Druhy kalisií - co byste měli vědět

Callisia je krásný rod rostlin z čeledi pavoukovitých. Ačkoli název zní poměrně jednoduše, existuje mnoho různých druhů kolií, které můžete pěstovat.

Některé jsou určeny pro pěstování v interiéru, preferují jasné, nepřímé světlo a průměrnou vlhkost vzduchu. Jiné je nejlepší pěstovat venku, protože mohou být při dotyku s domácími zvířaty toxické.

Který druh této krásné rostliny je tedy pro vás ten pravý?

Existuje mnoho různých druhů, ale nejkrásnější jsou ty s bílými nebo růžovými květy. Budou krásně kontrastovat se zelenými listy rostliny a vytvoří nádherný doplněk vašeho domova.

Tak se bez dalších okolků ponořme do nejkrásnějších druhů kalisie, které můžete pěstovat!

Pokud se zajímáte o pěstování kalisie, zjistíte, že existuje několik základních druhů kalisie, z nichž si můžete vybrat, přičemž některé z nich mají v sobě i individuální a jedinečné kultivary a odrůdy.

Zde jsou některé z vašich nejlepších možností.

1. C. cordifolia

Tento druh kalisie pochází z Floridy a má trojčetné bílé květy.

2. C. congesta

Tento druh kalisie, známý také jako dračí ocas, má rozvolněné, spirálovitě stočené listy. Nejlépe se mu daří na jasném slunci. Při správných světelných podmínkách má tato rostlina jemný a atraktivní růžový odstín.

3. C. fragrans

Jedná se o rostlinu skutečně mnoha jmen, protože může být označována jako košíkářka, nepravá bromélie, chobotnice, palcová rostlina a mnoho dalších.

Callisia fragrans dorůstá výšky maximálně 0,30 m, takže je vhodným kandidátem pro pěstování v interiéru. Na jasném světle se listy pokládají naplocho a vypadají podobně jako trsy bromélií. Na částečném slunci však vypadá spíše jako rostlina dracény.

Tato imitace má plazivé stonky, které vytvoří vlastní kořeny všude tam, kde se dostanou do kontaktu se zemí. Má trsy bílých květů, které jsou naprosto nádherné na pohled.

Existují dva základní typy C. fragrans - první z nich se nazývá jednoduše, prostě C. fragrans. Tato rostlina má listy, které mohou být fialové, pokud jsou vystaveny velkému množství světla, ale většinou jsou jen obyčejně zelené.

Druhý typ se nazývá C. fragrans 'Melnikoff'. Jedná se o pestrou odrůdu rostliny, která má listy lemované světlejším, bledším odstínem zelené. Občas se u ní objevuje i pruhování. Na jasném světle mohou pruhy také fialovět, ale to je méně časté. Ve většině případů si zachovávají určitou zelenou barvu.

Ze všech odrůd kalisie je C. fragrans asi jednou z nejlepších, pokud ji plánujete pěstovat v podmínkách s vyšší vlhkostí. Lze ji pěstovat například i v koupelně nebo v kuchyni!

4. C. gentlei

C. gentlei se také označuje jako palma pruhovaná. Má listy stejně starozelené barvy a také husté bílé květy.

5. C. graminea

Tento druh rostliny, známý také jako travní růžice, pochází z jihovýchodní části Spojených států. Je to jeden z nejseverněji rostoucích druhů kalisie, které najdete ve volné přírodě, často roste přirozeně na písčitých půdách v houštinách, na rozptýlených stanovištích a v borových doubravách.

Je to tažná trvalka, která dorůstá délky téměř 0,30 m a má růžové až růžové květy.

6. C. navicularis

Tento exemplář, někdy označovaný jako řetízkovec, má překrývající se a hustě seskupené listy. Často mají tvar kopí. Má bronzově zbarvené listy s fialovým odstínem pod nimi spolu s jasně lila zbarvenými květy.

