Jak pěstovat rostliny arálie nepravé

Falešné arálie jsou velmi oblíbenou pokojovou rostlinou - a to z dobrého důvodu! Jejich krásné listy mají jedinečnou strukturu a jsou po okrajích vroubkované.

Listy falešných arálií časem mění barvu. Většinou začínají mladé rostliny měděně nebo vínově zbarvené a časem se jejich barva pomalu prohlubuje a mění se na tmavší zelenou.

Pocházejí z jižního Pacifiku a jsou náchylné k teplejším a vlhčím podmínkám pěstování. Dávají přednost stálému přísunu vody (ale ne přesycení) a nejlépe se jim daří při nadprůměrné vlhkosti vzduchu.

Vzhledem k rostoucí popularitě falešných arálií jsme se dozvěděli mnoho informací o tom, čím je tato rostlina jedinečná a jak ji úspěšně pěstovat v interiéru jako pokojovou rostlinu.

Čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete vědět o pěstování a péči o rostliny nepravé arálie.

Fakta o rostlinách

Vědecký názevSchefflera elegantissima, Plerandra elegantissima, Dizygotheca elegantissima
Obecné názvyArálie falešná, Arálie pavoučí, Arálie nitkovitá, Arálie prstnatá
ČeleďAraliaceae
Typ rostlinyStálezelený strom
Výška a šířkaVýška 1,22 m až 1,83 m; šířka 0,30 m až 0,61 m
PůvodJižní Pacifik
Barvy květůŽlutá, zelená a zlatá
Barva listůSvětle a tmavě zelená
Expozice na slunciPlné slunce až polostín
Typ půdy a pHBohatá, dobře propustná; kyselé až neutrální pH půdy
Zvláštní vlastnostiListy mohou měnit barvu v závislosti na stáří rostliny a slunečním záření

Jak pěstovat falešné rostliny arálie

Falešné arálie se staly jedněmi z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Arálie v malých dekorativních nádobách vypadají skvěle jako kousky ke kávě nebo na vedlejším stole. Vyšší, vzrostlé arálie ve větších nádobách se hodí k výzdobě pokojů a větších prostor.

Vyžadují jasné, nepřímé sluneční světlo po většinu dne. Z tohoto důvodu jsou obzvláště šťastné arálie umístěné u oken s filtrovaným světlem od záclon. Je známo, že arálie se dobře uplatňují v kuchyních a koupelnách pro vyšší vlhkost vzduchu.

Tyto druhy se dobře přizpůsobují svému prostředí. Lze je vysazovat celoročně a v okamžiku je snadno přenést do vašeho domova. Ve vhodných podmínkách lze nepravé arálie pěstovat i venku, například ve státech jako Kalifornie, Havaj a Florida.

Níže naleznete další podrobnosti o tom, jak tyto pokojové rostliny pěstovat.

dizygotheca elegantissima

Rozmnožování

Rostliny nepravé arálie lze množit ze semen. Tento proces je však zdaleka nejnáročnější na čas. Kromě toho není možné vědět, jak nové rostliny dopadnou.

Množení arálií z řízků je mnohem rychlejší proces. Navíc je spolehlivější; můžete si být jisti, že nové rostliny převezmou vlastnosti, které se vám líbily už na rodičovské rostlině. Z těchto důvodů doporučujeme raději množení z řízků než ze semen.

Množení z řízků z měkkého dřeva je poměrně jednoduchý proces. Nejlepší je odebírat řízky během léta. Z báze rodičovské rostliny odřízněte mladý, zdravě vypadající výhon. Doporučujeme odebírat více řízků.

Připravte si novou nádobu se směsí pro pěstování v květináčích, která je pro tyto rostliny optimální. Čerstvé řízky ponořte do hormonu pro zakořeňování (tento krok není povinný, ale doporučuje se). Zasaďte řízky do nádoby po vnějším okraji a poklepejte kolem řízků, aby stály rovně.

