Jaký druh kalceolárie pěstovat u vás doma?

Calceolaria je kvetoucí rostlina, kterou lze pěstovat téměř kdekoli. Existuje mnoho druhů těchto rostlin, některé mají barevné květy a jiné jedinečné tvary okvětních lístků. Pokud hledáte jedinečnou květinu, kterou byste mohli pěstovat jako pokojovou rostlinu, nehledejte nic jiného než kalceolárii.

Těmto rostlinám se daří ve vlhkém prostředí, takže se jim dobře daří v interiéru i venku (ale jen když je venku teplo). Potřebují také alespoň šest hodin slunečního světla denně, takže je umístěte na místo, kde budou mít dostatek světla!

Přestože je tato rostlina, známá také pod názvy měšcová květina, kapesní rostlina nebo orchidej chudých, poněkud náročná, stojí za námahu, kterou si pěstování vyžádá. Přečtěte si, jaký druh kalceolárie je nejlepší pěstovat u vás doma!

Při více než 300 rostlinách rodu calceolaria, jejichž pěstování můžete zvážit, se vám jako zahradníkovi může snadno stát, že budete všemi možnostmi zahlceni! Zde je přehled možností, abyste mohli najít ideální rostlinu pro své potřeby.

1. C. adenanthera

Tento druh kalceolárie pochází z Ekvádoru a nepatří k nejběžnějším druhům, které najdete - pokud však chcete přispět k podpoře biodiverzity, měli byste jeho pěstování zvážit! Je zařazen na seznam zranitelných druhů a může být poněkud obtížné sehnat jeho semena.

Její zářivě žluté květy však stojí za námahu, kterou je třeba vynaložit, abyste si nějaké zajistili.

2. C. australis

Další druh, který pochází z Ekvádoru, i tento druh rostliny lze poněkud obtížněji sehnat, protože je rovněž zařazen na seznam ohrožených druhů IUCN,

Stejně jako C. adenanthera má zářivě žluté květy ve tvaru džbánků.

V Ekvádoru se vyskytuje i mnoho dalších druhů kalceolárií, včetně několika vzácných a/nebo obtížně dostupných. Mezi další možnosti ekvádorských kalceolárií, které můžete pěstovat, pokud je najdete, patří např:

 • C. bentae
 • C. brachiata
 • C. commutata
 • C. dilatata
 • C. frondosa
 • C. gossypina
 • C. harlingii
 • C. lanata
 • C. lavandulifolia
 • C. martinezii
 • C. obtusa
 • C. zamorana

3. C. crenata

C. crenata je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších druhů kalceolárií k pěstování. Pochází z peruánských a ekvádorských And, dorůstá výšky přes 0,91 m a má elegantní větvený habitus. Díky měkkým, srdčitým listům je ideálním exemplářem pro pěstování v interiéru.

Vytváří malé trsy jemných žlutých květů, které v jejím původním prostředí obvykle kvetou od jara do léta (pokud ji však pěstujete v interiéru, může často kvést i v jiných obdobích).

Tato rostlina je nejčastěji označována jako střevíčník, protože její květy vypadají podobně jako drobné střevíčky.

4. C. crenatiflora

C. crenatiflora, známá také jako kapsička, je něžná vytrvalá bylina. Často se pěstuje jako poloodolná letnička nebo jako pokojová rostlina.

Ačkoli může být poměrně náročná, vyžaduje mírně vlhké podmínky, dobře propustnou půdu a teploty od 60 do 40 °C, její neobvyklé žluté květy stojí za námahu. Rostlinu v květináči můžete zakoupit na jaře a donutit ji kvést.

5. C. grandiflora

Dalším druhem, který pochází z Ekvádoru, je C. grandiflora. Tuto rostlinu lze pěstovat jako jednoletku, dvouletku nebo trvalku. Má protistojné listy nebo bazální růžici spolu s střevíčkovitými fialovými, žlutými nebo červenými květy.

Rozmanitý druh, patří k největším odrůdám a lze jej pěstovat jako keř.

6. C. helianthoides

Tento druh kalceolárie je endemitem Ekvádoru a má jemné fialové květy.

7. C. hyssopifolia

Tento jedinečný druh kalceolárie se podobá spíše yzopu, keři z čeledi mátovitých, než svému vlastnímu rodu. Patří k větším druhům tohoto rodu a má květy světle žluté, směrem k bázi bělejší.

8. C. integrifolia

Tento keř, známý také jako střevíčník křovitý, se nejlépe pěstuje venku v teplejším podnebí. Dorůstá výšky až 1,83 m, takže ho sice lze pěstovat i uvnitř jako pokojovou rostlinu, ale budete potřebovat poměrně velkou nádobu.

Při pěstování venku vyžaduje tato rostlina bezmrazé stanoviště na plném slunci až v polostínu. Protože je poněkud choulostivá, potřebuje také určitou ochranu před větrem.

Má listy, které jsou žilkované, poněkud lepkavé a na pohled zduřelé. Květy, stejně jako u mnoha dalších druhů této rostliny, jsou žluté a vyrůstají ve svazečcích.

Obecně tato rostlina kvete od jara do podzimu. Získala ocenění Královské zahradnické společnosti za zásluhy o zahradu.

9. C. tomentosa

Vytrvalá rostlina C. tomentosa je jedním z mála druhů této rostliny, který pochází z Peru, nikoliv z Ekvádoru. Má žluté trubkovité květy a měkké srdčité listy, které jsou poměrně široké.

Snadno doroste do výšky asi 0,91 m, což je dostatečně velké na to, aby v interiéru zaujalo, ale ne tak velké, aby zahltilo váš obytný prostor nebo vyžadovalo speciální typ nádoby.

10. C. uniflora

Poslední, ale ne nejméně významnou rostlinou na tomto seznamu je C. uniflora. Tato rostlina mnoha jmen, známá také jako Darwinův střevíček nebo C. darwinii, je vytrvalá rostlina, která pochází z Ohňové země v jižní části Jižní Ameriky.

Jako horská rostlina snáší o něco chladnější podmínky než ostatní rostliny na tomto seznamu. Dorůstá výšky kolem 1,22 m, což z ní činí ideální exemplář pro pokojové rostliny. Její květy jsou typické směsí žluté, bílé a tmavě červenohnědé barvy.

Který typ kalceolárie je pro vás ten pravý?

Pokud jste uvažovali o pěstování kalceolárie a chcete se o ní před nákupem rostlin dozvědět více, pak doufáme, že vám tento článek pomohl osvětlit mnoho druhů kalceolárie, které existují.

Neexistuje jediná nejlepší odrůda této rostliny, která by byla ideální pro každého. Místo toho budete muset zvážit, kolik času chcete věnovat jejímu pěstování a péči o ni a jaké máte k dispozici podmínky.

Ať už chcete v zimě obohatit svůj domov o barvy nebo jen zpestřit svou pokojovou zahradu, jakýkoli druh kalceolárie by vám měl pomoci docela dobře splnit vaše potřeby.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.