Palmy s rybím ocasem - skvělá volba pro váš dům nebo zahradu

Přemýšleli jste někdy o tom, odkud mají státy jako Florida a Kalifornie své tropicky vypadající a mimořádně krásné druhy palem s rybím ocasem?

Chtěli jste to tajně vědět, abyste si mohli pořídit 2 a - 5 a vylepšit vnitřní prostory svého domu nebo zahrady o zcela novou, ostrovní estetiku?

Tak už nehledejte dál. Protože rostliny, které vás zajímají, se jmenují palmy s rybím ocasem. Pocházejí z tropičtějších končin naší zeměkoule a jsou skvělými rostlinami pro vaši oázu u bazénu na dvorku nebo jako pokojové rostliny ve vaší domácí kanceláři.

Čtěte dál, abyste se dozvěděli, čím jsou tyto palmy výjimečné, a některé konkrétní podrobnosti týkající se nejoblíbenějších druhů Caryota.

Co je to "Caryota"?

Caryota je rod velkých palem, které jsou známé svými jedinečnými listy, které, jak se můžete domnívat podle názvu, připomínají rybí ocasy. Konkrétně jde o zubaté nebo useknuté konce listů, které tak připomínají rybí ocasy.

Listy palem rodu Caryota jsou dvoudomé. Touto vlastností se liší od ostatních zpeřených stromů, které mají pouze jediný stonek procházející skrz lístky. U listů rodu Caryota se z primární žilnatiny odděluje sekundární zpeřený stonek, na kterém se formují lístky rybího ocasu.

V rámci rodu Caryota existují druhy palem, které mají jeden kmen, a jiné, které jsou přísavné. Jednokmenné Caryoty, jak už název napovídá, vyrůstají z jediného kmene. Mají tendenci dorůstat mnohem větších rozměrů a jsou ideální pro venkovní terénní úpravy.

Naproti tomu přísavné karyoty vyrůstají kromě "mateřského kmene" z více stonků. Tyto druhy se někdy označují jako clustering Caryotas. Často rostou menší a jsou ideálními pokojovými rostlinami.

Všechny stromy rodu Caryota jsou monokarpické. To znamená, že jakmile začnou plodit a kvést, začnou pomalu odumírat. Tento proces může trvat i několik let, než se dokončí. Jednokmenné druhy vykvetou jednou a pokračují v odumírání. Naproti tomu trsnaté nebo přísušné druhy mohou pokračovat v růstu. Jinými slovy, odumře pouze stonek nebo kmen, který vykvetl, nikoliv celý trs.

V následujícím článku si povíme o konkrétních druzích rodu Caryota s nadějí, že vám pomůže rozhodnout se, která palma může být pro vaše zamýšlené použití a místní podmínky pěstování nejvhodnější.

Ačkoli je Caryota mitis nejoblíbenějším druhem palmy rybí ocas, rozhodně není jediným. Zde jsou některé další druhy těchto nádherných pokojových rostlin, které můžete pěstovat.

1. Australská palma rybí ocas (C. albertii)

Tento druh karité pochází z tropických lesů v severním Queenslandu v Austrálii. Roste také v deštných a bažinatých lesích v zemích, jako jsou Filipíny, východní Indonésie, Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy.

Je to druh palmy s jedním kmenem a je známý tím, že rychle roste. Šedý kmen může dosahovat výšky 6,10 m , a mít průměr 45,72 cm. Olověná koruna je velká a tmavě zbarvená, s dvouřadými listy, které mohou dorůstat délky od 3,05 do 6,10 metru. V dospělosti mohou přívěsky semen dorůstat délky 1,83 metru a pyšní se žlutými a krémovými květy.

2. Filipínská palma rybí ocas (C. cumingii)

Filipínská palma rybí ocas je středně velký, solitérní druh s kmenem. Pochází a nejčastěji se vyskytuje na Filipínách, jak lze předpokládat podle jejího obecného názvu. Zřídkakdy dorůstá výšky vyšší než 9,14 m . Pyšní se štíhlým, šedým kmenem z tvrdého dřeva, který podpírá hustý zpeřený věnec dvouřadých zelených listů s atraktivní žlutou spodní částí.

Vzhledem k menším rozměrům se tento druh caryoty hodí nejlépe do menších tropických (a mrazuvzdorných) venkovních zahrad. Tato palma však může úspěšně růst i v nádobách, což z ní činí vhodnou volbu pro větší interiéry, například kancelářské budovy a nákupní centra.

