Co znamená květ šeříku?

Šeřík, známý svou omamnou vůní a krásným vzhledem, je obyčejná květina s mocným skrytým významem.

Přestože na světě existuje více než dvacet druhů šeříkových květin, jejich symbolika platí bez ohledu na druh.

Co znamená šeřík?

barevný šeřík

Vědecký název šeříku, Syringa vulgaris, je odvozen z řeckého slova "syrinky". To se volně překládá jako slovo "dýmka".

Obecný název, šeřík, byl odvozen ze stejnojmenného španělského a francouzského slova. Arabské slovo pro tuto květinu je také "lilak". Všechny tyto odvozeniny odkazují na světle fialovou barvu květů.

Jaký je kulturní význam šeříku?

Šeřík má hlubokou historii, která má stejně jako u mnoha jiných květin kořeny v řecké mytologii. Podle mýtu se Pan, bůh polí a lesů, silně zamiloval do nymfy Syringy. Syringa byla nakonec nucena proměnit se v šeříkový keř, aby se ochránila a zamaskovala před Pánovým dvořením.

Ačkoli Pan nebyl schopen Syringu najít, keř samozřejmě našel. Z keře nařezal rákosí a vytvořil z něj první originální panoptikum.

Předpokládá se, že šeřík, který je hluboce zakořeněnou součástí středomořské kultury, pochází z jihovýchodní Evropy. Často jsou spojovány s obdobím Velikonoc, protože v tomto období kvetou.

Keltové věřili, že šeřík má díky své omamné vůni magickou moc, zatímco viktoriáni si mysleli, že darovat někomu šeřík znamená dávnou, často zašlou lásku. Vdovy často nosily květy na památku svých ztracených manželů.

Rusové věřili, že držení květu šeříku nad novorozencem může dítěti pomoci přinést trvalou moudrost, zatímco ve Spojených státech je šeřík státní květinou New Hampshire. Zde se často používá jako symbol houževnaté a odolné povahy jeho obyvatel.

Šeřík je květina, která skutečně obstála ve zkoušce času prostřednictvím umění a poezie. Americký básník Walt Whitman se ve svých básních často zmiňuje o šeříku a zvláštní odkaz květině věnuje v básni "When Lilacs Last in the Door-yard Bloom'd", v níž šeřík slouží jako symbol posmrtného života v posledních dnech života Abrahama Lincolna.

Claude Monet i Vincent Van Gogh byli také známí tím, že na svých obrazech slavně zobrazovali šeřík.

význam květu šeříku

Co symbolizuje květ šeříku?

Keř šeřík kvete na jaře nejdříve, a proto ho mnoho lidí považuje za symbol nového začátku, jara a obnovy. Květina může také symbolizovat důvěru, lásku a romantiku.

Co symbolizuje tradičně zbarvený květ šeříku?

Květy šeříku se obvykle vyskytují v odstínech purpurové nebo samozřejmě šeříkové barvy. Zatímco klasický šeřík bude symbolizovat první lásku a romantiku, ten, který má modrou nebo purpurovou barvu, může představovat cokoli od lásky a vášně až po klid a štěstí. Fialově zbarvené lilie obvykle symbolizují duchovno a nové začátky.

bílý šeřík obecný

Co znamená bílý šeřík?

Ačkoli je bílý šeřík méně častý než fialový nebo růžový, může symbolizovat čistotu, božskost a nevinnost.

Jaká je symbolika tetování šeříkového květu?

Šeřík má mnoho významů, pokud je zvolen jako tetování. Ve skutečnosti může mít jedno tetování klidně více než jeden význam! Šeříky téměř vždy symbolizují lásku a romantiku, ale často nabývají ještě hlubšího významu. Tato květina může odkazovat i na starou nebo ztracenou lásku a často si ji vybírají vdovy nebo vdovci.

Kdy byste měli někomu darovat květ šeříku?

Šeřík je oficiální květinou pro osmé výročí svatby, takže je skvělou volbou jako květina pro tuto příležitost. Protože má tak krátkou dobu květu na začátku jara, často se v tomto období dává do kytice. Díky své sladké a silné vůni je šeřík skvělou volbou pro téměř jakoukoli událost nebo vzpomínkovou akci.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.