Významy květů myrty

Myrta, známá také jako Myrtus, myrta obecná nebo myrta pravá, je rostlina z čeledi Myrtaceae, která pochází ze západní Asie, jižní Evropy a severní Afriky. Je to krásný stálezelený keř nebo malý strom, který dorůstá výšky jen asi 4,88 m a nabízí nádherný vzhled zahradníkům, kteří se rozhodnou ho pěstovat.

Jaký je však skutečný příběh? Za květem myrty se skrývá hluboká symbolika. V tomto článku rozebereme význam květu myrty, abyste přesně věděli, co získáte, když se rozhodnete pěstovat tuto krásnou rostlinu.

Co znamená myrta?

Než se ponoříme do symboliky myrty, je důležité pochopit, co toto slovo vlastně znamená.

V pozdní středověké angličtině je toto slovo odvozeno z latinského "myrtilla" nebo "myrtillis", které je samo o sobě odvozeno z řeckého slova "murtos". Jméno dal celému rodu kvetoucích rostlin kolem roku 1753 Linnaeus. Volně se překládá jako "hořký".

Je to také dívčí jméno řeckého původu, které je spojeno s tématy jako plodnost, mír a mládí.

Bílé květy myrty

Co symbolizují květy myrty?

Myrta je květina se zajímavým významem. Symbolizuje lásku, náklonnost a krásu. Květy myrty se často používají při svatebních obřadech, protože představují čistotu a nevinnost nevěsty. Symbolizují také plodnost, protože jsou spojovány s Venuší, která byla známá jako bohyně lásky a plodnosti.

Květům myrty lze přisoudit i mnoho dalších významů. Nejčastějším významem je láska a věrnost a také odvaha. V některých kulturách také představuje mír, klid a štěstí. Květy myrty se po staletí používaly ve věncích při římských slavnostech na počest Venuše a Minervy.

Význam květů myrty

Jaký je kulturní význam květu myrty?

Květ myrty je zelený keř s drobnými voňavými květy. Rostlina pochází z oblasti Středomoří a severní Afriky. Po staletí se používá jako léčivý prostředek. Myrta má mnohostranné využití, od ochucení masa při vaření až po použití jako přírodního repelentu proti hmyzu.

Význam květu myrty je tajemství a rozjímání. Tato rostlina má dlouhou historii v mnoha kulturách pro své léčivé vlastnosti. Římská bohyně Venuše byla často zobrazována s myrtou, která symbolizovala plodnost a lásku. V křesťanství se traduje, že svatý Jan sbíral listy z tohoto stromu, aby z nich vyrobil olej, který používal při křtu sám Ježíš.

Jaká je symbolika tetování myrty?

Tetování myrty lze použít jako připomínku křehkosti života nebo jako symbol někoho, kdo zemřel. V některých kulturách se tento druh rostliny pro svou symboliku používá při svatebních obřadech a pohřbech, takže může být vhodné nechat si myrtové tetování také při svatbě. Tetování myrty by symbolizovalo mír, lásku a prosperitu.

Kdy byste měli někomu darovat květinu nebo rostlinu myrty?

Kdy byste měli někomu darovat myrtovou rostlinu nebo květinu? Jsou ideálním dárkem pro každou příležitost. Myrta je spojována s láskou a věrností, takže je ideálním dárkem ve svatební den. Lze ji také darovat jako dárek, kterým projevíte náklonnost někomu, na kom vám záleží.

Nejvhodnější dobou, kdy někomu darovat květinu nebo rostlinu myrty, však může být období, kdy prochází těžkým obdobím, například po ztrátě milované osoby. Pomůže jim to cítit se lépe a pochopit, že existují lidé, kterým na nich v tomto těžkém životním období záleží.

Pokud vás zajímá řeč květin, podívejte se na tento seznam významů květin.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.