Jak pěstovat čínské stálezelené rostliny

Jedním z nejlepších způsobů, jak přenést venkovní prostředí do interiéru po celý rok, je čínská stálezelená rostlina. V tomto článku vám prozradíme vše, co potřebujete vědět, abyste si ji mohli vypěstovat a pečovat o ni.

Nejdříve však řekněme, proč byste je měli pěstovat? Existuje mnoho dobrých důvodů, proč o tom uvažovat. Tyto rostliny jsou známé svou krásou a velikostí, poměrně snadno se množí a jsou nenáročné na údržbu. čínské stálezelené rostliny jsou bylinné trvalky, což znamená, že tyto bezdřevé rostliny přežívají po celý rok a daří se jim i při pěstování v interiéru.

I když kvetou koncem jara a začátkem léta, obvykle je poznáte podle velkých vejčitých listů. Čínské stálezelené rostliny, které jsou oblíbené jako dekorace do domácnosti nebo kanceláře, se skvěle hodí jako podlahové i stolní rostliny a dodají krásu, svěží vzduch a barvu každému prostoru.

Zastřešující termín čínský stálezelený bude v tomto článku používán pro 21 druhů rodu Aglaonema, které všechny pocházejí z tropů jihovýchodní Asie.

S tímto vědomím se vrhněme na věc!

Fakta o rostlinách

Vědecký názevAglaonema
Obecné názvyČínský evergreen
Čeleď:Araceae
Typ rostlinyVytrvalá pokojová rostlina
Výška a šířkaVýška 0,30 m - 0,91 m (v interiéru), šířka 0,30 m - 7,01 m (v interiéru)
PůvodAsie
Barvy květinZelená, Bílá (lopatka a lopatkovec)
Barva listůTmavě zelená, stříbřitě, šedě, červeně nebo růžově pruhovaná v závislosti na druhu.
Vystavení slunečnímu zářeníNízká až střední
Typ půdy a pHDobře odvodněná, kyselá půda
Zvláštní vlastnostiPomalu rostoucí hrnková rostlina s barevnými listy; nenáročná na údržbu

Jak pěstovat čínské stálezelené rostliny

Nejlepší prostor, který můžete čínské stálezelené rostlině poskytnout, je interiér, obvykle v prostorném květináči, který umožňuje maximální růst kořenů. Chcete jí umožnit nízké až střední sluneční záření a zalévat ji zřídka nebo když je půda suchá. Zde je několik dalších tipů, jak pěstovat tyto nádherné pokojové rostliny.

Množení

Postup množení čínských stálezelených rostlin je poměrně jednoduchý a je velmi podobný metodám používaným při množení mnoha jiných běžných rostlin.

Při rozhodování, zda je čas na rozmnožení nové čínské stálezelené rostliny, se ujistěte, že je vaše dárcovská rostlina ve zdravém stavu, má pevný kořenový systém a vytváří dostatek listů. Pokud má pokojová rostlina 4 až 8 listů, je nejlepší odříznout celý stonek, čímž se zajistí dostatečná délka pro správné přesazení stonku do vlastní půdy.

Jakmile budete mít řízek, zapíchněte ho do půdy, která má dostatek prostoru pro vzduch a pH mezi 5,5 a 6,5. V případě, že je to nutné, zasaďte ho do půdy, která má dostatečný prostor pro vzduch. Příliš hustá půda neumožní rychlý rozvoj nového kořenového systému. Vaše dárcovská rostlina nakonec začne ze stonku vyrůstat nové stonky a listy, které nahradí odebraný řízek.

péče o čínský evergreen

Pokud má čínská stálezelená rostlina více než osm listů, můžete ji množit buď odříznutím bazálního výhonu, nebo odnože z hlavního kořenového systému. To vám umožní rozmnožit novou čínskou stálezelenou rostlinu a zároveň umožní vaší dárcovské rostlině dále prospívat, aniž by musela znovu zcela vyrašit.

Jakmile máte svůj řízek, postupujte stejně, jak bylo uvedeno výše. Nejdůležitější je, aby vaše půda byla řádně provzdušněná, aby umožnila růst kořenového systému nového čínského evergreenu. Tomu můžete napomoci také tím, že květináč s rozmnoženou rostlinou vyvýšíte.

