Litinové rostliny - nejlepší odrůdy pro váš domov

Hledáte krásnou rostlinu, která by zvýraznila a doplnila váš domov nebo zahradu? Nehledejte nic jiného než litinovou rostlinu!

Litinové rostliny (známé také jako aspidistra elatior) jsou pokojové rostliny, které vyžadují mírné sluneční světlo a jsou velmi nenáročné na údržbu. Z hlediska růstu a péče fungují všechny víceméně stejně, ale rozdíly spočívají především v jejich vlastnostech.

Existuje mnoho různých druhů rostlin, které si můžete vybrat z čeledi litinovitých. Ještě lepší je, že postup jejich pěstování je u všech zhruba stejný. Jediný rozdíl mezi nimi je v prezentaci a celkovém vzhledu jednotlivých rostlin.

Abychom vám pomohli lépe se rozhodnout, kterou z nich si vybrat a pěstovat, dovolte nám, abychom vám podrobněji popsali jednotlivé odrůdy a jejich vlastnosti.

Věřte tomu nebo ne, ale tato čeleď má více než 100 druhů! Nyní bohužel nemůžeme vyjmenovat a vysvětlit každý z nich. Bylo by to zkrátka příliš zdlouhavé! Navíc existují některé druhy těchto druhů, které se nepěstují jako pokojové rostliny.

Přesto vám můžeme uvést některé z těch nejlepších, které se budou hodit do vaší domácnosti!

Pojďme pokračovat v poznávání některých z těchto fascinujících jedinců, ano?

1. Variegata

Jednou z litinových možností, kterou byste mohli zvážit, zda si do svého domova pořídit, je rostlina variegata. Tento vytrvalý druh je dlouhý 60,96 - 91,44 cm a má tmavě zelené listy s krémově bílými pruhy, které jsou na listech rozloženy svisle.

Díky vlastnostem tohoto druhu nevyžaduje péče o něj mnoho úsilí. Tato odrůda je mrazuvzdorná a má schopnost růst i v nepříznivých podmínkách, například v extrémním stínu nebo dokonce na poněkud filtrovaném světle. Snese i chudou půdu.

Tyto vlastnosti vysoké přizpůsobivosti ji předurčují k pěstování jako pokojovou rostlinu. Lze ji pěstovat v interiéru, na zastíněném místě, nebo dokonce pod okapem či ve vnitřních dvorech. Rostlinu variegata stačí občas zalít a měla by zůstat zdravá a vitální po dlouhou dobu.

Variegata patří k jednodušším a snáze dostupným odrůdám z čeledi litinovníkovitých, ale i tak dodá vašemu domovu potřebný nádech zvýraznění, aby váš domov vypadal živě.

2. Asahi

Dalším druhem, který lze nalézt v čeledi litinovitých, je asahi. Tento druh je 50,80 cm dlouhý a 15,24 cm široký se světle zelenými listy, jejichž špičky jsou matně bílé.

Ačkoli budou vypadat dobře kdekoli u vás doma, ještě více podtrhnou krásu vaší venkovní zahrady - pokud jsou vaše klimatické a pěstební podmínky pro tento druh vhodné. Jeho bílé špičky z něj dělají jeden z nejdramatičtějších listnatých exemplářů, které můžete ve své zahradě ve stínu pěstovat.

Nezoufejte ani v případě, že v místě vašeho bydliště není pro pěstování tohoto exempláře venku ideální počasí. Nic nezkazíte, když tento druh umístíte do svého domova a oživíte tak jeho výzdobu.

3. Hoshi-Zora

Pro všechny z vás, kteří se dívají na krásnou noční oblohu, proč si nepořídit druh, který vám připomíná její krásu?

Hoshi-zora vám bude připomínat vaši lásku k noční obloze. Její název v překladu znamená "hvězdná obloha" a je ideální pro to, aby vám každou noc připomínala něco tak neuvěřitelného, co můžete vidět.

Hoshi-zora je jedním z nejmohutnějších kultivarů, který má dlouhé listy dorůstající výšky až 0,91 metru. Má také sportovní skvrny, které jsou každá od sebe široce vzdálená.

Jedním z rysů, kterými se tato odrůda liší od ostatních, je to, že má dvě různé barvy, když kvete. Zpočátku, hned jak začne kvést, budou barvy vínová a zelená, což dodává pokojové rostlině živou a barevnou podstatu, která může doplnit váš domov.

4. Lennonova píseň

Lennon's Song je další odrůda, kterou stojí za to zvážit - tato je ceněna pro své barevné listy.

