Kapradiny Asplenium - skvělá rostlina do vaší zahrady

V určitém okamžiku byste chtěli mít na své krásné zahradě více než jen kvetoucí rostliny. Pokud přemýšlíte, jakou rostlinu se středně náročnou údržbou přidat, pak budou kapradiny ptačího hnízda ideálním doplňkem! Určitě se stane středem pozornosti, až se její zářivé listy rozvinou ze středu.

Než tuto rostlinu zařadíte do své sbírky, musíte znát její jednoduché tipy pro péči a údržbu. Věděli jste, že její listy se nazývají také čepele? Fronty kapradiny ptačího hnízda vyžadují jasné, ale nepřímé sluneční světlo s teplými teplotami a vysokou vlhkostí vzduchu. Kromě toho je lepší nezalévat ani nehnojit přímo na čepele, aby nedošlo k jejich poškození.

Kapradiny rodu Asplenium jsou středně náročné rostliny na údržbu. Vyžadují zálivku jednou až dvakrát týdně v závislosti na ročním období a hnojení stačí jednou za měsíc. Protože se jedná o listnatou rostlinu, která miluje vysokou vlhkost vzduchu, bude skvělou estetickou rostlinou do koupelen a pokojových terárií.

Tyto suchozemské trvalky dorůstají výšky 0,61 až 1,22 m a šířky 0,91 až 2,44 m! Nejlépe se pěstují v mimořádně velkých květináčích nebo v širokých venkovních zahradách - samozřejmě na zastíněných místech mimo dosah přímého slunečního záření.

S trochou přehledu o kapradinách rodu Asplenium vám přinášíme seznam některých druhů a zajímavých odrůd, které by mohly splňovat právě vaše estetické požadavky!

Asplenium nidus

Asplenium nidus je rostlina známá spíše jako původní kapradina ptačí hnízdo. Zejména druh nidus je suchozemská bylina s krásnou růžicí listů v plně rozvinutém stavu. Její stonky jsou pevné a téměř černě zbarvené. Mezitím se list na špičce a bázi postupně tence zužuje.

Asplenium nidus 'Crispy Wave'

Tento konkrétní druh je pojmenován Crispy Wave z velmi zajímavého důvodu. Jedná se o stálezelenou rostlinu s mečovitými listy a mimořádně zvlněnými okraji. Při tvorbě růžice ze středu rostliny vypadá jako rozvíjející se koule slaniny!

Asplenium nidus 'Lasagne'

Jak název napovídá, varianta Lasagne vypadá jako těsto na lasagne! Jedná se o středně velkou kapradinu dorůstající do šířky až 1 metru. Podobně jako Crispy Wave má i tento druh kapradiny extra zvlněné a skládané listy, které mohou dosahovat délky kolem 1 - 2 metrů!

Asplenium antiquum 'Osaka'

Odrůda Osaka je obchodní název používaný pro tento druh při vzniku japonské kapradiny Ptačí hnízdo. Pochází z jihovýchodní Asie, kde se poměrně snadno pěstuje a ošetřuje. Je to suchozemská trvalka s řemenovitými listy a zvlněnými okraji.

Asplenium antiquum 'Crissie'

Odrůdy Crissie jsou velmi drzé, protože mají jedinečné vlastnosti. Říká se jí Crissie, Crissy nebo Crissy/Crissie Amy! Má jasně živě zelené listy se zvlněnými okraji. V době zralosti jsou horní konce listů hřebenovité a vypadají jako rohy losa!

Asplenium antiquum 'Hurricane'

Jste připraveni na krásnou rostlinnou bouři? Přichází odrůda Hurricane druhu antiquum, která vás strhne svým vířivým růstovým habitem. Jedná se o poměrně novou odrůdu známou také jako kapradina Twisted Bird's Nest. Tato kapradina má mimořádně lesklé a jasně zelené listy, které se při závanu větru otáčejí pouze doprava.

Asplenium antiquum 'Norfolk Gem'

Další nádherný druh, který dostal své jméno pro svou výlučnost na ostrově Norfolk v Anglii. Tento epifyt vytváří krásnou středovou růžici se zářivě světle až tmavě zelenými kopinatými listy. Na rozdíl od ostatních druhů a odrůd má extra široké a zvrásněné listové čepele.

