Bambus nebeský - krásná a užitečná krajinná rostlina

Bambus nebeský je krásná a užitečná krajinná rostlina se špatnou pověstí. Tato rostlina má bohužel velmi invazivní tendence, pokud je pěstována mimo svůj původní areál.

K dispozici jsou sterilní odrůdy, které poskytují celoroční zájem, ale zahradníkům v USA se doporučuje zvážit výsadbu alternativních druhů keřů. Přečtěte si další informace o tomto barevném keři.

Co je to rostlina Nandina domestica?

Bambus nebeský, Nandina domestica, je jediným druhem svého rodu. Tento stálezelený keř z čeledi Berberidaceae je také běžně známý jako posvátný bambus nebo čínský posvátný bambus.

Tento vzpřímený okrasný stálezelený strom není vůbec bambus. Své jméno dostala tato rostlina spíše podle listových pochev, které se překrývají na stoncích. Má trsovitý růstový tvar a z oddenku vysílá nevětvené stonky. Nandina dorůstá do výšky 1,83 až 2,44 m a šířky asi 1,52 m. V případě, že se jedná o nandinu, může být její výška až 2,44 m. V případě, že se jedná o nandinu, může být její šířka až 1,52 m.

Nové přírůstky na těchto rostlinách mají načervenalou nebo purpurovou barvu. Podzimní zbarvení je proměnlivé, ale obvykle se listy vybarvují na chladnější měsíce. Velké složené listy měří na délku 0,30 - 0,91 m (0,3-0,9 m) a jsou střídavě uspořádané, drží lístky dlouhé až asi 5,08 cm.

Rostlina nandina pochází z Indie, Číny a Japonska. V Japonsku je velmi oblíbená, ale při pěstování mimo její přirozený areál se ukázala jako velmi invazivní.

Tato rostlina se stala invazivní ve velké části jihovýchodní části Spojených států. Florida je jedním z nejvíce postižených států, ale problematická je také ve státech jako Tennessee, Alabama, Georgia, Virginie, Kentucky, Jižní Karolína a dalších.

Nebeské bambusové květy

Rostlina Nandina domestica kvete koncem jara přibližně od května do června. Květy se vytvářejí ve velkém vzpřímeném květenství známém jako latnatka. Velmi malé růžovobílé květy měří v průměru jen ¼ 1,27 cm (6-12 mm) a mají výrazné žluté prašníky.

Plody této rostliny jsou ještě nápadnější než květy. Tyto okrasné lesklé červené plody dodávají barvu po celý podzim a zimu. Mají průměrně asi 0,64 cm (6 mm) v průměru a obsahují 2 semena. Bohužel jsou tyto plody pro místní volně žijící živočichy jedovaté a šíří je ptáci.

Sterilní odrůdy

Vzhledem k invazivnímu charakteru této rostliny by se měly pěstovat pouze neinvazivní výběry. Následuje několik bezpečnějších možností:

  • 'Blush Pink' - Tento zakrslý druh dosahuje výšky pouhých 0,61 m a téměř stejné šířky. Nový růst je jasně růžový a dozrává do sytě zelené barvy.
  • 'Firepower' - Tato forma dosahuje výšky a šířky pouhých 0,61 m a je sterilní. Přestože netvoří květy ani bobule, její olistění je atraktivní. Barva listů se mění od jasně limetkově zelené v mládí, v chladnějších měsících tmavne a pak se stává jasně červenou.
  • 'Lemon Lime' - Tato kompaktní forma dosahuje velikosti 1,22 m na výšku a 1,2 m na šířku. Vytváří jasně limetkově zelené nové listy, které dozrávají do tmavě zelené.

Jak pěstovat bambusový keř Heavenly

Nandina domestica je rostlina, která se šíří přísuškem a snadno se pěstuje dělením. Lze ji také úspěšně množit z řízků z měkkého dřeva.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když si materiál nasbíráte v létě a odříznete je v místě, kde zelené dřevo tmavne. Použití vhodného práškového kořenového hormonu může urychlit dobu zakořenění.

Tyto rostliny lze pěstovat v různých typech půdy, nejlépe se jim však bude dařit v poměrně úrodné půdě, která je udržována ve vlhku. Nanesení vrstvy organického mulče na kořenovou zónu rostliny jí prospěje, protože udrží vlhkost a potlačí plevel.

Tuto rostlinu zalévejte v období sucha a dokud se neuchytí. Jsou však odolné vůči suchu a v mnoha klimatických podmínkách nepotřebují doplňkovou zálivku. Rostou dobře na plném slunci až v plném stínu v zónách mrazuvzdornosti USDA 6-9. Nejlepšího zbarvení listů však dosáhnete na plném slunci.

bambus nebeský

Péče a údržba

Nandina je velmi odolná rostlina, která roste snadno, ale jen pomalým až středním tempem. Rozšiřuje se pomocí běhounů a je snadno přenosná, když je malá. Odstraňování vzrostlých rostlin může být velmi obtížné.

Obecně platí, že stačí řez pro úhlednost. Pokud máte na zahradě již vzrostlé rostliny nandiny a žijete v oblasti, kde je tato rostlina invazní, zvažte odstranění plodů a jejich zodpovědnou likvidaci. Rostliny nandiny bývají odolné vůči škůdcům a chorobám.

Využití bambusu nebeského

Zahradnické využití

Nandina je vhodnou rostlinou pro okrajové a základové výsadby v oblastech, kde je neinvazivní. Chcete-li minimalizovat tvorbu plodů, vysazujte tento keř jednotlivě. Sterilní zakrslé odrůdy jsou vhodné jako barevné solitéry do nádob.

Využití pro volně žijící živočichy

Rostlina Nandina je pro domácí zvířata jedovatá. Všechny části rostliny nandina mohou způsobit otravu kyanovodíkem a plody jsou jedovaté pro ptáky. Ptáci však plody požírají a semena hojně rozšiřují.

Tímto způsobem se plodné rostliny posvátného bambusu snadno dostávají do původních ekosystémů. Rostliny jsou odolné vůči jelenům a květy jsou velmi atraktivní pro včely a další opylovače.

Nejčastější dotazy

Is heavenly bamboo an invasive plant?

Bambus nebeský unikl pěstování a od té doby se stal invazivním na většině území Spojených států. Zahrádkáři by se měli vyhnout pěstování plodných forem této rostliny.

Does heavenly bamboo like sun or shade?

Nandina je velmi přizpůsobivá rostlina, kterou lze pěstovat v plném stínu až na plném slunci. Dostatek slunečního svitu zvýrazní nejlepší barvy listů v chladném období.

Is heavenly bamboo fast-growing?

Nandina roste mírným tempem, roste do výšky o 0,30 až 0,61 metru (0,3-0,6 m) za rok.

Is heavenly bamboo poisonous to dogs?

Všechny části rostliny nandiny jsou jedovaté kvůli přítomnosti kyanogenních glykosidů. Příznaky otravy jsou závažné, ale k úhynu psů dochází jen zřídka.

Závěr

Je škoda, že rostliny nandiny nebeské mají tak negativní dopad na původní ekosystémy. Jakkoli je tato rostlina atraktivní a snadno pěstovatelná, díky své invazivnosti a toxicitě je třeba se jí vyhnout. Pokud náhodou nežijete v Asii, kde tato rostlina není invazní, vybírejte pouze sterilní formy, které netvoří plody, nebo zvažte pěstování ekologičtějšího keře.

Další keře k pěstování najdete na této stránce: https:// Zahradadecin .com/types-of-shrubs/.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.