Co je nepravý šáchor?

Někteří by řekli, že nejlepší částí rostliny jsou květy, protože se často liší tvarem a barvou, zejména proto, že právě ony pomáhají rostlině přilákat opylovače, včetně lidí. Může se tedy zdát ironické, že většina pokojových rostlin kvete jen zřídka, a pokud ano, je to proto, že jim k tomu byla věnována zvláštní pozornost.

Aby vynahradily nedostatek poutavých květů, nesou mnohé běžné pokojové rostliny místo nich atraktivní listy a jednou z těchto výrazných rostlin je šťavel trojhranný (Oxalis) a nejběžnější rostlinou je šťavel trojhranný (Oxalis triangularis).

Co je to nepravý šácholan?

Oxalis, běžně známý jako nepravý třemdava, ve skutečnosti označuje rod více než 850 rostlin z čeledi šťovíků. Jejich trojlaločné listy připomínají listy jetele, odtud také pochází jejich společný název .

oxalis tetraphylla

Falešné třapatky mají nízký, kopcovitý tvar a často se používají jako půdopokryvné rostliny nebo se nechávají přelévat v závěsných koších, navzdory choulostivému vzhledu.

Hlíznatá rostlina vyrůstá ze štíhlých bělavě zelených stonků, na kterých jsou charakteristické trojúhelníkovité listy od zelené po fialovou barvu . Na vrcholu těchto listů se objevují křehké bílé, žluté nebo jemně růžové jednoduché květy .

Jednou z jedinečných a fascinujících vlastností šťovíku je, že v noci jsou listy složené jako zavřené deštníky, a jakmile ráno zasvítí slunce, listy se otevřou, aby přijaly sluneční světlo .

Jak pečovat o rostliny Oxalis

Oxalis rostlina

Světlo a voda

Falešný šáchor patří mezi nejsnadněji pěstovatelné pokojové rostliny. Pokud se vám líbí drobné květy, nemusíte je v zimě kvůli nízké hladině světla venku pozorovat, ale jen krátce. Rostlina obecně potřebuje jasné až středně silné světlo po celý rok a v interiéru jí vyhovuje umělé zářivkové osvětlení.

V létě lze rostlinu v květináči přenést na balkon nebo terasu, i když je ve stínu . I když dobré množství světla zintenzivní vzory a barvy na listech nepravého šamánku.

Oxalis potřebuje stálou vlhkost, ale neměl by se přelévat. Lehká a častá zálivka udržuje rostlinu dobře zavlažovanou a možná i více během vegetačního období .

Kořeny se však snadno poškodí nahromaděním soli nejen z půdy, ale i z vody, zejména při použití vody z vodovodu. Jednou za 2 měsíce propláchněte květináč čistou vodou o pokojové teplotě, abyste tomuto problému předešli .

bílé květy šťovíku

Teplota a vlhkost

Falešné šamanky nesnášejí teploty vyšší než 24 °C a nižší než 16 °C. Přežijí většinu teplot v místnosti, ale během extrémních zimních a letních klimatických podmínek může být nutné falešné šamotky přemístit, aby se nepoškodily.

Vysoké teploty a velmi vlhké podmínky zpomalují kvetení rostliny . Abyste pomohli normalizovat vlhkost v okolí šťovíku v květináči, můžete jej ráno a odpoledne umístit na mokrý tácek s oblázky nebo mlžit.

Škůdci a choroby

Falešné šamanky, stejně jako mnoho jiných pokojových rostlin s měkkými stonky, jsou náchylné na savý hmyz, jako jsou mšice a moučníky, slimáky a pavouky. Osvědčilo se pravidelné stírání napadených rostlin 70% isopropylalkoholem zředěným vodou, dokud škůdci nezmizí.

Někdy se napadení může vymknout kontrole, takže rostlina zvadne a uschne. Oxalis je houževnatý, takže odstranění všech listů je v pořádku a cibulovité podzemní části lze přesadit do čisté, zdravé půdy. Za měsíc z ní vyroste celá nová kvetoucí rostlina.

Množení a údržba

oxalis acetosella

Falešné šamánky jsou plodné rostliny, které mají tendenci se v květináči snadno přemnožit. Proto jsou také ve správných podmínkách účinnými půdopokryvnými rostlinami. Množíme je dělením rostliny za kořeny a každý vzniklý trs přesazujeme. Dobře propustný substrát pro pěstování v květináči jsou ideálně 2 díly zeminy, 1 díl písku a 1 díl humusu .

Nově zasazenou rostlinu v květináči můžete umístit na slunné okno. Během vegetačního období bude spotřebovávat hodně vody, a jakmile se objeví nové výhony, zalévejte pouze tehdy, když je vrchní vrstva zeminy suchá.

Po 3 až 4 týdnech se začnou objevovat květy, které budou bohatě kvést ještě několik týdnů. V tomto období je nejlepší začít s hnojením, a to jednou měsíčně.

Nemusíte se obávat, když šťovík začne vadnout a listy opadávat. Rostlina může v zimě usnout a v tomto období by se měla zálivka na několik měsíců zastavit a obnovit až po období vysychání .

Nejlepší odrůdy Oxalis pro pokojové použití

Fanny

Tato odrůda, která patří ke klasičtěji vypadajícím oxalisům, se stala oblíbenou díky zeleným listům se stříbrnými okraji, které tvoří lákavý kontrast ke světle fialovým květům.

Železný kříž (O. tetraphylla)

oxalis železný kříž

Tento nepravý šácholan se pyšní 4 zelenými listy ve tvaru srdce s tmavě fialovým středem, který se zdánlivě rozšiřuje na ostatní listy. Květy jsou růžové se žlutým středem.

Molten Lava (O. vulcanicola)

Na zastíněném místě jsou listy této šťavnatky chartreusové, ale na jasném světle se promění v sytě oranžové, doplněné zářivě žlutými jemnými květy.

Stříbřitý třapatka (O. adenophylla)

Skládané listy této šťavelky jsou nádherné, jejich stříbřitě šedá barva poskytuje jemné pozadí větším, silně žilkovaným lila a bílým květům.

Triangularis (O. regnellii)

oxalis triangularis květ

Oxalis triangularis je nejčastěji pěstovaný oxalis v interiéru díky nápadným listům, které jsou na rozdíl od většiny zelených druhů a odrůd oboustranně vínové.

Zinfandel

Stejně jako triangularis je i tento oxalis od listů až po stonek sytě fialový, ale odlišuje se drobnými jetelovitými listy a jasně žlutými až zlatými květy.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.