Africké fialky - krásný dárek ke Dni matek

Africké fialky se díky svým celoročním květům a atraktivním listům staly oblíbenými rostlinami mnoha zahrádkářů, a to dokonce tak, že mají vlastní spolek pěstitelů z celého světa.

Níže se dozvíte, jak o tuto krásnou okrasnou rostlinu pečovat.

Co je to africká fialka?

Africká fialka je okrasná rostlina se zářivě barevnými květy a svěže zelenými listy. Patří do sekce Saintpaulia v rámci většího rodu Streptocarpus (podrod Streptocarpella). Saintpaulia byla kdysi považována za samostatný rod od Streptocarpus a teprve nedávno byla převedena.

V důsledku toho se africké fialky někdy běžně nazývají saintpaulie. Jméno Saintpaulia dostala rostlina na počest svého sběratele barona Waltera von Saint Paul-Illaire, který ji v roce 1892 nalezl v Tanzanii.

Navzdory názvu nejsou africké fialky pravé fialky, ani s nimi nejsou příbuzné. Pocházejí z čeledi rostlin Gesneriaceae, zatímco pravé fialky (Viola) jsou z čeledi Violaceae.

Africké fialky jsou jednou z nejkrásnějších okrasných rostlin. Jsou malé a kompaktní, což je předurčuje k pěstování jako pokojové rostliny v květináčích. Listy jsou talířovité a sametové, nesené na krátkých stoncích ( 7,62 - 10,16 cm ).

Liší se tvarem a barvou, což z nich činí jeden z nápadných znaků rostlin. Ve svěžích zelených listech se ukrývá hlavní atrakce, pestrobarevné květy. Úchvatné květy jsou stejně jako listy u jednotlivých kultivarů proměnlivé.

Mají různé barvy, tvary i počet okvětních lístků. Rostlina se stala oblíbeným dárkem ke Dni matek díky celoročním květům, které znamenají mateřskou lásku.

Fakta o rostlině

Vědecký názevSaintpaulia ionantha
Obecné názvyAfrická fialka, měsíček kapský
Čeleď:Gesneriaceae
Typ rostlinyPokojová rostlina
Výška a šířkaVýška 1,22 m - 1,83 m (v interiéru), šířka 0,30 m - 0,91 m (v interiéru)
PůvodTanzanie, východní Afrika
Barvy květůBílá, červená, růžová, fialová, modrá
Barva listůJasně zelená, tmavě zelená, šedozelená, krémová
Expozice na slunciJasné nepřímé sluneční světlo
Typ půdy a pHMírně suchá, dobrá drenáž, pH 6,2-6,5
Zvláštní vlastnostiKrásné květy, pokojová rostlina, preferuje mírně zhutněné kořeny

Jak pečovat o africké fialky

Zde je několik běžných tipů pro péči o africké fialky, které byste měli znát:

saintpaulia ionantha

Kolik světla africká fialka potřebuje?

Kvetení afrických fialek závisí na množství světla, které rostlina dostává. Nedostatečné světlo může mít za následek slabší kvetení nebo nekvetení vůbec. Listy také bývají slabší a mají dlouhé řapíky.

Naopak příliš mnoho světla způsobuje zkreslený, těsný růst, vybělené listy a menší květy. Nejlepších květů dosáhnete při mírném až jasném nepřímém slunečním světle.

Dbejte jen na to, abyste je neumístili na místa s přímým slunečním světlem, protože to může způsobit spálení listů. Východní a severní okna jsou v teplejších ročních obdobích nejvhodnějšími místy pro africké fialky. V zimě jsou nejlepší západní a jižní okna.

Někteří zahradníci používají pro rostliny umělé osvětlení, například 20 až 40wattové zářivky zavěšené ve výšce 30,48 až 38,10 cm nad rostlinami.

Jak často mám africkou fialku zalévat?

Africké fialky potřebují mírnou zálivku, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Abyste to zajistili, zalévejte rostliny pouze tehdy, když je povrch půdy na dotek suchý.

Píchněte prstem do půdy. Pokud se na prst přilepí jen minimum částeček půdy, znamená to, že je půda dostatečně suchá. Vyvarujte se zalévání nad hlavou, protože to může způsobit skvrnitost listů. Abyste předešli skvrnitosti listů, zalévejte v blízkosti půdy.

V období květu má rostlina raději mírné sucho, ale ne takové, aby uvadla. Nezapomeňte pozorovat a poslouchat, co rostlina potřebuje. Pokud začnou listy opadávat a půda je suchá, zalijte ji. Ve snaze rostlinu oživit ji nezalévejte příliš, protože by to mohlo způsobit stres a šok.

růžová africká fialka

Teplota a vlhkost

Africké fialky rostou nejlépe při mírných teplotách mezi 70 - 80 F přes den a 60 - 70 F v noci. Nejsou mrazuvzdorné a při teplotách pod 60F se rostliny deformují.

