Jak pěstovat rostlinu China Doll

Jednou z rostlin, které byste měli zvážit do svého domova, je krásná rostlina čínská panenka (Radermachera sinica). Jedná se o širokolistý stálezelený strom, který více než dobře poslouží jako pokojová rostlina.

Tato rostlina v interiéru kvete jen zřídka, ale s jejím pěstováním můžete začít kdykoli během roku. Navíc její atraktivní olistění je jedním z důvodů, proč o jejím pěstování také uvažovat!

Požadavky na pěstování této pokojové rostliny jsou trochu složité a zdlouhavé, ale pokud budete úkoly plnit správně, vykvete v něco extravagantního. Takže se do tohoto úkolu pustíme, ano?

Fakta o rostlinách

Vědecký názevRadermachera sinica
Obecné názvyČínská panenka, hadí strom, smaragdový strom
ČeleďBignoniaceae
Typ rostlinyStálezelená pokojová rostlina s širokými listy
Výška a šířkaVýška 1,22 m - 1,83 m (v interiéru), šířka 0,30 m - 0,91 m (v interiéru)
PůvodAsie
Barvy květůBílá, žlutá
Barva listůModrá/zelená
Expozice na slunciPlné slunce, částečný stín
Typ půdy a pHVlhká, ale dobře odvodněná; neutrální až kyselá
Zvláštní vlastnostiSkvěle se hodí do nádob

Jak pěstovat rostlinu China Doll

Prvním krokem, který budete chtít při pěstování rostliny Radermachera sinica udělat, je umístit ji do nádoby a umístit ji do interiéru. Přestože tyto pokojové rostliny lze na několika místech pěstovat venku, jen zřídkakdy se pěstují mimo svou zónu mrazuvzdornosti (zóny 10-12 USDA). Dopřejte jí ochranu před chladem, kterou potřebuje k přežití!

Množení

Přestože kroky k rozmnožení pokojové rostliny mohou být zdlouhavé a časově náročné, lze je zvládnout. Níže jsou uvedeny kroky, které je třeba provést, abyste tento proces správně dokončili:

Začněte odříznutím 5,08 cm nového porostu (vyberte si ten, který je POUZE zeleným dřevem) směrem ke špičce rostliny. Ponechte listy připojené ke špičce a odstraňte spodní listy z řezu. Spodní polovinu řízku ponořte do práškového zakořeňovacího hormonu a pak odklepejte přebytečný zbytek. Řízek zapíchněte do vlhké směsi pro květináče a poté jej přikryjte igelitovým sáčkem, abyste zachytili co nejvíce vlhkosti.

Po dokončení těchto kroků budete chtít řízek v sáčku uchovávat na světlém a teplém místě. Každých několik týdnů jej přetahujte, abyste zjistili, zda roste, nebo ne. Jakmile ucítíte určitý odpor, je to znamení, že se vytvořily kořeny. Jakmile začnou kořeny řízku růst, zaštípněte špičku, aby se rozvětvila.

Tuto rostlinu můžete také vypěstovat ze semen nebo si zakoupit startovací rostlinu ve školce, pokud je to pro vás výhodnější.

Půda

Půda, která je pro tento druh rostliny potřebná, musí být bohatá a dobře odvádět vodu. Můžete použít jakýkoli typ univerzální zeminy pro pěstování v květináčích, ale pokud není drenáž dostatečná, stačí přidat trochu perlitu nebo písku, aby se zemina uvolnila.

Pokud použijete směs pro květináče, která je spíše sterilní, mějte na paměti, že je třeba ji přibližně dvakrát měsíčně přikrmovat, aby byl zajištěn produktivní a stálý růst.

Řezání

Prořezávání rostlin je další činností, která bude trochu nudná a únavná, ale lze ji zvládnout rychle, pokud budete postupovat správně.

Při prořezávání začněte tím, že zastřihnete několik menších bočních větví. Udělejte to v místě, kde se připojují k hlavnímu bočnímu stonku, a dbejte na to, abyste při řezu nenechali pahýl. Abyste tomu předešli, umístěte nůžky tak, aby ostrá strana řezné čepele byla v jedné rovině se stonkem, který na rostlině zůstane.

Když budete rostlinu takto stříhat, povede to k nevyhnutelnému novému růstu stonků, což je přesně to, co chcete, aby rostlina rostla silná a vitální.

Přesazování a přesazování

Aby vaše pokojové rostliny bezchybně rostly, je třeba jim přizpůsobit důslednost v procesu jejich růstu. To znamená, že nemají rády žádné nežádoucí změny.

Většinou byste měli rostlinu přesadit pouze v případě, že kořeny přerostly hranice půdy v nádobě a vykazují známky nemoci, jako jsou bledé listy nebo nedostatečný růst. Jinak těmto rostlinám nevadí, že jsou do jisté míry vázány na kořeny, a není třeba je přesazovat.

