Bromélie - na co se zaměřit na zahradě

Pokud vás zajímá, jaké druhy bromélií byste měli pěstovat, tento článek by vám měl pomoci zodpovědět všechny vaše otázky.

Bromélie (Bromeliaceae), čeleď rostlin původem z tropických oblastí Severní a Jižní Ameriky, byly poprvé objeveny v roce 1493 a od té doby nepřestaly být pro zahrádkáře oblíbené!

Tyto rostliny byly přeneseny do oblastí po celém světě a dnes se pěstují v tropických a subtropických oblastech. Mnoho lidí se však rozhoduje pro pěstování bromélií v interiéru, aby mohli využívat krásu těchto rostlin bez ohledu na počasí.

Jakmile budete vědět, jak o bromélie pečovat, zde je několik nejběžnějších druhů bromélií, které můžete začít pěstovat:

1. Aechmea

Existuje více než 200 různých druhů bromélií rodu Aechmea, ale všechny lze pěstovat jako pokojové rostliny. Tyto rostliny mají kožovité, řemenovité listy a miskovité růžice. Zde jsou některé z nejběžnějších druhů.

A. fasciata

Tato běžná bromélie má tvar nálevky a listy, které jsou nahoře zahnuté, spolu s mnoha modrými květy uvnitř růžového trsu. Pro svůj vázovitý tvar je často označována jako "stříbrná váza".

A. fendleri

Dalším oblíbeným druhem Aechmea je A. fendleri. Je jedinečná tím, že kromě fialových listů a světle zelených růžic vytváří i modré bobule.

Aechmea 'Foster's Favorite'

Tato odrůda tvoří vzpřímenou růžici s jasně červenými listy. Vytváří také hruškovité bobule a tmavě modré květy.

A. chantinii

Pokud máte zájem o pěstování rostliny, která je stejně atraktivní pro své listy jako pro květy, je A. chantinii tou správnou volbou. Má červené listeny se žlutými špičkami spolu s rozvětvenými cípy na konci květních stonků.

2. Ananas

Název vypadá spíše jako "banány", ale Ananas je rod bromélií, který je často označován jako okrasný ananas. Tato skupina vytváří velké rostliny s dlouhými listy - v některých případech až 1,52 m dlouhými! Rostliny vyžadují bohatou půdu, hodně vláhy a pravidelnou výživu.

Tyto rostliny lze množit z mláďat nebo sázením vrcholového plodu (což má rostlina společné s "pravými palcovými ananasy pěstovanými výhradně pro své plody.

A. comosus v. variegatus

Tento druh, známý také jako ananas pestrý, má listy podélně pruhované. Ty se zbarví do růžova, pokud je rostlina pěstována na jasném přímém světle.

A. bracteatus v. tricolor

Tato rostlina, známá také jako červený ananas, vytváří červené plody a četné odnože.

A. nanus

Poslední, ale neméně důležitou rostlinou je ananas zakrslý neboli A. nanus. Ačkoli vypadá úplně stejně jako A. comosus, je mnohem menší a vytváří drobné plody o velikosti palce.

3. Billbergia

Bromélie rodu Billbergia jsou podobné broméliím rodu Aechmea, ale mají růžice jen s několika listy tvořícími úzké vázy. V rámci tohoto rodu existuje více než 60 druhů, které mají trnité listy s převislými květenstvími.

Tyto bromélie bývají pěstovány jako listnaté rostliny namísto kvetoucích rostlin. Přestože kvetou, jejich květy trvají obvykle mnohem kratší dobu.

B. nutans

Tato odrůda v má stříbrné až zelené listy, které stojí téměř zcela vzpřímeně. Na první pohled vypadá tato rostlina téměř jako dokonalá váza! Může dorůst až do výšky a šířky 0,61 m, květy jsou většinou v různých odstínech růžové. Nejunikátnějším rysem tohoto druhu? Z jejích květů při dotyku kape nektar, což vedlo k přezdívce "královniny slzy".

Billbergia 'Casa Blanca'

'Casa Blanca' je skvělou volbou pro začínající pěstitele bromélií. Má sytě zelené listy pokryté bílým skvrnitým vzorem spolu s trubkovitými růžicemi tvořenými vzpřímenými listy. Květy mají růžové listeny a modré květy.

B. pyramidalis

Jedná se o druh bromélie, který je nádhernou krajinnou rostlinou. Je odolná vůči chladu a lze ji pěstovat v plném stínu i na plném slunci - bez problémů zvládne obě prostředí, ale množství slunečního světla ovlivní barvu listů. Díky kulatým fialovým a růžovým květům je to jedna z nejdéle kvetoucích bromélií - její květy vydrží měsíc i déle, než opět uvadnou.

B. saundersii

Tento druh lze pěstovat na plném nebo částečném slunci. Na plném slunci jsou listy červenorůžové, ale na polostinném slunci jsou tmavě zelené s bílými skvrnami. Dorůstá výšky jen asi 30,48 cm, ale má nádherné modrobílé květy.

