Kultivary Aphelandry - které vám budou nejlépe vyhovovat?

Chtěli jste někdy malý keř jako pokojovou rostlinu? Pokud ano, je pro vás ideální volbou rostlina zebra neboli Aphelandra squarrosa. Je poměrně nenáročná na péči, nenáročná na údržbu, estetická a dobře se jí daří v květináčích.

Kromě obvyklého vzhledu této rostliny, tmavě zelených listů s výraznými bílými žilkami a zlatých květů, si můžete vybrat z různých kultivarů.

Přečtěte si, které odrůdy Aphelandry vám budou nejlépe vyhovovat.

Leopoldii

Aphelandra squarrosa 'Leopoldii' je známá svými širšími listy s klasickým kontrastem bílých žilek, které vyrůstají z červenohnědého stonku. Také tento kultivar nese zlaté květy s červenými listeny. Co se týče pěstování tohoto kultivaru, preferuje polostín až plný stín, mírně kyselou půdu s pH 5,6 až 6 a minimální velikost květináče je 3,79 litru. Pokud chcete leopoldii množit, je vhodné použít stonkové řízky.

Louisae

Aphelandra squarrosa 'Louisae' je pro vás ideální kultivar, pokud máte rádi kontrast mezi zelenými a žlutými odstíny. Její listy mají sytě zelenou širokou barvu se žlutými žilkami. Také její květy jsou obklopeny zlatými listeny. Tento kultivar nemá žádné zvláštní nároky na údržbu ani pěstování.

Brockfeld

Aphelandra squarrosa 'Brockfeld' pochází z Německa. Je hojně pěstována pro své světle zelené a světlejší listy se žlutým žilkováním. Také tento kultivar vyniká mezi ostatními svým kompaktnějším vzrůstem. Je to jeden z kultivarů, který poslouží jako dobrá stolní rostlina. Tento kultivar nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu ani péči.

Fritz Prinsler

Tento kultivar, známý také jako Aphelandra squarrosa 'Fritz Prinsler', pochází rovněž z Německa. Tento kultivar vznikl křížením odrůd Leopoldii a Louisae. Křížením obou odrůd vznikla aphelandra se zelenými listy, které kontrastují s mírně žlutými žilkami. Také tento kultivar nese žluté listeny a květy. Doporučuje se vysazovat ji do květináčů o objemu alespoň 3,79 litru nebo více. Stejné nároky na pěstování a údržbu má i tento kultivar.

Dania

Pokud jste příznivci nápadných, ale elegantních rostlin, je pro vás tento kultivar ideální. Tento kultivar pochází z Dánska a je potomkem kultivaru Fritz Prinsler. Svým kompaktním růstem poslouží jako dobrá stolní rostlina. Co se týče estetického vzhledu, nese listy s krémově bílým žilkováním. Její stonek je červenohnědý až kaštanový, zatímco květy jsou žluté.

Květy údajně vydrží až 6 týdnů. Po uplynutí týdnů by se květ měl odstranit a u tohoto kultivaru Aphelandry by se měl provést řez. Stejně jako u ostatních kultivarů dodržujte obecné požadavky na pěstování a péči o Aphelandra squarrosa.

Ivo

Podobně jako kultivar Dania, také Aphelandra squarrosa 'Ivo' pochází z kultivaru Fritz Prinsler. Dává přednost mírně kyselé půdě, částečnému až plnému slunečnímu stínu a snesla by až 1,67 °C . Od Danie se liší hlavně tím, že má tmavší zelené listy. Tento kultivar se nejlépe pěstuje v květináčích o objemu 3,79 l nebo větších. Nároky na pěstování a údržbu jsou stejné.

Red Apollo

Aphelandra squarrosa 'Red Apollo' vyniká nad ostatní jedinečným zbarvením listů. Nese listy s červenohnědou základní barvou se žlutobílými akcenty. Navzdory krásným listům tento kultivar zřídkakdy kvete. Také tento kultivar je mírně citlivý na světlo. Pokud je vystaven příliš malému množství světla, červené pigmenty na listech se neprojevují tak živě.

White Wash

Tento kultivar vyniká velmi světle zelenými listy, díky nimž vypadá, že má mírně bílý nádech. Jeho listy mají navíc zelenou listovou žilnatinu, což je pro zebřičky jedinečná a krásná kombinace. Vznikla křížením Aphelandra squarrosa a Aphelandra squarrosa 'Snow White', díky čemuž je méně častá než typy vyskytující se v brazilských pralesích. Kromě výše uvedených nároků na světlo jsou ostatní podmínky pěstování stejné jako u ostatních kultivarů.

Snow White

Kultivar Snow White se od ostatních liší bílými žilkami na listech a tmavě zelenou základní barvou listů. Svůj společný název získal podle toho, že má skvrny nebo drobné bílé skvrny v blízkosti žilek a středního žebra, takže rostlina vypadá, jako by byla pokryta sněhem. Kromě toho jsou její květy žluté nebo zlaté a vypadají podobně jako u ostatních kultivarů. Kromě podobnosti květů jsou pěstební nároky tohoto kultivaru Aphelandra stejné jako u ostatních, což usnadňuje péči o ně.

Tipy pro výběr správného typu Aphelandry

I když první věc, kterou byste při výběru rostliny Aphelandra pro vás měli zvážit, je to, jak vypadá, neměla by to být jediná věc, která vás napadne. Existují i další věci, které byste měli zvážit, abyste si vybrali ideální rostlinu pro vás.

Nejprve je třeba vědět, kam v domě ji umístíte. Některé kultivary jsou kompaktnější než jiné a to může být buď výhoda, nebo nevýhoda. Kompaktnější kultivar se například nejlépe hodí do místností s menším prostorem nebo pro vrstvení s jinými rostlinami. Nezapomeňte vybrat rostlinu, která se bude dobře hodit k ostatním rostlinám a nábytku. To se může lišit v závislosti na tom, kam se ji rozhodnete umístit, ale nejlepší je vědět.

Druhou věcí, kterou je třeba zvážit, je vaše dostupnost pro péči o rostliny. To je důležité, protože některé kultivary, jako například Red Apollo, mohou vyžadovat více pozornosti než jiné. Kromě toho je třeba s každým kultivarem i přes jejich podobnost zacházet jinak. Pěstitel musí mít vždy čas na pozorování a kontrolu dobrého stavu svých rostlin.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.