Nejlepší pokojové rostliny pro čištění vzduchu

V interiéru trávíme více času než kdy dříve, a není to jen proto, že pracujeme z domova. Stále méně z nás má zahradu nebo žije v pěších komunitách, kde můžeme opustit svůj domov kvůli práci nebo pochůzkám. Stali jsme se natolik závislými na pohodlí bydlení v interiéru, že i když se vydáme ven, mnozí z nás nejdou daleko.

Zjistili jste, že se vám po několika hodinách strávených na zahradě lépe dýchá a necítíte se tak přetížení? To proto, že rostliny jsou čističi vzduchu. Rostliny přirozeně filtrují toxiny ze vzduchu kolem sebe, čímž zlepšují kvalitu našeho života, protože se cítíme lépe, voní svěžeji a chutnají nám!

Ať už vás zajímají nejlepší rostliny, které čistí vzduch v koupelně, nebo nejlepší rostliny pro čištění vzduchu v ložnici, zjistíte, že všechny tyto možnosti docela dobře splňují vaše potřeby.

Co je to rostlina na čištění vzduchu?

Studie NASA způsobila revoluci v našem pohledu na pokojové rostliny. Kdysi se používaly výhradně k dekoraci našich domovů, nyní existují důkazy, že pěstování správných druhů rostlin může zlepšit kvalitu vzduchu, který dýcháme.

rostliny pro čištění vzduchu

Existují nejrůznější druhy rostlin čistících vzduch, které mohou pomoci detoxikovat váš domov, odstranit běžný prach, bakterie a další vzdušné toxiny, které se nacházejí v materiálech, nábytku a dalších výrobcích v domácnosti.

Možná budete potřebovat hodně pokojových rostlin, které čistí vzduch a odstraňují toxiny, abyste dosáhli velkého rozdílu - ale protože se pravděpodobně stejně chystáte přidat do svého domova pokojové rostliny, abyste ho oživili, proč nezvážit začlenění těchto nejlepších rostlin čistících vzduch do svého interiérového designu? Vaše plíce vám jistě poděkují!

Pátráte po nejlepších pokojových rostlinách pro zlepšení kvality ovzduší? Zvažte pěstování některých z těchto rostlin, které čistí vzduch, a nadýchejte se čerstvého vzduchu.

1. Sedmikráska barbertonská

sedmikráska barbertonova

Když přemýšlíte o pěstování pokojových rostlin, možná vás nenapadne pěstovat sedmikrásky, ale barbertonská sedmikráska je skvělá 1, kterou stojí za to zvážit. Tato nádherná rostlina pomůže vyčistit vzduch od toxinů, jako je trichlorethylen, benzen, formaldehyd a další - pomůže vám lépe dýchat a užívat si nádherný vzhled máslových květů této rostliny.

2. Palma kentia

Palmy kentia jsou někdy označovány jako palmy chvojí - ať už jim říkáte jakkoli, krásu této rostliny nelze popřít. Jedná se o kvetoucí rostlinu z čeledi palmovitých, která je ideální pro někoho do stísněného prostředí. Snadno roste na jasném, nepřímém světle, ale snese i zastínění.

3. Areca Palm

dypsis lutescens

Stejně jako všechny rostliny je i areková palma biologicky schopna přijímat oxid uhličitý a uvolňovat kyslík. Dokáže však také čistit životní prostředí, protože odstraňuje chemické látky, jako je xylen a formaldehyd. Tuto krásnou rostlinu je nejlépe pěstovat v obývacím pokoji, kde se jí bude dařit při filtrovaném světle.

4. Anglický břečťan

anglický břečťan popínavý

Anglický břečťan je rychle rostoucí vytrvalá liána, která dokáže ze vzduchu odstraňovat nejrůznější nečistoty. Jako jeden z mála dokáže z prostředí odstranit i částice výkalů, takže je dobrou volbou pro pěstování v koupelně. Dokonce může pomoci v boji proti hladině plísní!