3. Himálajská palma rybí ocas (C.maxima)

Himálajská palma rybí ocas, v Kalifornii známá také jako horská palma rybí ocas, je odolný druh s jedním kmenem. Z palem rodu Caryota roste horský rybí ocas poměrně rychle. Při správné péči a podmínkách může dorůst přibližně 1,98 m za rok.

Díky svému původu v Himálaji se tento druh naučil přizpůsobovat nízkým teplotám, a to i -7,22 °C . Díky této vlastnosti je himálajský rybí ocas ideální pro oblasti, kde se mohou občas vyskytnout mrazy. Pokud máte podezření na nízké teploty v předpovědi, doporučujeme také stromek silně zamulčovat.

4. Palma rybí ocas (C. mitis)

Tato odrůda patří ke skupinovitě rostoucím druhům. Někdy může mít až 12 různých kmenů. Průměry těchto kmenů bývají mnohem menší než u druhů s jedním kmenem, asi 15,24 až 20,32 cm . Tento druh má také tendenci růst mnohem pomaleji než jiné jednokmenné palmy, nebo dokonce než druhy, které rostou ve skupinách. Dospělé rostliny mohou dosahovat výšky 3,05 až 6,10 metru.

Tento druh palmy Caryota, který pochází z oblastí jihovýchodní Asie a Číny, je nejoblíbenější, pokud jde o pokojové a interiérové rostliny. Její kompaktnější rozměry, možnost pěstování v nádobách a celková přizpůsobivost ji odlišují od ostatních. Navíc její velké, dlouhé a dvouřadé listy s rybím ocasem vypadají zblízka nádherně.

V zemích, jako je Indie, se palmová srdce této rostliny vaří a jedí. Z kmene se také získává míza na výrobu palmového cukru. Dřevo a listy se dokonce používají ve stavebnictví a pletou se z nich provazy a další předměty pro domácnost. Semena se používají k výrobě korálků a šperků.

Tato rostlina roste nejlépe v zónách mrazuvzdornosti USDA 9 a 10, takže většina pěstitelů ji bude pěstovat jako pokojovou rostlinu. Dává přednost teplejšímu počasí, ale je známo, že snáší i mírné mrazy. Pokud jde o vystavení slunečnímu záření, dává přednost plnému slunci až polostínu.

Pokud ji chcete pěstovat jako pokojovou rostlinu, je důležité vědět, že tento druh může být při konzumaci nebo nesprávné manipulaci poněkud nebezpečný. Plody jsou pokryty krystalky šťavelanu vápenatého. Při nesprávné manipulaci nebo konzumaci mohou plody způsobit:

  • pálení a otok rtů, úst, hrdla a jazyka.
  • potíže s mluvením a dýcháním
  • Zarudnutí a otok kůže a očí

5. Zakrslá palma rybí ocas (C. monostachya)

Záludnost palmy zakrslé rybí ocásek spočívá v tom, že je notoricky známá tím, že je vzácná a obtížně se hledá. Pokud se vám však podaří tuto odrůdu sehnat, nebudete zklamáni. Tato odrůda je přísavný druh, což znamená, že roste více kmenů ve shluku. Protože se jedná o zakrslou odrůdu, dorůstá vždy jen do výšky 3,05 metru. To znamená, že může snadno strávit celý svůj život v jedné nádobě, což je ideální pro pěstování v interiéru.

Plody trpasličího rybího ocasu se tvoří v hustých, šikmo uspořádaných trsech. Začínají světle zelenou barvou a při dozrávání pomalu tmavnou. Listy mají tvar rybího ocasu, jsou jasně zelené a kožovité. Zajímavé je, že jsou schopny růst zpeřeně nebo dvouřadě.

6. Obří palma rybí ocas (C. obtusa/gigas)

Obří palma rybí ocas je jedním z největších a nejnápadnějších druhů s jedním kmenem. Ve skutečnosti slovo "gigas" pochází z řečtiny a znamená "obří". Běžně je známá také jako palma obrovská černá rybí ocas a thajská horská palma obrovská. Tento druh palmy pochází ze zemí jako Indie a Laos, ale především z Thajska.

Obří palma rybí ocas může dorůstat výšky až 18,29 metru. Patří mezi pomaleji rostoucí druhy s jedním kmenem. Zajímavé je, že palmy nacházející se blíže k pobřeží mají tendenci růst do výšky než palmy nacházející se více ve vnitrozemí. V plné dospělosti mohou být vysoké jednoduché kmeny silné od 63,50 cm do 76,20 cm a jsou pokryty černým vláknem pod i nad korunou listů. Díky jedinečnému černému kmeni se jí někdy říká palma s černým rybím ocasem.

