Palmy Areca - 16 nejlepších odrůd dypsů

Pokud chcete estetiku a funkčnost v jednom, jsou pro vás palmy Areca ideální. I když možná máte některé preferované vlastnosti, které chcete vzít v úvahu. Nebojte se, existuje více než 100 druhů dypsů a zde je 16 nejlepších, o kterých byste měli vědět.

Běžně pěstované druhy dypsisů

Dypsis lutescens

Druh Dypsis lutescens je známý také jako palma areková, zlatá třtinová palma, motýlí palma, žlutá třtinová palma, žlutá areková palma, žlutá palma, bambusová palma a madagaskarská palma. Tato rostlina je jednou z běžně využívaných palem v krajinářství. Pochází z ostrova Réunion a východní části Madagaskaru. Pod tímto druhem jsou známy dvě odrůdy, a to galuscens a super dwarf.

Hlavním důvodem, proč je pro pěstitele známým druhem, je to, že ji lze snadno pěstovat v interiéru i exteriéru. Také má krásný žlutý odstín svých listů a stonků. Někdy se u některých odrůd objevují namodralé odstíny v různých částech rostliny.

Pokud jde o péči o tuto rostlinu, miluje jasné nepřímé světlo, ale snese i plné osvícení. Daří se jí v oblastech s vlhkou, ale dobře propustnou půdou s vysokým obsahem organických látek. Vzhledem k těmto požadavkům se jí daří v zónách odolnosti USDA 10 až 11.

Pokud chcete tuto rostlinu rozmnožit, lze to provést vysazením semen nebo odnoží. Při množení semeny by trvalo zhruba 2 až 6 měsíců, než se vytvoří semenáčky. Na druhou stranu dělení odnoží nebo výhonků z bazální části palmy je efektivnější díky již vytvořenému kořenovému systému.

Dypsis decaryi

Tato rostlina, běžně známá jako palma trojúhelníková, palma trojboká, palma třířadá nebo palma trojúhelníková, pochází z jižních částí Madagaskaru. Její běžné názvy vypovídají o charakteristickém znaku tohoto druhu, kterým je třístupňové uspořádání listů. Díky tomuto trojúhelníkovému uspořádání listů vypadá kmen silnější. Jeho listy jsou zakřivené a voskovité s různými odstíny modré a zelené, stříbrné nebo šedé barvy. Celá rostlina může v době zralosti dosáhnout výšky až 6,10 m. Také nese žluté květy, které se mění v černé bobulovité plody. Kvete a plodí ve všech ročních obdobích. V některých oblastech se plody jedí nebo se z nich vyrábí alkoholický nápoj.

Co se týče prostředí, které tato rostlina preferuje, jsou velmi oblíbené interiéry. Daří se jí na plném slunci až na slabě osvětlených stanovištích a v kyprých a občas suchých půdách. Roste v zónách USDA 10-11 a je odolná vůči suchu.

Podle IUCN je považován za zranitelný druh. To znamená, že by tomuto druhu mohlo hrozit vyhynutí, pokud o něj nebude pečováno.

Dypsis utilis

Tento druh je endemitem vlhkých a teplých lokalit, konkrétně z východní části Madagaskaru. Rychle roste a nese světle hnědé tělo a světle růžovou korunu. Když jeho listy uschnou, visí jako kyvadlo a někdy zakrývají kmen. Když palma dospěje, nese fialové nebo červené květy a černé plody.

Z hlediska pěstování dává přednost vlhké půdě ve vlhkém prostředí. Doporučuje se také stříhání listů, aby nezakrývaly rostlinu a nezpůsobovaly určité problémy. Pokud chcete tuto palmu množit, nejlépe to uděláte tak, že oddělíte odnože.

Dypsis baronii

D. baronii je palma s více stonky, které nesou listy podobné peří. Může dosahovat výšky 2 až 8 metrů se 4 až 8 listy. Je endemitem severního, východního a středního Madagaskaru, což znamená, že může přežívat v různých klimatických podmínkách a prostředích. Tato palma se často vyskytuje ve skupinách po 3 až 5 kusech.

