Syngonium - skvělá stolní rostlina

Rostliny mají nejen estetický přínos, ale slouží také jako talisman pro štěstí. Ve feng-šuej se věří, že umístění rostlin se šípovými hroty na váš pracovní stůl podporuje rovnováhu.

Protože tato rostlina v dospělosti roste a má pět laloků, věří se, že představuje pět živlů: zemi, dřevo, kov, oheň a vodu. Díky tomu, že má tyto symboly, lidé věří, že tato rostlina plní nejen svou estetickou roli a funkci čističe vzduchu, ale také podporuje rovnováhu v prostoru.

Pokud je syngonium typem rostliny, kterou byste chtěli mít doma nebo na pracovním stole, zde jsou různé odrůdy šípkových rostlin, z nichž si můžete vybrat.

Smaragdový drahokam

Pokud jste příznivci dvoubarevných rostlin a jejich krásy, smaragdový drahokam je pro vás jednou z ideálních odrůd syngónie. Vyznačuje se poměrně většími listy, krátkými stonky, tmavě zelenou základní barvou listů a světle zeleným žilkováním. Někdy se na listech objevují skvrny a skvrny podobné barvě světle zelené až krémově bílé.

Rostlina smaragdový drahokam šípek snáší různé světelné podmínky a je krásná po celý rok. V dospělosti dosahuje výšky až 38,10 cm a vytváří bílé nápadné květy. Je to také všestranná rostlina a snese různé úrovně vlhkosti, což z ní dělá skvělou pokojovou rostlinu.

Chcete-li zajistit, aby tato rostlina dobře rostla ve vašem domě, zasaďte ji do dobře propustné půdy a do nádoby, která má uličku pro odtok vody. Některé květináče jsou sice krásné, ale často pod nimi nejsou žádné otvory, což může podporovat přemokření a zadušení kořenů rostliny. Pokud si přejete vytvořit více této krásky, můžete tak učinit pomocí stonkových řízků nebo dělením výhonků.

Buďte opatrní, pokud máte tuto rostlinu v domácnosti s domácími zvířaty. Obsahuje některé krystaly šťavelanu vápenatého, které jsou pro vaše chlupáče po požití toxické.

Holly

V kontrastu se smaragdově zelenou barvou má Syngonium podophyllum 'Holly' světleji zelenou až krémově bílou základní barvu rostliny, kterou lemuje sytě zelený okraj listů a žilky. Holly je ideální pro ty, kteří mají doma k dispozici málo místa, protože je kompaktní po celou dobu svého života. Hlavní metodou množení této odrůdy jsou navíc stonkové řízky.

Tato vytrvalá pokojová rostlina je ideální pro zaneprázdněné lidi, protože je všestranná a odolná vůči různým světelným expozicím a vlhkosti. Přestože je toxická při požití domácími zvířaty, buďte opatrní při jejím pěstování v přítomnosti koček a psů.

White Holly

Bílá cesmína má stejné vlastnosti jako odrůda cesmíny. Jediným rozdílem je, že tato odrůda má světlejší odstín zelené jako základní barvu listů, která se pohybuje od velmi světle zelené až po krémově bílou.

Pixie

Nemáme všichni rádi, když mají krásné věci svou menší verzi? Nuže, tato odrůda je nejlepší stolní rostlinou pro lidi, kteří mají k dispozici málo místa. Také je tak malá, že se využívá do terárií a závěsných rostlin. Rostlina se vertikálně rozšiřuje na 15,24 cm až 20,32 cm a rozprostírá se na 10,16 cm až 15,24 cm . Kromě kompaktní velikosti se rostlina honosí krásnou kombinací zelených listů se světlejšími žilkami a středním žebrem.

Této kompaktní odrůdě šípku se daří na plném až mírném slunci, v dobře propustné půdě a s pH půdy kolem 6,1 až 7,3 (mírně kyselé až neutrální). Kromě toho snáší různé úrovně vlhkosti. Nelze popřít, že tato rostlina je všestranná a nenáročná na údržbu.

Co se týče množení, nejlepším způsobem jsou stonkové řízky, ale možností je i výsadba semen. Pokud se rozhodnete použít semena, nezapomeňte odstranit dužnatou část plodu a semena omýt, protože dužnina obsahuje inhibitory klíčení.

Tato odrůda je po požití toxická i pro psy a kočky.

Mini Pixie

Tato odrůda je stejná jako odrůda pixie. Jediný rozdíl je v tom, že mini pixie roste pouze 5,08 cm až 10,16 cm do šířky i do výšky. Mini pixie má kompaktnější rozměry, což usnadňuje její pěstování v teráriích a závěsných zahradách. Je také ideální pro dodání jemnější textury vašemu krajinnému designu.