Listy této odrůdy mají buď světle zelené, nebo žluté pruhy. Barevné vzory na všech odrůdách mohou být podobné, ale vlastnosti, kterými se vyznačují, jsou odlišné. Všechny tyto odrůdy mohou sloužit jako "chybějící palcový kousek", který doplní každou domácnost.

5. Alishan Green Giant

Alishan Green Gant je dalším litinovým typem, který lze snadno pěstovat jako pokojovou rostlinu. Má bohaté dědictví a pochází z tchajwanské hory Alishan.

Jsou 3' vysoké x 3,5 široké tmavě zelené listy. Jedním z rysů, kterými se tato konkrétní odrůda liší od ostatních, je, že nemá na listech žádné žluté skvrny.

Květy této rostliny mají tvar hvězdy na bázi rostliny.

6. Akebono středový pruh

Rostlina akebono má listy vysoké 76,20 cm. Každý list této odrůdy je zvýrazněn úzkým a krémově žlutým pruhem uprostřed listu. Ke konci zimního období kvetou při zemi.

Tento druh bude skvělým doplňkem každé místnosti ve vaší domácnosti!

7. Fuji-No-Mine

Další neuvěřitelnou litinovou rostlinou, která by se skvěle hodila do každé domácnosti, je rostlina fuji-no-mine.

Tato pokojová rostlina je 3' vysoká x 5' široká s tmavě a leskle zelenými listy, které tak září. Listy této krásné rostliny jsou zvýrazněny úzkými, krémově žlutými pruhy s úzkým bílým okrajem na špičce.

V angličtině se fuji-no-mine překládá jako "kra na hoře Fuji." Zkuste si fuji-no-mine zapíchnout někam do zahrady, abyste zpestřili prostředí mezi ostatními rostlinami, a uvidíte, jak dobře bude vypadat!

8. Tekoucí fontány

Rostlina z čeledi litinovitých je jedna z těch, které jsou neuvěřitelně jedinečné: tekoucí fontány.

Aspidistra ebianensis 'Flowing Fountains' je unikátní litinová rostlina. Do Států ji poprvé přivezl botanik Hayes Jackson jako nepojmenovaný klon Aspidistra lurida z čínské botanické zahrady Wuhan.

Tekoucí fontány se skvěle hodí pro půdopokryvné rostliny a svou přítomností mohou zahradu opravdu oživit. Pořízení této pokojové rostliny pro váš domov vám dodá další rozmanitost s nádechem jedinečné a kvetoucí esence krásy!

9. Sněhová čepice

Dodejte svému domovu nebo zahradě nádech zimní atmosféry s litinovou rostlinou Snow Cap. Ze svého rodného domova v Japonsku by rostlina sněhová čepice byla krásným výběrem!

Rostlina 'Snow Cap' má bílý vzor panašování, který je velký a přetrvává po celý rok. V zimě může být o něco světlejší, ale většinou zjistíte, že kontrast zůstává živý po celý rok.

Mějte na paměti, že pokud máte mladší rostlinu sněhové čepice, bude nějakou dobu trvat, než se bílý vzor plně rozvine. U mírných bílých vzorů na jednotlivých listech nebude barva tak výrazná, jako je tomu u jiných typů rostlin.

Vyzkoušejte něco jiného ve svém interiérovém designu a přidejte do svého domova tuto elegantní a živou rostlinu!

10. Okame

Další nádhernou rostlinou, která pochází z krásné země Japonska, je litinová rostlina Okame. Tato rostlina je podobná svým protějškům, má svislé bílé pruhy, které zvýrazňují každý tmavě zelený list.

Květy této rostliny jsou trochu zvláštní, připomínají květy zakrslé feferonky, ale objevují se až na samém začátku jara. Více než cokoli jiného však bude tato rostlina fajn jako jednoduchý kousek do vašeho domova nebo zahrady.

Měl bych pěstovat litinové rostliny?

Teď, když znáte různé typy litinových rostlin, vás pravděpodobně zajímá, zda se vyplatí je pěstovat. Odpověď na tuto otázku zní ANO!

Nezapomeňte na nejdůležitější klíčový poznatek, o kterém jsme hovořili dříve: proces pěstování litinových rostlin je nesmírně jednoduchý a nevyžaduje velkou údržbu.

Mít tuto konkrétní rostlinu je dobré pro každého, kdo by mohl být příliš zaneprázdněn péčí o rostlinu, takže skutečnost, že nemusíte vynakládat tolik úsilí na péči o ni, je obrovskou výhodou. Ještě lepší je i to, že se dodává v různých odrůdách, takže máte na výběr více možností, z nichž si můžete do své domácnosti vybrat.

Udělejte si čas na to, abyste si promysleli, které z těchto krásných rostlin by byly vhodné pro váš domov, a od toho se odvíjí proces jejich pěstování!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.