Jak pěstovat rostliny šípky

Jednou z oblíbených rostlin pro domácnost jsou šípky. Jsou keřovité, kompaktní, nenáročné na údržbu a na výběr je jich celá řada. Obrovský výběr šípkových rostlin se skládá z různých druhů, které mají různé velikosti rostlin, barvy listů, tvary listů a růstové zvyklosti. Není pochyb o tom, že si vybere každý.

Tato vytrvalá rostlina pochází z Jižní Ameriky a Mexika. Proslavila se díky svému tvaru listů, který připomíná hrot šípu. Přestože se běžně pěstuje jako trvalka, někteří ji pěstují jako jednoletou okrasnou rostlinu. Může růst vzpřímeně, kaskádovitě nebo plazivě. Také kvete po celý rok.

Šípková růžice je vhodná nejen do interiéru, ale je také tak všestranná, že ji lze použít v různých krajinných úpravách. Obvykle je vídáme vysazené v nádobách a závěsných koších, aby lépe vypadaly terasy, stinné zahrady a skalky. Slouží také k různým krajinářským účelům, například jako bariéra, stín, obruba, solitéra a akcent.

Kromě různorodého využití se tato rostlina stala oblíbenou i proto, že nevyžaduje mnoho pozornosti a péče, což je ideální pro zaneprázdněné jedince.

Fakta o rostlině

Vědecký názevSyngonium podophyllum
Obecné názvyŠípková růžice, Šípková liána, Naftýsie, Africký evergreen, Šípková růžice, Zelené zlato Naftýsie, Trojlistý zázrak
Čeleď:Araceae
Typ rostlinyPokojová rostlina, Venkovní rostlina
Výška a šířkaVýška 0,61 m - 1,22 m (v interiéru), šířka 0,30 m - 0,61 m (v interiéru) Výška 0,91 m - 1,83 m (v exteriéru), šířka 0,61 m - 1,22 m (v exteriéru)
PůvodJižní Amerika; Mexiko
Barvy květůZelená nebo bílá; lopatka je delší než spadix
Barva listůZelená, tmavě zelená, světle žlutá, krémově žlutá, krémově zelená, světle růžová, pestrá
Expozice na slunciPlné slunce, Částečný stín, Plný stín, Mlhavé světlo
Typ půdy a pHDobře propustná, mírně kyselá půda, vlhká,
Zvláštní vlastnostiNenáročná na údržbu, vhodná do nádob, zvláštní olistění, toxická

Jak pěstovat rostliny Arrowhead

Protože je Syngonium podophyllum známé svou všestranností, často se vysazuje do nádob a závěsných košů. S ohledem na to je třeba zvolit nádobu, která umožňuje správnou drenáž. Kromě nádob existují různé faktory, které je třeba znát při jejich pěstování.

Šíření

Existují tři způsoby, jak lze šípky množit: výsev semen, stonkové řízky a dělení. Než se pustíte do specifik jednotlivých metod, musíte si připravit veškerý potřebný materiál, jako je výsadbový substrát, nádoba, zahradnická lopatka, nůžky a osobní ochranné pomůcky. Poslední položka je stejně důležitá jako ta předchozí, protože rostlina šípek je toxická a mohla by způsobit podráždění kůže.

Až budete mít všechny zmíněné materiály, můžete se pustit do sklizně sadebního materiálu. Chcete-li získat semena, seberte plody, odstraňte dužnatou část a omyjte ji pod tekoucí vodou. Plody obsahují chemické inhibitory, proto je třeba je po omytí semen usušit na vzduchu. Poté můžete semena vysévat a často zalévat.

Dalším způsobem je sklizeň zdravých stonkových řízků. Vyberte zdravé stonky a zasaďte je do pěstebního substrátu. Před zapíchnutím do země je můžete nejprve namočit do zakořeňovacího hormonu, abyste urychlili proces zakořeňování.

Nakonec se dělení provádí, když jsou přítomny klíčky. Pro tuto metodu budete potřebovat řezací nůž. Nejdříve je třeba mít přehled o kořenech rostliny. Oddělte klíček od hlavní rostliny šípku. Dávejte pozor, abyste nepřerušili primární kořeny. Jedná se o nejrychlejší způsob pěstování rostliny šípku, protože kořeny jsou již vyvinuté.