Asplenium viviparum 'Mother Fern'

Druh viviparum chová odrůdu Mother fern jako svou nejlepší sázku. Tato úžasná bylina je suchomilná trvalka dorůstající výšky až 0,61 m a šířky 0,91 m! Zvláštností této kapradiny jsou malé vzdušné rostlinky, které se tvoří na jejím středním žebru - podobně jako odnože, které vídáme u sukulentů!

Asplenium australasicum 'Crow's Nest Fern' (kapradina vraní hnízdo)

Kapradina Vraní hnízdo je oblíbený australský druh, který může být bylinný nebo epifytický. Je to odolná kapradina s vejčitou nebo vejčitou lodyhou odvíjející se od středového stonku. Při pohledu na tuto rostlinu shora se velmi podobá tvaru talíře!

Asplenium longissimum 'Spleenwort'

Druhy rodu Longissimum se vyznačují mimořádně dlouhými listy. Stejně jako mnoho dalších druhů se jedná o terestrickou bylinu. Zajímavým znakem u druhu Spleenwort jsou dlouhé zpeřené listy se šupinatým horním povrchem.

Asplenium scolopendrium 'Hart's Tongue Fern' (kapradina Hartova jazyka)

Druh Scolopendrium je zcela zvláštní, protože se mu nejčastěji daří na mechem porostlých balvanech v lesích a na svazích hor. Tento vytrvalý epifyt má ostré listy, které jsou na rozdíl od ostatních druhů a odrůd na okraji listů hladké. Navíc je na bázi každé čepele výrazně laločnatý.

Asplenium tenerum 'Asplenium Parkové'

Zajímavá odrůda z rodu tenerum, Asplenium Park's, je malá kompaktní terestrická epifytická kapradina. Podobně jako u rodu Longissimum jsou její listy zpeřené a uspořádané do krásné růžice. Každá čepele má 20 až asi 30 párů malých střídavých lístků zvaných pinny.

Asplenium thunbergii 'Kunze'

Tento název odrůdy i rostlina samotná jsou docela poutavé! Na rozdíl od ostatních sesterských druhů a odrůd kapradina Kunze překvapivě připomíná peří! Listy jsou charakterizovány jako chmýří nebo peříčka - vypadají měkce a mohou být snadno odfouknuty větrem.

Tipy pro výběr nejlepší odrůdy

Nyní, když už znáte několik nejlepších druhů a odrůd kapradin ptačího zobu, je nejvyšší čas vybrat si, čím obohatíte svou milovanou domácí zahradní krajinu!

Při rozhodování, co přidat, musíte nejprve zvážit své umístění. Můžete si vytvořit malý kontrolní seznam průvodce pěstováním a péčí o kapradiny ptačího hnízda, abyste věděli, který druh se k vašemu domovu hodí nejlépe. Protože některé jsou epifytické, bylinné nebo obojí, budete muset důrazně zvážit několik faktorů, jako je světlo, voda, prostor, vlhkost a teplota.

Dalším nejdůležitějším tipem při výběru je vědět, kolik lásky můžete na svou rostlinu vrhnout - tedy lásky ve smyslu času a úsilí. Každý druh má svou vlastní péči a údržbu, která bude vyžadovat váš čas a péči.

V neposlední řadě poznejte a oceňte svou rostlinu takovou, jaká je - i bez květů! V tomto článku Pěstování a péče o kapradiny ptačího zobu najdete jednoduchý a stručný návod, jak o rostlinu pečovat a udržovat ji v co nejlepším stavu. Věnujte čas a energii jeho přečtení a pochopení, abyste věděli, co je pro vaši kapradinu nejlepší a co ne! Pokud byste se chtěli o kapradinách ptačího zobu dozvědět více, můžete také zabrousit na internet a rozšířit si své znalosti (a lásku) k této rostlině.

Při vedení sbírky rostlin musíte znát základní informace - její historii, péči a růst. Pokud to budete dělat při pozorování své rostliny, pomůže vám to udržet ji v co nejlepší kondici a jistě upoutá pozornost těch, kteří procházejí krajinou. Pokud by někdy nastal problém, věděli byste, co je nejlepší udělat, jak to aplikovat a jak udržet rostlinu (a sebe) šťastnou a zdravou!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.