Pěstování zakrslých palmet

Ne všechny palmy potřebují horké tropické podmínky, aby se jim dařilo. Palma zakrslá (Sabal minor) je fantastický druh zakrslé palmy pocházející z USA, který lze pěstovat v překvapivě širokém spektru prostředí. Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tuto fascinující stálezelenou rostlinu.

Co je zakrslá palmetová rostlina?

Palmetka zakrslá, Sabal minor, je druh palmy pocházející z extrémních jihovýchodních oblastí Spojených států a severovýchodního Mexika. Tato rostlina obvykle dorůstá výšky asi 6 stop (1,8 m) a stejné šířky.

Tyto rostliny jsou stálezelené a vyrůstají z podzemního stonku, který může být u vzrostlých exemplářů, zejména těch, které rostou v podmáčené půdě, občas viditelný i nad zemí.

Každá palma může vytvářet 5 až 10 modrozelených listů. Listy Sabal minor jsou velmi velké, dosahují šířky a délky kolem 0,30 - 0,91 m (0,3-1 m). Každý list se skládá z 30 až 40 lístků, které jsou dlanitě složené (vějířovité).

Sabal minor

Květy palmety zakrslé

Zakrslé palmety kvetou v létě, od května do července, a vytvářejí drobné krémově bílé květy, které jsou neseny na květenství, jež může být až 6 stop (1,8 m) vysoké. Každý květ má průměr pouhých 0,51 cm (5 mm) a tři okvětní lístky.

Toto květenství, známé jako laty, vyrůstá nad vrcholky listů a krásně voní. Z těchto květů dozrávají malé tmavě hnědé až černé plody o průměru asi půl palce (1,25 cm).

Jak pěstovat palmetu zakrslou

Zakrslé palmety se nejlépe pěstují ze semen. Semena klíčí snadno, ale pomalu, a lze je vysévat čerstvá, ideálně do bahnitého substrátu nebo do substrátu s dobrými vlastnostmi pro udržení vlhkosti, jako je perlit.

Namočení semen na jeden nebo dva dny do teplé vody může urychlit proces, který může trvat 6 až 8 týdnů. Během této doby dbejte na to, aby byl substrát stále vlhký a aby byl na teplém okenním parapetu nebo ve skleníku, pokud se nachází v chladném klimatu.

Sazenice lze přesazovat v létě, ale je třeba dbát na to, aby byly dobře zavlažovány.

Tato rostlina roste pomalu až středně rychle v závislosti na podmínkách, ve kterých je vysazena. Rostliny pěstované v chladnějším podnebí, kde dochází k popálení listů a je nutný řez, budou tedy pomaleji rostoucími exempláři.

Jak již bylo řečeno, Sabal minor by neměl být vysazován v oblastech, které jsou náchylné k silným studeným větrům, nebo v hlubokém stínu v chladnějších oblastech.

Tato rostlina je přizpůsobivá a lze ji pěstovat v různých půdách s různým pH, od kyselých až po zásadité. Přijatelné jsou písčité až jílovité půdy a půda by měla obsahovat určitý podíl organických látek, ale neměla by být příliš bohatá.

Tato rostlina má střední nároky na vodu a může dobře růst na vlhčích místech, krátkodobě může snášet i stojatou vodu.

Sabal minor lze pěstovat v polostínu až na plném slunci a je mrazuvzdorný do zón mrazuvzdornosti USDA 10-7 a zóny H8 ve Velké Británii.

Péče a údržba

Patří k nejchladnomilnějším druhům palem, které přežijí mrazy i přívaly sněhu, mimo jiné díky chráněným podzemním stonkům.

Zakrslé palmety jsou odolné druhy s nízkými nároky na údržbu, které nemají vážné problémy se škůdci ani chorobami. Tuto rostlinu zalévejte první dva roky nebo dokud se neuchytí. Nově vysazeným nebo mladým rostlinám poskytněte mulč k ochraně v chladnějších oblastech a k udržení dostatečné vlhkosti půdy.

Odumřelé nebo hnědnoucí listy je třeba seříznout/odstranit ostrým nástrojem, blízko stonku, ale bez jeho poškození. Starší květní/plodové stonky lze po zaschnutí odstranit, aby vypadaly upraveněji.

Tyto rostliny jsou sice obecně bezproblémové, ale občas se u nich mohou objevit houbové infekce, které lze ošetřit vhodným fungicidem. Některé živiny, jako je hořčík a mangan, jsou obecně potřebné k tomu, aby palmy prospívaly, a u S. minor tomu není jinak. Pokud jich máte v půdě nedostatek, můžete použít komerčně dostupné hnojivo pro palmy.

Použití

Použití v zahradnictví

Zakrslý palmetový keř představuje zajímavý tropický akcent v chladnějším podnebí. Modrozelené stálezelené listy této rostliny poskytují zajímavost po celou zimu.

S. minor se dobře uplatní jako podrostová výsadba jiných větších palem nebo stromů a díky své toleranci k vlhkým, špatně odvodněným místům je jednou z mála možností pro stinná podmáčená místa. Lze ji vysazovat ve skupinách kolem vchodů nebo podél základů, případně ji pěstovat jako ústřední bod v centrální oblasti.

S. minor lze pěstovat také v nádobách a květináčích, v interiéru na dobře osvětleném místě nebo venku.

Tradiční použití

Je známo, že tato rostlina měla pro původní obyvatele Ameriky mnoho tradičních využití. Jako léčivá rostlina se přípravky používaly k léčbě podráždění očí, vysokého krevního tlaku i ledvinových potíží.

Části rostliny, jako jsou kořeny a plody, se také příležitostně konzumovaly. Listy měly také několik způsobů využití, včetně pletení košíků a výroby vějířů.

Využití pro volně žijící živočichy

Na plodech palmy zakrslé si pochutnává řada volně žijících živočichů, včetně mývalů, veverek a různých ptáků. Někteří popisují tuto rostlinu jako velmi odolnou vůči jelenům, ačkoli jiné zdroje uvádějí její atraktivitu pro pasoucí se dobytek.

Nejčastější dotazy

How big does a dwarf palmetto get?

Sabal minor obvykle dosahuje výšky a šířky kolem 3-6 stop (0,9-1,8 m), ačkoli dospělé exempláře mohou v ideálních podmínkách dosáhnout až 10 stop (3 m).

How fast does a dwarf palmetto grow?

Sabal minor je známý jako pomalu rostoucí druh, zejména v chladném prostředí. V teplejším tropickém podnebí však může růst mírným tempem.

How hardy is the dwarf palmetto?

Tato rostlina je mrazuvzdorná do 7. zóny USDA a 8. zóny UK a může přežít mráz, sněžení a špatně odvodněné půdy. Přestože tyto podmínky nejsou rostlině nakloněny, měla by přežít, pokud je pěstována na správném místě, a palma zakrslá si zaslouženě vysloužila titul nejodolnější palmy.

Is the dwarf palmetto evergreen?

Ano, modrozelené listy S. minor se drží po celý rok.

Závěrem lze říci, že palmetový keř je velmi zajímavou a atraktivní stálezelenou rostlinou pro každou zahradu. Díky své mrazuvzdornosti a malým rozměrům je tato rostlina ideální palmou pro použití v chladnějším podnebí a na menších plochách.

Další podobné keře, které můžete pěstovat, najdete v tomto seznamu.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.