Jak pěstovat pokojové liány

Pnoucí a popínavé rostliny mohou vašemu vnitřnímu prostoru dodat tolik potřebný venkovní aspekt. Pokojové rostliny můžete mít kdekoli, od kuchyně až po kancelářské prostory, a jsou oblíbené po celý rok pro tolik potřebné zlepšení nálady uprostřed pracovního dne.

Pnoucí a popínavé rostliny jsou díky své rozlehlosti obzvláště zábavnou odrůdou pro pěstování v interiéru. Dodají každé místnosti atmosféru džungle a skvěle se hodí pro bytový design. Některé z těchto rostlin jsou, pokud jde o použití v interiéru, lepší než jiné; pojďme prozkoumat některé z nejlepších.

Pokojové liánovité rostliny mohou do vnitřního prostoru vnést tolik potřebné světlo, a to i v zimním období. Obzvláště odlehčující mohou být popínavé a pnoucí rostliny.

Břečťan

stříbrný saténový břečťan

Pravděpodobně jedna z nejoblíbenějších možností pro pokojové popínavé rostliny a jedna z rychle rostoucích pokojových lián, břečťan, se dodává ve všech různých odrůdách. Břečťan je skvělou volbou pro stálezelenou rostlinu, které se v interiérech mimořádně dobře daří díky její přizpůsobivosti nízkému slunečnímu záření. Břečťanu se skutečně nejlépe daří na nepřímém slunci, ale přesto by měl být na místě, kam dopadá nepřímé slunce po většinu dne.

Břečťan lze vycvičit tak, aby rostl na malé mřížce nebo provázku, a lze s ním snadno manipulovat do různých tvarů a vzorů. Oblíbenou volbou pro pěstování břečťanu v interiéru je zavěšení květináče ke stropu a ponechání břečťanu, aby se z květináče snášel dolů.

Filodendron srdčitolistý

Filodendron srdčitolistý je skvělou pokojovou rostlinou pro začátečníky, protože péče o něj je poměrně jednoduchá. Jedná se o stálezelenou rostlinu, které se v pokojovém květináči může dařit několik let bez větší pozornosti. Nejlepším způsobem, jak rostlinu udržet v zálivce, je lehké mlžení listů, ale k přežití nepotřebuje mnoho vody.

Nejdůležitějším tipem pro péči o filodendron srdčitolistý je zabránit jeho přílišnému rozrůstání. Jednoduchým zaštipováním přebytečného porostu udržíte tuto rostlinu ve zdravém stavu růstu, aniž by se přerostla.

Jasmínová liána

Existují některé odrůdy popínavého jasmínu, které dobře rostou v interiéru. Jasmínovým liánám se nejlépe daří na přímém slunečním světle, takže nejlepším místem pro pěstování této rostliny může být okenní parapet orientovaný na jih. Jasmínová liána má raději chladnější teploty v rozmezí 15,56 °C - 23,89 °C , takže ideální je umístění v interiéru.

Pro jasmínovou liánu je ideální malá mříž nebo drátěný stojan, protože ráda roste vzhůru. Jasmínová liána je voňavá liána, která má na jaře drobné kvetoucí květy.

Pokud hledáte pokojovou kvetoucí liánu, která krásně voní, je pro vás jasmín vhodná rostlina.

Pothos

epipremnum aureum

Pokud máte doma málo osvětlený prostor, který byste rádi oživili pokojovou rostlinou, může být dobrou volbou rostlina potos. Pothosy potřebují ke svému životu velmi málo slunečního světla a dobře jim vyhovuje nepřímé osvětlení.

Rostlině pothos se také dobře daří v suché půdě, což znamená, že přežije dovolenou nebo zapomnětlivého majitele. Co se týče půdy, je pothos velmi přizpůsobivý. Přestože ocení půdu bohatou na živiny, daří se jim dobře i v půdě s malým množstvím živin.

Pothos bude růst i ve váze, kde stačí voda, zeminu nepotřebuje. Mnozí takto začínají pěstovat své rostliny, než je přenesou do květináče se zeminou.

Palcová rostlina

Palcová rostlina je další velmi všestrannou rostlinou, která dobře poroste na přímém i nepřímém slunci a v případě potřeby snese i prostředí s nízkým osvětlením. Vhodným místem pro pěstování palisandrové rostliny je jak roh malé místnosti s jedním oknem, tak okenní parapet.

Palcová rostlina je poměrně nenáročná a potřebuje pouze udržovat vlhkost, což znamená, že ji nebudete muset zalévat každý den. Pokud není půda příliš suchá a není přesycená, bude se vaší palisandrové rostlině dařit dobře.

Plazivý fíkus

Plazivý fík je popínavá rostlina, které se dobře daří v interiéru. Aby se mu dařilo, vyžaduje jasné (ale nepřímé) sluneční světlo a půda by neměla být příliš suchá, ale ani přesycená.

Fíkovník plazivý se rozrůstá, pokud ho necháte, ale při správné péči ho lze také vycvičit, aby se vyšplhal na mříž, sloup nebo dokonce na zeď. S plazivým fíkovníkem lze díky jeho všestrannému pěstování provést několik šikovných designových triků. Někteří je nechávají rozložit na desce stolu, zatímco jiní je nechávají šplhat po stěnách.

Jak pečovat o pokojové liány

Stejně jako u všech rostlin je zásadní zalévání, i když mnohé pokojové rostliny nebudou vyžadovat neustálou zálivku. Většinu pokojových lián je třeba udržovat vlhké, ale ne přelévat, takže jsou vhodným doplňkem pro zapomnětlivé typy. Abyste zabránili přemokření rostlin, poskytnou vám drenážní otvory v květináčích zdroj pro únik přebytečné vody.

Dalším důležitým aspektem, který je třeba při péči o rostliny zohlednit, je znalost jejich nároků na sluneční světlo. Většina pokojových rostlin nevyžaduje přímé sluneční světlo a vystačí si s nepřímým světlem po celý den. Pro rostliny, které potřebují více slunce, je ideální umístit je na jižní okenní parapet, aby byly maximálně osluněné.

Některé pokojové rostliny, zejména pnoucí a popínavé, je třeba zastřihávat, aby se nepřerostly. Pokud je pravidelně kontrolujete, je nejjednodušším způsobem, jak je udržet zastřižené, pouhé zaštípnutí přebytečného porostu. Pokud se vám růst začne vymykat z rukou, možná budete muset vytáhnout nůžky na stříhání, abyste zkrotili divoké větve.

Proč pěstovat pokojové rostliny?

Existuje několik důvodů, proč pěstovat rostliny v interiéru, včetně některých zdravotních výhod. Pro mnohé je chov pokojových rostlin révy vinné zlepšovákem nálady. Mít u sebe kousek venkovního světa, když pracujete nebo se staráte o své domácí práce, může některým pomoci zbavit se stresu. Ukazuje se, že pěstování pokojových rostlin může mít i některé zdravotní výhody.

Jak víme, rostliny pohlcují oxid uhličitý, který uvolňujeme při dýchání nebo mluvení, a naopak uvolňují kyslík. Chov pokojových popínavých rostlin může přispět ke zlepšení kvality ovzduší tím, že cirkuluje čerstvý kyslík a odvádí část oxidu uhličitého.

Existují také tvrzení, že pokojové rostliny jsou účinné při odstraňování škodlivých toxinů ze vzduchu. Takže vaše pokojové rostliny s vinnou révou vám možná zlepší náladu spíše na fyzické než jen na emocionální úrovni!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.