Po zasazení řízky zalijte a zakryjte je igelitem, abyste vytvořili malé prostředí podobné skleníku a dosáhli co nejlepších výsledků. Po několika týdnech igelit odstraňte a jemným zataháním za něj směrem nahoru zkontrolujte, zda se objevil nový růst nebo vytvořený kořenový systém. Pokud se objeví kořeny nebo nový růst, můžete o rostliny pečovat jako obvykle nebo je přesadit do vlastních nádob.

Půda

Tyto rostliny nerostou dobře v houbovitém pěstebním substrátu. Místo toho dávají přednost objemným pěstebním substrátům na bázi rašeliny. Směsi pro pěstování v květináčích na bázi rašeliny dobře absorbují a udržují vlhkost a zároveň odvádějí přebytečnou vodu. Tyto rostliny nerady rostou v přesycené půdě.

Chcete-li zajistit, aby nádoba, ve které rostlina Aralia roste, mohla dostatečně odtékat, ujistěte se, že má dostatečné množství drenážních otvorů. Obvykle je dobré se zaměřit na dva nebo tři. Pokud chcete, můžete také před vložením směsi pro květináče vyložit dno nádoby oblázky, abyste zabránili zhutnění zeminy podél dna a ovlivnění odtoku.

Řezání

Vzhledem k tomu, že tyto rostliny rostou pomalu, je nutné je stříhat jen velmi málo, pokud vůbec. Stačí dávat pozor na odumřelé nebo odumírající listy a v případě potřeby je odstranit.

V závislosti na prostoru, se kterým pracujete, může být nutné zvážit zastřihování, abyste mohli regulovat tvar a velikost rostliny. Pokud se rozhodnete pro řez, doporučujeme jej provést někdy před začátkem aktivního vegetačního období na jaře.

Přesazování a přesazování

Falešné arálie mají tendenci růst pomalu. Proto nevyžadují každoroční přesazování. Falešné arálie mají naopak rády, když jsou v nádobách přiléhavé (mírně svázané kořeny).

Důvodem číslo jedna, proč uvažovat o přesazení, je, pokud je dostatečná drenáž negativně ovlivněna tím, že je rostlina v nádobě příliš stísněná. Pokud tedy přesazujete nebo přesazujete, vyvarujte se použití příliš velké nádoby.

Jak pečovat o rostliny nepravé arálie

Péče o rostlinu False Aralia je jednoduchá - proto je milujeme jako pokojové rostliny! Jakmile pro ně vyberete místo, kde budou vystaveny slunečnímu záření, zbývá jen zajistit, aby půda byla stále vlhká a vlhkost stálá.

Zalévejte

Tyto rostliny mohou být poněkud vybíravé, pokud jde o spotřebu vody. Dávají přednost stálému množství hydratace. V závislosti na místním podnebí a drenáži půdy a nádoby to může znamenat zalévání několikrát týdně.

Paradoxně, pokud jsou False Aralis příliš zalévány, jejich listy začnou vadnout. Abyste se vyhnuli přemokření, doporučujeme před zaléváním zkontrolovat vrchní vrstvu půdy. Pokud je horní vrstva půdy nebo 5,08 cm půdy suchá, přestože spodní vrstva půdy je stále vlhká, je zalévání bezpečné.

Sluneční světlo

Obecně platí, že všechny odrůdy arálie nepravé mají rády jasné světlo a nepřímé sluneční světlo. Proto se jim v interiéru opravdu dobře daří, pokud je umístíte do oken orientovaných na východ pro ranní slunce, do oken orientovaných na západ pro odpolední slunce nebo do oken orientovaných na jih pro celodenní slunce.

Na rostlinách False Aralia je zajímavé, že jejich listy mění barvy v závislosti na slunečním záření. Při správném množství nepřímého slunečního světla listy sytěji zbarví, jak rostlina dospívá. Tuto proměnu je fantastické pozorovat v průběhu času.

