. Pro rychlejší zakořenění je zapíchněte do mechu sphagnum.

Pro vrcholové řízky stačí vybrat buď terminální, nebo postranní pupen rostliny. Při množení Dieffenbachie dbejte na to, abyste zabránili kontaktu rostlinné šťávy s pokožkou.

Množit můžete také pahlízou. Za tímto účelem odřízněte vrchol starší, nohaté rostliny. Zbytek celé rostliny vložte do čerstvé zeminy s trochou zakořeňovacího hormonu. Z pahýlu by měly vyrůst nové listy. Jakmile se tak stane, můžete starší listy odstranit.

Půda

Dieffenbachie rostou nejlépe ve volné a úrodné půdě, která dobře odvádí vodu. Dobře propustná půda je důležitá, aby se zabránilo přemokření. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte kombinaci perlitu a zeminy v květináčích (1:1) nebo zeminy a rašeliny (1:1).

Řezání

Dieffenbachie nepotřebuje pravidelné prořezávání. Stačí odstraňovat listy, když zestárnou a zežloutnou nebo odumřou. Jinak není potřeba žádná péče.

Přesazování a přesazování

Nejvhodnější doba pro přesazení němého rákosu je těsně před začátkem vegetačního období, tedy na konci zimy nebo na začátku jara. Zvolte nádobu, která je větší než ta stávající, ale ujistěte se, že není příliš velká, jinak budou kořeny rostliny v novém domově plavat.

Ujistěte se, že má nádoba drenážní otvory, a přesaďte ji do směsi vermikulitu, rašelinového mechu a hlíny.

Dieffenbachia rostlina

Jak pečovat o dieffenbachii

Dieffenbachie nepatří mezi nejodolnější pokojové rostliny. Je poměrně nevyzpytatelná a vybíravá, pokud jde o její nároky na růst. Při správné péči a údržbě můžete udržet rostliny Dieffenbachia prosperující po mnoho let.

Voda

Dieffenbachie jsou bylinky, jejichž stonky obsahují hodně vody. Přemokření může způsobit žloutnutí listů a hnilobu kořenů/základu rostliny. Věnujte zvýšenou pozornost zalévání rostlin Dieffenbachia. Zalévejte je pravidelně a zároveň nechte půdu před další zálivkou vyschnout.

V průměru je třeba zalévat jednou za několik dní (nebo 1 až 2krát týdně). Přesné množství zálivky se bude lišit v závislosti na jednotlivých kusech, umístění, typu půdy, ročním období, vlhkosti a osvětlení. Rostliny potřebují více zálivky ve vegetačním období mezi březnem a říjnem.

Možná si všimnete, že občas začne rostlině kapat voda. To nemusí být nutně známkou přemokření, ale transpirace. Zkontrolujte půdu, abyste se ujistili, zda je třeba zalévat, nebo ne.

rostlina hloupé třtiny

Sluneční světlo

To, co dělá z dieffenbachie ideální pokojovou rostlinu, je skutečnost, že se jí dobře daří ve stinných podmínkách. To však neznamená, že nepotřebuje světlo. Umístěte rostliny Dieffenbachia na místa, kde na ně dopadá rozptýlené sluneční světlo, nebo na částečně zastíněná místa.

Nejlepšími místy pro rostliny němého rákosu budou místa, která jsou poloslunná nebo zastíněná. Lze ji pěstovat i pod umělým osvětlením, ale to může způsobit nevýrazné zbarvení listů.

Pokud rostlinu pěstujete venku, nezapomeňte jí zajistit ochranu před přímým slunečním zářením. Příliš mnoho slunce může listy spálit.

Teplota a vlhkost

Vzhledem ke své tropické povaze mají rostliny Dieffenbachia specifické požadavky na teplotu. Tyto rostliny jsou citlivé na nízké teploty.

Pro zajištění optimálního růstu by se teploty měly pohybovat v rozmezí 60-75oF (15-23oC). Doporučuje se také vysoká vlhkost vzduchu, i když mohou dobře prospívat i při normální vlhkosti.

Pokud žijete v teplejším podnebí, můžete rostliny němé třtiny pěstovat po většinu roku také venku. Jen se ujistěte, že jim poskytujete určitou ochranu před nepříznivým větrem a dalšími živly. Pokud teploty klesnou pod 12,78 °C, budete potřebovat ochranu před chladem .

Hnojivo

Dieffenbachie jsou těžcí živitelé, což znamená, že ve srovnání s průměrnými rostlinami vyžadují více živin. Někdy však může nadměrné hnojení způsobit poškození rostlin, například spálení špiček listů a jejich zhnědnutí.

Abyste tomu předešli, používejte kompletní hnojivo s poměrem 20-20-20 každých 4-6 týdnů během vegetačního období (březen-září).

