Symboly květů krokusů - co znamenají?

Jako jedna z prvních květin, která každé jaro vystrčí hlavu z půdy, je krokus často považován za předzvěst nových začátků.

Krokus je často označován jako "žárovkový květ" a ve skutečnosti vypadá jako žárovka, dokud se jeho okvětní lístky neotevřou do nádherného květu ve tvaru poháru!

Květ krokusu už pravděpodobně znáte a oceňujete pro jeho nekonečnou krásu. Ale věděli jste, že tato květina má ve skutečnosti několik hlubokých symbolických významů, které byste měli zvážit?

Tady je to, co byste měli vědět.

Co znamená krokus?

Krokus patří do rodu květin, také krokus, který získal svůj název z latinského slova "crocatus". Toto slovo znamená jasně šafránově žlutý.

Jak pravděpodobně víte, šafrán je koření, které se získává z jednoho konkrétního druhu krokusu - krokusu šafránového. Ne všechny druhy krokusů produkují šafrán, ale všechny jsou si vzhledově podobné a mají stejný vědecký i obecný název.

Jsou však i tací, kteří tvrdí, že květina má řecký původ. Je pojmenována podle řeckého slova pro nit poté, co se zlaté vlákno začalo hojně používat k výrobě šafránu.

Co symbolizují květy krokusů?

Květ krokusu je často vnímán jako symbol veselí a štěstí. Vždyť přináší do krajiny barvy po dlouhé, ponuré zimě!

Může však také symbolizovat veselost, mladistvost a celkově pozitivního ducha.

Co znamená bílý květ krokusu?

Květy krokusů v bílých odstínech obvykle symbolizují pravdu, nevinnost a čistotu.

Co symbolizuje fialový květ krokusu?

Obvykle, stejně jako mnoho jiných fialových květů, symbolizuje fialový krokus hrdost, úspěch a důstojnost.

Co představuje žlutý květ krokusu?

Žluté květy krokusů obecně symbolizují radost a veselost.

Jaký je kulturní význam krokusu?

Podle řecké legendy byl řecký šlechtic Krokus mladík, který se bláznivě zamiloval do pastýřky jménem Smilax. Bohové jejich sňatek zakázali a Krokos v důsledku toho spáchal sebevraždu. Když Smilax zjistila jeho smrt, měla zlomené srdce.

Bohyně Flóra proměnila Smilax i Kroka v rostliny, protože se nad nimi slitovala. Řekové pak z lián splétali věnce, které používali jako svatební výzdobu.

Květina, která byla dlouho symbolem mládí, se často používala k odhánění alkoholových výparů. K tomuto účelu ji používali také Egypťané. Staří Římané zase vytvářeli nálev z vůně květu, který se linul na hosty při vstupu na různé hostiny.

Jaká je symbolika tetování krokusů?

Květ krokusu má při výběru tetování mnoho významů. Může symbolizovat mládí, veselí a radost. Tyto veselé obrázky se často používají jako tetování, aby vaše body art působil povzbudivě a motivačně.

Kdy byste měli někomu darovat krokus?

Krokus je vhodnou květinou, kterou můžete někomu darovat téměř při každé příležitosti. Může být součástí jarní kytice nebo může být darován mezi přáteli na oslavu narozenin či jiné zvláštní příležitosti. Obvykle se dává jako dárek také mladým ženám a dívkám.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.