Banánová krémová aluze

Pastelové barvy se staly oblíbenými u davů díky svému jemnému a zjednodušenému půvabu. Díky tomu se stal hrot šípu Banana Cream Alusion známý svou pastelově žlutou nebo krémově žlutou barvou listů a růžovými žilkami. Tato odrůda dosahuje výšky až 35,56 cm a snese až -6,67 °C . Používá se do terárií a vnitřních krajin. Někteří ji dokonce používají jako půdní krytinu pro venkovní krajinářské úpravy.

Tato odrůda nevyžaduje žádnou zvláštní péči. I když je nutná opatrnost kvůli její toxicitě pro domácí zvířata.

Berry Allusion

Tato vytrvalá odrůda šípku vykazuje elegantní tlumený vínově červený odstín listů se světle růžovými žilkami. Barva listů příjemně kontrastuje s její zelenou lodyhou. Berry Alusion dorůstá výšky až 35,56 cm. Co se týče teplot, tato úžasná odrůda snese nízké teploty v zóně 9a. Na druhou stranu má rád teplé a světlé prostředí, aby se jeho barvy dobře projevily. Také ji vysazujte do dobře propustné a mírně kyselé nebo neutrální půdy.

Když dozraje, nese nenápadné bílé květy po všechna roční období. Poté plodí bobulovité plody obsahující semena, která lze použít k množení. Při sklizni semen odstraňte dužnatou část plodu, semena důkladně omyjte pod tekoucí vodou a vysušte na vzduchu. Odstraníte tak chemické látky, které brání klíčení semen.

Pokud se vám zdá sklizeň semen poněkud zdlouhavá, můžete se rozhodnout pro výsadbu stonkových řízků nebo dělení a vrstvení.

Tato odrůda je toxická i pro psy a kočky. Nezapomeňte ji umístit na místo, kde je vaši domácí mazlíčci nemohou okusovat.

Odvážná narážka

Odvážná aluze se vyznačuje poněkud velkými šípovitými listy, které jsou pastelově zelené nebo krémově světle zelené a mají světle růžové žilky. Často ji můžeme vidět vysazenou v malých i velkých nádobách nebo v závěsných koších. Hodí se jakákoli nádoba, pokud má dobrou drenáž. Při správné péči může tato rostlina dorůst výšky až 35,56 cm.

Aby byla její krása optimální, umístěte tuto pokojovou rostlinu v blízkosti oken, kde je k dispozici jasné nepřímé světlo. Rovněž jí dopřejte mírné množství vody a zasaďte ji do půdy s pH 6,1-7,3. Kromě toho jí dopřejte dobrou drenáž, abyste v budoucnu předešli jakýmkoli problémům s kořeny nebo půdou. Přestože je tato rostlina odolná vůči suchu a vlhkosti.

V okolí této rostliny je nutná zvýšená opatrnost, protože její listy, kořeny a plody jsou jedovaté. To je navíc celá rostlina obsahující krystaly šťavelanu vápenatého, který může způsobit podráždění kůže a je extrémně toxický pro psy a kočky.

Pokud chcete tuto rostlinu množit, můžete tak učinit pomocí stonkových řízků a dělením.

Smetanová aluze

Smetanová aluzie je jednou ze známých šípovitých rostlin. Je známá svými stříbřitě zelenými listy se sytě růžovými žilkami jako nádherným akcentem. Je poměrně kompaktní, ale je více nepoddajná, díky čemuž má oproti ostatním odrůdám aluzie nadýchanější vzhled. Co se týče výšky, může tato rostlina dosahovat výšky 30,48 až 35,56 cm .

Nejvhodnějším prostředím pro krémovou aluzi je místo s jasným nepřímým slunečním světlem, mírnou vlhkostí vzduchu i půdy a mírně kyselým až neutrálním pH půdy. Kromě toho má tato rostlina ráda dobře propustnou pevnou půdu a nádobu. Je to také odolná rostlina, protože snáší vlhkost a sucho, což z ní dělá skvělou pokojovou rostlinu s nízkými nároky na údržbu. Pro tuto rostlinu je ideální pěstovat ji v tropickém podnebí, ale může přežít i v zóně 9a USDA s teplotami dosahujícími -6,67 °C .

Pokud máte v plánu rozmnožit tuto krásnou krémovou aluzi, nejlépe to uděláte pomocí stonkových řízků.