Pokud je však rostlina vystavena příliš velkému množství přímého slunečního světla, mohou listy spálit a zhnědnout.

Teplota a vlhkost

Všechny odrůdy arálie nepravé milují teplé počasí. Jejich ideální teplotní spektrum se pohybuje mezi 18,33 °C a 29,44 °C . Z tohoto důvodu se většina falešných arálií pěstuje v interiéru, zejména v zimních měsících.

Některé odrůdy arálií snášejí i nižší teploty. Jakékoli dlouhodobé vystavení teplotám nižším než 15,56 °C však rostlinu nakonec zahubí.

Tyto rostliny mají rády vlhkost. Nejlépe se jim daří v prostředí s vlhkostí vzduchu nejméně 50 %. Pokud žijete na tropickém a vlhkém místě, bude vaše arálie spokojeně růst prakticky kdekoli jako každá jiná tropická rostlina. Pokud však žijete na sušším místě, možná budete muset vaší arlii pomoci získat vlhkost, kterou potřebuje k tomu, aby se jí dařilo.

Pro větší vlhkost doporučujeme umístit rostlinu Aralia do koupelny nebo kuchyně, kde může získávat teplou vlhkost z parných sprch a vaření. Rostlinu můžete také každý týden postříkat vodou, abyste jí dodali vzdušnou vlhkost. Pokud pěstujete menší rostlinu, můžete nádobu umístit také na zvlhčovací misku. POKUD vše ostatní selže, můžete vyzkoušet zvlhčovač vzduchu.

Hnojivo

Fale arálie nejsou nároční krmiváři a pro svůj úspěch nevyžadují běžné hnojení. S ohledem na to mohou být pomalými pěstiteli. Pokud tedy chcete podpořit rychlejší růst, můžete zvážit použití zředěného tekutého hnojiva (asi 50 % doporučené dávky) během jarních a letních měsíců. V zimních měsících s hnojením počkejte.

Škůdci a choroby

Falešné arálie jsou náchylné k běžným škůdcům pokojových rostlin. Není neobvyklé, že arálie jsou napadány šupinatým hmyzem, roztoči, mšicemi a mšicemi. Přemnožení některého z těchto druhů hmyzu může pro vaši falešnou arálii znamenat katastrofu. Proto je nejlepší rostliny sledovat.

Roztoči se objevují jako malé, žluté nebo hnědé tečky na spodní straně listů. Mohou po sobě také zanechávat zbytky připomínající pavučinu.

Mealybugy za sebou rovněž zanechávají zbytky. Poznáte je podle chomáčků připomínajících vatu, které zanechávají na listech a stoncích. Obvykle se jedná o váčky s vajíčky nebo o samotný hmyz.

Většinu napadení hmyzem můžete při včasném zachycení ošetřit insekticidním mýdlem nebo neemovým olejem. Přípravek nařeďte v rozprašovači a omyjte listy, jak nejlépe umíte. Doporučujeme postiženou rostlinu oddělit od ostatních pokojových rostlin. Pokud je však napadení hrozné a máte-li obavy o zdraví ostatních rostlin, možná se budete muset nemocné rostliny zbavit.

Běžné odrůdy a kultivary

Přestože v rámci čeledi S. elegantissima existuje jen několik odrůd a kultivarů, jedná se o rostlinu s mnoha blízce příbuznými příbuznými. Zde jsou uvedeny některé odrůdy S. elegantissima a také některé alternativy, které stojí za zvážení, přičemž většina z nich má podobné nároky na péči.

Tchajwanský deštník (S. taiwaniana)

Tento druh rostliny pochází ze stejné čeledi jako arálie a jedná se o stálezelenou deštníkovitou rostlinu. Pochází z Tchaj-wanu, kde roste v jehličnatých lesích v nadmořské výšce od 18288,00 do 2743,20 m n. m. V současné době je jeho domovem Tchaj-wan. Jedinečné listy připomínající slunečníky se rozkládají paprskovitě od středu. V mládí mají listy stříbrnou, chlupatou strukturu. Jako dospělé rostliny jsou listy mnohem hladší.

