6 skvělých odrůd ZZ rostlin, které můžete pěstovat u vás doma

Rostlina ZZ (Zamioculcas zamiifolia) je jednou z nejzajímavějších a nejsnáze pěstovatelných pokojových rostlin. Poprvé se stala populární a dostupnou v devadesátých letech minulého století a od té doby byly pro obchod vyvinuty další a další úžasné nové formy.

V současné době je jich k dispozici nejméně tucet a další jsou na cestě! Zde je seznam 6 skvělých odrůd ZZ, které můžete po přečtení našeho průvodce péčí o rostliny zz pěstovat u vás doma.

Raven

Raven je populární obchodní název kultivaru 'Dowon'. Tato poutavá forma je stále oblíbenější a naštěstí i snadněji dostupná. Stejně jako ptáci, po nichž jsou pojmenovány, mohou tyto tmavé, lesklé rostliny při slabém osvětlení vypadat téměř černě. Při bližším pohledu zjistíte, že listy jsou ve skutečnosti tmavě fialové.

Rozhodně se jedná o rostlinu pro lidi, kteří mají rádi neobvyklé a nápadné rostliny, zejména typy, které se snadno ošetřují. Stačí ji postavit na světlé místo, mírně zalévat a těšit se z jejího působení na okolí. Tato odrůda dorůstá do plné velikosti kolem 0,91 metru (0,9 m) nebo o něco vyšší, ale činí tak velmi zvládnutelným(čti pomalým) tempem.

'Dark Zamicro' & 'Zamicro'

Pokud se vám líbí temný a tajemný vzhled ZZ Raven, ale chcete něco menšího, pak je 'Dark Zamicro' právě pro vás. Listy tohoto kultivaru se obvykle drží pod výškou asi 40,64 cm. Tento nově patentovaný kultivar má stejnou vzpřímenou formu růstu jako běžný klenot Zanzibar, který máme tak rádi, ale navíc se vyznačuje plochými, relativně malými lístky, které měří něco málo přes půl palce (17 mm).

Stejně jako ZZ Raven, i listy odrůdy 'Dark Zamicro' začínají v mládí jasně zelenou barvou a v průběhu zrání tmavnou. Běžný 'Zamicro' má stejné kompaktní vlastnosti, pouze v přirozeném smaragdově zeleném odstínu jako rodičovský druh.

'Zenzi'

'Zenzi' neboli trpasličí ZZ je další kompaktní forma, která je skvělou pokojovou rostlinou pro začátečníky. Na těchto rostlinách jsou lístky těsněji seskupeny na řapíku (listovém stonku). Řapík je také robustnější, takže rostlina vypadá mohutněji.

Roste o něco méně než běžná verze, obvykle dosahuje výšky něco málo přes 0,30 m (0,3 m). Tato velmi atraktivní pokojová rostlina má v podstatě stejné nároky na péči jako běžná Zamioculcas zamiifolia, ale potřebuje o něco méně místa. Co se vám na tom nelíbí, že?

"Lucky

'Lucky' je další patentovaný kultivar, který je kompaktnější než běžné druhy. Nejsnadněji ji lze rozeznat podle zaoblenějšího a zploštělejšího tvaru listů. Tato forma je také o něco menší než běžný klenot Zanzibar.

Zlatě panašované rostliny ZZ

Není jasné, zda existují stabilní pestré kultivary, ale čas od času jsou k dispozici pestré formy. Tyto rostliny se obtížně shánějí a bývají dost drahé, ale jsou nesporně krásné!

Pestrolisté rostliny ZZ mohou být značně variabilní, různé listy na téže rostlině mají často velmi rozdílnou úroveň panašování. Dokonce i jednotlivé lístky na jednom listu mohou být zcela zelené, panašované až zcela žluté. Tyto rostliny mají stejné nároky na péči jako běžné zelené zanzibarské drahokamy, ale kvůli sníženému obsahu chlorofylu v listech potřebují o něco více světla.

Bílé panašované rostliny ZZ

Stejně jako zlatě panašované formy jsou i bíle panašované rostliny ZZ velmi variabilní, ale mají listy značené spíše zeleně a bíle než zeleně a zlatožlutě. Bílé formy se liší od čistě bílé, přes krémovou až po stříbrnou nebo šedou. Listy mohou být různé, od stejnoměrných, jednobarevných až po skvrnité, až po zcela zelené.

Závěr

Různé kultivary rostliny ZZ vykazují úžasné rozdíly ve velikosti, tvaru a barvě listů. Všechny jsou nádhernými pokojovými rostlinami, které může v podstatě každý udržovat šťastné a zdravé. Proč si do své sbírky nepřidat několik těchto nádherných rostlin nenáročných na údržbu?


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.