Jak pěstovat a pečovat o rostliny Aphelandra

Pokud hledáte kompaktní keř do své sbírky pokojových rostlin, je pro vás ideální rostlina Aphelandra. Tento brazilský původní keř je známý svými krásnými širokými listy a pozornost poutajícími žlutými květy.

Při pohledu na samotné listy má tato rostlina výrazné a zřetelné bílé žilky. Díky kontrastu mezi žilkami a tmavě zelenými listy vypadá jako zebří pruhy, proto se jí říká zebří rostlina. Kromě toho, že tato rostlina dodá vašemu domovu barevný nádech a vzor, má také zajímavé a dlouhotrvající květy. Její květy jsou často zlaté nebo žluté a jsou uspořádány spirálovitě.

Rostlina Aphelandra je ideální rostlinou pro milovníky rostlin, kteří mají doma k dispozici malé prostory. Umožňuje to její vzpřímený vzrůst a estetický vzhled. Pokud si myslíte, že je to rostlina pro vás, přečtěte si více informací o tom, jak ji můžete pěstovat a pečovat o ni.

Fakta o rostlině

Vědecký názevAphelandra squarrosa
Obecné názvyAphelandra, Zebra rostlina, Zebra šafránová špice
ČeleďAcanthaceae
Typ rostlinyVytrvalá pokojová rostlina Keř
Výška a šířka0,61 m - 1,83 m vysoký, 1,22 m - 1,52 m široký
PůvodBrazílie
Barvy květůŽlutá nebo zlatá
Barva listůTmavě zelená, bílá, pestrá
Vystavení slunciČástečný stín, Přikryté světlem
Typ půdy a pHDobře odvodněná, kyselá půda
Zvláštní vlastnostiVhodný do nádob, Květy jsou listeny a dlouho vydrží, kompaktní keř

Jak pěstovat rostlinu Zebra

Rostliny Aphelandra se často pěstují v nádobách a umísťují se poblíž terasy nebo bazénů. To, že se jedná o kontejnerovou rostlinu, má své výhody zejména při úpravě nebo změně designu krajiny. V porovnání s rostlinami vysazenými přímo v krajině se rostliny v květináčích snáze přemisťují. Chcete-li optimalizovat krásu této rostliny, musíte znát kulturní požadavky, které potřebuje, což si můžete prohlédnout níže.

Rozmnožování

Kdo by nechtěl mít doma více pěkných rostlin zeber? Pokud se chystáte zebru rozmnožit, je nejvhodnější doba na to během jara. Také existují dva hlavní způsoby množení rostliny zebry, stonkové řízky nebo vrstvení vzduchem. Nejběžnější a nejčastěji prováděný mezi těmito dvěma způsoby je ten první.

Stonkové řízky jsou jednodušší pro lidi, kteří nemají s množením zkušenosti, protože je poměrně jednoduché. Nejdříve je třeba vybrat správný stonek, který není ani příliš zralý, ani příliš mladý a je dlouhý 7,62 až 15,24 cm. Po odebrání stonkových řízků je můžete buď umístit do sklenice s čistou vodou, abyste viděli, jak rostou kořeny, a poté je zasadit do půdy, nebo je přímo zasadit do květináče.

Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, může být prospěšné použití zakořeňovacích hormonů, které urychlí vývoj nových kořenů. Pro silné zakořenění stonkových řízků je také nezbytné zajistit jejich vysokou vlhkost. Zhruba po měsíci budou mít stonkové řízky nové listy.

Další metodou množení je vrstvení na vzduch. Tato metoda je o něco složitější, protože stonky se vyvíjejí, dokud jsou připojeny k rostlině. Nejprve je třeba vybrat zdravý a dostatečně silný stonek, stejný jako u stonkových řízků. Místo oddělování a odřezávání celého stonku však budete pouze odlupovat kůru. Odhalte asi centimetr a poté jej obalte mechem sphagnum a igelitem.

Někdy zahradníci přidávají do rány kořenové hormony ve formě prášku nebo tekutiny. V případě tekutých zakořeňovacích hormonů namočte malý kousek vaty a zabalte jej do rány před mechem sphagnum a igelitem. Zaváží se tak, aby vypadala jako bonbón a trvalo by 1 až 2 měsíce, než by se vyvinuly kořeny. Nevýhodou této metody je, že se na poraněném místě může vytvořit pouze kalus, nikoliv kořeny.

Půda

Přejděme k místu, odkud rostlina Aphelandra získává živiny, k půdě. Velmi důležité je zajistit dobře propustnou a kyselou půdu, zejména pro kontejnerové rostliny. Na trhu je k dostání celá řada pěstebních směsí, nezapomeňte však vybrat ty, které mají kyprou strukturu.

