Čínské stálezelené rostliny - nejlepší odrůdy pro pěstování u vás doma

Pokud hledáte rostlinu, která doplní místnost ve vašem domě o živou a krásnou esenci, pak pro vás bude čínská stálezelená rostlina ideální!

Čínské stálezelené rostliny (Aglaonema) jsou nejlepšími pokojovými rostlinami, které můžete mít doma.

Jsou to rostliny nenáročné na údržbu, které se dokáží přizpůsobit každým podmínkám v interiéru a jsou skvělé i pro čištění vzduchu!

Vybrat tu nejlepší odrůdu však nebude vždy snadné. Zvlášť když si uvědomíte, že existují více než čtyři desítky různých druhů!

Jelikož je na výběr tolik těchto nádherných pokojových rostlin, nebylo by možné je všechny vyjmenovat. Můžeme vám však doporučit ty, které se budou hodit do každé domácnosti a které snadno seženete ve většině školek a obchodů s rostlinami.

Jakmile se seznámíte s těmito radami pro péči o čínské stálezelené rostliny, můžete si vybrat k pěstování některou z níže uvedených rostlin:

1. Barmská stálezelená rostlina

Pokud hledáte něco jednoduchého, ale krásného do svého domova, pak nehledejte nic jiného než barmskou stálezelenou odrůdu. Tato vytrvalá bylina má stříbrné nebo zeleně panašované listy, které jsou odolné vůči stínu a mohou dobře růst a prospívat v interiéru.

Tyto jedince není třeba často zalévat a daří se jim v prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu. Pro lepší růst této rostliny se ujistěte, že se nachází v místnosti s teplotou mezi 15,56 °C a 23,89 °C.

Péče o tuto malou rostlinu nevyžaduje příliš mnoho péče, takže pokud hledáte odrůdu, která nebude vyžadovat příliš mnoho vašeho času, můžete o ní uvažovat.

2. Červený páv

Pro ty z vás, kteří hledají druh s výrazným a pestrým olistěním, je určena odrůda Red Peacock! Tato pěkná malá odrůda pochází z tropických oblastí jižní Asie a Nové Guineje.

Čítaný páv se bude skvěle hodit do obývacího pokoje nebo do kancelářských prostor, protože jeho nádherné barvy mohou rozzářit váš domov.

Tuto rostlinu doporučujeme všem, kteří jsou v péči o rostliny začátečníci, a to díky tomu, že vyžaduje jen velmi málo péče. Pokud hledáte odrůdu, o kterou se nebudete muset neustále starat a zároveň vnese do vašeho domova život, pak je Červený páv to, co budete chtít!

3. Stálezelená rostlina Aglaonema Cutlass

Pro ty z vás, kteří hledají něco trochu dekorativnějšího, je tu odrůda Aglaonema Cutlass! Na rozdíl od jiných čínských stálezelených odrůd snese více stínu a nižší teploty.

Lesklé, tmavě zelené listy jsou světélkující a jsou ještě zvýrazněny stříbřitě zelenými chevrony. Stejně jako její protějšky vyžaduje minimální údržbu a bude dokonalým doplňkem vašeho domova.

4. Rostlina Emerald Bay

Další skvělou odrůdou, která doplní každý domov, je Emerald Bay.

Listy rostliny jsou tmavě zelené s bílými pruhy jdoucími středem s lesklým povrchem. Rostou dobře na nepřímém slunci a lze je zalévat jen zřídka.

Mějte však na paměti, že při zalévání této konkrétní rostliny je třeba nechat půdu mezi jednotlivými zálivkami téměř úplně vyschnout.

Rostlina Emerald Bay je stejně nádherná jako její název. Až se příště rozhodnete zaplnit svou zahradu nebo dům, popřemýšlejte o tom, zda si jednu z nich nepořídit!

5. Aglaonema Harlequin

Pokud hledáte další odrůdu, která má výmluvnější a živější barvy, měli byste zvážit pořízení Aglaonema Harlequin. Tato neuvěřitelná rostlina je stejně roztomilá jako její jméno a bude vhodnou volbou pro oživení vašeho domova nebo zahrady!

Tato odrůda se sytě zelenými odstíny skvrnitými žlutou barvou a zvýrazněnými jasně růžovými žilkami se hodí, pokud chcete mezi své pokojové rostliny vnést pastelové barvy.

6. Aglaonema Silver Queen

Možná si říkáte, že to snad ani není možné, ale můžete si pořídit rostlinu, se kterou se budete cítit jako královská rodina. Nejlepší odrůda, která se k tomu hodí? Samozřejmě Aglaonema Silver Queen!