Jak pečovat o rostlinu China Doll

Existuje několik klíčových prvků péče o rostlinu porcelánové panenky, které jsou v podstatě povinné. Ty zajistí správný růst vaší rostliny: voda, sluneční světlo, teplota a vlhkost, hnojivo a škůdci/nemoci.

Voda

Pokojovou rostlinu zalévejte střídmě. V ideálním případě byste tak měli učinit, až když je první centimetr půdy suchý. Pokud do půdy zapíchnete prst a vyjde suchý, je čas zalít - pokud je půda vlhká, můžete zalévání ještě nějakou dobu vydržet. V závislosti na podmínkách slunečního záření a vlhkosti ve vaší domácnosti obvykle stačí zalévat přibližně jednou za několik týdnů.

Sluneční světlo

Stejně jako u každé jiné rostliny, která existuje na světě, je dalším důležitým prvkem pro zajištění růstu rostliny sluneční světlo.

Stromek pro porcelánové panenky by měl být umístěn na místě, kde na něj dopadá jasné a nepřímé sluneční světlo, například podél plotu nebo zdi.

Umístění těchto pokojových rostlin na správné místo zaručí jejich zdravý a stabilní růst.

Teplota a vlhkost

Teplota a vlhkost jsou dalšími faktory, které přispívají k tomu, aby se rostlině porcelánové panence dostalo správné péče, kterou potřebuje k úspěšnému růstu.

Teplota v místnosti, kde se nachází rostlina porcelánové panenky, by se měla pohybovat v rozmezí 18,33 °C - 23,89 °C . NEumisťujte ji do místnosti, kde je teplota nižší než 10,00 °C . Pokud jde o vlhkost vzduchu, měla by být 40 % vzhledem k prostoru, kde se rostlina nachází.

V zimním období však doporučujeme pořídit si monitor vlhkosti (a možná zvážit instalaci zvlhčovače), protože vzduch v místnosti může být suchý. Pamatujte si, že pokud se vám zdá, že je ve vašem domě příliš sucho pro vaše pohodlí, je to určitě příliš suché i pro vaši rostlinu!

Hnojivo

Používání standardního hnojiva 10-10-10 - kapalného hnojiva, které je zředěné na 50 %, udělá své. V období neaktivního růstu nebo klidu během zimních měsíců mějte na paměti, že rostlinu nemusíte tolik hnojit. V některých případech nemusíte hnojit vůbec.

Škůdci a choroby

Čínská panenka bohužel není imunní vůči přilákání škůdců a napadení chorobami. Tato pokojová rostlina může přitahovat významné členovce a hmyzí škůdce, kteří bývají běžní mezi pokojovými rostlinami všeho druhu. Dovolte nám, abychom vám blíže popsali škůdce a choroby, na které si budete muset dát pozor.

Mšice

Mšice jsou hmyz s hruškovitým tělem různých barev, které se pohybují od hnědé po zelenou. Že se tito strašidelní broučci pohybují v okolí vaší rostliny, poznáte, jakmile objevíte medovici nebo plíseň, která je pokryta sazemi. Mohou způsobit zakrnění vaší rostliny nebo deformaci nového růstu, proto je pečlivě sledujte.

Nejlepším způsobem, jak se bránit napadení rostliny mšicemi, je použití registrovaných materiálů, které zahrnují fytotoxicitu. Při tomto postupu se doporučuje provést testy, abyste zjistili, který z nich bude bezpečnější použít.

Housenky

Dalším způsobem, jak zjistit, zda byla vaše rostlina porcelánové panenky napadena, je hledání housenek. Ty se u rostlin pěstovaných výhradně jako pokojové rostliny v interiéru vyskytují méně často, ale přesto se mohou občas objevit. Když uvidíte housenky, jejich výkaly a případné škody, které po sobě zanechaly (např. díry všude v listech) jsou velmi snadno zjistitelné.

Někdy nemusí být příčinou poškození rostliny housenky, ale také plži. Poškození může být zaměněno za jedno nebo druhé, takže jediný způsob, jak to zjistit, je dávat pozor, který exemplář to dělá.

Mezi další běžné škůdce patří houboví svilušky, střevlíci a slimáci.

Obecně lze říci, že nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby porcelánová panenka dostala nějaké choroby nebo škůdce, je poskytovat jí správnou výživu, kterou potřebuje pro svůj růst, a denně dávat pozor na všechny brouky, kteří se mohou nacházet v její blízkosti.

Běžné odrůdy a kultivary

Neexistují žádné další běžné odrůdy tohoto druhu. Tato krásná a důmyslná rostlina je skutečně jedinečná!

Závěr

Nyní, když jsme probrali všechny základy a logistiku péče o tuto nádhernou rostlinu, je čas začít s jejím pěstováním.

Dodržování těchto kroků vám přinese výsledky, které při pěstování rostliny porcelánové panenky hledáte - můžete si být jisti, že bude dokonalým doplňkem vaší sbírky domácích zahrad v interiéru!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.