Pokud máte na zahradě k dispozici zahradní zeminu, nezapomeňte ji pasterizovat, abyste se vyhnuli případným půdním patogenům. Také přidání rašeliny sphagnum může pomoci zvýšit kyselost půdy, zatímco přidání organické hmoty může pomoci s odvodněním. Pro jistotu můžete provést test půdy, abyste věděli, co je třeba upravit.

Řezání

Řez rostlin Aphelandra se provádí po skončení období jejich kvetení. V okamžiku, kdy květy začnou vadnout, je čas je odstranit spolu s několika listy vedle nich. Také odstranění poškozených a odumřelých částí rostlin lze provést, kdykoli je to nutné.

Někteří pěstitelé chtějí nechat svou Aphelandru růst s minimálním řezem. To však podpoří pouze to, že bude nohatý nebo bude mít dlouhé stonky s velmi málo listy. Jedním z tipů na prořezávání je, že ho můžete naplánovat na jaro, abyste mohli odříznuté stonky použít jako sadební materiál a rozmnožit je.

Přesazování a přesazování

Obecně platí, že rostliny v květináčích je třeba za rok přesadit, protože kořeny rostlin mohou být příliš kompaktní a mohly by vést k problémům. Přestože rostlina Aphelandra dává přednost mírně ohraničenému kořenovému systému v květináči, potřebuje ke svému růstu také prostor. Pamatujte, že pokud omezíte růst kořenů, omezíte tím růst celé rostliny.

Zásadní je mít na paměti správnou pěstební směs a květináč o jednu velikost větší, než je její starý. Až je budete mít připravené, můžete použít zahradní lopatku a nakopat zeminu po stranách květináče. Nezapomeňte půdu opatrně nakypřit, aniž byste poškodili jakoukoli část rostliny. Jakmile je půda uvolněná, vložte do nového květináče ¼ pěstební směsi a poté do něj umístěte rostlinu. Mezery vyplňte další zeminou až do vzdálenosti několika centimetrů od základny stonku. Nakonec lehce přitlačte na okolní zeminu u báze, abyste se ujistili, že rostlina dobře drží i při zalévání.

V některých případech je třeba rostliny Aphelandra v květináčích přesadit i dříve než po roce. Nezapomeňte rostlinu a její růst bedlivě pozorovat. Pokud začne růst pomaleji nebo se vám zdá, že je pro květináč příliš velká, je pravděpodobně čas ji buď seříznout, nebo přesadit.

Jak pečovat o Aphelandru

Zde je několik tipů pro péči o rostlinu aphelandra zebra, kterými se můžete řídit.

Zalévejte

Aphelandra, jako rostlina poměrně nenáročná na údržbu, preferuje častou zálivku v mírném množství. Pravidelně kontrolujte, zda je půda vlhká, ale není zaplavená. Je velmi důležité vyhnout se dodávání příliš velkého nebo malého množství vláhy, protože to může vést k problémům.

Sluneční světlo

Vzhledem k tomu, že zebřička je pokojová rostlina, dává přednost umístění na místě, kde je k dispozici jasné, ale nepřímé světlo. Lze ji umístit i na terasu, kam proniká skrz jiné rostliny tlumené světlo. Nevystavujte rostliny ostrému a přímému slunečnímu světlu, protože může způsobit popáleniny a uvadnutí.

Teplota a vlhkost

Ideální teplota pro růst této rostliny je 15-25 stupňů Celsia nebo pokojová teplota. Kromě toho je minimální teplota, kterou tato rostlina snese, 13 stupňů Celsia nebo 12,78 °C . Na druhou stranu rostlina miluje pobyt v místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu. Nejspokojenější je v prostředí s relativní vlhkostí 60-70 %, kterou dokáže zajistit většina zvlhčovačů vzduchu.

V zimním období někteří pěstitelé volí umělé osvětlení a teplo. Pokud se vydáte touto cestou, nezapomeňte dodržet potřebnou vlhkost vzduchu, protože kombinace nízké vlhkosti a umělého tepla rostlině Aphelandra neprospívá.

Hnojivo

Aplikace hnojiva by měla být plánovaná, zejména u pokojových rostlin v květináčích, jako je tato. Důvodem je skutečnost, že mají pouze omezený zdroj živin z půdy v květináči. Vzhledem k tomu by se během vegetačního období Aphelandry mělo každý druhý týden podávat zředěné kompletní hnojivo. Poznačte si do kalendáře a nastavte si připomínku, abyste v létě a na jaře své zebřičky každé dva týdny přikrmovali.