Pokud hledáte palmu, která by odolávala nízkým teplotám, této palmě se daří v zóně USDA 9a. I když péče o tuto palmu může být trochu složitější, protože je velmi náchylná na zastíněná, vlhká a dobře odvodněná místa.

Kromě okrasné hodnoty plodí také sladké a jedlé plody.

Dypsis lanceolata

Tento druh je známý také jako palma Ivovova a pochází z Komorských ostrovů. Její estetická hodnota vyplývá z jejího trsovitého vzhledu. Také může dosahovat výšky až 6 metrů a její kmen připomíná bambus s prstenci tvořícími segmenty na kmeni. Další vlastností, která z této rostliny činí dobrou okrasnou palmu, jsou její tmavě zelené listy, které jsou široké a lesklé. Tato rostlina je známá mezi milovníky palem.

Této rostlině se daří na místech, která jsou částečně zastíněná, teplá a dobře odvodněná. Na rozdíl od jiných druhů je tato palma citlivější na nízké teploty. Dobře roste v zónách mrazuvzdornosti USDA 10 až 11.

Dypsis prestoniana

D. prestoniana je také označována jako palma tavilová, dypsis pahýlovitý nebo babovřes. Pochází z vlhkých lesních oblastí Madagaskaru. Má jeden pravý kmen, který může dosahovat výšky od 4 do 12 metrů a nese spirálovitě připojených 8 až 10 listů. Listové uzliny jsou zlatohnědé, které přecházejí do hladkého světle zeleného listového řapíku, který je voskovitý. Květy palmy tavilo jsou vzpřímené a rozvětvené s nádechem žluté a hnědé barvy.

Jednou z nejběžnějších odrůd pod tímto druhem je Dypsis prestoniana 'Big Curly'. Tato odrůda je výraznější díky své obrovské velikosti. Je drasticky větší než palma tavilo, přičemž palma big curly může dosahovat až čtyřnásobku běžné velikosti palmy tavilo. Dalším pozoruhodným znakem jsou její kudrnaté a otevřenější listy, které jsou většinou zelené a zůstávají zelené.

Dypsis sp. 'Betefaka'

Betefaka je známá tím, že má velký hlavní kořen, který je hlavním zdrojem ukotvení celé palmy. Tato odrůda byla navíc objevena v Africe a dokázala odolat chladným podmínkám v zóně 10 USDA. Její listy jsou stočené a připojené k červenohnědému stonku. I když u mladších listů má bazální část spíše oranžový až červenooranžový odstín.

Nejlepším způsobem, jak o ně pečovat v mladším věku, je dopřát jim jasné tlumené světlo a občas suchou půdu. Zalévat by se mělo, když půda vypadá suchá, protože rostlina je citlivá na přílišnou vlhkost. Nezapomeňte také udržovat patu nad zemí s dobrou cirkulací vzduchu. Dávejte pozor na případné problémy, jako je šupinatý hmyz a rez na listech.

Dypsis sp. 'Big Red'

Velký červený se vyskytuje v lesích Madagaskaru. V současné době nejsou k dispozici žádné studie, které by prokázaly, pod jaký druh tato palma patří. Některé však uvádějí, že je příbuzná s D. lastelliana. Korunní val této palmy bývá červený, zatímco spodní část je černá.

Dypsis sp. 'Black Stem'

Černý stonek je shlukovitá parma a poprvé byla pozorována v chatě Vakona Lodge. Tato odrůda spadá pod D. baronii a vykazuje na stoncích přechod od černé ke krvavě červené barvě.

Dypsis sp. 'Chamaedorea'

Chamaedorea patří do rodu Dypsis, ale své obecné jméno získala díky podobnosti s jiným rodem. Tato solitérní palma vyniká celokrajnými dvoulaločnými listy se zvlněným okrajem, což u ostatních druhů rodu Dypsis není běžné. Listy navíc vykazují zelené olistění s modrým nádechem. Co se týče výšky, může tato rostlina dosahovat výšky až 3 metrů.

