Květiny orchidejí: Nejoblíbenější druhy

Květy orchidejí se díky svému nepopiratelně jedinečnému a zároveň elegantnímu vzhledu rychle staly jednou z nejrozpoznatelnějších okrasných rostlin.

K jejich exotické kráse se přidává i snadná péče a dlouhotrvající květy, díky nimž jsou tyto květiny oblíbené mezi milovníky pokojových rostlin a zahrádkáři po celém světě.

Květiny orchidejí nabízejí různé druhy v nepřeberném množství barev a odrůd. Navzdory obrovskému výběru zůstává jedno, ať už si vyberete jakýkoli typ orchideje - všechny jsou úchvatné.

orchideje v různých barvách

Dalším skvělým bodem je, že orchideje mají dlouhotrvající květy, což z nich dělá nejlepší pokojové rostliny s dlouhotrvajícími květy.

Přečtěte si další informace o orchidejích, včetně nejoblíbenějších druhů orchidejí, které byste si mohli pořídit do svého domu a zahrady.

Orchideje: Přehled

Čeleď orchidejí, jinak nazývaná Orchidaceae, je jednou z největších botanických čeledí. Obsahuje stovky rodů a nespočet druhů a kultivarů, které se vyskytují po celém světě, s výjimkou Antarktidy .

oranžová orchidej

Tyto kvetoucí rostliny jsou známé nejen pro své nádherné květy a okrasnou hodnotu. Jsou ceněny také pro své symbiotické vazby a zahradnický význam.

Květy orchidejí patří k nejkrásnějším květům a jsou snadno dostupné v bílé, fialové, oranžové, modré, červené, téměř černé nebo v kombinaci barev. Některé druhy však nabízejí i pruhované nebo skvrnité varianty květů. Nádherné květy orchidejí mohou v závislosti na druhu vydržet od jednoho týdne až po čtyři měsíce.

Růstové zvyklosti rostlin orchidejí

Orchideje lze rozdělit na dva obecné typy: epifytické orchideje a terestrické orchideje . Znalost rozdílů mezi těmito dvěma typy vám poskytne lepší představu o tom, jak tyto exotické krásky pěstovat a jak o ně pečovat.

exotické orchideje

Epifyty

Epifytické orchideje jsou rostliny z čeledi Orchidaceae, jejichž růst závisí na strukturální podpoře . Rostou na konstrukcích, jako jsou skály, stromy a kůly. Podle struktury stonku a růstového habitu rozlišujeme dvě skupiny epifytických orchidejí: sympodiální a monopodiální .

Sympodiální orchidej charakterizuje její horizontální růstový habitus. Tento typ epifytických orchidejí se často vyznačuje pseudobulbami, ztlustlým stonkem, z něhož vyrůstají listy, které jsou připojeny k bazálnímu oddenku . Pseudobulby uchovávají vodu a potravu, což rostlině umožňuje vydržet delší dobu bez vody, dokud nevyschne pěstební médium.

bílé fialové dendrobium

Mezi sympodiální orchideje patří například orchideje rodu Cattleya, Oncidium, Dendrobium a Cymbidium.

Naopak monopodiální orchidej je epifytická orchidej, která roste vzpřímeně nebo vertikálně. Má postranní výhonky, které rovněž rostou vzpřímeně. Na rozdíl od sympodiálních orchidejí se u tohoto typu epifytických rostlin nevyvíjejí pseudobulby.

Vanda a Phalaenopsis jsou jen dvě z nejběžnějších monopodiálních orchidejí.

Suchozemské

žluté orchideje cymbidium

Orchideje, které rostou v půdě na zemi a ke svému přežití nepotřebují hostitele, spadají pod terestrický typ. Většina těchto orchidejí dává přednost chladnému počasí, některé dokonce vyžadují teploty pod bodem mrazu, aby správně kvetly. Terestrické orchideje jsou během léta v klidovém stavu .

Polozemní orchidej je typ orchideje, která roste v půdě, ale může se jí dobře dařit i na konstrukcích. Oblíbeným příkladem jsou orchideje rodu Cymbidium.

Struktury květů orchidejí

struktura květu orchideje

Květy orchidejí jsou bilaterálně symetrické, což znamená, že mají dvě stejné poloviny, pokud je rozdělíte vertikálně.

