Co znamená květ chryzantémy?

Květ chryzantémy, obvykle označovaný jako mumie, je krásná rostlina používaná v krajinářství. Tento nádherný květ, který je také oblíbenou řezanou květinou, má skromný vzhled, ale silný symbolický význam.

Květy chryzantém můžete dávat ostatním jen proto, že věříte, že jsou krásné - jak to dělá mnoho lidí - ale tato rostlina v sobě skrývá spoustu hluboce skryté symboliky, kterou byste měli znát i vy.

Co znamená chryzantéma?

Vědecký název květu chryzantémy si snadno zapamatujete, protože je stejný jako běžný název - chryzantéma! S tímto názvem se v botanice nesetkáte vždy.

Zajímavé však je, že existuje několik výstavních odrůd květu chryzantémy, které používají květináři. Ty se dělí do vlastního rodu Dendranthema.

Maminky, které si pěstujete na zahradě, obvykle patří do rodu Chrysanthemum, zatímco ty, které se prodávají v květinářstvích, jsou Dendranthema.

Žluté květy chryzantém

Bez ohledu na vědecký název však mají všechny květiny rodu Chrysanthemum společné řecké pojmenování. Slovo "Chrysos" znamená zlato a "Anthemon" znamená květina.

Název odráží krásu i symboliku květiny, která se nejčastěji vyskytuje v odstínech oranžové a žluté.

Co symbolizují chryzantémy?

Květy chryzantém se nejčastěji používají jako symbol přátelství, a to nikoliv jen pomíjivého, ale skutečně významného. Tato nádherná květina může symbolizovat také důvěru mezi přáteli.

V návaznosti na tento trend lze květ chryzantémy použít jako symbol věrnosti a oddanosti. Tato věrnost může být vůči příteli nebo romantickému partnerovi - květina se používá také jako symbol romantické nebo platonické lásky.

Květina se často používá jako obecný symbol pozitivní energie. Proto se často používá k tomu, aby někoho povzbudila v nouzi, ale může být také použita jen k tomu, aby zkrášlila a zpříjemnila den. Květy chryzantém se používají i jako symboly dalších běžných témat, jako je znovuzrození a trvalý život.

bílá chryzantéma se žlutým středem

Co znamená bílý květ chryzantémy?

Bílé květy chryzantém symbolizují čistotu, duchovnost a nevinnost. Mohou být darovány opravdu komukoli a kdykoli.

Co symbolizuje červený květ chryzantémy?

Květy červené chryzantémy jsou ideálním dárkem na Valentýna. Mohou symbolizovat přátelství a oddanost, ale obvykle symbolizují silnější emoce, například romantickou lásku.

Co znamená růžový květ chryzantémy?

Pokud někomu darujete květinu chryzantémy, s největší pravděpodobností ji darujete jako symbol lásky a oddanosti. Tuto barevnou květinu byste dali někomu, koho opravdu milujete nebo máte hodně rádi.

Co představuje žlutý květ chryzantémy?

Žluté květy chryzantém obvykle symbolizují radost a štěstí.

Jaký je kulturní význam chryzantémy?

Květ chryzantémy má vážný kulturní význam, pěstuje se v mnoha oblastech světa a je ceněn pro svůj symbolický význam.

Například v Austrálii se květ chryzantémy často dává ke Dni matek. Viktoriánské kultury ji považovaly za květinu, která se přísně vzato dává na památku přátelství. Mohla být také darována lidem, aby jim pomohla uzdravit se.

V Japonsku představuje květ chryzantémy královskou rodinu císaře. V New Orleansu se však tato květina používá pouze při oslavách svátku Všech svatých.

A konečně v čínské kultuře je květ chryzantémy symbolem mrtvých a v čínské kultuře je často označován jako jeden ze čtyř pánů, často se používá jako symbol v uměleckých dílech.

Ve skutečnosti byla tato květina poprvé vypěstována v Číně, kde byla kultivována z divokých květů.

Jaká je symbolika tetování chryzantémy?

Tetování chryzantém je nejoblíbenější, pokud je zvoleno jako symbol znovuzrození. Protože se často dávají při událostech, jako jsou svatby, křtiny, narození a narozeniny, mohou tyto květiny symbolizovat také nové začátky, radost a mír. Celkově má tetování s chryzantémou velmi pozitivní konotace.

Kdy byste měli někomu darovat chryzantému?

Ačkoli květinu chryzantémy můžete darovat komukoli téměř kdykoli během roku, nejvhodnější dobou je, když máte přítele, který čelí nějaké překážce nebo zažil událost, jež mu změnila život.

Chryzantéma je také listopadovou květinou narození, takže pokud máte nějaké přátele nebo členy rodiny, kteří mají v tomto měsíci narozeniny, můžete jim tuto květinu darovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.