Tento svůdný jedinec je stejně podmanivý jako jeho jméno. Kopinaté listy jsou stříbřitě zelené s mramorovanou tmavší zelenou barvou. Je přitažlivý a lahodí oku každého, kdo ho spatří.

Tento exemplář se může hodit některým dámám, které si potřebují připomenout, že jsou královny. Neváhejte a pořiďte si tuto fascinující krásku a udělejte si radost!

7. Aglaonema Silver King

Stejně jako existují rostliny pro královny, existují i rostliny vhodné pro krále! Aglaonema Silver King je nádherná odrůda, která je vhodná pro každého pěstitele, aby se mohl kochat jejím leskem a dokonalostí.

Tento jedinec má krásné špičaté listy, které jsou po celý rok stříbrné. Mají také zelené panašování a občasné záblesky chartreuse, které se pravidelně objevují během vegetačního období. Jako pokojová rostlina roste se vzpřímeným rozložitým habitem. Z tohoto důvodu je vhodné ji občas prořezat, aby vypadala co nejlépe.

8. Aglaonema Maria

Pro ty z vás, kteří hledají rostlinu vyzařující eleganci a půvab, bude Aglaonema Maria tou nejlepší volbou. Další jednoduchá, a přesto sofistikovaná pokojová rostlina, tato kráska přinese fascinující vyzařování přitažlivosti a nejen to!

Stejně jako většina jejích rostlinných kolegů má i tato rostlina lesklé tmavě zelené listy, které jsou mramorované stříbřitě zelenými chevrony. Jedná se o jednu z mnoha rostlin z čeledi čínských stálezelených, které se stanou základem rostlinných dekorací. Další jednoduchá a přitom jemná rostlina, která se bude krásně vyjímat ve vaší domácnosti nebo na zahradě.

9. Aglaonema Anyamanee

Další rostlinou, která vám poskytne další možnost, co se týče barev, je rostlina Aglaonema Anyamanee. Tato rostlina patří k nejodolnějším rostlinám z čeledi čínských stálezelených rostlin, kterým se daří v růstu i kráse.

Listy této pokojové rostliny hýří barvami, které prozáří každou místnost ve vašem domě nebo na zahradě. Listy jsou tmavě zelené s růžovou barvou uprostřed, což je ideální pro dodání větší elegance a vitality této půvabné a nádherné rostlině!

Stejně jako většině jejích rostlinných kolegů, i Aglaonema Anyamanee může prospívat při středním slunečním světle a pokojové teplotě mezi 60-77 stupni. Zalévá se zřídka, když je půda téměř suchá.

10. Rubín Georgiův

Další nádhernou rostlinou, kterou byste měli zvážit do svého domova, je pokojová rostlina Georgi's Ruby. Tento krásný a okrasný kousek bude dokonalým doplňkem vaší domácnosti, který vám chyběl.

Stejně jako mnoho jejích kolegů je i pokojová rostlina Georgi's Ruby zařazena na seznam rostlin NASA, které dokáží čistit vzduch ve vaší domácnosti. Bylo prokázáno, že přemisťuje toxiny, jako je benzen a formaldehyd, a snižuje dráždivé vedlejší účinky, které mohou člověka z těchto toxinů postihnout.

Jedna věc, kterou byste si u této pokojové rostliny měli zapamatovat, je, že je toxická pro psy a kočky. Takže pro ty z vás, kteří vlastní domácí mazlíčky, to bude rostlina, které se budete chtít ve své domácnosti vyhnout.

11. Brilantní pokojová rostlina

Další odrůdou čínského evergreenu, která dodá vašemu domovu na sofistikovanosti a živosti, je pokojová rostlina Brilliant. Jednou z věcí, kterou se tato rostlina odlišuje od svých odrůd, jsou vzory na listech.

Tato rostlina má krásné odstíny sytě zelené s občasným nádechem limetkově zelené. Její stonky mají neobvyklou světle bílou barvu. Dobře roste ve většině podmínek a na většině míst, včetně domů s průvanem od klimatizace (což je mezi pokojovými rostlinami vzácné).

Pro nejlepší růst byste však měli rostlinu Brilliant Beauty uchovávat v teplých a dobře osvětlených interiérech. Pokud ji pěstujete venku, ujistěte se, že tak činíte v teplém, bezmrazém a poněkud chráněném prostředí.

Složité vzory na listech jsou lákavé na pohled a představují skvělý kousek, který dodá vašemu domovu tropickou atmosféru. Pro ty z vás, kteří hledají nádech ostrovního ráje, bude tato odrůda tou pravou!

12. Pokojová rostlina Deborah

Další jednoduchou pokojovou rostlinou, kterou si můžete do svého domova pořídit z čeledi čínských stálezelených, je pokojová rostlina Deborah.

