Co znamená sasanka?

Sasanka, často označovaná jako větrná květina, je křehká květina s křehkou krásou. Často se používá v květinových aranžmá, její tlumená líbeznost působí nenápadně, ale přesto silně.

Tato květina je i přes svůj křehký vzhled poměrně symbolická. Ve skutečnosti má květ sasanky v závislosti na kultuře, která ji popisuje, několik možných významů - mnohé z nich se ve svém záměru mísí.

Co znamená sasanka?

Existuje více než 120 různých druhů s názvem "sasanka", který označuje celý rod. Slovo "sasanka" se přímo překládá do řeckého slova stejného pravopisu a výslovnosti, což znamená "dcera větru". To dává smysl, když si uvědomíte, že sasanky jsou často označovány jako větrné květiny.

Slovo kombinuje slovo "anemos", tedy vítr, s příponou "-one", která označuje dceru.

Co symbolizuje květ sasanky?

Květ sasanky je komplikovaný a má stovky možných významů. Nejčastěji symbolizuje ochranu před zlou vůlí a zlem, ale může představovat i zapomenutou lásku. Může symbolizovat očekávání nebo může být použita jako vzpomínka na zesnulého milovaného člověka.

Tato květina má i několik dalších sporných významů. Například když se okvětní lístky této květiny zavřou, signalizuje to, že se blíží dešťová bouře. Může také symbolizovat příchod první sady větrů na jaře.

Proto zatímco někteří lidé považují sasanku za ochranu před nemocemi nebo jinými nešťastnými událostmi, jiní ji vnímají jako znamení soudného dne.

Význam květu sasanky se může lišit i v závislosti na její barvě.

Co znamená červená sasanka?

Červené sasanky se obvykle vážou k tématům opuštěné lásky nebo ztracené lásky v důsledku smrti. Totéž platí i pro růžové sasanky, které jsou poměrně časté.

Co symbolizuje bílá sasanka?

Bílé sasanky jsou ve většině východních kultur nejčastěji spojovány se smrtí a smůlou. Právě tato barva sasanek se tam nejčastěji používá při pohřbech.

Co znamená modrá sasanka?

Modré sasanky se obvykle používají jako symbol ochrany před zlem - nebo předtuchy blížícího se zla, podle toho, kde žijete.

Jaký je kulturní význam sasanky?

Sasanka má bohaté kulturní dědictví a je také úzce spjata s příběhem Afrodity a Adonise. Podle legendy si Afrodita nechávala Adonise jako svého společníka příliš dlouho - v důsledku toho ho bohové zavraždili.

Když Afrodita plakala nad Adonisovým hrobem, z jejích slz vyrostly květy sasanek.

Řekové dnes považují květ sasanky za symbol ztracené lásky spolu s příchodem svěžího jarního větru.

Viktoriánská kultura se však na květ sasanky dívá trochu jinak. Vnímají ji jako opuštěnou lásku jakéhokoli druhu. Egyptské i čínské barvy považují sasanku za symbol neštěstí a nemoci (zejména kvůli jejímu zbarvení), zatímco na druhé straně Evropané nosili sasanku u sebe, aby jim pomohla předcházet nemocem.

Jaká je symbolika tetování sasanky?

Tetování sasanky bývá spojováno s mocnou symbolikou -například ochranou před nemocemi, špatnými přáními, a dokonce i zlem. Zajímavé je, že v mnoha východních kulturách představuje smůlu, takže ji tam jako běžné tetování na lidech neuvidíte.

Vydejte se však na západ a najdete ho nošený jako druh tetování "pro štěstí" spolu s památníkem padlých vojáků, zejména těch z obou světových válek.

Kdy byste měli někomu darovat sasanku?

Sasanky se obvykle dávají na pohřbech nebo vzpomínkových obřadech za zemřelé blízké. Protože mohou symbolizovat i změnu, hodí se také do kytice pro někoho, kdo očekává velkou událost, jako je narození dítěte nebo svatba. Pokud žijete v západní kultuře, lze je použít také do kytice na rozloučenou.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.