Jakou symboliku má hloh?

Hloh je druh s mnoha odrůdami a poddruhy. Protože se snadno kříží, vyskytuje se dnes téměř všude na světě.

Hloh, který se obvykle pěstuje pro okrasné účely, má nádherné listy, plody a větve. Může dorůst až do výšky 13,72 m.

Pokud milujete zahradničení a úpravu krajiny, pravděpodobně už to víte. Věděli jste však, že hloh (a květy, které produkuje) má jistý hluboký symbolický význam? Zde je to, co byste měli o tomto elegantním exempláři vědět.

Co znamená hloh?

Vědecký název hlohu je Crataegus rhipidophylla. Toto slovo je odvozeno z řeckého slova kratos, což znamená síla, a slova akis, což znamená ostrý.

Strom je takto pojmenován proto, že jeho dřevo je silné a dřevo ostré. Obecný název je odvozen od staroanglického výrazu haw, což znamená živý plot, ale může se vztahovat i na plody.

Co symbolizují květy hlohu?

Větvička hlohu

Hloh a hlohové květy jsou často považovány za symboly lásky - a to nejen romantické. Tyto rostliny znamenají potřebu milovat všechny a všechno, co pro mě je v našem životě. Nikdy nevíte, kdo může na vaší životní cestě hrát nějakou roli nebo mít nějaký vyšší záměr.

Stromy jsou také vnímány jako symboly krásy, což vás pravděpodobně nepřekvapí, pokud jste někdy viděli některou z těchto nádherných rostlin v plném květu. Často se pěstují speciálně jako okrasné stromy a mohou vašemu domovu dodat mnoho elegance.

Někteří lidé považují hlohyně za symboly schopnosti vyjádřit se jedinečným, výjimečným způsobem. Jiní vnímají stromy jako symboly naší schopnosti vyjádřit se jedinečným způsobem nebo jako symbol ochrany.

Proč právě tato poslední část symboliky? Hlohové stromy mají malé trny, kterými se chrání před jinými hrozbami. Mnoho lidí proto tyto stromy vnímá jako symbol potřeby zůstat chráněn za každou cenu.

A konečně, hloh je často vnímán jako symbol plodnosti. Vytváří pohotové listy, plody a květy, přičemž zejména plody jsou známé tím, že jsou jedlé a velmi výživné.

Tím však výčet symbolických významů nekončí. Stromy a květy hlohu jsou často považovány také za symboly hojnosti a dlouhověkosti. Hloh se totiž při správné péči může dožít až 400 let - takže poslední význam dává velký smysl!

Zajímavost: Věděli jste, že hloh je také květnovou květinou?

Hloh je květnový květ

Jaký je kulturní význam hlohu?

Hloh se již několik tisíc let používá jako potrava pro zvířata i k léčebným účelům. V keltské kultuře je tento strom obzvláště ceněn. Tito lidé ho považují za symbol lásky a ochrany, spolu s mnoha dalšími věcmi.

Byl také velmi ceněn pro své spojení s jistým svátkem, který se slaví na jaře - Beltane.

Hloh bývá často označován jako vílí strom, protože se kdysi věřilo, že v něm mohou bydlet víly. Proto se stromům prokazovala velká péče a úcta k těmto vílám.

V chrisitánské tradici je hloh představitelem bojů, které církev vedla při potlačování pohanské víry.

Jaká je symbolika tetování hlohu?

Tetování hlohu je neobvyklé, ale neuvěřitelně krásné. Obvykle se tyto květy používají jako symboly pozitivních témat, jako je štěstí, optimismus a spokojenost. Obvykle jsou považovány za ženská tetování a mohou představovat nehynoucí moudrost.

Kdy byste měli někomu darovat květ hlohu?

Hloh je rostlina, která je vhodná pro každou příležitost, ale pokud darujete květ, nebude žít příliš dlouho, když bude oddělen od stromu. Raději někomu darujte plný hloh, aby měl místo toho nekonečnou zásobu květin!

Jako malý stromek se spoustou listů a květů je nejlepší darovat hloh jako živou rostlinu těm, na kterých vám nejvíce záleží. Strom je známý svou dlouhověkostí a může se dožít klidně i několika set let. Darujte někomu hloh a dáte mu dárek, který mu vydrží celý život.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.