5. Kaučukovník

Kaučukovník, druh fíkusu, je jednou z nejlepších rostlin, které odstraňují toxiny ze vzduchu. Ve skutečnosti byla jednou z rostlin uvedených ve slavné studii NASA, kterou jsme zmínili výše. Snadno se o ni pečuje, a přestože může být toxická pro domácí zvířata, lze ji pěstovat téměř kdekoli v domácnosti.

6. Hadí rostlina

tchýnin jazyk

Hadí rostliny neboli tchýnin jazyk jsou rostliny, které mohou nejen pomoci odstranit toxiny ze vzduchu, ale také se krásně hodí pro lepší spánek. Tyto rostliny v noci uvolňují kyslík a pomáhají vám lépe dýchat, protože filtrují škodliviny, jako je benzen, formaldehyd, toluen a xylen. Jsou to také sukulenty, kterým se daří při zanedbávání!

7. Ananasová rostlina

Ano, ta ananasová rostlina! Rostlinu ananasu si můžete snadno vypěstovat i u sebe doma - ačkoli se vám možná nedostane žádných plodů, které by se daly sklidit, tato rostlina vám pomůže odstranit z vašeho domova nejrůznější škodlivé toxiny.

Technicky se jedná o bromélii, která nabízí nádherné olistění a atraktivní listy. Tyto rostliny rostou nejlépe v teplém a slunném prostředí, ale nevyžadují spoustu vody.

8. Chryzantéma

Chryzantémy, známé také jako mom, snadno rozzáří jakoukoli místnost ve vaší domácnosti. Dokážou také odfiltrovat toxiny, od benzenu po čpavek. Pro dosažení nejlepších výsledků je pěstujte na plném slunečním světle.

9. Plameňáková lilie

Tato rostlina je ceněná pro svůj vzhled, má krásné srdčité, jasně červené listy. Skvěle čistí vzduch, a to i v případě, že žijete ve stísněnějším prostředí, například v městském bytě.

Měla by se pěstovat na světlých místech, avšak mimo dosah přímého slunečního světla. Zalévejte ji jen jednou nebo dvakrát týdně a zvažte její pěstování ve vlhké místnosti, například v koupelně.

10. Pavoučí rostlina

Pavoukovité rostliny jsou velmi běžné pokojové rostliny, které se často pěstují pro svou schopnost samovýroby prostřednictvím "pavoučků" neboli malých výhonků, které se tvoří z mateřské rostliny. Můžete si sami vypěstovat stovky pavoučích rostlin!

Pavoučí rostlina, známá také jako letadlová rostlina, skvěle odstraňuje chemické látky ze vzduchu. Tyto rostliny odstraňují nejrůznější toxiny, od xylenu po oxid uhelnatý, a jsou to jedny z mála rostlin, které nejsou toxické ani pro domácí zvířata.

11. Rostlina na peníze

Rostlina money plant je jednou z rostlin, které studie NASA výslovně uvádí jako účinné při zbavování se toxinů v ovzduší. Může být toxická, proto ji uchovávejte mimo dosah malých dětí, psů a koček.

12. Aloe Vera

aloe vera v květináči

Aloe vera není jen léčivou rostlinou, pokud jde o léčbu spálenin od slunce a virových kožních onemocnění - lze ji pěstovat také k čištění vzduchu! Tato rostlina může pomoci odstranit ze vzduchu nejrůznější chemické látky, jako je benzen a formaldehyd. Nejlépe roste na slunném okenním parapetu.

13. Dracéna (Dracaena)

dracéna okrajová (Dracaena marginata)

Dracéna je nádherná pokojová rostlina pocházející z Afriky. Je to jedna z nejlepších rostlin, které můžete pěstovat a které čistí vzduch, protože pomáhají odstraňovat ze vzduchu nejrůznější toxiny. Vyžaduje minimální množství vody, takže je ideální pro roztržitější zahradníky mezi námi! Vodu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou, protože přemokření může způsobit uhnívání kořenů této rostliny.

14. Široká palma

Tato palma je jednou z mála, která účinně odstraňuje amoniak, chemickou látku obsaženou ve všech ledvinách čisticích prostředků. Přestože nákup těchto rostlin může být poněkud nákladný, peníze navíc se vyplatí! Miluje vlhkost a lze ji pěstovat i v koupelně.

