Pašijový květ - co to je?

Co se vám vybaví, když se řekne slovo "vášeň"? Možná některá z následujících definic: silný pocit nebo touha, láska k něčemu nebo někomu, nebo možná dokonce Kristovo utrpení. I když některá slova mohou mít pro různé lidi různý význam, obecně existují společná témata.

Mučenka může pro některé lidi znamenat něco jiného, ale běžně symbolizuje Ježíšovo ukřižování. Samotná květina má některé rysy, které byly spojovány s různými aspekty ukřižování. V průběhu let se lidé těchto podobností chytli a symbolizovali některé z různých aspektů této květiny.

Co je to mučenka?

Vraťme se trochu zpět, co je to mučenka? Mučenka je popínavá trvalka, což znamená, že se při správné péči vrací rok co rok.

Květy mají zpravidla fialovou barvu, ale mohou být od bílé až po tmavě levandulovou. Některé květy mají střídavé barvy, které se objevují jako pruhy na okvětních lístcích.

Když květy rozkvétají, mají 5 okvětních lístků a 5 kališních lístků (vnější části květu, které květ před rozkvětem obklopují). Nad okvětními lístky se tvoří provázkové segmenty, které mají obvykle fialovou barvu a nazývají se korunní vlákna.v

Mučenka kvete od června do září. Z rostliny vyrůstají drobné žluté plody, které se často označují jako "májovky".

Tyto plody mohou dorůst velikosti slepičího vejce, a pokud jsou utrženy ve správnou dobu, mohou chutnat jako meruňka. Tyto plody se běžně nekonzumují, ale výtažek z nich se někdy používá do čaje.

Symbolika mučenky

Nyní se vraťme k významu názvu pro mučenku. Jak již bylo zmíněno, název "mučenka" vychází z Ježíšova ukřižování.

Možná se ptáte, jaký má tato květina vztah k ukřižování? Samotná květina má některé fyzické vlastnosti, které údajně symbolizují různé aspekty ukřižování.

Vlákna koruny

Tato vlákna vyrůstají v prstenci přímo nad okvětními lístky a kališními lístky mučenky. Tato vlákna údajně představují trnovou korunu, kterou měl Ježíš na hlavě před svým ukřižováním. Slovo "koruna" je vlastně definováno jako něco jako koruna nebo ve tvaru koruny.

Stigma

V horní části květu, nad okvětními lístky, kališními lístky a vlákny koruny, se nacházejí tři stigmata. Tyčinka je část květu, která přijímá pyl a iniciuje oplodnění. Tři stigmata na mučenkovém květu prý představují tři hřeby, které držely Ježíše na kříži.

Okvětní lístky a kališní lístky

Jak již bylo zmíněno, mučenka má pět okvětních lístků a pět kališních lístků. Kvůli symbolice mnozí označují všech deset těchto částí jako okvětní lístky. Deset "okvětních lístků" údajně představuje deset apoštolů, kteří byli Ježíšovi věrní po celou dobu ukřižování.

Anters

Mučenka má pět prašníků, které se nacházejí hned pod třemi stigmaty. Prašníky jsou části květu, kde se tvoří pyl. Pět prašníků prý symbolizuje pět ran, které Ježíš utrpěl při ukřižování.

Májové ovoce

Ačkoli se nevyskytuje ve všech překladech, často je symbolizován také květní plod maypop, který květ produkuje. Pro některé představuje náš svět, který Ježíš zachránil, když se obětoval. Plod má obvykle kulatý tvar, proto je v tomto odkazu označován jako země.

Využití mučenky

Mučenka není jen pěkná květina, kterou můžete pěstovat na zahradě, ale má i některé léčivé vlastnosti. Ačkoli neexistuje žádný oficiální vědecký výzkum, který by její použití potvrzoval, mnozí ji používají k následujícím účelům:

Úzkost

Říká se, že chemické látky obsažené v mučence mají uklidňující účinky. Ústní požití těchto chemických látek může zmírnit některé příznaky úzkosti.

Nespavost

Existují také tvrzení, že chemický extrakt z mučenky lze použít k tomu, aby pomohl usnout někomu, kdo trpí nespavostí.

Někteří přidávají extrakt do čaje nebo jiných nápojů před spaním v naději, že se jim podaří usnout snadněji než jinak.

Před několika desetiletími se extrakt z mučenky dříve používal v některých volně prodejných lécích na spaní. V roce 1978 však FDA zrušila podporu tohoto léku, protože neexistoval dostatek důkazů o jeho bezpečnosti a účinnosti.

Stres

Uklidňující účinky, které mučenka údajně má, někteří využívají také ke snížení stresu. Chemický extrakt z květu se má užívat perorálně a údajně může účinkovat do 30 minut.

ADHD

Byly provedeny některé výzkumy účinků extraktu z mučenky na snížení projevů ADHD u dětí. Někdy se používá jako alternativa k lékům na předpis, říká se, že mučenka působí podobně jako nízké dávky methylfenidátu. Opět nebyl proveden dostatečný výzkum, který by tuto metodu oficiálně podpořil.

Ochucení

Extrakt z mučenky se používá také jako dochucovadlo, nejčastěji do čaje. Uvádí se, že mučenka při použití v čaji dodává jemnou travnatou zemitou příchuť, která se obvykle doplňuje cukrem nebo jeho alternativou. Říká se, že samotné plody mučenky mají kyselou chuť, ale mohou být mírně sladké, pokud se sbírají, když jsou dokonale zralé. Chuť se někdy přirovnává k meruňce.

Původ mučenky

Název "mučenka" dostala tato rostlina v šestnáctém století. Křesťanští misionáři v Jižní Americe se s touto květinou setkali na své cestě a zjistili, že mnoho fyzických rysů této květiny se shoduje s ukřižováním. Proto se od té doby vžil odkaz na "Umučení Krista".

Mučenka začala být široce známá a mnozí ji používali k výuce o ukřižování. Květina přirozeně roste v celé Jižní Americe a v Mexiku, ale dnes ji lze nalézt po celém světě.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.