Co znamená květ azalky?

Azalka je jednou z nejoblíbenějších krajinářských květin ve Spojených státech a často se vybírá i do kytic, středových dekorací a dalších druhů květinových výzdob. Tato květina, úzce příbuzná s rododendronem, dodá každé příležitosti kouzelnou, elegantní atmosféru.

Ať už dáváte v květinu azalku někomu k narozeninám, nebo ji použijete na svatbě, tato květina je jedinečný květ se spoustou symbolických významů.

Co znamená azalka?

Azalka, která patří do čeledi rododendronů, je jednou ze dvou různých skupin v této kategorii. Azalka je opadavá rostlina a označuje se jako odrůda Rhododendron pentantheran. Ačkoli byla rostlina poprvé vypěstována v Japonsku a Číně, slovo "azalka" má ve skutečnosti řecké kořeny. Je odvozeno z řeckého slova "suchý".

Pravděpodobně je to způsobeno tím, že květina dává přednost lehké, dobře propustné půdě.

Co symbolizují azalky?

Azalky jsou květiny s obecně pozitivními konotacemi, ale není tomu tak vždy. Tyto květiny mají i některé zlověstnější podtóny. Kdysi se tyto květiny používaly při výhrůžkách smrtí, mají tedy i svou temnou stránku.

Azalky však mohou symbolizovat také vzpomínku na domov a touhu se do něj jednou vrátit. Představují rodinu a rodinné povinnosti, ale mohou také symbolizovat bohatství a eleganci. Azalky také mohou symbolizovat hojnost (ať už v kráse nebo v inteligenci) spolu s ženskou krásou a rozvíjející se vášní.

Díky více než 10 000 jedinečným kultivarům azalek si můžete vybrat z mnoha barev. Existuje také spousta barevných asociací, které je třeba zvážit.

Co představuje bílá azalka?

Bílé azalky obvykle symbolizují zdvořilost, zdrženlivost a čistotu - stejně jako je tomu u bílých květů mnoha dalších druhů.

Co symbolizuje červená azalka?

Červené azalky obvykle symbolizují vášeň a romantiku, stejně jako ty tmavě růžové.

Co znamená fialová azalka?

Fialové a světle růžové azalky obecně symbolizují přátelství a žoviálnost.

Co znamená žlutá azalka?

Žluté azalky mohou také symbolizovat přátelství, ale mohou být použity i pro znázornění rodinných vztahů.

Jaký je kulturní význam azalky?

K rostlině azalka se váže spousta kulturních významů.

Ve Velké Británii se obecně věří, že tato květina je zdrženlivým, na údržbu nenáročným doplňkem zahrady. Díky své formální povaze byl ve viktoriánské kultuře vnímán jako symbol střídmosti. Květina mohla být také poslána jako dárek, když někdo chtěl, aby druhá osoba přehodnotila své city.

V Japonsku a Číně byla květina považována za připomínku dobrých časů doma. Je zde také souvislost s křehkou láskou, která by nakonec mohla ztroskotat.

Jaká je symbolika tetování azalky?

Tetování azalky, která je často považována za symbol ženskosti, si často vybírají ženy. Může ukázat, že jste hrdá na své ženství a vážíte si těch nejkrásnějších věcí v životě.

Kdy byste měli někomu darovat azalku?

Existuje spousta příležitostí, při kterých je vhodné někomu darovat květinu azalky. Jednou z nich je, pokud si přejete připomenout narozeniny, které připadají na období od 20. května do 20. června. Květinu můžete darovat také jako oslavu pro ženy ve vašem životě. Může nabádat ke střídmosti, ale můžete ji také darovat členům své rodiny, abyste jim sdělili, že se vám stýská po domově.

Při všech možných významech této květiny, které je třeba zvážit, existuje jen málo událostí, při kterých květ azalky neposlouží jako dokonalý doprovod!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.