Symbolika květu náprstníku

Náprstník neboli Digitalis nepatří k nejběžnějším květinám, které na zahradě uvidíte. V posledních letech však jeho obliba roste. Že by to bylo kvůli hlubokému skrytému významu této květiny?

Pokud vás zajímá symbolický význam náprstníku, jste na správném místě. Zde se dozvíte, jaká symbolika se skrývá za květem náprstníku.

Co znamená náprstník?

Obecný název této květiny, náprstník, se nejpříměji váže k lidové pověsti. Název květiny je volným odvozením slovního spojení "lidové rukavičky", přičemž slovo "lidové" odkazuje na lidové víly. Někteří lidé věřili, že liška nosí tyto květiny jako rukavice, aby nebyla přistižena při plenění kurníku.

Jiné lidové pověsti trvají na tom, že trhání květů liščího náprstníku je pro vílí lid urážlivé. Pravděpodobně šlo o příběh vyprávěný malým dětem, aby jim zabránil v trhání a pojídání jedovaté rostliny.

Ještě jiné tradice tvrdí, že jméno náprstníku pochází z jeho podobnosti se starobylým hudebním nástrojem známým jako liščí smyčec. Koneckonců má ikonický tvar zvonu.

Vědecký název náprstníku je "digitalis". Tento název je přímým odkazem na silné chemické látky v rostlině, které při správném užívání mohou léčit a řešit mnoho srdečních onemocnění - ale při nadměrném užívání mohou být smrtelné.

Kvůli této dichotomii je květina často označována také jako čarodějnické rukavice a zvonky mrtvého muže.

Co symbolizují náprstníky?

Náprstníky jsou jedinečné květiny, protože mají silný symbolický význam - jak v pozitivním, tak v negativním smyslu. Květy jsou často spojovány s neupřímností a mají schopnost vyvolávat významy, které mohou zraňovat i léčit.

Mohou symbolizovat i řadu dalších témat, včetně hrdosti, energie, magie, ambicí, intuice a kreativity. Často se používají také jako symbol produktivity, komunikace, spolupráce a sebedůvěry.

Jaký je kulturní význam náprstníku?

Ke květu náprstníku se váže spousta kulturního dědictví. Kromě výše podrobně popsaných lidových tradic se náprstník často pěstoval ve středověkých zahradách zasvěcených Panně Marii. Zde byl náprstník označován jako "rukavice Panny Marie" nebo "rukavice Panny Marie".

Jaká je symbolika tetování náprstníku?

Křehký náprstník není obrázek, který by se pro tetování vybíral často. Pokud si však toto tetování vyberou (nejčastěji ženy), obvykle symbolizuje úspěch a důvěru v tento úspěch.

Může být také použito jako symbol nevinnosti dětství a s ním spojeného smyslu pro představivost.

Kdy byste měli někomu darovat náprstník?

Květy náprstníku se jako dárek příliš často nedávají, pravděpodobně kvůli jejich potenciální toxicitě. Pokud se chystáte někomu darovat květ náprstníku, proč mu nedáte pár semínek, aby si mohl zkusit vypěstovat vlastní?

Existuje mnoho druhů náprstníkových květin, včetně těch z řady Camelot a Dalmation. Tyto květy kvetou koncem jara až začátkem léta a lze je nalézt ve všech možných barvách, včetně bílé, fialové a růžové.

Existuje mnoho fialově kvetoucích rostlin, které můžete pěstovat na zahradě, a fialové květy náprstníku se zdají být pro zahrádkáře jedněmi z nejoblíbenějších.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.