Dvouřadé listy ve tvaru rybího ocasu se mohou od vrcholu stromu rozprostírat do výšky 6,10 až 9,14 metru. Pod listy visí květenství neboli přívěsky semen ve výšce 3,05 až 4,57 metru . Plody na těchto semenných přívěscích se v době zralosti mění ze světle zelených na načervenalé. Tato semena palmy obrovské jsou pokryta jedovatými šťavelany, které dráždí pokožku a při požití mohou být škodlivé.

7. Palma Albertova (C. rumphiana)

Albertova palma pochází ze zemí, jako jsou Filipíny, Sulawesi, Maluku, Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy. Na těchto místech roste v nížinných deštných lesích, na strmých svazích, v bažinatých lesích, liánových lesích a někdy i v mangrovech. Je to stálezelený strom s osamělým kmenem, který může dorůstat výšky až 15,24 m.

Albertova palma dává přednost světlému stínu, zvláště když je mladší. Když však strom dospěje, snese i plné slunce. Ideální je pěstovat ji v oblasti bez silných větrů, protože listy rybího ocasu se mohou snadno poškodit.

Na Filipínách a ve východní Indonésii se palma Albertova používá jako zdroj potravy, zejména k výrobě sága. Ságo je škrob, který se získává z houbovité dřeně palmy. Sago je neuvěřitelně podobné tapiokovým perlám neboli bobě, která se vyrábí ze škrobu získaného z kořenů manioku.

8. Palma jaggery (C. urens)

Tento druh palmy Caryota je jedním z nejrychleji rostoucích jednodruhových druhů. Pokud ji zakládáte v kontejneru, během několika let se můžete dostat z 3,79 l na 56,78 l . Při výsadbě venku a správné péči vyroste tato rostlina vyšší než váš dům již za pět let. Proto ji mnoho lidí pěstuje jako pokojovou rostlinu se silným řezem.

V plné zralosti se průměr kmene těchto rostlin pohybuje od 35,56 cm do 45,72 cm . Téměř všechny dospělé exempláře tohoto druhu mohou dosahovat výšky až 15,24 m a více. Kmen má bílou, téměř chlupatou kůru a je vyroben z extrémně tvrdého dřeva. S dřevnatým zevnějškem palmy jaggery si těžko poradí i taková motorová pila.

Palma jaggery má i další běžné názvy, například palma toddy nebo vinná palma s rybím ocasem. Nejlépe roste v zónách mrazuvzdornosti USDA 9-12. Tyto oblasti úzce korespondují s původním domovem rostliny, jako je Srí Lanka a Indie.

Zajímavé je, že tento druh má mnoho způsobů jedlého využití. Šťáva získaná ze semen rostliny, známých také jako květenství, se používá k výrobě sladidel zvaných kitulový med nebo jaggery. Mladé, nerozvinuté listy lze vařit a používat jako zeleninu. A semena lze rozemlít na květ a připravit z nich kaši.

Tato rostlina má také některé léčebné využití. Různé části stromu, jako jsou semena, kůra a kořeny, jsou známy jako lék na nejrůznější onemocnění, např:

  • žaludeční vředy
  • migrenózní bolesti hlavy
  • otrava hadím uštknutím
  • Revmatické otoky
  • onemocnění zubů
  • Vředy

9. Pruhovaná palma rybí ocas (C.zebrina)

Jedná se o jeden z unikátnějších druhů rodu Caryota. Je známá svým pruhovaným kmenem, který připomíná, ano, hádáte správně, vzory na zebře. Je to druh se solitérním kmenem a jediný druh rodu Caryota, který má zpeřené listy. Listy pruhovaného rybího ocasu jsou černozelené, kožovité a rostou spíše nepravidelně.

Na rozdíl od ostatních palem dává tento druh v mládí přednost téměř plnému stínu. V dospělosti dává přednost polostínu. Rybí ocásek pruhovaný je známý tím, že roste velmi pomalu a obtížně se pěstuje, proto je nejčastěji k vidění pouze na svém přirozeném stanovišti.

Palmy - klíč k vaší pokojové tropické oáze

Pokud jste si chtěli vytvořit tropickou oázu ve svém domě nebo kolem venkovních prostor zahrady, je Caryota to, co hledáte.

Při správných podmínkách a správné péči můžete pěstovat větší druhy s jedním kmenem venku nebo menší druhy ve skupinkách v nádobách v interiéru.

S výše uvedenými informacemi byste navíc měli dobře začít rozhodovat o tom, který druh caryoty bude pro vaše zamýšlené použití a místní prostředí nejvhodnější.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.