15. Kapradina Kimberly Queen

Název této rostliny je sice dost výmluvný, ale pokud hledáte rostliny, které čistí vzduch, je kapradina Kimberly Queen 1, jejíž pěstování byste měli zvážit. Má tvarovaný tvar a krásné listy, které pomohou odstranit ze vzduchu nejrůznější nečistoty.

Dobře roste při slabém osvětlení a vyžaduje jen občasnou zálivku jednou za 5 až 7 dní - i když za horkého počasí může občas vyžadovat více.

17. Dračí strom

Tato rostlina, známá také jako dracéna červenooká, je nejúčinnější při odstraňování škodlivin, jako je trichlorethylen a xylen. Je atraktivní na pohled, s červeně lemovanými listy, které jistě dodají vašemu domovu jedinečnou estetiku. může dorůst poměrně vysoké výšky - až osm metrů! - proto ji nezapomeňte chovat v místnosti, kde má prostor k rozrůstání.

18. Lilie míru

květ lilie pokojové

Mírová lilie je dlouhodobě oblíbenou rostlinou milovníků pokojových rostlin. Dokáže odfiltrovat nejrůznější škodlivé toxiny. Dávejte si jen pozor, kam ho doma umístíte - po požití může být pro domácí zvířata toxický.

19. Plačící fíkus

Další skvělou rostlinou, která čistí vzduch, je plačící fík. Tato rostlina, oblíbená již od viktoriánských dob, dokáže zbavit vzduch nejrůznějších chemických látek, od xylenu po formaldehyd.

Bohužel pěstování plačícího fíku může být poněkud náročnější, protože vyžaduje nepřímé světlo a nesnáší průvan.

20. Bambusová palma

bambusová palma

Bambusová palma je skvělou rostlinou pro filtrování vzduchu, kterou můžete pěstovat, pokud nemáte v domě nebo bytě dostatek světla. Má elegantní obloukovité listy, které nejenže nádherně vypadají, ale také pomáhají odstraňovat ze vzduchu toxiny, například formaldehyd. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale její půda může mezi zaléváním vyschnout.

21. Bromélie šarlatová hvězda

Většina bromélií skvěle doplňuje barvy a odstraňuje toxiny - z vašeho domova. Bromélie šarlatová hvězda je však jednou z nejlepších. Tato pokojová rostlina nabízí dlouhotrvající barvy a dobře roste ve vlhkém prostředí. Z tohoto důvodu je ideálním kandidátem pro pěstování v koupelně!

Budete se muset ujistit, že je dobře zavlažovaná, i když ne přemokřená - opět další skvělý důvod, proč uvažovat o jejím pěstování v koupelně. Dbejte na to, aby na ni dopadalo mírné množství jasného (i když ne přímého) slunečního světla.

22. Stálezelená čínská rostlina

Tato jedinečná tropická rostlina dokáže ze vzduchu odstraňovat nejrůznější škodliviny, včetně dvou notoricky nebezpečných - benzenu a formaldehydu. Stálezelená rostlina čínská nejlépe roste ve vlhkých podmínkách s nízkým osvětlením - koupelna je ideálním místem pro pěstování této pokojové rostliny na čištění vzduchu.

23. Pothos

epipremnum aureum

Pothos, označovaný také jako ďáblův břečťan, je jednou z těch pokojových rostlin čistících vzduch, které lze pěstovat v závěsném koši. Nabídne jedinečný, elegantní estetický dojem, když se zavěsí a rozprostře na podlahu. Je nenáročný na péči a daří se mu ve většině světelných podmínek. Stačí ji zalévat přibližně jednou týdně a miluje vzdušnou vlhkost, takže se skvěle hodí pro pěstování v koupelně.

Vypěstujte si doma několik těchto rostlin na čištění vzduchu

Rostliny čistící vzduch jsou skvělým způsobem, jak udržet vzduch ve vaší domácnosti čistý a svěží. Tyto pokojové rostliny čistící vzduch ve vašem domě nebo kanceláři mají mnoho výhod, včetně snížení hladiny stresu, zlepšení duševní čistoty a zlepšení nálady.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.