Exotická aluze

Exotická aluze je tichý, ale robustní pěstitel. Tato všestranná rostlina je oblíbená pro své skvrnité krémově světle zelené listy lemované tmavě zelenou barvou a dlouhé štíhlé stonky. Co se týče výšky, může dosahovat 30,48 až 35,56 cm . Na druhou stranu se může rozprostřít na 1,83 až 2,44 m . Díky svému rozsáhlému růstovému habitu vyžaduje větší úsilí při údržbě. Abyste se vyhnuli hustému a přeplněnému porostu, doporučuje se pravidelné stříhání.

Pokud chcete odříznuté části znovu využít, můžete je zasadit. Vzhledem k tomu, že hlavním způsobem množení této odrůdy jsou stonkové řízky, můžete řez naplánovat dříve, než plánujete množení. Ořezané části použijte jako výsadbový materiál, abyste snížili množství odpadu a získali více krásných rostlin šípků.

Tato odrůda se obvykle pěstuje v nádobách a koších, ale skvěle se jí bude dařit i v závěsných nádobách. Protože se rostlina rychle šíří, může snadno vytvořit vzhled podobný sprše, když se rostlina táhne dolů ze závěsného koše.

Nemusíte se obávat o dostatek světla, protože tato rostlina je všestranně přizpůsobivá jakémukoli množství světla, které dostane. Je také odolná vůči vlhkosti a suchu. Kromě toho snese až -6,7 °C.

Zlatá aluze

Zlatá aluzie je známá svými světle zlatožlutými a zelenými listy s červenofialovým žilkováním. Její listy mají také zaoblenější šípovitý tvar. Sahá do výšky od 25,40 cm do 35,56 cm.

Aby tato rostlina dobře rostla, dbejte na to, aby půda a nádoba zajišťovaly skvělou drenáž. Tato rostlina nemá ráda přílišnou vlhkost. I když se nemusíte obávat nedostatku vláhy, protože tato rostlina je odolná vůči suchu a vlhkosti.

Tato odrůda nemá žádné zvláštní nároky na údržbu, protože je podobná většině šípků.

Maria Allusion

Jednou z nejnovějších odrůd na zahradnické scéně je Maria allusion. Tato odrůda vykazuje živě zelené listy s nádechem do hněda. Její žilky jsou červenooranžové a vytvářejí krásný kontrast se zelení. Okraje jsou mírně zvlněné. Maria allusion dosahuje výšky od 20,32 cm do 30,48 cm a šířky více než 20,32 cm.

Atraktivitu této krásné rostliny zvyšuje to, že je odolná vůči vlhkosti a nepotřebuje žádné speciální pokyny k pěstování. Většina pěstitelů využívá tuto odrůdu jako solitéru nebo jako součást skupiny šípků. Díky barvám listů se bude dobře hodit ke světlým odrůdám šípků.

Tato odrůda je toxická i pro domácí zvířata a u lidí může způsobit podráždění kůže.

Malovaný šípek aluze

Tato odrůda dostala své jméno podle vzhledu listů, které vypadají jako malované listy. Její listy vyrůstají v pestrých barvách sytě zelené, světle zelené a krémově bílé. Je zbarven tak, že vypadá, jako by měl skvrny od barvy. Jedná se o skvělý šípek, který můžete vysadit do skupiny nebo jej spojit s barevnou odrůdou.

Tato odrůda nemá žádné zvláštní nároky na údržbu. Má však stále stejnou toxicitu, jakou mají ostatní šípky.

Růžová aluze

Růžová aluze se vyznačuje tím, že má bíle zbarvené olivově zelené listy s nápadnými růžovými žilkami. Také její listy jsou více protáhlé než široké. Růžová aluze je navíc rychle rostoucí. Ve vertikálním směru může růst 30,48 až 40,64 cm a do šířky se rozšiřuje až na 2,44 metru. S ohledem na to je třeba provádět pravidelný řez, aby se tato rostlina udržela ve formě.

Tato odrůda je všestranná a odolná vůči suchu a vlhkosti, což z ní činí dobrou pokojovou rostlinu. Často se vysazuje do krásných nádob a závěsných košů a umísťuje se na místo s jasným nepřímým světlem. Přesto dbejte zvýšené opatrnosti, pokud jsou v blízkosti děti a domácí zvířata, protože tato rostlina je jedovatá a mohla by způsobit nehodu.

Trojlistý zázrak

Mezi všemi výše zmíněnými odrůdami bude trojlistý zázrak jistě vynikat svým jedinečným tvarem listů. Na rozdíl od oblíbeného tvaru šípků je tato odrůda více protažená a štíhlá. Její listy jsou rovněž zelené s bělavými žilkami. Trojlistý zázrak roste rychle a mohl by snadno dominovat krajině. Abyste ji udrželi ve vládě, nezapomeňte na pravidelný plán řezu. Někteří pěstitelé plánují prořezávání spolu s dobou, kdy by uvedenou rostlinu rozmnožovali, aby snížili množství odpadu. Stonky, které jsou životaschopné pro rozmnožování, seříznou a zasadí.

