Bostonské kapradiny - jaké druhy jsou nejlepší?

Pokud uvažujete o pěstování bostonských kapradin (Nephrolepis exaltata), možná vás překvapí, že existuje více než jeden běžný typ bostonských kapradin, které můžete pěstovat. Tato pokojová rostlina, známá také pod názvem mečík, se snadno pěstuje a má spoustu variant, které vyhoví každé potřebě.

Stálezelená rostlina, která pochází z tropických oblastí celého světa. Má listy, které zůstávají po celý rok světlé a zelené, s drobnými lístky, které se obloukovitě vyklenují a s přibývajícím věkem jsou vzpřímenější.

Pomalu rostoucí rostlina dorůstá výšky a šířky až 0,91 metru. Který druh bostonské kapradiny je tedy pro vás ten pravý?

Zde je několik nejlepších odrůd bostonských kapradin, jejichž pěstování byste mohli zvážit. Každá z nich má podobné nároky na pěstování, ale všechny se trochu liší svým vzhledem.

'Bostoniensis' je standardní typ bostonské kapradiny. Když slyšíte lidi mluvit o bostonských kapradinách, pravděpodobně mají na mysli právě tuto pokojovou rostlinu. Pěstuje se jako pokojová rostlina již od viktoriánských dob, je elegantní a snadno se pěstuje. Není to však jediná možnost.

Pokud víte, co dělat, pokud jde o péči o bostonskou kapradinu, zde je několik dalších druhů a odrůd, které stojí za zvážení.

1. 'Compacta'

N. exaltata 'Compacta' je, jak název napovídá, menší, kratší a kompaktnější verze hlavní rostliny. Roste vzpřímeněji.

2. 'Golden Boston'

Tato odrůda je známá svými žlutozelenými listy, které jsou o něco světlejší (ale stále nepopiratelně zářivé) než u hlavního kultivaru.

3. 'Rita's Gold'

Kompaktní rostlina 'Rita's Gold' má chartreuzově zbarvené listy, které jistě upoutají vaši pozornost. Její listy jsou obzvláště zářivé na zcela novém porostu.

4. 'Florida Ruffle'

Tento středně velký kultivar má listy, které vypadají jako zpeřené a rozcuchané. Každé stéblo se dělí a pak se překrývá s ostatními, takže vytváří dojem plné, husté rostliny.

5. 'Fluffy Duffy'

'Fluffy Duffy' je malý, hustý kultivar bostonské kapradiny. Má zpeřené, jemně strukturované listy.

6. 'Whitmanii'

Pokud se potýkáte s vysokými nároky bostonské kapradiny na vlhkost - což může být v mnoha domácnostech obtížné, zejména v zimě - můžete zvážit pěstování 'Whitmanii'. Tento kultivar vyžaduje méně vlhkosti než ostatní a jeho listy jsou jemné a křehké, vypadají podobně jako malá zelená pírka.

7. 'Hawaiiensis'

Tato odrůda pochází z Havajských ostrovů, jak lze vyčíst již z názvu. Snadno ji poznáte a odlišíte od ostatních druhů bostonských kapradin, které můžete pěstovat - mezi listy má roztroušené černé tečky, které rostlině dodávají vzhled podobný kiwi.

8. 'Massii'

Tato odrůda je ve všech ohledech podobná hlavní odrůdě bostonské kapradiny, až na jeden. Její listy jsou sytější, tmavší odstín zelené.

9. 'Dallas'

'Dallas' je kompaktní a snadno se pěstuje - přesto snáší nižší vlhkost vzduchu než většina ostatních bostonských kapradin, stejně jako 'Whitmanii'. Dokáže se dobře uplatnit i při minimálním osvětlení, takže je dobrou volbou pro pěstitele, kteří zrovna nemají vhodné podmínky, aby se jejich bostonským kapradinám dařilo.

Tato odrůda roste rychle a rozložitým, rozrůstajícím se způsobem, i když má minimum světla a vlhkosti. Přesto její listy dorůstají jen do poloviční velikosti a délky než u typického druhu.

10. 'Kimberly Queen'

'Kimberly Queen' neboli N. obliterata je druh, který je citlivý na nízkou vlhkost vzduchu - nepokoušejte se tuto odrůdu pěstovat, pokud bojujete s nedostatkem vlhkosti ve svém domě! Přesto je atraktivní, kompaktní a snadno se pěstuje.

11. Kapradina tygrovaná

Pestrá bostonská kapradina má listy nepravidelně mramorované v odstínech zelené a zlaté. Její velké listy jsou známé tím, že jsou mimořádně dlouhé.

