Jak pečovat o africké fialky

Rostliny v domácnosti dodají každé místnosti pocit světla a uvolnění. Jak již bylo řečeno, africká fialka (Saintpaulia) je špičkovou pokojovou rostlinou, protože dodává místnosti strukturu a barvu. Kdybyste si ji mohli dát do každé místnosti, udělali byste to.

Pokud vám v tom brání pouze nedostupnost, je vhodné mít více rostlin Saintpaulia z jedné mateřské rostliny. Péče o africké fialky není náročná, protože tato nádherná rostlina se snadno udržuje, pěstuje i množí.

Zde jsou uvedeny účinné způsoby, jak můžete Saintpaulia množit.

Účinné způsoby množení afrických fialek

Nezapomeňte, že u každé metody je nutná trpělivost a praxe. Pochopte a naučte se různé způsoby tím, že je vyzkoušíte.

Výsev semen afrických fialek

Při výsevu semen afrických fialek bude trvat podstatně déle, než se vytvoří vzrostlá rostlina. Stále se však jedná o schůdnou možnost.

Nejprve je třeba připravit pěstební substrát. Dbejte na to, aby byla půda lehká a porézní. Pro dosažení poréznější struktury lze do směsi přidat epsomskou sůl. Pěstebním substrátem naplňte ¾ květináče. Poté zasejte semena a zakryjte je tenkou vrstvou směsi.

Květináče umístěte na teplé a částečně zastíněné místo. Pro klíčení je nejvhodnější pokojová teplota kolem 18 až 25 stupňů Celsia. Jednou až dvakrát týdně je pokapejte vodou. Nezapomeňte se vyvarovat přemokření, protože to brání klíčení. Po 1 až 2 týdnech by mělo dojít ke klíčení.

Výsadba řízků listů africké fialky

Pokud se rozhodnete pro listové řízky, budete potřebovat tyto věci: vzrostlou a zdravou rostlinu Saintpaulia, malý květináč nebo nádobu, směs zeminy pro africkou fialku a ostrý zahradnický nůž, pero a štítek. Nejprve je třeba vybrat list, který není ani příliš starý, ani příliš mladý.

Ujistěte se, že je ve fázi aktivního růstu, aby se v krátké době vyvinuly kořeny. Uštípněte řapík v blízkosti uzlin, aby se list oddělil. Poté řapíky seřízněte pod hladkým úhlem 45 stupňů a ponechte alespoň půl centimetru řapíku připojeného k listu.

Naplňte ¾ květináče pěstební směsí. Zapíchněte list přímo do půdy tak, že řapík lehce zatlačíte do země. Abyste se ujistili, že je list vzpřímený, přidejte kolem řapíku další zeminu, ale nepřikrývejte ji až k bázi listu. Nezapomeňte nechat mezi listem a vrchní vrstvou zeminy určitý prostor.

Listové řízky umístěte na světlé místo s částečným stínem. Zalévejte je také každý týden nebo když je půda suchá. Při důkladné péči rostlina po 12 týdnech výrazně vyroste. Ve 4. nebo 6. měsíci jsou sazenice dostatečně robustní, aby je bylo možné rozdělit a přesadit.

VOLITELNĚ: Pro rychlejší zakořenění použijte zakořeňovací hormon. Také značení není povinné, ale je přínosné pro osoby, které množí více než jednu odrůdu africké fialky.

Dělení rostlin africké fialky

Při dělení afrických fialek se můžete rozhodnout pro použití sazenic z řízků nebo výhonků z mateřské rostliny. V obou případech je většina kroků stejná. Oddělování sazenic je efektivnější, protože jejich kořeny ještě nejsou tak rozsáhlé. Plantážky z listových řízků opatrně vyrýpněte a odstraňte přebytečnou zeminu. Tento krok vám umožní lépe vidět kořenový systém. Opatrně oddělte kořeny a oddělte jednotlivé rostlinky.

Pokud používáte odnože z mateřské rostliny, postupujte stejně. Odplétání kořenů je však o něco složitější. Začněte tím, že uvolníte půdu na květináči a rostlinu vytrhnete. Půdu lehkým protřepáním spodní části oprašte. Pokud je mezi kořeny ještě více zeminy, odstraňte ji pomocí vody.

Jakmile budete mít přehled o kořenech africké fialky, určete hlavní kořeny každého přírůstku a začněte je oddělovat. Při tomto kroku může dojít k poškození některých kořenů. To nevadí, pokud jsou hlavní kořeny přísavníků neporušené.

Oddělené odnože a sazenice zasaďte do květináčů odpovídajících jejich velikosti. Polovinu květináče naplňte pěstební směsí a doprostřed umístěte přísavku nebo sadbu. Zatímco držíte sadbu ve vzpřímené poloze, doplňte do květináče další zeminu, dokud nebudou zakryty všechny kořeny. Postupujte podle příslušných pokynů pro péči o Saintpaulia.

Nejčastější dotazy

Can you root an African violet in water?

Ano, listové řízky mohou zakořenit ve vodě, pokud vyberete aktivně rostoucí, ale ne příliš starý ani příliš mladý list. Nezapomeňte také zakořeněné řízky zasadit až poté, co dostatečně zakoření.

How long does it take for African violet cuttings to root?

Listové řízky zakoření v průměru po měsíci. Může se to však lišit, pokud používáte zakořeňovací hormony.

Can you divide African violets?

Ano! Dělení je velmi vhodné, zejména u vzrostlých. Zabrání se tím přehuštění. Je to také nejrychlejší způsob množení afrických fialek.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.