Tyto rostliny vyžadují pro atraktivní růst také vysokou vlhkost vzduchu. Vysokou vlhkost udržujte umístěním květináčů do misky s vodou naplněné oblázky. Je třeba se vyvarovat zamlžování, protože sametové listy mají tendenci zadržovat kapky vody, což způsobuje skvrnitost listů a růst plísní.

Půda/podložka pro květináče

Africké fialky vyžadují lehkou, mírně kyselou (pH=6,8), porézní směs pro květináče. Měla by zajišťovat cirkulaci vzduchu pro kořeny, dobrou drenáž a dobře zadržovat vlhkost.

Existují komerčně dostupné směsi do květináčů vyrobené speciálně pro africké fialky, ale někteří zahradníci dávají přednost míchání vlastních. Pokud chcete, můžete použít směs rašelinového mechu sphagnum, perlitu a vermikulitu v poměru 1:1:1. Pro dosažení optimálních výsledků nezapomeňte použít sadu pro testování půdy.

Někdy mohou být komerční směsi pro africké fialky příliš sbalené a zadržují příliš mnoho vlhkosti. V takovém případě to můžete napravit smícháním s univerzálním organickým substrátem pro pěstování v květináčích v poměru 1:1.

fialová saintpaulia

Hnojivo

Hnojivo pro africké fialky závisí na kultivaru. Nejdříve je třeba vědět, co rostliny potřebují, což jsou hlavní prvky dusík, fosfor a draslík. Pro africké fialky postačí kompletní hnojiva s obsahem 20-20-20 nebo 14-14-14. V případě, že se jedná o hnojiva s obsahem dusíku, je nutné je použít.

Zvolte hnojivo s pomalým uvolňováním nebo tekuté hnojivo a zřeďte je ve vodě, abyste se vyhnuli přehnojení, které by mohlo vést k hromadění solí. Přehnojení a nahromadění soli způsobí komplikace s kořeny a stonky rostliny.

Pokud jde o dobu aplikace hnojiva, je nejvhodnější ji provádět během vegetačního období. Vyhněte se přidávání hnojiv v období kvetení, protože by mohlo dojít k potlačení tvorby květů. Pokud chcete rostlině pomoci s kvetením, můžete zvolit fosforečná hnojiva a vyhnout se dusíkatým hnojivům. Dusíkatá hnojiva podpoří pouze růst listů.

Pokud si nejste jisti, jaký typ hnojiva vaše rostlina potřebuje, nechte si udělat půdní test. Tento test vám prozradí dostupné a chybějící živiny pro vaši rostlinu.

Přesazování

Při přesazování a pěstování afrických fialek nejlépe poslouchejte, co rostlina potřebuje.

Obecně platí, že Saintpaulia dává přednost zakořenění, takže přesazování by se mělo provádět až tehdy, když přeroste svůj květináč. I když obecně platí, že by se měla přesazovat nebo přesazovat dvakrát ročně. Tímto postupem umožníte rostlině růst a prospívat.

Při přesazování afrických fialek vyberte o něco větší květináč a odstraňte většinu zeminy, přičemž ponechte pouze část přichycenou ke kořenům. Tomuto kroku se říká přesazování na měkko. Africkou fialku přeneste do většího květináče a po stranách květináče přidejte zeminu. Pokud však dojde k přeplnění, rozdělte rostlinu pro rozmnožení nebo ji jednoduše přesaďte do směsi pro africké fialky.

Přestože se nejedná o složitou činnost, je třeba provést několik kroků, aby bylo množení úspěšné. Přečtěte si článek 3 nejúčinnější způsoby množení afrických fialek, kde najdete podrobnější a důkladnější vysvětlení a tipy pro množení.

Péče o srst/průduchy

Rostliny Saintpaulia, zejména růžicové typy, lze zastřihovat, aby si zachovaly vzhled jedné koruny. Řezem také podpoříte nový růst. Při prořezávání afrických fialek odstraňte suché nebo odumírající listy a květy jejich odlomením. Abyste zabránili nevzhlednému křovinatému vzhledu, můžete také otrhat výhonky nebo postranní výhonky.

Množení

Množení afrických fialek se běžně provádí listovými řízky. Rostliny můžete také zvětšit dělením při pěstování v květináčích, přímo ze semen nebo pomocí odnoží (u chimérických typů) . Porovnáme-li jednotlivé způsoby množení podle doby potřebné k vytvoření rostliny, je dělení nejlepší cestou. Dělení stávajících rostlinek z mateřské rostliny je nejrychlejší způsob, protože rostlinky již mají kořeny.

Na druhou stranu jsou listové řízky z hlediska snadnosti na druhém místě. Při použití listových řízků pomůže aplikace zakořeňovacích hormonů podpořit rychlejší vývoj kořenů. Obvykle trvá 12 týdnů, než se z řízků vytvoří dostatečně pevná a zdravá rostlina, která je vhodná k přesazení.