Bez ohledu na různé rody a druhy mají všechny orchideje podobnou stavbu květů. Stejně jako ostatní jednoděložné rostliny mají květy orchidejí dva okolíky. Vnější okolík tvoří tři kališní lístky, zatímco vnitřní okolík se skládá ze tří okvětních lístků, včetně dvou postranních lístků a středního lístku zvaného pysk nebo labellum. Pysk je často modifikovaný nebo zvětšený a liší se v závislosti na typu orchideje.

Také pysk orchideje se může lišit tvarem a barvou. Funguje jako přistávací plocha pro opylující hmyz, například včely.

Okvětní lístky jsou nejvnější částí květu orchideje. Sepál v horní části se nazývá hřbetní sepal, zatímco dva sepály ve spodní části se nazývají postranní sepály.

Každý květ orchideje má také sloupek. Je to dužnatá část uprostřed, která drží rozmnožovací části.

Nejoblíbenější druhy orchidejí, které můžete pěstovat

Výběr správného druhu orchidejí pro váš domov a zahradu by mohl být vzhledem k jejich rozmanitosti zdrcující. Tento stručný průvodce vám pomůže určit nejoblíbenější druhy orchidejí, které můžete pěstovat jako pokojové rostliny.

Cattleya

orchidej cattleya

Vědecký název: Cattleya spp.

Cattleya, Corsage Orchids, Old Corsage Orchids, Reinas Orchids, Queen of the Orchids (královna orchidejí)

Růstový habitus: Epifytická orchidej (sympodiální) nebo litofyt

Kvetení: Vstavačovitá orchidej, která kvete v období od 1. července do 31. srpna: Jaro/podzim (jednou ročně)

cattleya labiata

Ve světě orchidejí patří k nejvýraznějším druhům, které sbírá mnoho milovníků rostlin i neznalců, orchideje cattleya. Obliba této epifytické orchideje je nepopiratelná a jedním z důvodů, proč bychom se jí mohli věnovat, je velikost jejích květů.

Každý květ cattleye měří v průměru asi 12,70 až 20,32 cm, což z ní dělá jeden z nejvýraznějších květů v čeledi orchidejí. Má zvlněné okraje a velké pysky s kontrastní barvou uprostřed. Květy obvykle vydrží asi 2 až 3 týdny, ale některé hybridy kvetou až 6 týdnů . Některé odrůdy jsou voňavé.

Kromě nápadných květů se květy cattleya vyznačují také svým labellem neboli pysky, které vykazují odlišný tvar a barvu. Na každém květním stonku může být 2 až 10 květů.

Rostlina cattleya má pseudobulbus, který může dorůstat výšky až 90 cm. Z tohoto pseudobulbu vyrůstá 1 až 3 silné listy a stonky.

cattleya walkeriana v alba

Název cattleya označuje celý rod rostlin z botanické čeledi Orchidaceae. Pojmenoval ho v roce 1824 botanik John Lindley podle anglického zahradníka Williama Cattleyho.

Existují dvě základní skupiny orchidejí cattleya: jednolisté a dvoulisté cattley. První skupina vytváří malé až velké květy, zatímco druhá skupina vytváří menší květy, ale ve větším množství.

Jednolisté orchideje cattleya:

 • Cattleya labiata
 • Cattleya mossiae
 • Cattleya mendellii
 • Cattleya mossiae
 • Cattleya warscewiczii
 • Cattleya dowiana
 • Cattleya percivaliana

Dvoudomé orchideje rodu Cattleya:

 • Cattleya bicolor
 • Cattleya amethystoglossa
 • Cattleya elongata
 • Cattleya harrisoniana

Dendrobium

dendrobium dawn maree

Vědecký název: Dendrobium spp.

Obecné názvy: Dendrobium, Dendrobium, Dendrobium, Dendrobium: Dendrobium

Růstový habitus: Většina druhů je epifytická (sympodiální), ale několik druhů je terestrických.

Kvetení: Podzim - zima

Dendrobium spp. je druhým největším rodem v čeledi Orchidaceae s více než 1200 známými druhy. Název dendrobium vznikl z řeckých slov dendron neboli "strom" a bios neboli "život", která společně označují epifytický habitus rostliny.

Většina orchidejí dendrobium představuje květy levandulové, bílé nebo jejich kombinaci . V závislosti na druhu jsou neseny jednotlivě, ve skupinách nebo na obloukovitých trsech. Velikost květů dendrobií se také liší. Některé dendrobie se honosí malými květy, zatímco jiné mají květy nápadné.