Půda

I když jsou čínské stálezelené rostliny známé tím, že jsou nenáročné na údržbu a přizpůsobivé, je vždy důležité, aby půda byla vhodná pro jejich prospívání. Tyto rostliny dávají přednost prostředí s nízkou vlhkostí, čehož lze dosáhnout tím, že zajistíte dostatek drenážních otvorů a nebudete je příliš zalévat. Pokud si myslíte, že je vaše půda příliš vlhká, snadno to vyřešíte přimícháním malého množství písku do celé půdy.

Vedle prostředí s nízkou vlhkostí dávají tyto rostliny přednost také mírně kyselé půdě. Můžete otestovat svou půdu, abyste se ujistili, že její hodnota není vyšší než 6,9. Jak již bylo řečeno, musíte se také ujistit, že vaše půda není tak kyselá, aby nemohly přežít. Preferovaného pH můžete dosáhnout tím, že do půdy vnesete různé druhy živin, například rašelinový mech.

Řezání

Pokud máte pro svůj čínský stálezelený stromek vhodné podmínky, které potřebuje k přežití, je potřeba jen minimální péče, aby byl exemplář spokojený a zdravý. Stejně jako u jiných rostlin se však doporučuje občasný řez, aby se šetřily živiny, podpořil růst a udržel se skvělý vzhled vašeho čínského evergreenu.

Často se doporučuje po příchodu květu jej okamžitě odstřihnout. Květy čínské stálezelené rostliny jsou strukturovány jako lopatka a lopatkovec a jsou snadno rozpoznatelné. Tyto květy je vhodné odříznout, aby neodváděly živiny z listů. Pokud listům dodáte co nejvíce živin z půdy, budou růst do větších rozměrů a budou vypadat plnější.

Opět to není nutné, ale odřezávání odumřelých nebo téměř odumřelých listů zachová svěží a zdravý vzhled.

Přesazování a přesazování

Jak rostlina dále roste, může dosáhnout velikosti, kterou její původní květináč již neunese. Pokud k tomu dojde, můžete čínský evergreen přesadit do větší nádoby. Další možností je namnožit novou rostlinu z původního květináče.

Jedním z důvodů, proč budete chtít rostlinu přesadit, je skutečnost, že čínské stálezelené rostliny jsou známé svým velkým kořenovým systémem. Při hledání vhodného květináče pro přesazení se poohlédněte po květináčích o 5,08 až 12,70 cm větších, než byl původní květináč, a po takových, které mají široký podstavec s dostatečným prostorem pro další růst kořenového systému.

Po výběru správného květináče umístěte na dno 5,08 cm - 12,70 cm zeminy. Opatrně uvolněte zeminu kolem rostliny a pomalu odstraňte veškerou volnou a přebytečnou zeminu. Vyjměte kořeny z uvolněné zeminy a opatrně je umístěte na vrchol zeminy ve větším květináči a přesaďte čínskou stálezelenou rostlinu.

stálezelená čínská

Jak pečovat o čínské stálezelené rostliny

Nyní, když jste čínskou stálezelenou rostlinu zasadili, postupujte podle následujících rad, abyste ji udrželi v co nejlepším růstu. Podle těchto jednoduchých rad pro péči o čínské stálezelené rostliny si snadno poradíte.

Zalévejte

Čínské stálezelené rostliny jsou oblíbené, protože mají pověst rostlin nenáročných na údržbu. Tato pověst vznikla částečně díky tomu, že dávají přednost prostředí s nízkou vlhkostí. Právě proto, že se jim v takovém prostředí dobře daří, není každodenní zalévání vůbec nutné.

Doporučuje se zalévat rostliny pouze tehdy, když vrchní vrstva půdy vypadá a je suchá přibližně 2,54 cm pod povrchem. Pomalu nalévejte nebo mlžte vodu pouze na horní vrstvu půdy a vytvořte vlhký povrch - nikoliv blátivý.

Množství slunečního světla, které vaše rostlina dostává, bude také ukazatelem toho, jak moc byste měli rostlinu zalévat. Pokud rostlina dostává málo slunce, nebude zalévání tak časté jako u rostliny, která dostává střední množství slunce.

Čínské stálezelené rostliny jsou sice robustní rod rostlin, ale jejich obliba prostředí s nízkou vlhkostí znamená, že se snadno dopustíte chyby při přemokření. Přemokření může vyvolat problémy, jako je hniloba kořenů, která může pokojovou rostlinu rychle zahubit. Zajistěte, aby měl květináč dostatek odtokových otvorů, které pomohou odvádět přebytečnou vodu z půdy.

