Masožravé rostliny - co potřebujete vědět

Existuje více než 500 druhů masožravých rostlin, ale mezi nejběžnější patří džbánovité rostliny, rosnatky, mucholapky Venušiny, máslovky a měchýřovité.

Pokud jste ve světě masožravých rostlin nováčkem, nebo pokud jste vášnivým zahrádkářem již léta, může být těžké vědět, kde začít nebo jaký druh rostliny si vybrat.

Na trhu je dnes k dispozici mnoho různých druhů masožravých rostlin. Nováčci i zkušení milovníci rostlin se tak mohou cítit trochu zahlceni!

Naštěstí vám tento příspěvek na blogu pomůže objasnit některé vaše otázky a poskytne užitečné rady ohledně péče o tyto neobvyklé rostliny, abyste mohli začít s vlastní sbírkou!

Existuje nejméně 583 různých druhů, které lákají, lapají a zabíjejí svou kořist, než vstřebají výsledné živiny. Zatímco mnoha z nich hrozí vyhynutí, existují druhy, které zůstávají relativně běžné, pokud se pěstují jako pokojové rostliny.

Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších druhů masožravých rostlin, které se živí mouchami, brouky a dalším hmyzem, které můžete pěstovat. Některé z nich patří do stejného rodu, zatímco jiné jsou s ostatními zcela nepříbuzné.

1. Opičí poháry neboli tropické džbánovité rostliny (Nepenthes)

džbánkovité rostliny

Druhy rodu Nepenthes mají mnoho přezdívek, například opičí poháry, tropické džbány a další. Celý rod obsahuje více než 170 různých druhů, včetně přírodních i pěstovaných hybridů.

Název této rostliny pochází ze skutečnosti, že se kdysi věřilo, že opice pijí dešťovou vodu ze džbánů (i když se později ukázalo, že to není pravda).

Nepenthes se vyskytuje jak ve vysokohorských, tak v nížinných formách. Obě vyžadují dobrou cirkulaci vzduchu a dobře propustnou půdu. Existuje mnoho různých kultivarů, které můžete pěstovat, např:

 • N. × coccinea
 • N. × ventrata
 • N. × 'Bloody Mary'
 • N. 'D'amato'
 • N. 'Syurga'
 • N. 'Menarik'
 • N. 'Emmarene'
 • N. 'Judith Finn'

2. Rosnatka (Drosera)

Drosera capensis

Rod Drosera, známý také jako rosnatka, patří k větším rodům, neboť čítá téměř 200 různých druhů.

Tyto druhy zachycují a tráví hmyz pomocí žláz, které pokrývají jejich listy. Tyto druhy se vyskytují po celém světě a pocházejí ze všech kontinentů kromě Antarktidy.

Z tohoto důvodu existují rosnatky mírného pásma, subtropické, trpasličí, hlíznaté a rosnatky komplexu Petiolaris. Mají krásné květy, které se drží vysoko nad listy, zavěšené na dlouhém jediném stonku. Kořeny této rostliny mohou být poměrně slabé, proto je důležité být při práci s rostlinami rodu Drosera opatrný.

Mezi nejběžnější druhy rosnatek, které se prodávají, patří např:

 • Rosnatka kapská (D. capensis) - známá svými růžicovitými listy a malou velikostí.
 • Rosnatka lžičkovitá (D. spatulata) - také rosnatka tvořící růžice, ale s listy ve tvaru lžíce.
 • Rosnatka Alicina (D. aliciae) - jedna z nejběžnějších rosnatek s těsnými růžicemi klínovitých listů.

3. Mucholapka venušina (Dionaea muscipula)

mucholapka venušina

Jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější a nejznámější druh masožravých rostlin. Živí se především pavoukovci a hmyzem, přičemž past tvoří konec každého z listů rostliny. Tyto lapací mechanismy jsou spouštěny malými chloupky na vnitřním povrchu.

Ačkoli v rodu Dionaea existují i další, mucholapka venušina je nejznámější a jediná, která se pěstuje jako pokojová rostlina.

Existují různé kultivary rostlin venušiných mucholapek, které si můžete koupit, včetně odrůd 'Akai Ryu' a 'South West Giant'. Mezi další možnosti patří např:

 • 'Bohemian Garnet'
 • 'Fused Tooth'
 • 'Sawtooth'
 • 'Wacky Traps'
 • "Past na zmiji
 • ...a mnoho dalších!

4. Máslovky (Pinguicula)

Existuje mnoho různých druhů motýlokvětých rostlin, které můžete pěstovat. Všechny však mají mírně šťavnaté listy a jemné květy.

Rostlina Pinguicula má podobnou strategii chytání hmyzu jako rosnatka, na jejích listech jsou lepkavé chloupky, které lapají drobný hmyz. Rostliny mohou být pasivní nebo aktivní, ale spoléhají se na lepkavý sliz na povrchu listů, aby zachytily svou kořist.

Na rozdíl od mnoha jiných druhů těchto rostlin se máslovky vyskytují po celých Spojených státech.