Půda

Rostliny šípku milují vláhu, ale snesou i sucho. Vyberte si půdu, která je porézní a má dobrou drenáž. Ideální jsou hlinité a písčitohlinité půdy. I když do snadno dostupné půdy můžete přidat mech sphagnum nebo kokosový prach, abyste zlepšili její strukturu. Před mícháním nezapomeňte půdu pasterizovat, abyste se zbavili případných chorob přenášených půdou.

Co se týče pH půdy, preferuje rostlina šípatka mírně kyselou až neutrální půdu. Některé odrůdy chtějí kyselejší půdu, o což se lze postarat přidáním půdních agregátů.

Řez

Řez se provádí pouze v případě potřeby. Odstraňte odumřelé a poškozené části. Stříhat můžete také rostliny šípků, když se přeplní. Někteří pěstitelé plánují prořezávání společně s množením, takže odstraněné části lze zasadit do nové rostliny. Tímto způsobem také snížíte množství odpadu.

Přesazování a přesazování

Přesazování a přesazování rostlin šípků se provádí každé 1 až 2 roky nebo kdykoli je to nutné. Přeplnění, zakrnělý růst a absence nových listů jsou některé z běžných příznaků, které mohou ukazovat, že je čas na přesazení. Postupujte podle níže uvedených kroků:

 1. Připravte si veškerý potřebný materiál, jako je nádoba, pěstební směs, zahradní lopatka, zahradnické nůžky, zahradnický nůž a ochranné oblečení, například zahradnické rukavice.
 2. Uvolněte zeminu na hlavní rostlině šípku seškrábnutím těch, které jsou přilepené k vnitřnímu obložení nádoby. Pomocí zahradní lopatky vydlabejte uvolněnou zeminu. Při odstraňování zeminy můžete rostlinou lehce zatřást.
 3. Po uvolnění rostliny. Odložte ji stranou a připravte novou nádobu tak, že ji naplníte ⅓ pěstební směsí. Do směsi můžete zahrnout i trochu sypké borové kůry.
 4. Nepotřebné části rostliny před umístěním do nové nádoby zastřihněte.
 5. Rostlinu šípku opatrně vyrýpněte a položte ji na vrchol zeminy uvnitř nové nádoby.
 6. Zbylá místa vyplňte zeminou a lehce přitlačte zeminu u okrajů rostliny. Zajistíte tak ukotvení rostliny a ta se nebude při zalévání naklánět.
rostlina šípek

Jak pečovat o rostlinu Arrowhead

Nyní, když už máte rostlinu Syngonium podophyllum, vám přinášíme několik tipů pro péči o rostlinu arrowhead, které byste měli znát, aby byla vaše rostlina zdravá.

Zalévejte

Zálivka se provádí pravidelně. Provádí se častěji v teplejších obdobích, jako je léto a podzim. Naopak nižší teploty v zimě vedou k méně častému zalévání. Při dodávání vláhy nezapomeňte zkontrolovat, zda má rostlina šípek správnou drenáž. Pokud je drenáž špatná, existuje vysoká pravděpodobnost přemokření. Příliš mnoho vody pod zemí způsobí více problémů, například hnilobu kořenů.

Sluneční světlo

Vzhledem k tomu, že rostlina šípek může být využita různými způsoby na různých stanovištích, není vybíravá, pokud jde o sluneční světlo. Dokáže přežít na plném slunci, v polostínu i v plném stínu. I když existují odrůdy, které mají jasné barvy a panašování, a ty by potřebovaly více světla. Některé rostlinné pigmenty potřebují k tomu, aby se vytvořily, určitou dobu expozice.

Pokud chováte rostlinu doma a máte k dispozici málo nebo žádné světlo, nezapomeňte naplánovat její umístění venku, aby měla dostatek světla, které potřebuje.

Teplota a vlhkost

Většina odrůd šípkových rostlin je odolná vůči vlhkosti. To znamená, že může prospívat v širokém rozmezí relativní vlhkosti vzduchu. Preferuje však relativní vlhkost 50 až 60 %. Použití postřikovače k zalévání rostlin šípků může zvýšit dostupnost vzdušné vlhkosti.

Časté zalévání však relativní vlhkost nevyrovná. V zimním období většina pěstitelů zásobuje rostliny zvlhčovači vzduchu, které udržují relativní vlhkost na ideální úrovni.