Sluneční světlo

Ačkoli každý druh v rámci rodu Aglaonema má různé nároky na sluneční světlo, obvykle v závislosti na zbarvení, obecně platí, že čínské stálezelené rostliny potřebují střední až nízké množství slunečního světla. To je jeden z důvodů, proč patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny.

Množství slunečního světla, které rostlina potřebuje k tomu, aby se jí dařilo, závisí na barvě jejích listů. Čím tmavší jsou listy, tím méně slunečního světla bude pravidelně potřebovat. Čím světlejší je olistění, tím více slunečního světla bude rostlina potřebovat. Stejně tak, pokud preferujete svisle umístěné listy rostliny, budete jí chtít poskytnout více slunečního světla, než pokud preferujete vodorovně umístěné listy.

Jak již bylo řečeno, je nesmírně důležité, abyste svou čínskou stálezelenou rostlinu nenechávali vystavenou přímému slunečnímu záření. Sluneční paprsky mohou jeho listům velmi ublížit a mohou je dokonce spálit.

Denně sledujte množství slunečního záření, které váš čínský evergreen dostává, protože to ovlivňuje i množství zálivky potřebné k udržení hydratace Aglaonema. Vždy také dbejte na to, abyste rostlinu střídali tak, aby měla slunce z každé strany.

Teplota a vlhkost

Stejně jako v případě slunečního světla, i v rámci rodu Aglaonema preferuje každý druh jinou teplotu a vlhkost. Obecně však platí, že čínským evergreenům se daří při denních teplotách vzduchu mezi 20,00 °C a 26,67 °C . Totéž platí pro teploty půdy.

Zatímco tyto rostliny snášejí noční poklesy teplot až do -12,22 °C , teploty pod 10,00 °C jim mohou být osudné. Jak již bylo řečeno, chladnějším vzduchem lze růst Aglaonemy zbrzdit, pokud nenecháte teplotu dosáhnout této hranice.

Co se týče vlhkosti, podobně jako u tolerance k vodě, preferují čínské stálezelené rostliny prostředí s nižší vlhkostí. Zatímco většině pokojových rostlin se daří při vlhkosti vzduchu mezi 50 a 70 procenty, čínské stálezelené rostliny rostou nejefektivněji, pokud jsou umístěny v prostředí s vlhkostí vzduchu 30 a více procent.

Hnojivo

Většina běžných hnojiv pro pokojové rostliny bude s čínskými stálezelenými rostlinami dobře fungovat, protože jsou přizpůsobivé a odolné. Pokud drasticky nezvyšujete nebo nesnižujete pH půdy, bude fungovat cokoli. Často se doporučuje rašelinový mech.

Škůdci a choroby

I když není běžné, že by čínské stálezelené rostliny přitahovaly škůdce, přesto mají potenciál rostlině velmi uškodit. Stejně tak mohou jakoukoli rostlinu napadnout nejrůznější choroby, proto je důležité znát jejich příznaky a způsoby léčby.

Škůdci

Mezi běžné druhy škůdců a hmyzu, kteří mohou napadnout vaši rostlinu, patří mouční brouci, šupináči a housenky. Ty všechny lze ošetřit postřikem rostliny pesticidem pro pokojové rostliny s nízkou toxicitou.

Moučné brouky snadno poznáte, protože když se shluknou do jednoho chumáče, připomínají bílou a nadýchanou vatu. Mohou vaši rostlinu omráčit a způsobit její úhyn.

Šupinovky se živí na listech a stoncích rostlin a zanechávají po sobě lepkavou látku, podle které lze identifikovat jejich přítomnost. Omračují také růst rodu Aglaonema, což způsobuje jeho oslabení a odumření. Chcete-li odstranit lepkavé zbytky, můžete listy rostliny omýt mýdlovou vodou nebo je jemně očistit pomocí alkoholu.

Napadení housenkami lze snadno zjistit, protože zanechávají viditelné otvory v listech pokojové rostliny.

Při výběru vhodného pesticidu pro váš dům a rostlinu si vždy nezapomeňte prozkoumat jeho vlastnosti.

Houbová hniloba stonků a kořenů

K hnilobě stonku i kořenů může dojít v důsledku houbových infekcí, které jsou obvykle způsobeny nadměrnou vlhkostí. Před přijetím opatření se doporučuje provést přesnou diagnózu. Pokud si všimnete některého z níže uvedených příznaků, nejprve rostlinu vyjměte z půdy a přesaďte ji do půdy bez patogenů. Pokračujte dále, zkuste Aglaonema vyvýšit, abyste podpořili drenáž, a buďte opatrní při zalévání.

