Co znamená osmanthus?

Osmanthus má dlouhou historii používání v bylinářství a dodnes se běžně používá k aromatizaci a v parfumerii. Jedná se o rostlinu se silným esenciálním olejem i schopností ozdobit vaši zahrádku.

Pokud osmanthus ještě nepěstujete, je to velký keř, který musíte zvážit.

Osmanthus, často označovaný jednoduše jako vonná oliva, je v Číně oblíbeným pouličním stromem, který má omamnou vůni - a také silnou symboliku.

Co znamená osmanthus?

Osmanthus je obecný název rostliny, která je známá spíše jako vonná oliva. Je to stálezelený strom nebo vzpřímený keř, který má sladce vonící květy často používané v léčitelství, cukrářství a při ochucování čaje.

Je známá pod mnoha přezdívkami, včetně čajové olivy, sladké olivy a kinmokusei.

Druhový název Osmanthus je odvozen z řeckého slova osma, což znamená voňavý, spolu se slovem anthos, což znamená květ. Plný název Osmanthus fragrans dává smysl vzhledem k tomu, že rostlina má omamnou vůni.

Co osmanthus symbolizuje?

Květina osmanthus je jednou z deseti slavných květin na Tchaj-wanu a v Číně a je oficiální květinou měsíce srpna. Má poměrně velkou symboliku, tradičně představuje romantiku a lásku.

V Číně jsou tyto vonné květy známé jako "gui hua" a jsou zde uznávány jako jedny z nejvoňavějších květin. Ve městě Guilin roste tolik osmanthusů, že jeho scenérie prý patří k nejkrásnějším na světě.

Existuje několik odrůd osmanthu, které je třeba znát, a každá z nich má svou jedinečnou krásu a symboliku. Jedná se o některé z nejběžnějších odrůd osmanthu, i když byly vyšlechtěny desítky hybridů a kultivarů.

Ve skutečnosti bylo vyšlechtěno více než 29 kultivarů osmanthu, jejichž barvy se pohybují mezi bílou, žlutou, červenou a zlatou.

Žlutý květ osmanthu

Co symbolizuje oranžový květ osmanthu?

Oranžové květy osmanthu mají obvykle stejnou symboliku jako oranžové květy jiných druhů. Obvykle označují témata jako optimismus, radost a klid.

Co symbolizuje bílý květ osmanthu?

Bílý osmanthus se kdysi používal při starých svatebních obřadech. Květina se používala, aby ji nevěsta přinesla své nové rodině spolu s granátovými jablky. Takto darovaná rostlina představovala pravou lásku, věrnost, plodnost a mír.

Používal se také k naznačení záměru nevěsty porodit mnoho urozených dětí a poskytnout své nové rodině vnoučata.

květy osmanthu

Jaký je kulturní význam květu osmanthu?

Tato rostlina se v Číně pěstuje již více než 2500 let a dodnes se tam často pěstuje.

Ve skutečnosti bylo podle této rostliny pojmenováno město Guilin v Číně, jehož název v překladu znamená "les sladkého osmanthu". Tento oblíbený strom má květy, které za teplých podzimních nocí naplní vzduch svou omamnou vůní.

Tuto rostlinu však lze pěstovat i na jiných místech. Vyskytuje se v Himálaji v nadmořské výšce kolem 1200 až 3000 metrů a také na místech, jako je Čína, jižní Japonsko, Indočína a Tchaj-wan.

Kromě toho je osmanthus květinou města Chang-čou. Před mnoha lety čínští mniši vysazovali osmanthy v blízkosti buddhistických chrámů. Později se staly uctívanými obyvateli, protože kvetly každý podzim.

K této květině se váže také řada lunárních legend. Je spojena s čínským svátkem Měsíce, který se koná vždy v září a jako svůj hlavní symbol používá květ osmanthu. Často se proto označuje jako osmantový festival.

V mnoha částech Číny kvete strom celoročně. Na podzim se budou rodiny scházet, aby jedly měsíční koláče, a babička z rodiny bude vyprávět příběhy o měsíci a sladkém osmantu.

Rodiny si budou pochutnávat na koláči vařeném v páře, kvašeném osmanthovém víně a osmanthovém čaji. Osmanthus je květina, která symbolizuje osmý měsíc v roce, proto se v tomto období koná osmanthový festival.

Tato květina má také mnoho praktických využití. Květy, které údajně voní po broskvích nebo meruňkách, se používají do čajů a také do rýžových vín. Osmanthové víno je často považováno za "nápoj na shledanou", který se pije s rodinou.

Kromě výše popsaných kulturních významů jsou květy osmanthu často zobrazovány na obrazech. Jsou používány jako symbol čestného dlouhého života a přání narození mnoha dětí.

Co symbolizuje tetování s osmanthovým květem?

Při výběru pro tetování osmanthusový květ obecně symbolizuje lásku a romantiku, ale lze jej použít i pro tetování týkající se rodiny a plodnosti.

Zvažte pěstování osmanthu na zahradě za domem

Pokud chcete své zahradě dodat stálezelený zajímavý vzhled a svůdnou vůni, osmanthus je chytrá volba. Tento nádherný keř má bohatou historii a symboliku, takže je skvělým doplňkem každého prostředí.

Dodá kulturu, mystiku a krásnou vůni každému koutu vaší zahrady - a jeho květy budou fantastickou řezanou květinou, kterou můžete darovat téměř komukoli.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.