Význam karafiátu - co znamená?

Možná znáte karafiát jako typickou květinu při promoci, která se dává absolventům při získání titulu nebo jiným lidem, kteří dosáhli nějakého působivého úspěchu.

Květ karafiátu lze darovat při mnoha příležitostech, ale věděli jste, že tyto květiny mají ve skutečnosti hlubokou symboliku přesahující jejich všestrannost?

Zde jsou některé z mnoha významů, které se skrývají za touto krásnou květinou.

Co znamená karafiát?

Karafiáty jsou často označovány jako růžové - ačkoli si mnoho lidí myslí, že je to kvůli jejich barvě, není tomu tak. Ve skutečnosti se karafiáty často vyskytují ve více dalších odstínech, včetně bílé a červené.

Na tomto názvosloví je však něco pravdy. První karafiáty byly obvykle růžové a slovo vzniklo z latinského výrazu carnis, což znamená maso.

Jiní lidé se domnívají, že slovo "karafiát" je odvozeno od slova "korunovace", protože se používal v řeckých obřadních korunách. Ještě více lidí se domnívá, že karafiátům se říká růžové, protože vypadají, jako by byly ustřiženy růžovými nůžkami.

Ať tak či onak, vědecký název hvozdíku je Dianthus caryophyllus.

Co karafiáty symbolizují?

Hvozdíky se vyskytují ve všech možných barvách, včetně bílé, růžové, žluté, červené a šarlatové. Protože se dají snadno obarvit, je možné najít karafiáty téměř ve všech odstínech. Každá barva má jiný potenciální význam.

Zde je uveden význam karafiátů podle barev:

Co znamená červený karafiát?

červený karafiát

Červené karafiáty obvykle symbolizují obdiv - alespoň pokud mají světlou barvu. Tmavší červené karafiáty obvykle představují náklonnost a lásku.

Co symbolizuje bílý karafiát?

Bílé karafiáty symbolizují čistotu, jak se u většiny bílých květin očekává, ale mohou také symbolizovat štěstí.

Co znamená žlutý karafiát?

Žluté karafiáty symbolizují odmítnutí a zklamání, což je pro žlutou květinu neobvykle negativní konotace (obvykle nesou spíše pozitivní symboliku).

Co znamená růžový karafiát?

růžový karafiát

Růžové karafiáty obvykle představují vděčnost.

Jaký je kulturní význam karafiátu?

Někteří lidé se domnívají, že název Dianthus pochází z mýtu o Dianě. Existuje několik variant tohoto příběhu, ale v jedné z nich se Diana, bohyně lovu, vracela z nepříliš úspěšného lovu, když našla pastýře hrajícího na flétnu. Obvinila ho ze svého špatného lovu a vypíchla mu oči.

Když se uklidnila, litovala svého činu a viděla, že tam, kam dopadly jeho oči, vyrůstají z kapek krve rudé karafiáty.

V křesťanské tradici vyrostly karafiáty ze slz Panny Marie, když se dívala, jak Ježíš nese kříž. V nizozemské kultuře se bílé karafiáty používají na památku druhé světové války a veteránů různých válek. Ve Francii jsou klasickou pohřební květinou.

Karafiát je květina, která byla připomenuta v mnoha písních a básních, včetně britské písně Ye Shepherds Tell Me od Josepha Mazzinghiho.

Jaká je symbolika tetování karafiátu?

Každá barva květu karafiátu má při výběru tetování svůj zvláštní význam. Růžový karafiát bude symbolizovat nehynoucí lásku matky, zatímco fialový karafiát bude představovat nepředvídatelnost a impulzivnost. Červený karafiát bude symbolizovat obdiv k něčemu nebo někomu.

Kdy byste měli někomu darovat karafiát?

Karafiáty jsou druhou nejoblíbenější řezanou květinou v zemi (po skříni po růžích). Jsou také květinou měsíce ledna a dávají se při prvních výročích svatby na znamení trvalé lásky a nehynoucího závazku.

Jsou vhodné prakticky při každé příležitosti, protože symbolizují výjimečnost a lásku. Často se dávají absolventům a při zvláštních příležitostech, jako je Den matek.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.