Houbovou kořenovou hnilobu poznáte podle žloutnoucích nebo opadávajících listů a tmavě hnědých nebo černých kořenů, které jsou kašovité a dají se snadno přemístit nebo odtrhnout.

Houbová hniloba stonku způsobí, že základna rostliny vypadá a je kašovitá a často má tmavě fialový až červený nádech.

Bakteriální hniloby a bakteriální hniloby stonku

Bakteriální plíseň lze sice léčit antibiotickými postřiky, ale obvykle je nejlepší pokojovou rostlinu rozmnožit, abyste se bakterií zbavili. Stejně tak bakteriální hnilobu stonku lze vyléčit pouze množením.

 • Bakteriální hniloba se snadno pozná podle drobných otvorů, které vytváří na listech rostliny a které často způsobují jejich rozpad.
 • Bakteriální hniloba stonku se nejčastěji vyskytuje na nedávno rozmnožených rostlinách. Způsobí, že základna řízku bude kašovitá a bude zapáchat po hnilobě. Proto je nejlepším lékem opětovné množení.

Skvrny na listech

Skvrny na listech mohou být způsobeny jak bakteriemi, tak houbami. Lze proti nim bojovat přesazením rostliny do půdy bez patogenů a zajištěním dostatečného množství příležitostí, aby se rostlina a půda zbavily přebytečné vlhkosti.

Bakteriální skvrny na listech poznáte podle červeného, hnědého a jasně žlutého zbarvení na okrajích listů. Pokud se bakteriím daří, mohou se skvrny dostat i do vnitřní části listu a ohrozit tak celou vaši rostlinu.

Plísňové skvrny na listech se často vyskytují kolem poranění na listech rostliny. Mají tříslově hnědou barvu a způsobí, že okraje listů jasně zežloutnou.

Běžné odrůdy a kultivary

Existují téměř čtyři desítky různých odrůd a kultivarů Aglaonema, jejichž pěstování můžete zvážit. Zde jsou některé z našich oblíbených odrůd Aglaonema!

Jedovatá šipkovka (Aglaonema commutatum)

Mimořádně běžný druh Aglaonema, tento čínský evergreen, je tropická rostlina pocházející z Filipín.

Její listy mohou dosahovat délky až 20,32 cm a vyznačují se tmavě zelenými listy posetými pruhy v barvách, jako je krémová, žlutá, šedá, růžová nebo červená. Jsou známé svou krásou a udržovatelností.

Kapkovec malovaný (Aglaonema nitidum)

Tato rostlina, která se často umisťuje do komerčních prostor díky tomu, že nepotřebuje velké množství vody, je také známá svou krásou a snadnou péčí.

Její listy se vyznačují stříbrnými pruhy, které se často nacházejí v jejich středech. Tyto rostliny pocházejí mimo jiné z Myanmaru, Thajska a Vietnamu.

Další běžné druhy a kultivary

Kromě tří výše uvedených konkrétních kultivarů jsou oblíbené také níže uvedené odrůdy a kultivary:

 • A. costatum
 • A. crispum
 • A. modestum
 • A. "Emerald Beauty"
 • A. "Maria"
 • A. "Papouščí džungle"
 • A. "Stříbrná královna"
 • A. "Bílý rádža"
 • A. "Královna Julienne"

Závěr

Pokud hledáte dokonalý dotek přírody, který oživí váš vnitřní prostor, je čínská stálezelená rostlina skvělým způsobem, jak toho dosáhnout. Tato rostlina je nenáročná na údržbu a jistě vyhoví potřebám i těch nejzaneprázdněnějších lidí. Je to také jedna z nejlepších rostlin pro čištění vzduchu.

Jen nezapomeňte rostlinu umístit na místo, kde na ni denně dopadá malé až střední množství slunečního světla, a zalévat ji, když je vrchní část její půdy suchá. V případě množení si dejte pozor na choroby a nezapomeňte udržovat pod kontrolou hladinu pH.

Stálezelené čínské rostliny, které jsou k dispozici v mnoha krásných a zajímavých druzích, jsou skvělou rostlinou, která vám do interiéru přinese čerstvý vzduch a přiměje vás začít pracovat na svém zeleném palci.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.