Jak pěstovat a pečovat o bostonskou kapradinu

Zajímá vás, jak pěstovat a pečovat o bostonskou kapradinu (Nephrolepis exaltata 'Bostoniensis')? Pokud ano, tento článek vám poskytne všechny informace, které potřebujete k péči o tuto oblíbenou pokojovou rostlinu.

Tato rostlina z čeledi Lomariopsidaceae, známá také pod názvem mečovitá kapradina, pochází z tropických lesů a výměn v Jižní a Střední Americe spolu s Floridou, Západní Indií, Afrikou a Polynésií. Běžně se pěstuje jako pokojová rostlina.

Tuto kapradinu samozřejmě nemusíte pěstovat uvnitř. Pokud žijete v zónách USDA 9-11, můžete tuto rostlinu zasadit přímo do země. Při výšce a šířce až 0,91 m se však může opravdu rozrůst - nezapomeňte jí proto poskytnout dostatek prostoru.

Většina pěstitelů se však přiklání k pěstování bostonské kapradiny jako pokojové rostliny, protože díky tomu ji můžete pěstovat jako trvalku bez ohledu na to, kde žijete. Tady je to, co byste měli vědět.

Fakta o rostlině

Vědecký názevNephrolepis exaltata 'Bostoniensis'
Obecné názvyBostonská kapradina, Mečová kapradina
ČeleďLomariopsidaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířkaVýška 0,30 m - 0,91 m (v interiéru), šířka 0,61 m - 0,91 m (v interiéru)
PůvodMexiko, severní část Jižní Ameriky, Florida, Západní Indie
Barvy květůŽádné
Barva listůStředně zelená
Expozice na slunciJasné, nepřímé sluneční světlo
Typ půdy a pHDobře odvodněná, mírně kyselá
Zvláštní vlastnostiNenáročný na údržbu, vhodný do nádob, snadno se množí dělením

Jak pěstovat bostonské kapradí

Tato rostlina je mrazuvzdorná venku v zónách 9-11, nejčastěji se pěstuje v nádobách v interiéru. Vysílá dlouhé, tenké odnože, které při dotyku se zemí zakoření a vytvoří nové rostliny. Při pěstování v květináči se tak rostlina rozrůstá do širokého, křovinatého tvaru.

Použijte bostonskou kapradinu jako akcent pokojové rostliny. Můžete ji pěstovat na stojanu, ve vyvýšené nádobě nebo v závěsném koši. Tímto způsobem získáte dramatický vizuální efekt s kaskádovitými listy, které vypadají jako fontána.

Rostlinu bostonské kapradiny v květináči můžete také zkombinovat s dalšími rostlinami, které upoutají pozornost, jako je kaládium, koleus nebo browallia. Skvělými společníky jsou také netýkavky a begonie, stejně jako další barevné kvetoucí letničky, když rostlinu v teplejších měsících přemístíte ven.

Výsadbu jednoduše začněte naplněním nádoby čerstvou zeminou o hloubce 5,08 až 7,62 cm. Kapradinu jemně uchopte do jedné ruky, nakloněte květináč a opatrně ji zasuňte do nádoby. Kolem kořenového balu ji zasypte zeminou do hloubky asi 2,54 cm. Poklepejte na dno a poté důkladně zalijte. To je vše!

kapradina

Rozmnožování

Bostonské kapradiny se neuvěřitelně snadno množí dělením. Někteří zahrádkáři volí množení ze spor, ale jmenované kultivary nevyrostou pravé a často je mnohem jednodušší rostliny prostě rozdělit. Dělejte to každých několik let.

To by se mělo provádět na jaře. Stačí odříznout malou část kořenového balu kapradiny s několika ještě zdravými kořeny. Nemusíte odebírat příliš velký řízek - i z velmi drobných řízků se mohou vytvořit nové rostliny.

Umístěte řízek do nádoby s vlhkou zeminou a přibližně polovinu řízku zahrabte do zeminy. Zeminu udržujte stále mírně vlhkou, každou nádobu umístěte na teplém místě, mimo výkyvy teplot a průvan. Mělo by na ni dopadat sluneční světlo, ale neměla by být vystavena přímému slunečnímu záření.

Po dvou až třech týdnech (někdy i o něco déle) byste měli jemným zatažením za základnu listů cítit odpor. Tak poznáte, že váš řízek zakořenil. Nyní je připraven k přesazení podle postupu uvedeného výše v části o výsadbě.

Půda

Bostonským kapradinám se nejlépe daří v bohaté půdě s pravidelným hnojením (více o tom níže). Vyberte dobře propustnou, na živiny bohatou zeminu nebo substrát pro květináče, například kombinaci vermikulitu a rašeliny.

Řezání

Jelikož se jedná o pokojové rostliny nenáročné na údržbu, není prořezávání nutné, ale může rostlině pomoci udržet si upravenější a celkově atraktivnější vzhled. Stačí odříznout staré listy na hranici půdy. Tím podpoříte růst nových listů.

