Význam tetování s lotosovým květem

Lotosový květ, někdy označovaný jako posvátný lotos nebo indický lotos (nebo někdy prostě jen starý lotos!), je vědecky známý jako Nelumbo nucifera. Technicky se tento název vztahuje ke dvěma samostatným druhům vodních rostlin, ale oba jsou přizpůsobeny k růstu v pomalu tekoucích vodách - a nabízejí okouzlující krásu každému, kdo na ně náhodou narazí.

Lotosové rostliny, hovorově označované jako lekníny, jsou nejen krásné na pohled, ale mají také hluboký symbolický význam. Pokud vás zajímá význam lotosového květu, jste na správném místě. V tomto článku vám prozradíme vše, co potřebujete o této podmanivé rostlině vědět.

Co znamená lotos?

Růžový lotosový květ

Lotos, národní květina Indie a Vietnamu, je často zaměňován s pravými lekníny. Tento druh však patří do samostatného rodu.

Lotosové květy jsou součástí druhu Nelumbo nucifera. Nelumbo je sinhálské slovo určené k popisu právě této květiny.

Co symbolizují lotosové květy?

Lotosový květ je jednou z nejoblíbenějších květin v Asii a východní Asii. V mnoha kulturách je tato květina symbolem čistoty, protože vyrůstá z bláta, aby vykvetla v něco krásného. Je také známá tím, že připomíná, že život může být někdy dobrý i špatný, ale přesto vyroste v něco lepšího než předtím.

Lotosové květy jsou symbolem míru a čistoty. Představují krásu, kterou lze nalézt v přírodě, i když se nacházíme obklopeni chaosem. V buddhismu představují osvícení a nezřídka je můžeme vidět při buddhistických obřadech nebo v chrámech po celém světě.

bílý lotos

Někteří lidé je používají jako symbol znovuzrození, protože lotosové rostliny vyrůstají z bahna a vody a nad hladinou rozkvétají do krásných květů. Jiní věří, že symbolika lotosu souvisí s čistotou, takže lotosový květ může být dobrou volbou, pokud chcete ve svém životě něco čistého.

Jaký je kulturní význam lotosového květu?

V mnoha jiných kulturách má lotosový květ léčebné a kulinářské účely. V Koreji se čaj z lotosového květu připravuje ze sušených okvětních lístků, přičemž se využívají i tyčinky k přípravě ještě voňavějšího bylinného čaje. Listy, stonky a semena se konzumují také v pokrmech, jako jsou saláty, dušená rýže a další jídla.

význam lotosového květu

Starověký Egypt

Lotosový květ byl v této době známý jako Seshen a lidé si mysleli, že jim květ dodá sílu a moc, proto ho potřebovali pěstovat.

Kromě toho byl považován za symbol znovuzrození, protože otevíral a zavíral své okvětní lístky po celý den i noc.

Buddhismus

růžové poupě lotosu

V buddhismu je lotosový květ symbolem čistoty. Často se dává jako dárek, který má někomu ukázat, že se zbavil negativity a dosáhl osvícení. V buddhismu představuje vítězství dobra nad zlem a také duchovní růst.

Pro buddhisty může být tato květina vnímána jako zrcadlo, které odráží duchovní cestu člověka. Počátky lotosu jsou přirovnávány k samsáře, což je utrpení, které prožívají duchové, když jsou stále připoutáni ke svému egu.

Říká se, že když se Buddha narodil, začala se v jeho blízkosti objevovat spousta lotosových květů, a proto má toto náboženství s tímto květem důležitou spojitost.

Hinduismus

význam lotosového květu

Lotosový květ je často vnímán jako božský a čistý symbol. Také velmi významní bohové a bohyně tohoto náboženství jsou často zobrazováni s lotosovými květy.

Uvádí se také, že když se zrodil bůh Brahma, vznikl lotosový květ z jiného boha jménem Višnu. A konečně bůh Krišna bývá často označován jako ''Lotosově okatý''.

Jaká je symbolika tetování lotosového květu?

Tetování lotosového květu je často symbolem duchovna, znovuzrození a čistoty. Kořeny lotosového květu jsou v kalné vodě, ale nad zemí rozkvétá do něčeho krásného. Je to znázornění toho, že díky vytrvalosti můžeme povstat z jakékoli situace a stát se lepšími než předtím.

Tetování lotosového květu je často spojováno s duchovním probuzením a čistotou. Lotosový květ je symbolem buddhismu, hinduismu, džinismu, taoismu a indiánské duchovní tradice.

Lotosový květ je odedávna považován za symbol krásy díky své schopnosti růst v jedinečných podmínkách - obvykle tam, kde žádná jiná rostlina růst nemůže. Kvete také z něčeho, co na první pohled vypadá jen jako bláto. Tato květinová symbolika se přenáší i do kultury tetování;

Kdy byste měli někomu darovat lotosový květ?

Pokud chcete někomu darovat lotosový květ, je důležité, abyste věděli, kdy je k tomu nejvhodnější doba. Lotosové květy jsou k dispozici po celý rok, ale mají různý význam podle toho, v jakém ročním období jsou darovány. Pokud byste například v zimních měsících darovali někomu lotosový květ, byl by to symbol naděje a obnovy pro nadcházející jaro.

Pokud někomu darujete lotosový květ, může to znamenat, že chcete, aby si vzpomněl na všechny dobré věci, které dosud v životě udělal nebo zažil, a nesoustředil se na ty špatné.

Mějte však na paměti, že darování lotosového květu může být některými lidmi vnímáno jako urážka, protože symbolizuje smrt. Častěji však mají tyto květy pozitivní konotace, proto je rozdávejte. Lotosové květy se také často dávají jako dárek ke svatbě, narození dítěte nebo k jiným šťastným příležitostem, které oslavují krásu života.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.