Pěstují se především pro atraktivní listy, ale mohou i kvést (ale pravděpodobně ne při pěstování v interiéru). Květy se objevují koncem jara nebo v létě, v zimě pak následují tmavě zbarvené bobule. Patří k odolnějším odrůdám a snáší teploty až -9,44 °C .

Zakrslý deštníkovec (S. arboricola)

Pokud máte větší prostor, který potřebuje ozdobit, například obývací pokoj nebo kancelářské prostory, je trpasličí deštníkový strom tou nejlepší volbou. Jedná se o menší verzi deštníkovce (Schefflera actinophylla), díky čemuž je ideální do vnitřních prostor. Při výsadbě do větší nádoby může tato odrůda arálie dorůst do výšky 1,52 m.

Listy jsou zaoblené, nikoliv vroubkované jako u jiných odrůd arálií, a od středu se vějířovitě rozšiřují jako deštník. Z tohoto důvodu se této rostlině také někdy říká slunečník. Půdu této rostliny udržujte vlhkou a dopřejte jí dostatek nepřímého slunečního světla.

Arálie Galaxy (P. elegantissima 'Galaxy')

Tato odrůda nepravé arálie se může pochlubit lesklejšími listy než ostatní. Listy také bývají mnohem tmavší zelené barvy než u jiných arálií, jako je například arálie Gold Crest. Arálie Galaxy dává přednost jasnému, nepřímému slunečnímu světlu a vysoké vlhkosti. Když je malá, milujeme tuto arálii jako akcentní kus v koupelnách nebo v okně nad kuchyňským dřezem.

Arálie nepravá Gold Crest (P. elegantissima 'Gold Crest')

Odrůda Gold Crest patří mezi oblíbené nepravé arálie. Má krásné, jemné a zpeřené zlatě hřebenité listy. Vnese jas do jakéhokoli prostoru, kam ji zasadíte. Z tohoto důvodu milujeme Gold Crest na postranních stolcích nebo konferenčních stolcích, kde mohou zachytit přirozené světlo a kde můžete při posezení a odpočinku pozorovat složitost jejich listů.

Arálie elegantní (P. elegantissima 'Olympia')

Tato odrůda arálie nepravé je známá svými tmavě zelenými listy. Postupem času a v závislosti na jejich oslunění se však listy zbarvují do červena a fialova. Listy mají jedinečný vroubkovaný tvar a pyšní se poměrně elegantním vzhledem.

Stejně jako ostatní odrůdy arálie nepravé dává i arálie Olympia přednost jasnému a nepřímému slunečnímu světlu. Pokud je pěstována v blízkosti okna, je užitečná filtrace pomocí závěsů. Ve středu místnosti bude rozptýlené světlo dokonalé.

Závěr

Falešné arálie jsou vynikajícím doplňkem vaší sbírky pokojových rostlin.

Štíhlé, pilovité listy falešných arálií dělají z této rostliny jedinečný druh. Z tohoto důvodu rádi darujeme arálie přátelům a rodině, protože mají kompaktní velikost jako mladé rostliny. Naštěstí ještě nezklamaly šťastlivce, kteří je dostali jako dárek!

Falešné arálie pocházejí z teplého a vlhkého prostředí, ale dobře se přizpůsobily životu v interiéru jako pokojové rostliny. Nezklamou vás, pokud budete udržovat jejich půdu vlhkou a místní vlhkost relativně vysokou. Pokud budete během vegetačního období hnojit a sledovat výskyt škůdců, tato rostlina se o sebe postará sama.

Přeji vám příjemnou zábavu a radost z vašich nových pokojových rostlin!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.