Dendrobium Salaya 'Pink'

Ačkoli jsou ceněny především pro své atraktivní květy, některé druhy jsou vysoce ceněny také pro své léčivé vlastnosti. Příkladem je dendrobium ušlechtilé, D. nobile, které je běžnou rostlinou v tradiční čínské medicíně.

Dendrobie pocházejí z Austrálie, tichomořských ostrovů a tropických a subtropických částí Asie.

Nejznámější druhy orchidejí rodu Dendrobium:

 • Dendrobium vznešené (Dendrobium nobile)
 • Dendrobium nevonné neboli Purpurová dešťová orchidej (Dendrobium anosmum)
 • Růžová skalní orchidej (Dendrobium kingianum)
 • Dendrobium Schuetzeho(Dendrobium schuetzei)
 • Dendrobium paní Sanderové (Dendrobium sanderae)
 • Holubí orchideje (Dendrobium crumenatum)
 • Okurkové orchideje (Dendrobium cucumerinum)
 • Býčí orchideje (Dendrobium taurinum)

Phalaenopsis

orchideje z rodu Phalaenopsis

Vědecký název: Phalaenopsis spp.

Phalaenopsis, Moth Orchids, Phals

Růstový habitus: Epifytické orchideje (monopodiální), někdy litofyty

Květenství: Květy se vyskytují v rozmezí od 1 do 5 let: Podzim - jaro (jednou ročně)

Pokud se chystáte pořídit si svou první orchidej, ale nejste si jisti, kterou 1 vybrat, orchideje Phalaenopsis jsou vždy dobrým nápadem, protože patří k nejjednodušším orchidejím na pěstování.

Orchideje rodu Phalaenopsis, lidově nazývané mochny, pocházejí z jižní Asie, Austrálie a západní Afriky . Jsou známé svými dlouhými obloukovitými střiky nebo trny květů, které mohou obsahovat až 20 bílých, žlutých, růžových, červených nebo zelených květů.

Phalaenopsis I-Hsin Song

Květy mohou být v závislosti na odrůdě také skvrnité nebo pruhované. Květy Phalaenopsis obvykle vydrží až čtyři měsíce . Jsou ploché a široké, s pysky menšími než okvětní lístky.

Květy Phalaenopsis mají dva postranní okvětní lístky, středový labellum neboli ret (modifikovaný okvětní lístek) a tři okvětní lístky podobné kališním lístkům. Stonky jsou často krátké, zatímco kořeny jsou silné. Listy jsou obvykle plné, tmavé, ploché a uspořádané proti sobě.

Tento typ orchidejí patří mezi rostliny s nízkým obsahem světla. Nejlépe se jim daří při nižším osvětlení než většině orchidejí a vysoké vlhkosti .

Phalaenopsis I-Hsin Bee

Nejznámější druhy orchidejí Phalaenopsis:

 • Měsíční orchidej (Phalaenopsis amabilis)
 • Phalaenopsis afroditin (Phalaenopsis aphrodite)
 • Phalaenopsis Schillerův (Phalaenopsis schilleriana)
 • Fialový falenopsis (Phalaenopsis violacea)
 • Phalaenopsis koňský (Phalaenopsis equestris)

Cymbidium

orchidej cymbidium

Vědecký název: Cymbidium spp.

Obecné názvy: Cymbidium, Cymbidium: Cymbidium, Lodní orchideje

Růstový habitus: Epifytický (sympodiální) nebo terestrický, v závislosti na druhu

Květenství: Květy se vyskytují v rozmezí od 1 do 5 cm: Podzim - zima

Orchideje rodu Cymbidium, jinak známé jako orchideje loděnky, jsou dobře známé pro své nápadné a dlouhotrvající bludičky nápadných květů. V každém střiku se nachází 12 až 24 květů různých barev, včetně růžové, žluté, zelené a červené, které jsou obvykle voňavé.

Cymbidium sinense 'Green Petal'

Obecně platí, že cymbidie preferují nízké teploty pro začátek kvetení. Jakmile se květy otevřou, mohou kvést 8 až 10 týdnů i déle, ale kvetou pouze jednou. Květy cymbidií jsou obvykle velké a uprostřed mají vzorovaný pysk.