7. C. ornata

C. ornata neboli floridská růžice křovitá je křehká a krásná rostlina, která je často považována za divokou květinu. Přirozeně se vyskytuje na Floridě na křovinatých a písčitých stanovištích (odtud její název!).

Můžete ji pěstovat i doma nebo na domácí zahradě. Je to blízký příbuzný Tradescantia a Commelina. Je to efemérní rostlina s květy, které se otevírají ráno a zavírají brzy odpoledne. Tyto květy mají obvykle růžovou až růžovobílou barvu s vroubkovanými okraji.

8. C. repens

Tento druh kalisie, známý také jako plazivý palec, pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Ze všech tamních odrůd má Callisia repens nejúchvatnější květy. Zelené listy bývají posety fialovou barvou a rostlina vytváří jemné bílé květy.

Existuje několik základních kultivarů Callisia repens, které můžete pěstovat, včetně následujících.

'Pink Lady'

Tato rostlina, někdy nazývaná růžová želvovina, je nízký sukulent, který dosahuje výšky maximálně 15,24 cm. Má malé voskovité listy připomínající oblíbený druh sukulentu. Tyto listy mohou mít různé odstíny krémové, růžové, bílé, smetanové, vínové a zelené, ale spodní strana je vždy vínová.

'Gold'

Jak se dá očekávat už podle názvu, 'Gold' vytváří krásné zlatozelené listy, které jsou zespodu bronzové až červené. Kromě toho jsou květy také na žluté straně. Dává přednost jasnému světlu a poněkud vlhčímu prostředí, což je v rozporu s mnoha jinými druhy kalisií, které existují.

'Variegata'

Tato rostlina je výjimečná tím, že je zároveň blízce příbuzná rostlinám z čeledi Tradescantia. Někdy je označována jako bolivijský žid a má kompaktní listy s krémovými, růžovými nebo zeleně zbarvenými pruhy.

'Bianca'

'Bianca' je další oblíbenou odrůdou kalisie. Má malé, lesklé listy, které jsou obvykle oválného tvaru. Ty časem zrůžoví. Rostlina vypadá krásně v závěsných koších, protože má tendenci přehazovat listy přes jejich stěny. Její zeleno-růžové pruhované listy také nejsou nic, co by se dalo přehlédnout!

'Pink Panther'

Tato vytrvalá kalisie, nízko rostoucí sukulent, má jemné listy, které jsou bíle a zeleně pruhované - ale se silným růžovým nádechem, díky němuž se zdají být plně růžové.

Dorůstá jen do výšky asi 12,70 cm, ale má rozpětí 1,22 metru.

Zelená želvovinová liána

Poslední, ale neméně důležitou rostlinou je zelená želvovinová liána. Tento druh rostliny, často označovaný jen jako C. repens, má listy s fialovou spodní stranou a šedozelené olistění. Má dokonce i odpovídající růžové stonky!

9. C. rosea (Piedmontská růžice)

Další z odrůd, která nese mnoho různých názvů, včetně Piedmont roseling nebo Morning Grace. Je to nádherný druh kalisie pro pěstování v interiéru, ale lze ji pěstovat i venku.

Venku její zářivě fialovorůžové květy (každý z nich má tři okvětní lístky) přilákají opylovače všeho druhu, včetně kolibříků, včel, motýlů a dalších!

Pěstování rostlin kalisie: Je to pro vás to pravé?

Rostliny kalisie jsou atraktivní a univerzální volbou pro zahrádkáře v různých klimatických podmínkách. Vyrábějí se v různých barvách a tvarech, které se hodí do každé velikosti zahrady nebo obytného prostoru.

Pěstování kalisií může být pro vás to pravé, pokud jste je ještě nikdy nepěstovali -a přesto chcete pokojovou rostlinu, o kterou je snadnější pečovat než o jiné druhy rostlin, jako jsou růže nebo sukulenty.

Tak na co ještě čekáte? Vyberte si některou z těchto elegantních odrůd kalisie a začněte ještě dnes!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.