Při všech těchto metodách nezapomeňte připravit správnou směs půdy pro africké fialky. Pokud není k dispozici předem připravená pěstební směs, zvolte půdu kyprou a s dobrou drenáží. Správnou půdou lze předejít hnilobě kořenů.

péče o africké fialky

Choroby a problémy

Africké fialky mají 2 běžné hmyzí škůdce, roztoče cyklámenů a moučnivku. Oba zmíněné druhy hmyzu jsou savý hmyz a sužují listy. Často se vyskytují na spodní straně štěrbin rostliny. Rychlým řešením napadení plísněmi mohou být pesticidní mýdla.

Na druhou stranu se u africké fialky často vyskytují houbové choroby, jako je botrytida a hniloba kořenů a koruny. Ačkoli proti houbovým chorobám není znám žádný lék, nejlépe se jim předchází použitím ochranných fungicidů a likvidací napadených rostlin nebo jejich částí.

Kromě hmyzu a patogenů mohou problémy s africkou fialkou způsobovat i okolní podmínky. Například hniloba řapíků je způsobena hromaděním soli na okrajích květináče. Lze ji vyřešit propláchnutím velkým množstvím vody. Dalším častým problémem jsou vodní skvrny, které vznikají zasycháním kapek vody na povrchu listů. Tento problém je výraznější při nízkých teplotách. Abyste se mu vyhnuli, dodržujte požadavky na vodu uvedené dříve v tomto článku. A konečně, zdá se, že některé africké fialky nemohou vykvést. Často je to způsobeno kombinací nesprávných pěstebních podmínek. Přílišná zima, přemokření, nízká vlhkost a přemokření jsou častými příčinami neschopnosti rostliny kvést.

Vaše rostliny mohou mít někdy tyto škůdce, choroby a problémy, podívejte se na našeho průvodce, jak se vypořádat s problémy a chorobami afrických fialek.

pěstování afrických fialek

Druhy a kultivary afrických fialek

Přestože sběratel je Evropan, africké fialky byly poprvé vypěstovány v Los Angeles v roce 1925. Od té doby si rostlina získala oblibu po celých USA. Byly objeveny další druhy a bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů této rostliny. V současné době je krása těchto květin uznávána po celém světě.

Kultivary Saintpaulia lze rozdělit podle velikosti, růstových zvyklostí, variability květů a listů.

Na základě růstového habitu může být africká fialka buď růžicovitého (jednokorunného) typu, nebo tažného (vícekorunného) typu. Růžicový typ by měl listy vyrůstající ven z centrálního stonku a květy kvetoucí uprostřed. Naproti tomu tažný typ má několik větví vyrůstajících ze základu a květy kvetou z každé větve.

Podle velikosti neboli průměru rostliny může být Saintpaulia buď mikro (méně než 7,62 cm ), super-mini ( 7,62 cm - 10,16 cm ), mini (mezi 4 a 6 palci), semi-mini (mezi 15,24 cm a 20,32 cm - 25,40 cm ), standardní (mezi 20,32 cm - 25,40 cm a 30,48 cm - 40,64 cm ) nebo obří (nad 30,48 cm - 40,64 cm ).

Na základě variant květů může být Saintpaulia jednoduchý typ s 5 okvětními lístky, dvojitý typ s 10 okvětními lístky nebo polodvojitý typ s 6-9 okvětními lístky. Květy mohou také vykazovat variace na základě barvy/barev a tvaru květů a okvětních lístků.

Na základě variací listů může být rostlina Saintpaulia chlapec (hladký list), dívka (vroubkované okraje s bílou tečkou na bázi), dlouholistá (dlouhá a špičatá), rozvolněná, lžícovitá nebo prošívaná. Mohou být také bíle, krémově, růžově a žlutozeleně panašované.

Přemýšlíte o tom, že byste tuto velkolepou rostlinu zařadili do své pokojové sbírky? Prohlédněte si některé z těchto kultivarů.

'Blue Boy'

První kultivar africké fialky, tato rostlina má hladké okrouhlé listy a jednodruhové květy s modrými okvětními lístky. Ideální, pokud hledáte něco jednoduchého.

'Red Lantern'

Tento kultivar je na elegantní straně s jednoduchými kruhovými listy a květy typu macešky, které mají fialově zbarvené okvětní lístky s krémově bílými okraji.

'Tommie Lou'

Hlavním znakem tohoto kultivaru je olistění zelených sametových listů s krémově bílou kresbou na okrajích. Stejně nápadné jsou i květy s dvojitými bílými květy, které doplňují panašování listů.

'Tomorrow's Pink Ice'

Další elegantní kultivar 'Tomorrow's Pink Ice' má světle růžové květy maceškového typu s malinovými okraji.

Pokud máte rádi africké květiny, podívejte se na tento seznam afrických kvetoucích rostlin!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.