12. 'Elegantissima'

Tato pokojová rostlina dorůstá mimořádné výšky, pokud se pěstuje venku v teplejších oblastech. Má krásné, široké listy, které dorůstají do šířky 15,24 cm, přičemž rostlina nakonec dosahuje výšky 1,52 metru. Jedná se o klasickou viktoriánskou salónní kapradinu!

13. 'Marisa'

'Marisa' je kompaktní zakrslá odrůda bostonské kapradiny s nápadnými zelenými lístky. Ty se na první pohled zdají být téměř dědičné. Zvláště dobře roste - a je na ni nejkrásnější pohled - při pěstování v závěsném koši. Může se jí dařit i v teráriu.

14. 'Roosevelt Ii'

Rooseveltova kapradina je další název pro tuto odrůdu, která může vytvářet výjimečně protáhlé listy dlouhé až 1,22 metru. Kdysi se tato třásnitá rostlina jmenovala 'Norwoodii', takže se můžete setkat i s jejím prodejem pod tímto názvem.

15. 'Todeoides'

Tato odrůda bostonské kapradiny není tak běžná a snadno dostupná jako některé jiné. Jedná se však o šířící se kultivar podobný odrůdě 'ELegantissima'. Je mrazuvzdorná a má půvabný, obloukovitý habitus.

16. 'Montana'

'Montana' roste mnohem pomaleji než jiné druhy bostonských kapradin, přesto je stále velmi oblíbená. Má nárazovitý růstový habitus, který je rovnoměrný a silný, Zůstává zelená a udržuje si listy lépe než jiné kultivary, což z ní dělá pro většinu pěstitelů kultivar nenáročný na péči.

17. 'Green Lady'

'Green Lady' je elegantní odrůda bostonské kapradiny s půvabnými listy, které mají nařasený vzhled. Roste v trsech a nejlépe vypadá na stojanu nebo v závěsném koši - kdekoli, kde se její listy mohou kaskádovitě převalovat přes okraj!

18. 'Teddy Junior'

'Teddy Junior' je rostlina, která ve venkovním prostředí dorůstá poměrně velkých rozměrů - ve skutečnosti až do výšky 2,13 m! Při pěstování v nádobě je však mnohem snazší udržet tuto rostlinu v kompaktní formě. Ve skutečnosti je to jedna z nejkompaktnějších odrůd bostonské kapradiny pěstované v nádobě.

Jedná se o mutaci odrůdy 'Roosevelt', jejíž listy začínají světle zelenou barvou a s přibývajícím věkem rostliny se stávají tmavě zelenými. Má zpeřené, rozvolněné a zvlněné listy a lze ji pěstovat i v náročnějších podmínkách.

19. 'Sonata'

'Sonata' je rostlina nenáročná na péči, která je ideální pro začátečníky. Má bujný růstový habitus a nejlépe se jí daří v domácnosti s dostatečnou vlhkostí a nepřímým, rozptýleným světlem.

20. 'Lemon Buttons'

Jedná se o bostonskou odrůdu kapradiny, která nese mnoho názvů, včetně 'Duffii' spolu s 'Lemon Buttons'. Rostlinu lze pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo jako terarijní výsadbu, protože se jedná o jednu z nejmenších odrůd bostonské kapradiny, kterou můžete najít.

Je rozkošně kompaktní, s drobnými zelenými a zlatými knoflíkovitými lístky, které vyrůstají na tmavě zelených obloukovitých stoncích. Tyto stonky málokdy dosahují výšky větší než 0,30 metru. Lze ji pěstovat v atriu, teráriu nebo v závěsném košíku - volba je na vás!

Rychlé tipy pro péči o bostonské kapradiny

Bostonské kapradiny nejsou vybíravé, ale pokud se ujistíte, že splňujete jejich jedinečné pěstitelské požadavky, pomůže vám to k jejich zdravému a silnému růstu.

Těmto pokojovým rostlinám se nejlépe daří na jasném, nepřímém světle. Přílišné zastínění nejenže brzdí jejich růst, ale může mít za následek vybledlé a matně vypadající listy.

Tyto rostliny upřednostňují půdu bohatou a hlinitou s výbornou drenáží. Pokud půda dobře neodvodňuje, může se stát, že vaše rostlina bude trpět problémy, jako je například hniloba kořenů. Půdu udržujte stále mírně vlhkou a zalévejte vždy, když je vrchní centimetr půdy suchý.

Chcete se dozvědět více? Všechny podrobnosti o pěstování a péči o bostonské kapradiny najdete v našem obsáhlém průvodci pěstováním zde.

Na co ještě čekáte? Bostonské kapradiny se snadno pěstují a jsou dokonalým doplňkem výzdoby každé domácnosti. Zasaďte si jich několik ještě dnes!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.