Jakou symboliku má květ floxu?

Flox je běžná trvalka, která se pěstuje na mnoha zahrádkách. Obvykle ji pěstují hobby zahrádkáři a jedná se o nádhernou květinu, která se obvykle pěstuje pro svou rozložitost a nepopiratelnou krásu.

Floxy však skrývají víc, než se na první pohled zdá. Zde je to, co byste měli vědět o symbolice této odolné rostliny.

Co znamená flox?

Ve skutečnosti existuje několik květin, které spadají pod botanický rodový název Phlox. Nejznámější ze všech je asi flox vysoký neboli Phlox paniculata, což je zahradní keř, který se nejčastěji pěstuje v létě.

Většina floxů roste v Severní Americe, ačkoli existuje jeden, flox sibiřský, který roste v severní Asii.

Nejoblíbenější vytrvalou rostlinou floxů pěstovaných v okrasných zahradách je flox paniculata, známý také jako plamének vysoký. Tato rostlina kvete růžově, světle modře, bíle a fialově.

Její obecný i vědecký název je odvozen od latinského slova "phlox", což znamená "plamen". Jak se dalo očekávat, souvisí to s výrazným tvarem a květy listů.

Co symbolizují květy floxů?

Květy floxů mohou symbolizovat celou řadu významů. Mohou představovat myšlenky kompatibility, partnerství, harmonie a jednoty. Květy jsou téměř všeobecně uznávány jako symbol dohody.

Květy floxů se vyskytují v mnoha různých barvách. Většinou mají tyto barvy navzájem podobné významy. Nejběžnějšími květy floxů jsou bílá a růžová, které jsou téměř plně a téměř vždy spojeny s láskou.

Pokud se cítíte romanticky, darovat někomu květinu floxu může být dokonalý způsob, jak dát najevo své úmysly!

Jaký je kulturní význam floxu?

I kolem rostliny flox je spousta kulturního významu. Ve středověku se rostlina hojně pěstovala a sbírala. Mnozí rytíři si květy zdobili svůj oděv, protože květy oceňovali jejich vytrvalou, krásnou vůni.

Jiné legendy tvrdí, že vypravěči žádali bojovníky, aby na konci večera zanechali květy floxu. Tyto květy měli darovat ženám, které jim po celou dobu slavnosti stály po boku. Lze tedy říci, že představují porozumění a složitost.

Floxy používaly také indiánské kmeny, které si rostliny cenily pro její využití v jídle, dekoraci, meditaci, hygieně a medicíně.

Jaká je symbolika tetování s floxem?

Nechte si vytetovat flox, který bude obecně symbolizovat, že jste s někým nebo něčím v harmonii a partnerství. Může také symbolizovat jednotu a kompatibilitu, protože je oficiálním symbolem dohody.

Kdy byste měli někomu darovat flox?

Květina floxu je ideálním dárkem pro každou příležitost. Nejčastěji se květy floxů používají k vyjádření "hodně štěstí". Mnoho květinářství je však může použít také v kyticích nebo aranžmá, aby odkázaly obecné gesto dobré vůle.

Protože květy floxů představují romantiku a náklonnost spolu s myšlenkou jednoty, jsou také skvělou volbou, když se snažíte někomu říct, jak moc vám na něm záleží - samozřejmě romantickým způsobem!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.