Epifytické orchideje tohoto rodu mají silné pseudobulby, vysoké stonky a úzké, travnaté listy. Některé druhy vykazují pestré listy. Dospělá rostlina dosahuje výšky až 1,22 metru.

cymbidium ensifolium

Tyto orchideje pocházejí z některých částí Asie, včetně Filipín, Japonska, Číny a Indie a Austrálie. Název "lodičková orchidej" odkazuje na dutost květního pysku.

Nejznámější druhy orchidejí rodu Cymbidium:

 • Orchidej vznešená (Cymbidium goeringii)
 • Orchidej čtyřletá (Cymbidium ensifolium)
 • Cymbidium čínské (Cymbidium sinense)
 • Chladnomilné cymbidium (Cymbidium kanran)
 • Cymbidium Finlaysonovo (Cymbidium finlaysonianum)

Paphiopedilum

orchideje paphiopedilum

Vědecký název: Paphiopedilum spp.

Paphiopedilum, Lady Slipper Orchids, Lady's Slipper Orchids, Slipper Orchids, Venus Slipper Orchids, Paphs

Růstový habitus: Přízemní, polopřízemní nebo epifytický (sympodiální), podle druhu

Květenství: Zima - jaro

Z mnoha druhů orchidejí mají orchideje rodu Paphiopedilum jeden ze snadno rozpoznatelných květů. Jsou známé také jako orchideje střevíčníku paní, střevíčníky nebo orchideje Venušina střevíčku, protože jejich nápadný pysk připomíná střevíček . Také rodové jméno Paphiopedilum pochází ze starořeckého slova pedilon, což v překladu znamená "střevíček".

Paphiopedilum purpuratum

Paphiophilusy pocházejí z jihovýchodní Asie, severní Indie, jižní Číny a Filipín, které stejně jako orchideje Phalaenopsis dávají přednost slabému osvětlení . Chybí jim pseudobulby. Proto by se nikdy neměly nechat vyschnout.

Orchideje rodu Paphiopedilum jsou často označeny pruhy nebo skvrnami. Mají různé barvy od bílé přes červenou, růžovou, žlutou, zelenou až po hnědou. Každý květ má vakovitý pysk s jedním velkým kališním lístkem na vrcholu .

Orchideje rodu Paphiopedilum jsou dlouhověké, jejich květy, nesené jednotlivě nebo v několikakvětém hroznu, mohou vydržet i více než 60 dní. Listy jsou elipticky kopinaté a kožovité .

Nejznámější druhy orchidejí rodu Paphiopedilum:

 • Zlatá orchidej z Kinabalu (Paphiopedilum rothschildianum)
 • Paphiopedilum filipínský (Paphiopedilum philippinense)
 • Paphiopedilum Fowlieho (Paphiopedilum fowliei)
 • Paphiopedilum krátkovlasé (Paphiopedilum ciliolare)
 • Paphiopedilum špičaté (Paphiopedilum acmodontum)

Oncidium

orchideje oncidium

Vědecký název: Oncidium spp.

Obecné názvy: Oncidium (Oncidium), Oncidium (Oncidium), Oncidium (Oncidium): Oncidium, Dancing Lady Orchids, Golden Shower Orchids, Spray Orchids, Bee Orchids, Tiger Orchids

Růstový habitus: většina druhů je sympodiálních epifytů, ale některé druhy jsou terestrické nebo litofytní.

Kvetení: Vstavačovitá rostlina, vstavačovitá rostlina, vstavačovitá rostlina: Podzim - zima

Orchideje rodu Oncidium jsou dalšími oblíbenými druhy květinářů a nadšenců do orchidejí díky fascinujícím a bohatým květům. Tyto rostliny, často označované jako orchideje tančící dámy nebo orchideje zlatého deště, vytvářejí mnoho dlouhých a velkých trsů menších květů .

oncidium zlatý déšť

Rodové jméno Oncidium vzniklo z řeckého slova onkos, které v překladu znamená "zduření" a odkazuje na nápadný kalich na pysku květu.

Květy mají různé barvy, které se pohybují od žluté přes bílou, růžovou až po červenou. Okvětní lístky a obrovské rty mají často zvlněné okraje. Velikost květů se v závislosti na druhu pohybuje od 6 mm do 10 cm.

Orchideje rodu Oncidium mají také pseudobulby, které vytvářejí několik listů s 1 až 3 lístky.