B. zebrina

Tento poslední druh Billbergie má na listech stříbrné vodorovné pruhy spolu s opakovaně zelenými okvětními lístky. Jeho květy mají růžové listeny. Ačkoli se často označuje jako "královniny slzy", jde o trochu matoucí nesprávné označení.

4. Cryptanthus

Tento suchozemský rod bromélií je dalším 1, který stojí za zvážení, pokud hledáte sukulentnější odrůdu. Listy mají zubaté, zvlněné okraje, některé z nich mají složitou klikatou kresbu.

Poznávacím znamením bromélií rodu Cryptanthus je, že mají "skryté květy", které jsou uloženy nízko ve středu růžice. Také listy nedrží vodu. Tyto rostliny jsou také známé jako zemní hvězdice a rostou přímo naplocho u země, takže vypadají podobně jako drobné suchozemské hvězdice, na kterých leží.

Cryptantius 'It'

Tento druh roste výjimečně dobře na jasném světle. Má listy, které jsou při pěstování na jasném světle bíle a zeleně pruhované spolu s růžovým nádechem.

C. fosteriana

Dalším oblíbeným druhem kryptanthusu je C. fosteriana. Má čokoládově hnědé listy a šedé pruhy, jaké můžete najít na zebře.

C. zonatus 'Zebrinus'

Další bromélií napodobující zebry je 'Zebrinus'. Tato rostlina má červenohnědé listy a klikaté stříbrné pruhy.

Cryptanthus 'Black Prince'

'Black Prince' má téměř černé listy - odtud název - spolu s listy, které jsou masité a tuhé.

5. Dyckia

Dalším suchozemským rodem bromélií, který je třeba znát, je rod Dyckia. Ten čítá 120 druhů a opět platí, že růžice nedrží vodu. Listy jsou šťavnaté, tuhé a ostnité, přičemž většina z nich vytváří shlukovitý habitus růstu.

D. brevifolia

Trsovitě rostoucí suchozemská bromélie, která má mnoho dalších jmen, například ananasová dykie nebo pilovitá dykie. Má sukulentní listy a roste v trsech, přičemž většina rostlin dorůstá do šířky jen asi 20,32 cm.

D. choristaminea

Další bromélií rodu Dyckia, jejíž pěstování stojí za zvážení, je D. choristaminea, známá také jako "Frazzle Dazzle". Má stužky tenkých stříbřitých listů, které dorůstají výšky až 10,16 cm. Pokud chcete vyzkoušet venkovní bromélie, je to ta pravá - je mrazuvzdorná v zónách 8a až 10b.

D. fosteriana

Tento druh bromélie je ostnitý a bez stonků - vypadá podobně jako pichlavý sukulent. Má matně šedé listy, které jsou obloukovitě zahnuté a lesklé.

Dyckia 'Brittle Star'

'Brittle Star' je sukulentní typ bromélie, který je odolný vůči chladu i teplu. JE světle šedá s kaštanovým středním žebrem a bílými trny.

Dyckia 'Cherry Coke'

'Cherry Coke' je vínová bromélie s ostrými zuby a oranžovými květy - pokud se ji rozhodnete pěstovat venku, bude skvěle lákat kolibříky!

6. Guzmánie

Existuje více než 150 druhů guzmánií, z nichž mnohé jsou tankové bromélie. Tyto rostliny mají listy obvykle tmavě zelené, lesklé a hladce lemované. Rostlina má také květenství, které má listeny v odstínech zelené, žluté, fialové, červené a šarlatové barvy spolu se žlutými nebo bílými květy.

Tyto rostliny, známé také jako vzdušné borovice nebo živé vázové bromélie, vypadají v době plného květu velkolepě. Protože tyto bromélie pocházejí ze stinných prostředí, nejlépe se jim daří v podmínkách s nižším osvětlením - díky tomu se skvěle hodí do domácího prostředí!

Mají tendenci být citlivější na výkyvy vlhkosti a teplot - pokud jim však zajistíte trvale vysokou teplotu, vysokou vlhkost a dobrý pohyb vzduchu, neměli byste mít příliš velké problémy.

G. lingulata

Tato rostlina vyrůstá z růžice listů s listeny v barvě od tmavě fialové přes červenou až po oranžovou a dokonce žlutou. Existuje více hybridů a barevných variant, které můžete pěstovat.

G. zahnii

Dalším oblíbeným druhem guzmánie je G. zahnii. Tato vzdušná borovice má nádherné žluté a červené stonky květů. Její pěstování je poměrně snadné - ačkoli jsou k dispozici i nápadnější verze, tato bývá zdaleka nejjednodušší.

7. Neoregelie

Existuje více než 100 druhů rodu Neoregelia, přičemž všechny jsou nádržkové. Mají široké růžice (i když některé jsou vázovité) s barvami a vzory listů, které se u jednotlivých druhů značně liší. Květenství sotva vystupuje nad vodu ve středu rostliny a má modré, bílé nebo levandulové květy.

Navzdory kráse květů, známých také jako prstnatce, jejich malá velikost a skrytý charakter znamená, že většina lidí nakonec pěstuje tyto druhy bromélií pouze pro jejich barevné listy.