Máslovky lze rozdělit do čtyř skupin: heterofilní tropické druhy, homofilní tropické druhy, heterofilní druhy mírného pásma a homofilní druhy mírného pásma.

Mezi mnoho druhů motýlokvětých rostlin, které můžete pěstovat, patří např:

 • P. moranensis 'G'
 • P. 'True Blue'
 • P. gigantea
 • P. grandiflora
 • P. laueana
 • P. ehlersiae
 • P. esseriana
 • P. jaumavensis
 • P. immaculata
 • P. kondoi

5. Měchýřovce (Utricularia)

Tyto rostliny jsou pojmenovány podle svých drobných měchýřků. Žijí ve vodě a ve svých měchýřcích, které vypadají podobně jako miniaturní sací baňky, zachycují hmyz. Rostliny mají u otvoru měchýřku malé čidla podobná chloupkům. Tato čidla poznají, kdy na měchýřku přistál hmyz, a způsobí, že se měchýřek nafoukne, nasaje vodu a živočicha sežere.

Do rodu Utricularia patří více než 240 druhů. Tyto rostliny se vyskytují všude kromě Antarktidy a oceánských ostrovů!

Mezi nejběžnější druhy rodu Utricularia patří např:

 • U. reniformis
 • U.cornuta
 • U. gibba
 • U. leptorhynchus

Je důležité si uvědomit, že měchýřníky se obvykle nepěstují jako pokojové rostliny, pokud se nepěstují v akváriích. Jsou to koneckonců vodní rostliny.

6. Kalifornská džbánkovitá rostlina (Darlingtonia californica)

Tento druh masožravé rostliny, známý také jako humří květináč, kobří lilie nebo kobra, má trubkovité listy, které vypadají jako kobra vzpínající se s rozeklaným jazykem.

Tyto rostliny prý také vypadají stejně jako hrnce, které rybáři používají k chytání humrů, odtud také pochází jejich název. Kořist chytí, když se dostane do "humřího hrnce" a nemůže najít cestu ven.

7. Mucholapka katapultová (Drosera glanduligera)

Tato rostlina má mnoho způsobů, které používá k chytání a požírání své kořisti. Má metodu lapání mucholapek (podobně jako máslovka) spolu s metodou lapání do pasti (stejně jako to dělá mucholapka venušina).

Pochází z Austrálie a svou kořist chytá do pasti pomocí chapadel. Když hmyz zatlačí svou vahou na chapadla, buňky pod ním prasknou, což způsobí, že je hmyz vržen zpět do nitra rostliny a poté sežrán.

8. Nicky Dicky Plant (Brocchinia)

Nicky Dicky Plant patří do čeledi broméliovitých, která zahrnuje nejméně dva masožravé druhy.

Tyto rostliny mají pevně spojené listy, které vypadají jako varhany. Trubky se naplní vodou a hmyz do nich padá, stejně jako do jiných džbánovitých rostlin.

9. Rostlina vodního kola (Aldrovanda)

Jedná se o další vodní druh masožravé rostliny. Je volně plovoucí a nemá kořeny. Lze ji pěstovat v akváriu. Je blízce příbuzná mucholapce venušině a chová se úplně stejně díky svému mucholapkovému mechanismu chytání kořisti - až na to, že je pod vodou!

10. Pudrovník řemínkový (Catopsis berteroniana)

Další bromélií, která je masožravá, je C. berteroniana. Tato rostlina je masožravá a zároveň epifytická, což znamená, že žije tak, že se přichytává na holé větve stromů. Svými kluzkými listy také láká hmyz a chytá ho do pastí.

11. Fialový žahavec (Sarracenia purpurea)

džbánovitá rostlina sarracenia

Džbánkovec nachový je známý svými zářivě fialovými listy, které jsou upraveny do džbánovitých pastí na drobný hmyz.

Jedná se o jeden z nejběžnějších typů těchto druhů v Severní Americe.

Vnitřek džbánku je pokrytý tuhými chloupky. Tyto džbány také zadržují dešťovou vodu, což znamená, že hmyz se nakonec utopí dříve, než ho rostlina sežere.

Je pro mě pěstování masožravých rostlin vhodné?

Existuje mnoho druhů hmyzožravých rostlin, ale všechny se přizpůsobily tak, aby byly schopny chytat a trávit hmyz, aby přežily. Pokud máte zájem o pěstování jakéhokoli druhu masožravé rostliny, ať už se jedná o mucholapku Venuši nebo džbánkovité rostliny, zvažte následující tipy.

Nejprve se ujistěte, že jim můžete zajistit dostatek slunečního světla a že nevysychají. K zalévání používejte destilovanou vodu, abyste zabránili hromadění minerálů, a zvažte občasné přihnojení organickým hnojivem, například rybí emulzí.

To je vše, co potřebujete vědět k úspěšnému pěstování masožravých rostlin. Šťastné pěstování a pozor na prsty!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.