Jako rychle rostoucí rostlina se trojlístek divotvorný často vysazuje do větších nádob, 11,36 l a více. Nezapomeňte vybrat nádobu, která má na dně drenážní otvor, aby nedocházelo k přemokření.

Jahodový krém Syngonium

Tato rostlina, stejně sladká jako zvuk tohoto jména, vydává uprostřed listů krásný jemný růžový nádech, který postupně přechází do krémově zelené barvy listů. Okraje listů této rostliny jsou navíc lemovány sytě zelenou barvou. Mladší listy se navíc zdají být růžovější.

Aby rostlina předvedla zářivé pigmenty, je nejlepší umístit ji na místo, kde je jasné světlo.

Smaragdově zelená

Tato odrůda šípků se od smaragdového drahokamu liší tím, že má celý list zelený, na rozdíl od smaragdového drahokamu, který má bílé variace. Tato odrůda je jednoduše zelená se světlejšími zelenými žilkami. Je kompaktní a ideální do malých nádob. Někteří pěstitelé tuto odrůdu rádi množí, aby sloužila jako stolní nebo ložnicová rostlina.

Erythrophyllum

Navzdory všeobecnému přesvědčení nepatří pod Syngonium podophyllum. Je však ze stejného rodu. Syngonium erythrophyllum je také známé jako nefytis. Je to vytrvalá rostlina, která dává přednost světelnému stanovišti, které se pohybuje od polostínu až po plný stín. Dává také přednost kyselým půdním podmínkám s pH 5,6-6,5. Má schopnost dosahovat výšky 2,44 až 3,66 m, díky čemuž je viditelná na kmenech stromů. Daří se jí v zónách 11-12 USDA.

Pěstitele zaujmou její tmavě zelené listy s vínově červenou spodní stranou. Vytváří také květy s bílou lopatkou a tmavě zelenou čnělkou. Květy se objevují během léta.

Pokud si chcete tuto rostlinu rozmnožit, můžete tak učinit pomocí stonkových a vrcholových řízků. Uvádí se, že není ani jedovatá.

Albolineatum

Pokud máte k dispozici více místa, můžete se rozhodnout pro albolineatum. Tato odrůda je relativně vyšší a větší než běžné odrůdy. Má světle zelené listy, které se v průběhu zrání bíle zbarvují. Je vhodná do větších nádob s výbornou drenáží.

O tuto rostlinu není třeba nijak zvlášť pečovat.

Wendlandii

Wendlandie je známá svými vlastnostmi, které čistí vzduch. Kromě toho je vyhledávaná také pro své krásné podlouhlé tmavě zelené listy s bílými žilkami. Je také rychle rostoucí, přičemž dosahuje výšky více než 1,83 metru. Nejlépe se jí daří, pokud je vysazena do půdy s pH v rozmezí 6,1-7,8. Navíc nejnižší teplota, kterou snese, je -1,11 °C .

Albovirens

Tato odrůda se vyznačuje světle zelenými listy s červenofialovými žilkami. Některé listy mají tmavší zelené okraje a některé bílé skvrny. Roste kompaktně a hustě, což z ní dělá skvělou domácí rostlinu. Tato odrůda nemá žádné zvláštní nároky na údržbu.

Tipy pro výběr správných odrůd rostlin Arrowhead

Nyní, když znáte různé druhy rostlin šípků, můžete začít vybírat. Možná se však budete cítit zahlceni různými odrůdami rostlin šípků, a proto pro vás máme několik tipů.

Nejprve se seznamte se svou oblastí. Zeptejte se sami sebe, kam byste chtěli umístit rostlinu šípek, kterou se chystáte pořídit. To vám pomůže zjistit, zda si máte pořídit kompaktnější rostlinu, nebo můžete sáhnout po větších odrůdách. Také tím určíte, kolik světla bude mít vaše rostlina k dispozici. Existují jasně zbarvené šípky, které musí být vystaveny jasnému světlu, aby se jejich pigment mohl rozvinout.

Za druhé, poznejte své barevné preference. Šípky se dodávají v různých barvách a velikostech. Určete si, zda chcete sytější a tmavší odstín, nebo světlejší a krémový odstín.

A nakonec si určete, kolik času můžete rostlině věnovat. Navzdory všestrannosti šípků mohou některé vyžadovat zvýšenou pozornost. Například některé druhy syngónií mají tendenci růst rychleji než jiné, což vede k nutnosti častějšího řezu.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.