Nejznámější druhy orchidejí rodu Oncidium:

 • Oncidium žilkované (Oncidium varicosum)
 • Oncidium spáleništní (Oncidium sphacelatum)
 • Orchidej tančící panenka (Oncidium flexuosum)
 • Oncidium ručně nesené neboli oncidium třpytivé (Oncidium cheirophorum)

Vanda

orchideje vanda

Vědecký název: Vanda spp.

Vanda, Vanda Orchids, Singapore Orchids

Růstový habitus: Monopodiální epifytický

Kvetení: Vanda je nejsilnější na světě, nejsilnější na světě: Jaro - podzim

Orchideje rodu Vanda pocházejí z jihovýchodní Asie a jsou všeobecně známé pro své velké a velkolepé květy v širokém spektru barev, včetně fialové, bílé, žluté, hnědé, modré a červené. Květy, které jsou dlouhověké a kvetou více než jednou ročně, se nesou na trnech.

vanda tma

V rodu Vanda je známo asi 40 druhů. Kvůli jejich okrasnému významu však byly po celém světě vyšlechtěny tisíce hybridů tohoto druhu orchidejí.

Protože rostliny rodu vanda jsou jednodomé orchideje, mají silné a vzpřímené stonky s opačně uspořádanými tuhými listy a vzdušnými kořeny. Některé rostliny těchto orchidejí mohou dorůstat výšky až 1,83 m, ale většina druhů má kompaktní růstový habitus.

Vandy lze dále rozdělit do dvou skupin podle jejich listů. První skupina má řemenovité listy, které jsou kožovité a silné, zatímco druhá skupina má "terčovité" listy, které jsou válcovité.

Nejznámější druhy orchidejí rodu Vanda:

 • Modrá orchidej (Vanda coerulea)
 • Vanda modrá plachá (Vanda coerulescens)
 • Vanda kostkovaná (Vanda tessellata)
 • Waling-waling (Vanda sanderiana)

Encyclia

encyclia polybulbon

Vědecký název: Encyclia spp.

Encyclia, Cockleshell Orchids, Butterfly Orchids, Upside-Down Orchids: Encyclia, Cockleshell Orchids, Butterfly Orchids, Upside-Down Orchids.

Růstový habitus: Sympodiální epifytický

Květenství: Zima - jaro

Orchideje rodu Encyclia, známé také jako orchideje s kohouty, pocházejí z tropů Nového světa a jsou epifytické rostliny s kompaktním růstovým habitem. Pyšní se voňavými květy obrácenými vzhůru nohama, které něčím připomínají chobotnice nebo chobotničky.

Květy encyklálií nejsou tak velké a nápadné jako květy jiných orchidejí, ale jsou bohaté. Každý květ měří v průměru jen asi 4 cm a je v nepřeberném množství barev, včetně žluté, hnědé, zelené, fialové a růžové.

Encyclia prismatocarpa

Dalším unikátním znakem květů těchto orchidejí je jejich trojlaločný pysk, který obepíná sloupek. Rodové jméno Encyclia vzniklo z řeckého slova enkyklein, které znamená "obklopovat nebo obklopovat" a odkazuje na pysk květu orchideje.

Rostliny orchideje Encyclia mají kulaté, cibulovité a silné pseudobuňky, z nichž vyrůstají 2 až 3 listy. Encyclia, blízká příbuzná orchidejí cattleya, vyžaduje střední až jasné osvětlení, střední (chladnou až teplou) teplotu a 50 až 80 % vlhkost vzduchu.

V současné době je známo asi 147 až 188 druhů rodu Encyclia. Rostliny se liší velikostí v závislosti na druhu, která se může pohybovat od 5,08 cm do 0,61 m výšky.

Nejznámější druhy orchidejí rodu Encyclia:

 • Encyklika křídlatá (Encyclia rioclarense)
 • Orchidej Encyclia bractescentní (Encyclia bractescens)
 • Orchidej škeblovka (Encyclia cochleata)
 • Orchidej s lemovanými okvětními lístky (Encyclia radiata)
 • Floridská motýlí orchidej (Encyclia tampensis)
 • Encyklie drobnokvětá (Encyclia belizensis)

Epidendrum

orchideje epidendrum

Vědecký název: Epidendrum spp.