Na rozdíl od svých kolegyň je tato relativně větší než ostatní. Její výška se pohybuje v rozmezí 71,12 cm - 81,28 cm a rozpětí 76,20 cm - 91,44 cm . Naproti tomu jeho protějšky dorůstají délky 20,32 cm a šířky 10,16 cm.

Barva a kresba na listech je podobná jako u mnoha jejích příbuzných, tmavě zelená se zelenobílou lopatkou. I přes rozdílnou výšku může jít o nenápadný, ale stylový kousek. Pokud hledáte odrůdu, která je o něco nenápadnější, ale přitom atraktivní, pak si vyberte právě tuto rostlinu.

13. Pokojová rostlina červené zlato

Když už jste si mysleli, že není možné, aby se krása těchto odrůd vyvíjela, nakonec objevíte pokojovou rostlinu Red Gold. Pokud chcete rostlinu, která se bude po celý rok honosit sytými barvami, nemusíte hledat dál než tady.

Okraje listů jsou červené, uprostřed jsou zlaté a tmavě zelené. Pokud tuto rostlinu umístíte na sluneční světlo, barvy se ještě více projeví, ale dbejte na to, aby měla odpoledne dostatek stínu.

Nejlépe se vybarví, když jí poskytnete částečný stín spolu s přímým sluncem pouze v ranních hodinách. Pokud poskytnete Red Gold příliš ostrého odpoledního slunce, budou listy vypadat vyběleně nebo dokonce spáleně.

Může také brzdit její růst.

Jedná se o jednu z mnoha čínských stálezelených rostlin, které vyzařují silnou, a přesto jemnou esenci bohatství. Ať už se ji rozhodnete umístit na zahradu nebo do interiéru domu, tato odrůda rozhodně vyzařuje a "kvete" více způsoby, než si dokážete představit.

14. Pokojová rostlina Siam Aurora

Na čínských stálezelených rostlinách je nejlepší, že jejich odrůdy mají vždy něco jiného, a pokojová rostlina Siam Aurora je toho skvělým příkladem.

Stejně jako pokojová rostlina Red Gold má listy na okraji červené barvy. Pokud ji postavíte přímo na sluneční světlo, uvidíte různé odstíny červené a tmavě růžové, které rostlinu zvýrazňují. Slouží také jako léčivá rostlina, která prý přináší štěstí, což je rozhodně bonus navíc!

Úžasné barvy, které doplňují její špičaté listy, vnesou více života kamkoli se rozhodnete tuto živou rostlinu umístit!

15. Pokojová rostlina Pictum Tricolor

Jednou z čínských odrůd pokojových rostlin, která se rozhodně skvěle hodí jako akcent vašeho domova nebo zahrady, je pokojová rostlina Pictum Tricolor! Barvy a vzor na samotných listech stačí k tomu, aby váš domov dostal nádech něčeho jiného v dekoru!

Pictum Tricolor je známá jako "maskovací rostlina" a pravděpodobně už tušíte důvod. Barva na listech se nachází v maskovacím vzoru s různými odstíny zelené, které se pohybují od světlé po tmavou.

O tuto odrůdu můžete pečovat stejně jako o ostatní odrůdy čínských stálezelených rostlin: nepřímé sluneční světlo, zřídkavá zálivka a nastavení vhodné pokojové teploty mezi 60-77 stupni. Jedná se o rostlinu, která je vyhledávaná díky svému jedinečnému vzoru, proto se doporučuje využít možnosti uchopit tuto vzácnou krásku co nejdříve!

16. Aglaonema čokoládová

Poslední možností (a tou, po které rozhodně dostanete chuť na něco sladkého!) pro váš domov je pokojová rostlina Chocolate Aglaonema! Ze všech členů rodiny čínských stálezelených rostlin tato rozhodně udělá skvělý první dojem svým vzhledem.

Čokoládová Aglaonema je jediná rostlina ze všech odrůd s nejtmavšími odstíny pro své listy. Jedná se o novější hybrid, který má stříbřitě zelenou horní stranu s lososově pokrytou spodní stranou.

Pro každého, kdo hledá něco méně veselého se schopností zkrášlit zahradu nebo interiér domu, bude tato kráska exemplářem, který si nebudete chtít nechat ujít!

Měli byste pěstovat čínské stálezelené rostliny?

Tuto pokojovou rostlinu bychom bez výhrad doporučili každému.

Díky času, který ušetříte minimální péčí o tuto rostlinu, budete mít spoustu času uvažovat i o pěstování více než jedné odrůdy. Svůj dům můžete snadno zaplnit nejrůznějšími druhy čínských stálezelených rostlin - a pěstování těchto rostlin nebudete litovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.