N. spectabilis

Tato odrůda bromélií je nádherná listnatá rostlina s šedě pruhovanými úzkými listy, které jsou zelené s červenými špičkami. Vnitřní listy rostliny jsou fialově lemované a doplňují elegantní modré květy rostliny.

N. carolinae

Další oblíbenou odrůdou Neoregelie je N. carolinae. Tato rostlina má listy, které se zbarvují do červena, ale pouze v době, kdy rostlina aktivně kvete - to má přilákat hmyzí opylovače.

Neoregelia 'Guinea'

'Guinea' je skvrnitá bromélie, která nejenže vypadá zajímavě, ale je také o něco jednodušší na pěstování, protože je velmi kompaktní. Vytváří vzpřímenou růžici a dosahuje výšky jen asi 17,78 cm.

N. meyendorffii 'Spineless'

'Spineless' je známý svými lesklými listy, které se v době květu zbarvují do jasně červené barvy. Je to také kompaktnější typ bromélií, který vytváří husté růžice.

Neoregelia 'Morado'

'Morado' je purpurově zbarvená rostlina s širokými listy. Na rozdíl od většiny druhů bromélií, které jsou zářivé na plném slunci, je tato bromélie nejzářivěji zbarvená při pěstování ve stínu. Na jasnějším světle se však na listech vytvoří soustředné, tmavě zbarvené pruhy.

8. Tillandsia

Skupina bromélií Tillandsia, známá také jako vzdušné rostliny, je největší z celé čeledi. Na výběr je více než 550 různých epifytických druhů! Tyto rostliny netvoří nádrže a mají šedozelené listy, přičemž mnohé z nich mají jedinečné růstové zvyklosti s pokřivenými, stočenými nebo zkroucenými listy.

Tyto rostliny vyžadují poměrně velkou vlhkost, ale lze je snadno pěstovat v interiéru, pokud je budete častěji zalévat.

T. cyanea

Nejoblíbenější ze všech druhů Tillandsia, tato rostlina vytváří prošívané listeny kolem jasně fialových květů. Má tenké zelené listy v růžici a snadno se pěstuje v interiéru s trochou jasného filtrovaného slunečního světla.

T. caput-medusae

Tato snadno pěstovatelná vzdušná rostlina je známá svým shlukovitým růstovým habitem, stříbřitě zkroucenými listy a cibulovitou bází. Má červený květní stvol.

T. plumosa

Plumosa má koule stříbřitých listů, které rostou na větvích a skalách, obvykle v suchém lesním prostředí.

T. usneoides (španělský mech)

Španělský mech je jedním z mála druhů bromélií, které se nejlépe přizpůsobují chladnějšímu prostředí. Pochází z Jižní Karolíny a roste na štíhlých stoncích, které visí až do výšky 6,10 m a více nad konstrukcemi, jako jsou stromy a ploty. V interiéru ji lze snadno pěstovat na jasném světle.

T. utriculata v. pringleyi

Velmi dekorativní druh bromélií má tenké stříbrné listy, které tvoří vzpřímenou růžici.

9. Vrieseas

Jedná se o skupinu asi 250 různých druhů bromélií, z nichž většina jsou tankové epifyty. Některé mají rozety, které tvoří velké vázy spolu s nádhernými květními listeny (obvykle červenými nebo žlutými. Mnohé vízy jsou dvoubarevné nebo hybridizované, což znamená, že si můžete vybrat z mnoha krásných barev a odrůd.

V. flammea

Tato červeně kvetoucí rostlina je ideální pro začínající pěstitele! Vyžaduje méně vody a více slunečního světla než mnoho jiných druhů bromélií.

V. carinata

Tento druh Vriesea je kompaktní s květním stonkem, který je většinou zploštělý. Může mít oranžové, červené nebo žluté listeny. Je tak oblíbená, že byla použita při tvorbě mnoha dalších druhů bromélií.

V. saundersii

Jedná se o další kompaktní odrůdu Vriesy, která se dá pěstovat - je však známá spíše svými stříbřitě šedými listy než čímkoli jiným.

Vriesas 'Christianne'

Hybridní druh Vriesea 'Christianne' má lesklé zelené listy se žlutými květy a voskovými cípy (obvykle červenými). Má tendenci růst v kompaktním tvaru, zřídkakdy dorůstá do výšky přes 0,30 m.

Vriesas 'Charlotte'

'Charlotte' je další hybrid. Má rozvětvený květní klas, který je obvykle čistě žlutý, ale může mít i červený nádech. Dorůstá do výšky asi 45,72 cm, ale lze ji pěstovat i menší, pokud je umístěna v nádobě.

Závěr

Ve správných podmínkách může většina bromélií žít měsíce - i roky! Tyto nádherné rostliny potřebují pouze správné podmínky pro světlo, teplotu a vlhkost - zřídkakdy je dokonce potřeba je řezat nebo hnojit.

Pro nenáročné barvy a exotickou ukázku tropů zvažte pěstování některého z těchto druhů pokojových rostlin bromélií ještě dnes!

Další druhy pokojových rostlin k pěstování najdete v tomto seznamu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.