7 úžasných odrůd oblíbené rostliny cordyline ti

Kdoulovec křovitý (Cordyline fruticosa) je krásná tropická stálezelená rostlina, která je opravdu nádhernou pokojovou rostlinou. Existuje mnoho neuvěřitelných kultivarů této rostliny a rozmanitost barev a vzorů panašování listů, které se zahradníkům podařilo vyvinout, je zcela ohromující.

Tento článek představuje 7 velmi odlišných odrůd Cordyline, ale stejně nádherných ti rostlin, které můžete pěstovat u vás doma. Pojďme se tedy seznámit s těmito hvězdami rostlinného světa.

Rostliny ti pocházejí z tropických oblastí Austrálie, Asie a tichomořských ostrovů. Tyto rostliny jsou středně velké až velké pokojové rostliny, které se snadno ošetřují. Jejich základní požadavky jsou následující:

  • Jasné nepřímé světlo nebo přímé sluneční světlo
  • Vlhká půda
  • Vlhké prostředí

Pro podrobnější informace si určitě přečtěte tento článek, který popisuje vše, co potřebujete vědět o péči a pěstování těchto speciálních rostlin.

'Florida'

Kultivar C. fruticosa 'Florida' je dramaticky vypadající listnatá rostlina. Tato forma má tmavě červené a zelené listy, které získávají celkově vínový odstín. Stejně jako u mnoha dalších ti-rostlinných selekcí se barva mladých přírůstků poměrně výrazně liší a v tomto případě je ostře růžová až červená.

'Black Mystique'

Fialové listy tohoto kultivaru jsou tak tmavé, že rostlina vypadá téměř černě. Barva listů se však s věkem výrazně mění.

U aktivně rostoucí rostliny 'Black Mystique' může být nový růst v horní části rostliny jasně zelený. Barva se postupně mění přes měděně a fialově zbarvené listy, které přecházejí do téměř černého růstu v nižších patrech. Efekt je opravdu nápadný.

'Rubra'

Tato vzpřímená ti rostlina má celkově červené zbarvení. Dospělé listy mohou být podél středu čepele červenozelené a na okrajích přecházet do čistě červené. Mladý porost na vrcholu rostliny má často jasně šokující růžovou barvu, která rozhodně upoutá pozornost.

'Morning Sunshine'

Nový růst odrůdy 'Morning Sunshine' se vyznačuje oslnivými odstíny oranžové, růžové a zelené, které připomínají teplé sluneční světlo za úsvitu. Po dozrání se listy mění na pevný limetkově zelený odstín.

'Candy Cane'

'Candy Cane' je jednou z nejvýraznějších ti rostlin na trhu. Listy této formy se skládají ze tří barev, a to bílé, červené a zelené. Mladé listy jsou bílé s červenými okraji, proto je název tohoto kultivaru tak výstižný.

Jak listy dozrávají, mají zelené středy a bílé a červené pruhy se posouvají směrem k okrajům. Tyto rostliny by měly být chráněny před silným přímým odpoledním sluncem.

'Miss Andrea'

Stejně jako předchozí kultivar v našem seznamu má i tato kompaktní forma oblíbené ti rostliny různobarevné listy. 'Miss Andrea' je však o něco méně živá, ale stále má krásný malovaný vzhled.

Listy této formy se vyznačují krémovými, zelenými, fialovými a šedými odstíny, což vytváří krásný exemplář v květináči. Tato forma je známá tím, že roste pomaleji než jiné výběry a nedorůstá do takové výšky.

'Soledad Purple'

Tato oblíbená forma má lesklé jasně zelené listy. V mládí mají listy fialový nádech.

Jedná se o snadno pěstovatelný kultivar, který je poměrně odolný a dobře se hodí pro venkovní i pokojové výsadby. "Soledad' Purple" vytváří působivá květenství krásných, tmavě fialových květů.

Závěr

Při tolika krásných barvách listů, které jsou k dispozici, se jistě najde ti rostlina, která vyhoví každému vkusu. Jsou dlouhověké a nenáročné na péči, vyžadují pouze pravidelnou zálivku a poměrně vlhké prostředí. Pokud máte doma světlé místo, které volá po nové pokojové rostlině, proč ho nevyplnit některým z těchto skvělých kultivarů?


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.