Škůdci a choroby

Běžní hmyzí škůdci Aphelandry

Rostlinu může obtěžovat pět nejběžnějších druhů hmyzu, a to pavoukovci, třásněnky, bělásci, mšice a šupinovky. Zmíněný hmyz se velmi často vyskytuje i u jiných pokojových rostlin, proto jsou na trhu dostupné prostředky pro případ, že by se napadení zhoršilo. Někteří pěstitelé se rozhodnou pro nákup pesticidů, zatímco jiní sáhnou po domácích prostředcích, jako je otření rostliny jemnou vodou a mýdlem. Tento domácí prostředek může fungovat při nízkém napadení, ale není zaručený.

Opad listů

Běžným příznakem tohoto problému je nadměrné shazování listů. Pokud to u své rostliny Aphelandra pozorujete, může to být způsobeno nízkou teplotou vzduchu, nedostatkem půdní vlhkosti nebo nadměrným světlem. Chcete-li tento problém vyřešit, upravte uvedené parametry 1 po 1, abyste zjistili hlavní příčinu a zabránili jeho opakování.

Zbarvení listů

Když vaše zebřička změní barvu listů, je to často volání o pomoc. Platí to tehdy, když listy zhnědnou v důsledku nízké vlhkosti vzduchu. Navíc její dospělé listy žloutnou, když je vody příliš mnoho, až dusí kořeny.

Kroucení listů

Kroucení listů, které je často doprovázeno hnědnutím okrajů listů, je známkou přílišného množství světla a nedostatku vody. Nejlepším řešením může být přemístění rostliny a častější zalévání.

Běžné odrůdy a kultivary

Rostlina Aphelandra nese různé odrůdy, které se liší velikostí, barvou listů a barvou květů. Některé mohou být jedinečnější než jiné, ale všechny jsou stejně krásné. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších typů a kultivarů Aphelandra a jejich stručný popis:

  1. Aphelandra squarrosa 'Leopoldii' - bílé žilkování listů a tmavě zelená barva spodních listů; červenohnědý stonek; červené listeny a žluté květy.
  2. Aphelandra squarrosa 'Louisae' - sytě zelené listy se žlutými pruhy, zlatými listeny a květy.
  3. Aphelandra squarrosa 'Brockfeld' - kompaktní s tmavě zelenými listy a žlutými žilkami.
  4. Aphelandra squarrosa 'Fritz Prinsler' - Vyrobeno v Německu; zelené listy se žlutobílými žilkami; výsledek křížení kultivarů Louisae a Leopoldii.
  5. Aphelandra squarrosa 'Dania' - Vyrobeno v Dánsku; potomek odrůdy Fritz Prinsler; bordó stonek; zelené listy s krémově bílými žilkami; dlouhotrvající žluté květy.
  6. Aphelandra squarrosa 'Ivo' - Rodičovská rostlina je Fritz Prinslerl; tmavší zelené listy.
  7. Aphelandra squarrosa 'Red Apollo' - listy mají kombinaci bordó a žlutobílých akcentů; citlivá na světlo.
  8. Aphelandra squarrosa 'White Wash' - světle zelené olistění; listy vypadají jako s bílou clonou; potomek kultivaru Snow White.
  9. Aphelandra squarrosa 'Snow White' - tmavě zelená základní barva listů s bílými žilkami a bílými skvrnami, které vypadají jako sníh; žluté květy.

Závěr

Výběr rostliny Aphelandra jako pokojové rostliny jistě dodá rostlině přirozenější atmosféru. Je však nezbytné vědět, co rostlina potřebuje. Tento článek slouží jako vodítko nebo základ pro zajištění růstu rostliny, ale vždy byste měli pamatovat na to, že je třeba rostlině naslouchat. Příznaky, jako je žloutnutí, stagnující růst apod. jsou často voláním o pomoc. Pokud si nejste jisti, poraďte se s profesionálním zahradníkem.

Rostlina Aphelandra je jednou z nejjednodušších rostlin pro pěstování v domácnosti. Navíc dodává barvu a lze ji snadno vrstvit s dalšími rostlinami. Ještě lepší je, že tato rostlina má různé kultivary, ze kterých si můžete vybrat.

Téměř všechny také vyžadují stejné činnosti při údržbě. Tato podobnost je dobrá, pokud si plánujete pořídit více než jeden druh Aphelandry. Usnadňuje to pěstování, protože na ni nejsou kladeny téměř žádné zvláštní požadavky. Někteří pěstitelé si vybírají různé kultivary Aphelandra a uspořádávají je do skupin po 3 nebo 5 kusech. Tento typ krajinářského stylu vypadá nejlépe, pokud je na místě holá zeď nebo prostor, který potřebuje zjemnit.

V každém případě, ať už se rozhodnete pěstovat jednu nebo více afelandrů, nezapomeňte jim věnovat péči a lásku, abyste viděli jejich plný potenciál. Uložte si tento článek pro budoucí použití a podělte se o něj se svými přáteli, pokud je také zajímá!

Podívejte se na další snadné pokojové rostliny k pěstování na našich webových stránkách.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.