Hnojivo

Rostlinu šípku přihnojujte v době jejího aktivního růstu, tedy přibližně od března do srpna. Obecně platí, že při krmení rostlin jsou nejbezpečnější kompletní hnojiva. U pokojových rostlin hnojivo před použitím nařeďte. Pokud si však chcete být jisti potřebnými živinami, proveďte půdní test.

Na druhou stranu existují příznaky, na které si musíte dát pozor, abyste věděli, kdy je třeba hnojivo dodat nebo snížit jeho množství. Nezralé listy usychají, když je třeba rostlinu šípku přihnojit. Zatímco žloutnutí a hnědnutí okrajů listů je patrné při nadbytku.

Škůdci a choroby

Rostlinu šípek mohou často napadat různí hmyzí škůdci. Nestává se to často, ale neuškodí o nich vědět. Níže jsou uvedeni běžní škůdci:

Klíšťata

Klíšťata jsou známá také jako roztoči a často je přináší vzduch a znečištění. Umístění rostlin v blízkosti otevřených oken a dveří může zvýšit pravděpodobnost výskytu klíšťat. Nejsou viditelná pouhým okem a může trvat nějakou dobu, než se na nich objeví i tenký list připomínající pavučinu. Když se zhorší, dojde ke žloutnutí určitých částí rostliny.

Na trhu jsou k dispozici pesticidy. Ačkoli snadným domácím prostředkem proti tomu je vypláchnutí roztočů teplou vodou. Někteří to dělají ve svých koupelnách. Rostlinu šípku nakloníme na bok a umístíme pod tekoucí teplou vodu na dobu maximálně 2 minut. Tento prostředek není jednorázový. Je třeba jej několikrát zopakovat v rozmezí 3 dnů.

Šupinatý hmyz

Šupinatý hmyz se často zdržuje na listech a stoncích a výsledkem jsou některé propadlé a vodnaté části. Tento hmyz je jako ochrana potažen voskem. Nejlépe se jich zbavíte tak, že je otřete ručníkem namočeným v teplé vodě s jemným mýdlem. Můžete se však také rozhodnout pro chemické prostředky dostupné na trhu proti škůdcům rostlin v domácnosti.

Třásněnky

Hlavním příznakem jsou nepravidelně tvarované vpadlé léze a skvrny s tenkým stříbrným povlakem. Když se zhorší, listy zčernají. Mezi další, na které byste měli dávat pozor, patří také opadávání nezralých listů a zakrnělé přírůstky.

Chcete-li se zbavit třásněnek, otřete napadené části houbou namočenou v mýdlové vodě. Můžete také použít pesticidy. V případě potřeby postup opakujte.

U všech těchto druhů hmyzu rostlinu šípku oddělte a při zhoršení napadení ji dejte do karantény. Kromě těchto problémů existují i další problémy, kterým rostliny šípků čelí z ekologických příčin. Hnědnutí a zasychání nebo zasychání špiček a okrajů listů je způsobeno nízkou relativní vlhkostí vzduchu.

Také listy mají tendenci vypadat nezdravě a bledě, když je ve vzduchu i v podzemí příliš mnoho vlhkosti. Může je také přivodit příliš nízká světelná expozice. Dalším problémem způsobeným nízkou expozicí světla je ztráta pestrosti a dalších barev. Rostlina vyvíjí více chlorofylu, aby kompenzovala nedostatek světla, ve snaze získat co nejvíce.

Tyto problémy lze snadno odstranit změnou prostředí, ve kterém rostlina roste.

Běžné odrůdy a kultivary

Jak již bylo zmíněno, existuje široká škála odrůd, ze kterých můžete vybírat. Zde je 15 nejvýznamnějších odrůd a jejich vlastnosti.