Přesazování a přesazování

Bostonské kapradiny je třeba přesadit, jakmile si všimnete, že kořeny vyčnívají z půdy. To je známka toho, že rostlina je pro své současné prostředí příliš velká a je třeba ji přemístit.

Další známkou toho, že je třeba rostlinu přesadit, je, když přestane růst tak intenzivně jako dříve.

Chcete-li rostlinu přesadit, jednoduše vyberte nádobu o jednu velikost (o průměru 5,08 až 12,70 cm) větší, než je květináč, který již máte. Opatrně vyjměte rostlinu ze staré nádoby a přesaďte ji do stejné hloubky do nové nádoby, ale s čerstvou zeminou.

bostonská kapradina

Jak pečovat o rostlinu Bostonské kapradí

Zde je několik tipů, které vám pomohou při péči o tuto stálezelenou pokojovou rostlinu.

Voda

Bostonská kapradina má ráda trvale vlhkou půdu. Zalévejte, když je vrchní centimetr půdy suchý (asi 2,54 cm až 5,08 cm vody týdně). Pokud používáte vodu z vodovodu, nechte ji před zaléváním rostlin 24 hodin odstát. Listy této rostliny jsou citlivé na slané nečistoty, které se často vyskytují ve vodovodní vodě.

Sluneční světlo

Pokud umístíte bostonskou kapradinu venku, zajistěte jí plné až částečné zastínění, ale v interiéru je ideální jasné nepřímé světlo. Rostlinu můžete umístit do okna orientovaného na jih nebo západ nebo za průsvitný závěs. Tím zabráníte spálení listů slunečním zářením.

Teplota a vlhkost

Přes den bostonským kapradinám vyhovuje teplota maximálně 35,00 °C , v noci však mohou teploty klesnout až na 65 stupňů. Vnitřní teploty v domácnosti jsou tak pro tuto rostlinu ideální. Občas snese i nižší teploty, ale ne po delší dobu. Pokud rostlinu z jakéhokoli důvodu přenesete ven, vraťte ji zpět dovnitř nebo ji chraňte před mrazem, jakmile teploty klesnou pod 45 stupňů.

Vlhkost je pro tuto kapradinu nezbytná. Může být odolná vůči suchu, ale je důležité zajistit, aby její listy měly přístup k vlhkosti. Kapradinu můžete vysadit do dvojitého květináče, což je umístění kapradiny v květináči do druhé, větší nádoby vyložené mechem sphagnum nebo kameny. Médium nebo kameny můžete často zvlhčovat, což pomůže udržet vlhkost v okolí rostliny, aniž by došlo k přesycení kořenů rostliny.

Rostlinu chraňte před průvanem, protože ten může způsobit její rychlejší vysychání.

Hnojivo

Tato rostlina patří k těm, kterým se nejlépe daří při pravidelném hnojení. Můžete použít tekuté nebo pomalu se uvolňující hnojivo určené speciálně pro pokojové rostliny, zředěné na polovinu. Aplikujte je každé 4 až 6 týdnů v období aktivního růstu. Během zimy můžete s hnojením úplně přestat.

Pečlivě sledujte, zda rostlinu nepřehnojujete. Nejčastějším příznakem přílišného hnojení budou hnědé, suché špičky listů.

Škůdci a choroby

Existuje několik chorob a škůdců, na které je bostonská kapradina náchylná. Nejčastějšími škůdci jsou mouční brouci a šupinatý hmyz, kteří jsou běžnými škůdci pokojových rostlin. Těm se můžete vyhnout tím, že budete rostlinu dostatečně zalévat a hnojit. Pomoci může také odstraňování napadených listů.

Ačkoli se nejedná o skutečnou chorobu, nejčastější problém, se kterým se můžete u bostonských kapradin setkat, souvisí s nedostatkem vlhkosti. Při pěstování této pokojové kapradiny, která miluje vlhkost, se mohou objevit suché jehnědy. Ty jednoduše odstřihněte a pokračujte v zalévání rostliny jako obvykle. Měli byste však přidat pravidelné mlžení, abyste rostlinu udržovali dostatečně vlhkou.

Běžné odrůdy a kultivary

Kromě odrůdy 'Bostoniensis' můžete pěstovat několik běžných druhů a kultivarů Nephrolepis exaltata, například 'Compacta', 'Dallas' a 'Florida Ruffle'.

Mezi další příbuzné mečové kapradiny patří:

  • 'Fluffy Duffy'
  • 'Fluffy Ruffles'
  • 'Golden Boston'
  • 'Massii'
  • 'Rita's Gold'
  • 'Roosevelt Ii'
  • 'Verona'
  • 'Whitmanii'

Závěr

Tak tady to máte! Vše, co potřebujete vědět k pěstování bostonských kapradin v interiéru. Tyto rostliny rychle rostou a rychle se šíří, proto si pro jejich pěstování nezapomeňte vyhradit ideální kout vašeho domova. Určitě rozzáří každý prostor!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.