Dypsis sp. 'Dark Mealy Bug'

Tato solitérní odrůda palmy je známá tím, že je v mladším stádiu krátká. Dalším pozoruhodným znakem v mladším stádiu jsou znaky na řapících této palmy. Podle názvu připomíná toto značení tmavé moučné brouky. Také má kaštanově zbarvené středové žebro a bílý odlitek od dříku ke kmeni. Tato majestátní palma pak roste do výšky, jak se její listy rozšiřují. Odolává nízkým teplotám až do zóny 10a USDA.

Dypsis sp. 'Orange Crush'

Pomerančová drť pochází z lesních oblastí Madagaskaru, konkrétně z oblastí Marojejy, Sambirano a Mantady. Tato odrůda arekové palmy je často zaměňována s D. pilulifera kvůli podobnosti morfologie.

Kromě toho je známo, že oranžová drť má rozsáhlý růstový habitus se silným kmenem nesoucím lesklé zelené listy. Své jméno dostala podle toho, že má oranžový korunní val, který se časem mění na zelený. Její přirozené stanoviště je teplé a vlhké. Proto dává přednost podobnému prostředí. Snese až zónu 10a podle USDA.

Ohrožené druhy

Dypsis brittiana

Tento druh je zařazen na seznam kriticky ohrožených druhů. Kromě přírodního parku Makira nezjistil IUCN výskyt této rostliny na žádném jiném místě. Zatím zde probíhá program sběru semen ve snaze oživit tento druh.

Dypsis decipiens

Palma manambe neboli Dypsis decipiens je zařazena na seznam zranitelných druhů. V současné době pomáhají tento druh chránit zahrádkářské organizace.

Dypsis Ambositrae

Tento druh je rovněž považován za kriticky ohrožený druh.

Dypsis tokoravina

Další kriticky ohroženou palmou je Dypsis tokoravina. Podle výzkumů jich ve volné přírodě zbývá přibližně 30 kusů. Hlavním viníkem obrovského úbytku populace tohoto druhu jsou sběrači semen. Někteří z nich sbírají semena a palmu pokácí, aby zvýšili hodnotu semen.

Připomínky k výběru palmy areka

Na výběr jsou sice stovky druhů a odrůd palmy Areca, ale než si ji pořídíte, měli byste zvážit některé faktory. Nejprve si určete funkci této rostliny pro vaši krajinu. Může se jednat o základ, paraván nebo pokojovou rostlinu. Při určování funkčnosti můžete zúžit své možnosti výběrem vlastností, které budou vhodné. Například pokud chcete rostlinu na zástěnu, vyberte takovou, která má velké listy a rozsáhlý růstový habitus. Tyto vlastnosti budou jako paraván velmi příznivé.

Další věcí, kterou je třeba zvážit, je místo, kam se chystáte arekovou palmu umístit. Bude to uvnitř, nebo venku? Bude vystavena plnému nebo částečnému slunečnímu světlu nebo plnému stínu? Tyto faktory ovlivní typ dypsy, který byste si chtěli vybrat, protože se liší v požadavcích na světlo.

Pak je také třeba zvážit, kolik času máte na péči o rostlinu. Existují palmy Areca, které jsou nenáročné na údržbu, ale jsou i takové, které vyžadují více péče než jiné. Například u Betefaka se čas od času mění plán zalévání podle toho, jak se mění počasí a také v závislosti na půdě. Tato odrůda je citlivá na přílišnou vlhkost a vlhkost. Proto může vyžadovat více času a úsilí při pěstování. V souladu s touto připomínkou je naučit se rostlině naslouchat a pozorovat ji. Různé příznaky a symptomy jsou viditelným voláním o pomoc.

Nakonec nezapomeňte na svou ekologickou povinnost. V posledních částech tohoto článku byly zmíněny ohrožené druhy. Pokud znáte lidi, kteří je pytlačí a prodávají, je důležité, abyste o tom dali vědět úřadům. Jako zodpovědní majitelé rostlin byste měli spolupracovat s různými zahrádkářskými organizacemi, jejichž cílem je chránit tyto druhy před pytláky a nelegálními sběrateli semen.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.