Je důležité, abyste nehnojili v zimě. To může rostliny spálit a ztížit jejich regeneraci. Přesto můžete hnojit při přesazování nebo přesazování rostlin.

Škůdci a choroby

Třtina němá nepatří k rostlinám, které by byly náchylné na příliš mnoho škůdců nebo chorob. Pokud se u rostliny vyskytnou problémy, je to pravděpodobně způsobeno přemokřením. Že je na vině přemokření, poznáte, pokud si všimnete odumírajících špiček listů, zkroucených listů nebo hniloby rostliny. Vyřešte své chyby v zalévání a v případě potřeby rostlinu přesaďte do nové nádoby s novou, suchou zeminou.

Dalším problémem, na který je třeba si dát pozor, je specifický druh bakterie s názvem Erwinia. Ta způsobuje hnilobu listových spár a infekce se rychle šíří na zbytek rostliny (včetně stonku). Bohužel, jakmile se tato choroba objeví, nemůžete s ní mnoho udělat. Budete muset provést důkladnou dezinfekci, aby se bakterie nerozšířila na zbytek rostlin.

Antraknóza je další běžnou chorobou, která vede ke vzniku tmavě černých nebo hnědých skvrn na listech a okrajích. Této houbové chorobě můžete zabránit omezením vlhkosti a použitím fungicidu, který zastaví její šíření. Podobnou houbovou chorobou je fuzárium, kterému lze předcházet a které lze ošetřit stejným způsobem.

Pokud jde o škůdce, dejte si pozor na běžné škůdce v interiéru, jako jsou mšice, roztoči a mouchy. Když je v místnosti teplo a sucho, vytváří to ideální prostředí pro tyto škůdce, aby se usadili a začali se živit na vašich rostlinách.

Oprašte je z listů a každý týden kontrolujte rostliny, zda nejsou nově napadeny. Při silnějším napadení můžete použít insekticidní postřik.

Běžné odrůdy a kultivary

Pokud uvažujete o pěstování němých třtinových rostlin, zvažte tyto běžné odrůdy a kultivary dieffenbachie.

D. amoena

D. amoena jsou velké odrůdy dieffenbachie, které jsou nádhernými podlahovými rostlinami nebo rostlinami pro kryté terasy. Dorůstají poměrně vysoké a mají mohutný rozptyl.

Běžným kultivarem je 'Tropic Snow'.

D. seguine

Jedná se o nejběžnější druh Dieffenbachia. Dříve byly známy pod názvy D. maculata a D. picta. Mají tmavě zelené listy vzorované bílými pruhy po obou stranách středního žebra. D. seguine se často používá jako jedna z rodičovských rostlin mnoha kultivarů Dieffenbachia.

  • D. seguine "Camille inches" - "Camille inches" je jedním z nejběžnějších kultivarů D. seguine. Tento kultivar dorůstá výšky až 78,74 cm a vyznačuje se velkými oválnými listy s jemnou kresbou tmavě zeleného okraje, který uprostřed přechází do krémově bílé barvy.
  • D. seguine "Exotica" - "Exotica" je vysoký, nápadný kultivar D. seguine. Tento kultivar má slonovinově bílé listy se zelenými skvrnami a úzkou zelenou kresbou na okraji. Mohou dorůstat výšky až 60,96 cm.

D. oerstidii

Jedná se o jedinou odrůdu Dieffenbachia, která má listy téměř po celé ploše zelené, s výjimkou středního okraje, který je slonovinově bílý. Listy jsou působivé svou celistvou matnou barvou. Mohou dorůst až do výšky 129,54 cm.

Závěr

Pokud uvažujete o pěstování němých třtinových rostlin, musíte vědět jednu věc - může to být nebezpečné.

Rostliny obsahují ve všech částech rostliny krystalky šťavelanů, tzv. rafidy. Při požití způsobují podráždění a zánět jazyka a hrdla, což vede k nemluvnosti a dušení. Proto se jim také říká "němá hůl" nebo "tchýnin jazyk" .

Nicméně účinky nejsou pro lidi ani zvířata život ohrožující, v těžkých případech způsobují několik dní trvající bolest . Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není dieffenbachie ve skutečnosti jedovatá. Je to spíše dráždivá látka, která dráždí sliznici úst a krku.

Rostlinná šťáva obsahuje také rafidy a mohla by způsobit kontaktní dermatitidu a podráždit oči. Proto při přesazování nebo množení Dieffenbachie dbejte na opatrné zacházení.

Jinak vězte, že němá třtina je snadná a výnosná pokojová rostlina - kupte si tedy 1 kus a začněte pěstovat ještě dnes!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.