Co je to tetování aster?

Elegantní a přitom v jádru jemná astra je běžná květina, která byla nalezena ve volné přírodě - a široce uctívána! - po staletí.

Tato kráska bývá často zaměňována se sedmikráskou, a přestože obě mají několik společných znaků - obě rády rostou ve volné přírodě, například na okrajích cest, pastvinách a ve vysokohorských oblastech - pravé astry mají svou vlastní jedinečnou symboliku a význam, který je třeba si uvědomit.

Existuje několik druhů aster, které můžete najít růst ve volné přírodě a v zahradách lidí (a také v květinářstvích a buticích). Nejběžnější jsou Symphyotrichum oblongifolium a Symphyotrichum novae angiae. Dalším druhem aster je astra alpská neboli aster alpinus.

Bez ohledu na vědecké názvosloví má astra pestrý vzhled a ještě pestřejší historii a význam.

Co znamená astra?

Slovo "astra" pochází z řeckého slova "hvězda". Tento překlad si lze snadno zapamatovat, protože okvětní lístky květu jsou uspořádány do hvězdicového tvaru.

Co symbolizuje květ aster?

fialové astry

Stejně jako mnoho jiných květin má i květ astery řadu významů, které se liší podle konkrétní barvy rostliny.

Astery však obvykle symbolizují společná témata, jako je jemnost, elegance, trpělivost a láska k novým věcem. Mohou být také použity jako symbol stesku po věcech, které téměř byly.

Co znamená fialová astra?

Kromě významu, jak je uvedeno výše, se fialové astry používají také jako symbol věrnosti a moudrosti. Fialová je nejběžnější barvou aster.

Co symbolizuje bílá astra?

Bílé astry symbolizují čistotu a nevinnost, stejně jako mnoho dalších bílých květin.

Co znamená růžová astra?

Růžové astry mohou mít všechny významy výše uvedených barev květin. Mohou však také symbolizovat lásku a citlivost vůči ostatním.

Jaký je kulturní význam aster?

Astra má velký kulturní význam. Její význam se liší v závislosti na kulturní optice, kterou se na ni díváte.

Staří Řekové například pálili listy rostlin aster a věřili, že kouř zažene zlé duchy a hady. Astery vnímali také jako symbol boha Jupitera. Když Jupiter v řecké legendě zaplavil planetu, aby zabil bojující muže, bohyně Astraea byla tak rozrušená, že se proměnila v hvězdu.

Jupiter její přání splnil, ale později Astraea ze smutku plakala. Její slzy se proměnily v hvězdný prach a vytvořily květy aster, kam dopadly.

Jiné kultury mají ke květu aster své vlastní bohaté legendy. Jedna z legend Čerokíjů říká, že astra představuje modré šaty s třásněmi, které nosily dvě sestry, jež utekly do lesa, aby se vyhnuly bojujícím kmenům. V Německu a Anglii se věřilo, že květy aster mají magickou moc.

A ve Francii se kytice aster pokládaly na hroby padlých vojáků jako vyjádření přání, aby bitva dopadla jinak.

Jaká je symbolika tetování aster?

Astra je květina září, takže není neobvyklé vidět lidi, kteří se narodili v září, s tetováním aster. Tetování však může symbolizovat i lásku a něžnost, záleží na tom, jak je umělecky ztvárněno a použito.

Kdy byste měli někomu darovat astru?

Astry jsou vhodné téměř pro každou příležitost. Jsou to květiny narozené v září a také květina, která se dává při 20. výročí svatby.

Vydrží dlouho ve váze, když jsou řezané - v mnoha případech až tři týdny. Vzhledem k tomu, že astry můžete najít v téměř jakékoli barvě, hodí se pro většinu událostí a dárků.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.