Obecné názvy: Epidendrum, Epidendrum: Epidendrum, hvězdicové orchideje, rákosové orchideje, křížové orchideje

Růstový habitus: Většinou monopodiální epifytický, ale několik druhů je terestrických

Květenství: Květy se vyskytují v rozmezí od 1. do 3. tisíciletí: Podzim - jaro

Epidendrum je velký rod orchidejí s více než 1500 druhy, které jsou blízkými příbuznými kočiček. Název pochází z řeckých slov epi a dendron, což znamená "na stromech" a odkazuje na epifytický růst rostliny.

Většina orchidejí rodu Epidendrum má dlouhé a rákosovité pseudobuňky a střídavé listy. Na vrcholu pseudobulbu vyrůstá dlouhý květní trs, na kterém je shluk květů orchideje v různých barvách, včetně červené, bílé, žluté a fialové. Každý květ obvykle dorůstá do průměru asi 2,54 cm .

Květy, kterým se také říká křížové orchideje, vykazují výrazný trojcípý pysk přiléhající ke sloupku a velmi připomínající kříž, odtud také název. Každý květ orchideje má asi 30 až 40 malých a dlouhotrvajících květů. Listy jsou kožovité. Tento druh orchideje vytváří po odkvětu keříčkovité mladé rostliny.

Hvězdicovité orchideje pocházejí z tropických a subtropických oblastí Ameriky.

Nejznámější druhy orchidejí rodu Epidendrum:

 • Kruštíková orchidej (Epidendrum ibaguense)
 • Epidendrum stamfordské(Epidendrum stamfordianum)
 • Orchidej ohnivá hvězda (Epidendrum radicans)
 • Andělská orchidej (Epidendrum secundum)
 • Vstavač osmahlý (Epidendrum phoeniceum)

Vanilka (Vanilla)

vanilkové orchideje

Vědecký název: Vanilla spp.

vanilka

Růstový habitus: Monopodiální epifytický

Kvetení: Jaro - léto

Jednou z nejnáročnějších květin orchidejí na přivedení do květu je vanilková orchidej. Rostliny tohoto rodu, známé pod vědeckým názvem Vanilla spp. vytvářejí snadno pěstovatelnou sukulentní liánu . Pocházejí ze Střední Ameriky.

Zejména vanilka planifolia neboli vanilková orchidej je velmi uznávaným druhem orchideje, protože produkuje fazole, ze kterých se získává vanilkové aroma.

Vanilkové orchideje se obecně snadno pěstují. Vyžadují střední světlo, střední až vysokou teplotu a častou zálivku. Listy jsou zelené a silné. Květy o velikosti 12,70 cm jsou plné, žluté nebo žlutozelené a objevují se v blízkosti bazální části listů. Každý květ může vydržet jen jeden den.

Nejznámější druhy vanilkových orchidejí:

 • Vanilkovník plocholistý (Vanilla planifolia)
 • Vanilka tahitská (Vanilla tahitensis)
 • Vanilka bezlistá (Vanilla aphylla)
 • Vanilka chamissova (Vanilla chamissonis)
 • Mexická vanilka (Vanilla Mexicana)

Seznam dalších odrůd orchidejí, které můžete prozkoumat

 • Angraceum (Kometová orchidej, Darwinova orchidej, Král Angraecum, Betlémská hvězda)
 • Anguloa (Tulipánová orchidej)
 • Arundina(Bambusová orchidej)
 • Barkeria
 • Bletilla (čínská zemní orchidej)
 • Brassavola (Dáma noci orchidej)
 • Brassia (Pavoučí orchidej)
 • Bulbophyllum
 • Catasetum
 • Coelogyne
 • Coryanthes (kbelíková orchidej)
 • Cycnoches
 • Cypripedium
 • Dendrophylax (Orchidej duchů)
 • Disa (Pride of Table Mountain)
 • Dracula
 • Gongora
 • Ludisia (Jewel Orchid)
 • Laelia
 • Lycaste
 • Masdevallia
 • Maxillaria (tygrovaná orchidej)
 • Miltonia
 • Miltoniopsis (orchidej maceška)
 • Mormodes
 • Phaius (mnišská orchidej)
 • Odontoglossum
 • Phragmipedium
 • Pleione (paví orchidej)
 • Pleurothallis
 • Restrepia
 • Sobralia
 • Spathoglottis
 • Stanhopea
 • Zygopetalum

avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.