Jak se starat o palmy dámské

Možná je to těmi jemnými lístky. Možná je to tou snadnou a shovívavou povahou. Ať už je důvod jakýkoli, dámská palma je důstojným doplňkem každé domácnosti nebo zahrady. Přečtěte si, jak o tuto elegantní rostlinu pečovat.

Co je to rostlina Lady Palm?

Dámská palma (Rhapis excelsa) je choulostivá rostlina z čeledi palmovitých. Tato rostlina se může nazývat také širokolistá dámská palma, palma rhapis nebo bambusová palma.

Předpokládá se, že pochází z jižní Číny a Tchaj-wanu a je nejoblíbenějším druhem Rhapis používaným v tropické krajinářské architektuře. Název rhapis znamená v řečtině "jehla", zatímco excelsa je latinský výraz pro "vysoký", což odkazuje na jehlicovité segmenty listů a vysoký vzrůst rostliny .

Stejně jako ostatní palmy je i dámská palma známá svými jemnými listy. Listy jsou vějířovité, lesklé a mají tmavě zelenou barvu. Každý list může dorůstat délky až 50,80 cm a je rozdělen na pět žebernatých podlouhlých segmentů se zubatými okraji.

Listy jsou neseny na dlouhých tenkých řapících vyrůstajících z bambusové hůlky, proto se jí někdy říká "bambusová palma". Samotná rostlina může dorůstat výšky od 1,83 do 4,57 m (1,2).

Dámské palmy spolu s dalšími druhy rodu Rhapis poprvé použili Japonci k výzdobě císařských paláců a chrámů . V dnešní době se pěstují především jako pokojové rostliny, které zdobí mnoho domácností a provozoven po celém světě.

Jaké jsou druhy a kultivary Rhapis excelsa?

V zahradních centrech jsou k dostání tři druhy dámských palem, zelená forma, pestrá forma a zakrslá forma .

Zelená forma

Tento typ Lady Palm má celozelené listy. Mají různý tvar listů a růstové návyky. Příkladem zelených palem jsou 'Koban' a 'Daruma'.

Pestrá forma

Tento typ je nejzdobnějším typem palmy Lady Palms a je oblíbeným exemplářem pro zahrady v japonském stylu. Mají listy s krémovými nebo světle zelenými pruhy, které se táhnou podél žeber každého listového segmentu. Mezi významné panašované kultivary patří 'Zuikonishiki', 'Zuiko-lutino', 'Chiyodazuru' a 'Kotobuki'.

Trpasličí forma

Tento typ dorůstá výšky 12,70 až 17,78 cm, ale rychle se shlukuje. Ideální jako stolní nebo pultové exempláře. Příklady kultivarů trpasličí formy jsou 'Kodaruma', 'Gyokuho' a 'Tenzan'.

Rhapis Excelsa

Jak se starat o palmu dámskou

Péče o dámské palmy je opravdu snadná. Jejich shovívavost je jedním z důvodů, proč patří k vyhledávaným okrasným rostlinám na trhu. Zde je několik tipů, jak se o palmy starat doma.

Kolik slunečního světla palma potřebuje?

Dámské palmy snesou plný stín, ale nejlépe rostou na jasném a nepřímém nebo filtrovaném světle. Při pěstování palmy Lady Palms v interiéru dbejte na to, aby byly umístěny na místech, kam stále dopadá sluneční světlo.

Střídání rostlin může pomoci při rozdělování světla v polostínu a zabránit tak asymetrickému růstu. Plné sluneční světlo na rostlinu Lady Palm může způsobit, že listy získají nažloutlou barvu. Udržujte je zelené a živé na zastíněných místech .

Jak často zaléváte palmy Lady Palms?

Navzdory své nenáročné povaze nesnášejí lady palmy sucho. Zalévejte je pravidelně v závislosti na růstu a povětrnostních podmínkách. Zalévání by se mělo provádět namočením kořenů a poté nechat půdu před dalším zaléváním mírně vyschnout .

U palem Lady v květináčích lze půdu jednou ročně prokypřit, čímž se zbavíte mnoha nečistot a přebytečné soli v půdě .

Jaká je optimální teplota a vlhkost pro palmy Lady?

Dámské palmy rostou nejlépe při běžných pokojových teplotách, ale snesou i nízké teploty do 8oC (46oF). V zimních měsících procházejí palmy Lady Palms studeným odpočinkem a rostou pomaleji než obvykle. U rostlin pěstovaných venku by mohlo dojít k poškození mrazem, zejména u starších, vyšších trsů, ale nižší, mladší odnože budou chráněny .

Tyto rostliny dávají přednost vlhkému klimatu. Nízká vlhkost vzduchu by mohla způsobit hnědnutí okrajů listů, proto je pokud možno uchovávejte v suché studni .

Jaký je nejlepší pěstební/podkladový substrát pro palmy Lady Palms?

Tyto rostliny rostou téměř ve všech půdách, které jsou dobře propustné. Nejlepších výsledků lze dosáhnout v mírně kyselé půdě s vysokým obsahem organických látek . Směs afrických fialek je ideální pro pěstování lady palem v květináčích pěstovaných v interiéru. Dbejte na to, aby byly všechny kořeny a základna stonků zakryté, aby se udržela vlhkost a umožnil růst nových odnoží.

Přesazování kořenů u palem Lady je normální a vlastně se doporučuje, takže přesazování by se mělo provádět každých pár let. Při přesazování dbejte na to, aby byla hustota půdy pevná a voda pomalu prosakovala. Půdu nezabalujte, aby nedošlo k přemokření.

Potřebují palmy hnojivo?

Dámské palmy jsou pomalu rostoucí rostliny, kterým prospěje občasné přihnojení. Elegantní listy by se zbarvily do žluta, když by potřebovaly přihnojit. Hnojte speciálním hnojivem určeným pro palmy, například hnojivem 12-4-12-4 s mikroživinami. Krmte dvakrát až třikrát během roku .


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.