 • Emerald Gem- tato odrůda má dvoubarevné listy větší než většina odrůd a kratší řapíky listů. Při okrajích listů jsou viditelné skvrny podobné barvě a jsou běžně bílé nebo krémové. Dorůstá až 38,10 cm .
 • Holly- světle zelené až krémově bílé listy se sytě zelenými žilkami a okraji listů. Je kompaktní a hustý.
 • Holly bílá- má stejné vlastnosti jako cesmína, ale se světlejším odstínem listů.
 • Pixie- tato odrůda je ideální na místa s omezeným prostorem nebo jako stolní rostlina. Dosahuje výšky 20,32 cm a šířky 15,24 cm. Listy jsou zelené se světlejšími odstíny na středním okraji a žilkách.
 • Mini pixie - tato odrůda má stejné vlastnosti a barvu listů jako pixie, ale dorůstá pouze do výšky 10,16 cm a šířky 10,16 cm.
 • Banana Cream Allusion- má nápadný pastelově žlutý odstín a dorůstá do výšky 35,56 cm.
 • Berry Allusion- nese jemný vínově červený odstín s růžovými žilkami. Dorůstá do výšky 35,56 cm.
 • Bold Allusion- má větší šípovité listy v krémově světle zeleném odstínu se světle růžovým žilkováním. Může dorůst až do výšky 35,56 cm.
 • Cream Allusion- dorůstá výšky od 30,48 cm do 35,56 cm a má stříbřitě zelené listy se světle růžovým žilkováním.
 • Exotic Alusion- tato odrůda je vyhledávaná pro svůj robustní růstový habitus. Může dosahovat výšky až 35,56 cm a rozpětí až 2,44 m . Její listy jsou rovněž skvrnitě zelené.
 • Gold Allusion - je známý svými jemnými zlatožlutými listy s tmavě červenofialovými žilkami. Svisle se táhne 30,48 cm až 35,56 cm . Tato odrůda nemá ráda přílišnou vlhkost.
 • Maria Allusion- má zářivě zelené listy s nádechem měděných odstínů na okrajích a žilkách. Má také mírně zvlněné okraje listů.
 • Painted Arrow Allusion- má malovaný vzhled listů s barevnými variacemi od tmavě zelené, světle zelené a krémově bílé.
 • Pink Allusion- jeho pozoruhodným znakem je, že má neprůhledný bílý odstín na vrcholu olivově zelených listů s nápadnými růžovými žilkami. Je to také robustní rostlina, která se může rozprostřít až do výšky 2,44 m .
 • Trileaf Wonder - má jedinečné listy se štíhlým šípovitým tvarem. Také je sytě zelený se světle zelenými žilkami na listech.
 • Strawberry Cream Syngonium- běžně vyhledávaný pro své lehce růžové odstíny uprostřed krémově zelených listů. Mladší rostliny mají růžovější odstíny.
 • Emerald Green- menší odrůda se zelenými listy a krémově bílým žilkováním.
 • Albolineatum- jedna z menších odrůd se světle zelenými listy a bílým výrazným panašováním. Pestrost je patrnější, když list dozrává.
 • Wendlandii- nejznámější je jako skvělá pokojová rostlina pro čištění vzduchu. Má podélněji protažený vzhled se sytě zelenou barvou a bílými žilkami. Může dorůst až do výšky 1,83 metru .
 • Albovirens - tato odrůda nese světle zelené listy s výrazným červenofialovým akcentem na žilkách. Patří mezi kompaktní a hustě rostoucí odrůdy šípků.

Závěr

Rostlina šípek je známá v různých krajinných oblastech díky své všestrannosti a odolnosti. Je také známá tím, že je nenáročná na údržbu, takže se skvěle hodí jako pokojová rostlina. Chcete-li pěstovat rostlinu šípek, nezapomeňte dodržovat správné kroky při množení, přesazování a přesazování. Rostlině také zajistěte co nejlepší prostředí pro růst tím, že jí poskytnete dostatek světla, průměrnou vlhkost, relativní vlhkost 50 až 60 % a dobře propustnou mírně kyselou půdu.

O rostlinu byste také měli pečovat pravidelným řezem a dodávat jí potřebné živiny. Proveďte půdní test, abyste si byli jisti, jaký typ hnojiv je třeba použít.

Pozorné sledování rostlin vám také umožní odhalit problémy, jako je napadení škůdci a problémy s životním prostředím. Mezi běžné případy napadení škůdci patří třásněnky, roztoči a šupinatý hmyz.

Na druhou stranu některé problémy způsobené pěstebním prostředím zahrnují žloutnutí, hnědnutí, nezralé odumírání a nedostatečný vývoj listů. Všechny uvedené problémy lze řešit domácími prostředky, pesticidy nebo úpravou pěstebního prostředí.

Mějte na paměti, že tato rostlina obsahuje krystalky šťavelanu vápenatého po celé rostlině, takže je při požití pro psy a kočky toxická. Při kontaktu s ní může také způsobit určité podráždění kůže. Dbejte tedy na to, kam byste rostlinu šípek umístili.

Podívejte se také na další druhy pokojových rostlin, které můžete pěstovat doma.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.